Proč se vůbec vdávat?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
arpa
1250 příspěvků 18.3.14 18:30

@sarah123 Mně se teda nezdálo, že by svatba v kostele byla až tak na pohodu a že by nám ji někdo nějak vnucoval, jen aby měl ovečky…
Oba s manželem jsme pokřtění. O jeho víře psát nebudu, ale já jsem věřící, ač do kostela moc nechodím (prostě mám už tak nějak déle problém s katolickou církví). Svatba v kostele pro mě ale smysl měla, i když bych netrpěla ani civilním sňatkem, oba obřady by pro mě měly stejnou váhu. Ale je fakt, že kdybych věděla, co to bude obnášet, tak bych se na to vykašlala. Teď rozhodně nemám na mysli samotný fakt, že jsme byli na „přípravě“ min. 12× (co si tam pamatuju), s tím jsem počítala. Hodně mi vadilo chování kněží (obou - jak toho, co prováděl přípravu, tak toho, co nás posléze oddával), pořád jsem měla pocit, jako by měli něco proti mě jako ženské. Tak nějak celkově byli důležití jak na Macoše zábradlí (trvali například na prkotinách…, bylo by to na dlouhé povídání). Namísto toho, aby mě přesvědčili o tom, že katolická církev má ještě v dnešní době co lidem nabídnout, mě akorát ujistili o opaku. Ještě dvakrát jsem se takhle nechala ujistit u křtu svých dětí.
Jediný, kdo ve mně vzbuzuje naději, že se něco změní, je současný papež, to je sympaťák.

Lalita
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.14 18:39
Tak ať se vezmou, až dluhy zaplatí. ;)
@Brixie píše:
Nee, nejde o mě, ale jeden můj známý měl nerozvážného otce, který zadlužil rodinný majetek a zemřel (opilec)…no a synovi bylo líto nechat to jen tak, protože to kdysi patřilo jeho předkům, a rozhodl se to doplatit…neznám detaily… Chtěli by se se svou milou vzít, ale tu představa, že zdědí takovýhle „dar“, na který sama nevydělá (pokud by její případný muž měl třeba fatální nehodu), dost děsí.Neberte mě nijak vážně, byl to jen náhlý nápad…
Diankenstein
1895 příspěvků 18.3.14 19:12

@iga no jo, ale biskup zjevně nemusí vědět o všem :D Ale předpokládám, žey podle předpisů by to nejspíš posuzovat měl. Ale takový už je život…

Diankenstein
1895 příspěvků 18.3.14 19:17

@Tebah pokud to rodině udělalo radost, snoubencum to nevadilo a kněz i obsluha na hostině dostali zaplaceno, tak na to vlastně není nic špatného. Když jsou všichni spokojeni:))))

iga
1470 příspěvků 18.3.14 19:22

@Diankenstein

Biskup ví jenom to, co mu řeknou. On se jinde po informacích nepídí. Základ je, aby všichni zúčastnění měli jasno, proč vlastně se bude ta svatba konat v kostele. A jestli vzájemná očekávání nejsou v nějakém rozporu.

Diankenstein
1895 příspěvků 18.3.14 19:35

@iga souhlasím:)

dost_bot
2071 příspěvků 18.3.14 19:39
@lorens píše:
@iga Ad dluhy: podle mne to spis souvisi se spolecnym jmenim manzelu, nez ze by si brali dluhy toho druheho. Veritel pripadne exekutor pujde primarne po skutecnem dluznikovi, ale jelikoz do spolecneho jmeni manzelu - kdysi se rikalo krasne bezpodilove, patri bohuzel i prijmy obou manzelu, muze se stat, ze obstavi plat i tomu, kdo dluhy nenadelal. Jenze toto nezpezpeci hrozilo i manzelum nekterych podnikajicich osob a aby se predeslo ozebraceni cele rodiny, bylo mozne a snad porad i je SJM zuzit.

No, nový Občan toto ještě změnil - rozuměj výrazně zhoršil.

Olinka
2582 příspěvků 18.3.14 19:54

Trošku se tady v té diskuzi ztrácím, radši se zeptám přímo: civilní svatba ve vysvěceném kostele není možná? Tedy využít kostel jen jako „kulisu“, stejně jako se lidi berou na zámcích (a myslím, že i v zámeckých kaplích, co jsem tak slyšela při prohlídkách).

iga
1470 příspěvků 18.3.14 19:59

@Olinka
Ne, vysvěcený kostel by neměl být žádnou kulisou. Vysvěcený kostel znamená, že je tam umístěna svátost oltářní, že se tam přijímají svátosti. Civilní sňatek žádný příčetný farář v kostele nedovolí.

Diankenstein
1895 příspěvků 18.3.14 19:59

@Olinka bude nejspíš záležet na konkrétním faráři, ale zda se, že je to zavrženíhodny čin:))

iga
1470 příspěvků 18.3.14 20:00

@Diankenstein
No, to se nezdá. To je pravda.

Diankenstein
1895 příspěvků 18.3.14 20:03
@iga píše:
@Olinka
Ne, vysvěcený kostel by neměl být žádnou kulisou. Vysvěcený kostel znamená, že je tam umístěna svátost oltářní, že se tam přijímají svátosti. Civilní sňatek žádný příčetný farář v kostele nedovolí.

A co takové koncerty? My měli v kostele i školní představení.

Lola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.14 20:04

@Diankenstein Mezi koncertem a sňatkem je rozdíl. Sice malý, téměř až nepostřehnutelný, ale je tam.

iga
1470 příspěvků 18.3.14 20:05

@Diankenstein
Záleží na tom v jakém duchu ta hudba byla. Ale hlavně koncert není napodobenina svátosti - to je ten zásadní rozdíl.

kacenka.smile
428 příspěvků 18.3.14 20:11

@Olinka Nejsem si jistá, jestli to opravdu není vůbec možné, ale běžně se to rozhodně nedělá a faráři to nepovolují. Jinak civilní sňatek už se dnes dá uzavřít prakticky kdekoli, od radnice až po palouček v lese, z kostelů a kaplí ale tuším jen v odsvěcených. Mě se svatba zrovna týká, ale jako nevěřící mě ani nenapadlo uvažovat nad kostelem. Sice jsou některé krásné, ale dají se najít jiná krásná místa a navíc by pro mě ani nebylo žádoucí mít obřad v křesťanském duchu, když mám jiný pohled na svět.

Diankenstein
1895 příspěvků 18.3.14 20:15

@iga nemyslim napodobeninu církevní svatby, ale civilní sobáš.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.3.14 20:18
Olinka
2582 příspěvků 18.3.14 20:22

@iga Omlouvám se, asi jsem se vás dost dotkla. Nechci nikterak snižovat důležitost kostelů pro věřící. Ani nechci mít hogo fogo „falešnou“ svatbu v kostele. Jen tak přemýšlím:-)
Jsem křtěná, ještě za komunismu, a tehdá (dle slov maminky) byli faráři rádi, že jim někdo do kostela přišel, takže ona jakožto nekřtěná ani prý nemusela absolvovat nějaké sedánky apod. Nicméně to bylo jen pro forma. Do kostelů chodím ráda, ale mé pojetí víry/nevíry je velmi vzdáleno jakékoli církvi.

iga
1470 příspěvků 18.3.14 20:26

@Olinka
Mně se to ale nedotklo, ptala jste se jak to je, tak vám to píšu. Ale jestli jste pokřtěná, tak svatbu v kostele mít můžete - tedy tu církevní. Co se týká víry, všichni jsme na cestě a je to navýsost soukromá věc.

@Diankenstein
Ehm. Víte, každý civilní sobáš je napodobeninou církevního sňatku:-)

dost_bot
2071 příspěvků 18.3.14 20:32

@iga Nemáte úplně pravdu - to, co si představujete pod termínem „církevní(rozumím křesťanský) sňatek“, se provozuje všude po světě napříč kulturami a náboženstvími, fakt…

iga
1470 příspěvků 18.3.14 20:36

@dost_bot
To je asi pravda, ale do našich končin přinesla institut manželství církev. Forma civilního sňatku je přece natolik podobná tomu církevnímu, že se jedná o jasnou kopii. Vždyť tady i někdo psal, že používají formulace z církevního obřadu.

dost_bot
2071 příspěvků 18.3.14 20:37

@iga Obávám se, jeslti určitým způsobem a zčásti nezaměňujete příčinu a následek…

iga
1470 příspěvků 18.3.14 20:52

@dost_bot
Já sice moc nerozumím, co tím myslíte, ale ono je to celkem jedno. Pravda je, že lidé se berou různými způsoby po celém světě a už je to tak od pradávna. My ale žijeme tady a teď a pravidla v katolické církvi, která v současnosti u nás platí jsou jasná. Civilní ani jakýkoli jiný sňatek kromě církevního nemá na půdě vysvěceného kostela místo. Osobně si nemyslím, že je to nějaký problém, protože při uzavírání sňatků panuje dost velká volnost a když už někdo chce mít kostel jako kulisu, může jít do odsvěceného, kterých je na výběr dost.

lorens
2267 příspěvků 18.3.14 20:53

@dost_bot ano, zdanlive zhorsil, ale na druhou stranu nedotknutelnost spolecneho jmeni dluhy pred vznikem manzelstvi, taky neni zrovna fer vuci veritelum.

Diankenstein
1895 příspěvků 18.3.14 20:55

Civilní svatba v kostele mozna je, nejspíš ne ve všech farnostech, ale stačí se optat. To, že to někomu připadá jako rouhání je čistě jeho věc a výsostné právo. Jenom předpokládám, že s tím bude víc papirovani. Zažádat o obřad na jiném místě, než je běžné etc. Ale to pro cilevedomou nevěstu není žádná překážka.

Stránka:  « Předchozí 1 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek