Proč se vůbec vdávat?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
arpa
1250 příspěvků 19.3.14 13:47

@Diankenstein Je asi pravda, že takhle na rovinu to přizná málokdo a z hlediska jakéhosi pragmatismu je to blbost :-) (mám ale dva kamarády, co to takhle zkusili kdysi dávno v kostele u Jakuba v Brně; na oplátku se jim taky, pokud si dobře vzpomínám, dostalo stejně upřímné odpovědi :-) ).

Když tak o tom všem přemýšlím zpětně, tak je možné, že ten nepříliš vstřícný přístup farářů k nám, o kterém jsem psala, byl důsledkem negativní zkušenosti s těmi, kteří, ač nevěřící, opravdu tak moc stojí o svatbu v kostele, že klidně na přechodnou dobu zahrají nadšené katolíky.

Ale to nemění nic na mém rozčarování z chování obou farářů. Tak například snad první otázka poté, co jsme sdělili, že bychom se chtěli vzít, byla, kdy se hodláme rozvádět, což nám v tu chvíli teda nepřipadalo ani trochu na místě a vůbec ne vtipné (jestli to snad vtip být vůbec měl).
Nějak od farářů (stejně jako od všech lidí, kteří jsou nuceni se denně stýkat s řadou lidí, které pořádně neznají) čekám, že jsou schopni se oprostit od různých halo efektů a negativních prvních dojmů, případně schopni se ovládat a nedávat najevo, co si myslí. Dát prostě těm lidem šanci ukázat, jací jsou a jak to mají. Nakonec, kdo ví? Třeba právě ta svatba v kostele povede k tomu, že o víře začnou uvažovat jinak. Konec konců, já také dávám té katolické církvi pořád šanci :-) (i když v tom třeba někdo může vidět jistou názorovou nekonzistenci): šanci přesvědčit mě, že to není instituce fungující sama pro sebe, ale především pro lidi.

Brunhilde
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.3.14 13:59
@Eleanor Rigby píše:Nevěřící rodinu, která dá pokřtít dítě, si moc nedovedu představit. Proč?

Je to projev čirého snobismu. Pár takových lidí znám, myslí si, že je to jako koupit děcku nové kolo, velmi se diví, že musejí absolvovat katechismus, většinou je to pak přejde.
Aby to nevypadalo, že jsem fanatická katolička, nejsem, jen mi tohle chování přijde uhozené. Sama jsem pokřtěná a moje děti nejsou. Na náboženství ale chodily.

arpa
1250 příspěvků 19.3.14 14:01

@Eleanor Rigby S tím naprosto souhlasím. Ono je to sice hodně o povaze každého, ale do mně byla po dlouhá léta víra cpána zprava zleva (v takové velmi zvláštní, místy až pokřivené podobě), a to nejen doma, ale i v rodině mého prvního přítele, a z mého pohledu to byla velmi cenná škola kritického myšlení. Z toho mi do života vyplynulo, že víru a zejména její projevy navenek je třeba brát s pořádně velikou rezervou.

DanielaS
5033 příspěvků 19.3.14 14:45

A to je v Cechach jeste dost vysoke procento lidi, kteri o tom vubec nejak UVAZUJI a premysleji. V Italii jsou pokrteni proste vsichni, v kostele se berou proste vsichni (normalni moderne smyslejici inteligentni lidi jsou schopni vam rict „on neni zenaty. Teda je, ale jenom civilne.“), k prvnimu prijimani a konfirmaci chodi proste vsichni. MEZITIM do kostela nepachnou a hresi jedna radost. Rozvadi se cca polovina manzelstvi. To mi pripada hrozne, to pokrytectvi. „Musim jit za kmotra synovci k prijimani. Kurvafix, to budu muset ke zpovedi, a ja od sve konfiramce v kostele nebyl.“
A pak zase pretrpi pripravu k manzelstvi, o ktere se vyjadruji velmi nelichotive, a svoje deti zas daji pokrtit, protoze, no, protoze… no daji, no. Jako by nevnimali, o CO v tech vsech ritualech jde.
Kdyz jsem hledala katechismus pro dospele, protoze bych se rada na spoustu veci zeptala, hromadne se desili: „V katechismu se na neco PTAT??? Zblaznila ses?“

Diankenstein
1895 příspěvků 19.3.14 14:50
:D

Příspěvek upraven 19.03.14 v 16:41

Bibken
165 příspěvků 19.3.14 16:18
@sarah123 píše:
@Diankenstein
Vsak pisu, ze „praktikujici verici“, to vylucuje jednak nekrtene-neverici, jednak pokrtene-neverici. Hodnotim to od nich jako trapnou pozu, v obou techto pripadech. Ale nepokrtene-neverici snad v kostele jeste neoddavaji, nebo ano???Je to bida, ale CR (hlavne Cechy) je holt pro katolickou cirkev na seznamu misijnich zemi, vzhledem k tomu, jak malo mame vericich, takze pravidla jsou velice uvolnena - prednostni je lidi vubec k vire uvadet, treba tim, ze jim zpristupnim kostel pro svatost manzelstvi. Ja jsem v tomhle konzervativni, mne to pripada velice nevhodne.

Oddávajú, ak je druhý z páru pokrstený a veriaci. Len na to treba dišpenz od biskupa a ten neveriaci musí sľúbiť, že umožní manželovi deti vychovávať v kresťanskom duchu.

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.3.14 16:33

Mozna by cirkev mohla zacit tim, ze zpristupni kostely lidem. Jsem neverici, ale krtena. Dceru jsem nechtela dat pokrtit, protoze nemam k vire vztah, ale cast rodiny veri. Navic to povazuji za soucast kultury. Jenze dnes sotva najdete otevreny kostel. Za vrchol povazuji, ze jsme nemohli najit 25. 12., kdyz jsem dceru chtela vzit na jeslicky, otevreny kostel. Vcetne Sv.Vita, k byl 3 hodiny zavreny kvuli msi pro VIP.

Lola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.3.14 16:36

@Lamicka Kostely jsou uzavřené kvůli zlodějům. Je to známá věc, že z kostelů v německém a rakouském pohraničí už prakticky není co odvézt.
Někde se to řeší tak, že hlavní vchod je otevřený, ale pak jsou uzamčené mříže, aby si lidé mohli prohlédnout interiér, ale dovnitř se nedostali.

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.3.14 16:46

@Lola Ja to vim. Ale pak si cirkev nemuze stezovat, ze v CR nema lidi. Nedavno jsem byla v zahranici, vsechny kostely otevrene, nejlepsi bylo, kdyz byly slyset varhany. Nadhera. Sla jsem dovnitr, posedela, „meditovala“ si po svem. Takhle se siri vira a rozsiruje cirkev. Farare taky nepotkate, kdyz se nesnazite. Pritom by mel byt podle me soucasti mestskeho zivota, byt aktivni. Kolik jich takovych je?

lorens
2247 příspěvků 19.3.14 17:10

@Lamicka Vas navsteva onoho kostela, poslech varhan a meditace po svem nejak podnitila ve vire natolik, ze jste se zatouzila stat clenem jejich nabozenske obce? :) Nerikam, ze to neni mozne.

Ad ty jeslicky: Kdyby sv. Vit nebo jiny kostel byl otevreny, vy byste tam pocas mse vesla na „turistickou“ prohlidku jeslicek? Asi ne predpokladam, ale pokud ano, nedivim se, ze tam byli zavreni. :)

Příspěvek upraven 19.03.14 v 17:37

Jiná Realita
13791 příspěvků 19.3.14 17:28

@Lamicka
nezlobte se, ale z vašich názorů vyplývá, že o víře, církvi a významu kostela pro katolíky nevíte vůbec nic. proto byste neměla vynášet takové soudy a závěry.

jak už bylo napsáno, jeden z důvodů, proč jsou kostely uzavřené, je, že jsme bohužel stát zlodějů (což souvisí s největší měrou hrdého ateismu na světě) a zbyly by jen 4 zdi. v zahraničí se tak, jak u nás, a zejména v kostelích, které jsou více brány jako svaté místo, nekrade. mohou si to otevření dovolit.

často se setkávám s názory nekatolíků, jaktože nemáme otevřené kostely. já bych je naopak mnohem víc uzavřela. je otřesné, když v nějaké významném kostele probíhá mše, což je pro katolíky posvátný obřad, a kolem chodí turisté a fotí si kostel, vykládají si…kdekdo se tam chodí v létě ochladit a maskuje to jakože meditací.

nevěřící nechápou, že církev se nemůže jinak „otvírat“, protože její podstata spočívá v tom uzavření. současně by také mnozí rádi čerpali výhody (např svatbu v kostele), ale bez povinností (my si věříme tak nějak po svém, nepotřebujeme kostel, nemusíme držet půst, ale věříme, tka proč nám ta zlá církev nechce dovolit svatbu v kostele?).

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.3.14 17:29

@lorens Bola som v Stephansdome vo Viedni na večernú omšu cez Vianoce. Pri vchode stáli dvaja chlapi a nepustili dnu žiadného turistu. Všetci s batohmi a v špotrovom turistickom oblečení čo nevedeli nemecky a nedokázali prefektnou nemčinou oznámiť, že sa chcú zušastniť obradov zostali pri vchode. Nielen v cz sú počas omše kostoly zavreté.

Jiná Realita
13791 příspěvků 19.3.14 17:31

@Giulietta
tohle mi v čr zásadně chybí.

bohužel jsem absolvovala nespočet vánočních mší plných turistů, někdy dokonce opilých, bylo to smutné.

Kay_Adams
1614 příspěvků 19.3.14 17:40

@Jiná Realita
Jj, veselé zvolania typu „Jéé, helé, volé, tam visí ňákej artistáááá…“ a hurónsky rehot fakt prispievajú k obradu.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.3.14 17:41

@Jiná Realita Moj manžel sa raz na Slovensku v Prešove rozhodol, že chce vyliezť na vežu katedrály svätého Mikuláša. Tak hľadal nejakú zodpovednú osobu a našiel ochotného pána, čo mu poradil, že tá fara je hneď cez cestu oproti katedrále. Keď sme tam zaklopali, tak veľmi milá pani nám oznámila, že veža je prístupná len cez prázdniny so sprievocom. Keď videla manželov smutný pohľad a český povzdych, že cez prázdniny už bude doma v Čechách, tak nam dala obrovský dózický kľúč od dverí na vežu. Že máme za sebou zamknúť, aby za nami neišli davy a keď si to užijeme, máme vrátiť kľúč. Boli sme tam hodinu, užili si odbíjanie vežových hodín a s kľúčom pri návrate sme pani doniesli červené ruže.:-) Katolická cirkev je prístupná, ale záleží od toho akým sposobom sa o vstup žiada.:-)

Jiná Realita
13791 příspěvků 19.3.14 17:46

@Giulietta
všude, nejen v církvi, jsou hodní a zlí lidi.

bohužel i bohudík je každá církev jen slepenec lidí, takže narazíte na pěkné příběhy i nepěkné. někteří faráři jsou svatí lidi, neskonale hodní, obětaví, pracující 24/7, některé paní na faře jsou andělé…a někteří jsou na peníze, porušují kdejaká svatá nařízení a dělají špatné jméno. a lidi bohužel raději vidí a medializují to druhé, protože to je něco, skandál, akce.
já jsem za svůj život potkala spíš lidi jako ta vaše paní. některým knězům bych i ruce políbila, jak strašně se obětovali pro lidi ve svém okolí a co dokázali.

Lola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.3.14 17:47

@Giulietta Jednoznačně. Já věru nejsem žádná skalní katolička, ačkoli jsem pokřtěná, nejsem pravidelně praktikující, ale mám respekt a úctu ke křesťanským hodnotám a velmi oceňuji, že západní civilizace je na nich postavená.

Svatostánky všech náboženství, křesťanských i nekřesťanských, považuji za místa primárně důležitá pro příslušné věřící a pokud se aktivně neúčastním bohoslužeb, považuji se pouze za hosta. Který je sice vítaný, ale stále jen host, který by působil dost směšně a nepatřičně, pokud by si vynucoval zvláštní ohledy a zacházení a cpal se do středu pozornosti.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.3.14 17:56

@Jiná Realita Ale aj kňazi dokážu byť milý. Keď moj manžel raz chcel pre zmenu vidieť pravoslávny kostol v Bardejove, tak som si spomenula, že poznám jednu pani čo v tom kostole spieva. Ja som jej zavolala, či netuší ako sa do toho kostola dostať a ona mi oznámila, že mám počkať pri tom kostole, že to zistí. O 15 minút prišla k tomu kostolu s Patriarchom. Bol oblečený v tom čiernom, s tou prikrytou hlavou, dlhá brada. Ja som myslela, že skolabujem, keď som ho videla vystupovať z auta spolu s ňou. Bola to krásna prehliadka a Patriarcha odpovedal manželovi aj na otázky typu-prečo ma Kristus na niektorých obrazoch nohy prikované zvášť dvoma klinaci a niekde prekrížené a prikované klincom jedným.:-)

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.3.14 18:15

@lorens @Jiná Realita Myslela jsem to trochu jinak. Jak jsem psala, jsem neverici, ale vira neco znamena pro moji rodinu, proto z nejake ucty k jejich vire do kostela chci jit a chci, aby dcera o tom neco vedela. Jako neverici nemusim byt hned turista, ktery se jde jednou za rok podivat na jeslicky. Ale ano, muzu k tomu pristoupit tak, ze tam proste chodit nebudu, dceri nic nereknu, protoze s tim nemam nic spolecneho. Na msi bych nikdy nesla, protoze mi to neprijde vhodne.

@lorens Presne to se stalo kamaradce. Sla kolem kostela, kdyz ji bylo hodne zle. Byl otevreny, sedla si tam, farar si s ni zacal povidat. Nechala se ve 30ti pokrtit, veri, chodi do kostela. Mne se to nestane, moje cesta byla opacna.

Kay_Adams
1614 příspěvků 19.3.14 18:21

Hm, mne táto diskusia pripomenula ešte http://www.emimino.cz/…elka-175742/
„Nepřejeme si, aby se syn učil o náboženství“
Kde šlo o to, že chudák dieťa donieslo zo školy nejaký papier k sv. Troch kráľov a tak vôbec…

lorens
2247 příspěvků 19.3.14 18:28

@Lamicka asi si nerozumime, ale clovek neverici, ktery vnima kostel spis jako kulturni zalezitost majici souvislost s virou predku, tam jde z meho pohledu jako turista, stejne jako by sel do muzea nebo skanzenu, to neni mysleno hanlive. Podle mne to je v poradku, jen potreba se informovat, kdy to je mozne, protoze to bohuzel uz kdykoli nejde.

Co se vam stane nebo ne, nemuzete vedet. :)

arpa
1250 příspěvků 19.3.14 18:30

@Lamicka No nevím, já jsem pro to, aby se církev otevírala (i když zřejmě nechce, jak píše @Jiná Realita, a považuje to za contradictio in adiecto), ale nevím, jestli k tomu stačí, aby volně zpřístupnila vstup do kostelů. Obávám se, že je to málo a že by spíše než opravdové zájemce přilákala akorát ty zlodějě.

Otevřenost vnímám spíš tak, že by církev měla být názorově otevřená. A tím nemyslím nutně jen ohraná a kontroverzní témata typu homosexualita nebo předmanželský sex, ale třeba i jen prachobyčejnou povědomost o tom, jak žije moje generace, s jakými každodenními problémy se potýká, atp. Dřív byl farář tak trochu obecní psycholog :-), protože znal určitý okruh lidí a to, jak žijí. Tohle už dnes, aspoň podle toho, co vidím já, ustupuje do pozadí, v anonymních městech určitě… Právě papež František a jeho přístup ke každodenním věcem mi dává naději, že tomu tak bude (moc mu fandím).

arpa
1250 příspěvků 19.3.14 18:33

@Kay_Adams Tak už s ohledem na litevskou interpunkci a estonský pravopis :-) (či co to má být) zakladatelky oné diskuze neusuzuju na její příliš vysoké IQ. Nějak ale furt nechápu to trestní oznámení 8-o.

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.3.14 18:33

@lorens Uz rozumim, jak to myslite a jsem rada, ze diky vychove vim, kdy je nevhodne do kostela jit.

Eleanor Rigby
610 příspěvků 19.3.14 18:45
@Diankenstein píše:
@Eleanor Rigby Bavila jsem se pouze s několika jedinci a vesměs uváděli jako důvod úctu k tradicím. „Já i moji rodiče jsme taky pokrteni/sezdani kostele“.V rodině je to brano jako zvyklost. I když to bylo poprvé a naposled co v tom kostele byli.
Netýká se to ovšem těch ‚opravdových‘ ateistu, těch je jako šafránu :)), ale spíše toho průměrneho českého nevěříciho.

Tak pokud jde o lidi, co kdyby vyplnili kolonku Vyznání podle pravdy, stálo by tam „ignorant“, tak tam se není co divit, když je jejich přístup poněkud… ignorantský. Ale přiznám se, že to kolem sebe nevídám, spíš skutečné atheisty, agnostiky, deisty anebo hledající, a samozřejmě křesťany, pak občas pohany - jiná vyznání ani ne. No a spoustu lidí, s kterýma jsem o víře nikdy nemluvila, protože je to přece jenom celkem soukromá věc.

Stránka:  « Předchozí 1 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek