Proč se vůbec vdávat?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
lorens
2446 příspěvků 19.3.14 18:52

@arpa Ja mam spis prave opacnou zkusenost. Ve velkych a vetsich mestech/obcich moderni knezi a ziva, mlada kongregace se spoustou aktivit. Samozrejme jiste hranice nelze prekrocit ani tady. A v malych viskach jako pred sto lety.

Karja
4837 příspěvků 19.3.14 19:09

@lorens Ano, mám také podobnou zkušenost. Úplnou náhodou jsem navštívila dvě farnosti (nebo jak to nazvat) v Praze a byla jsem příjemně překvapena. Všichni opravdu aktivní, pořádali se pravidelné besedy, kde se mluvilo o běžných denních problémech, aktivity pro děti a mládež, kněží taktéž zapojeni. Na vesnici je to samozřejmě jiné, žijí tam spíše starší lidé, plus málo obyvatel, tam prostě žádný velký potenciál k rozvoji není.

Bibken
165 příspěvků 19.3.14 19:12

@Jiná Realita Ateizmom to kradnutie nebude. Na Slovensku máme 60% katolíkov a kradne sa tu jedna radosť. A pokiaľ viem, ani v Česku nemáte odluku cirkvi od štátu, takže vám na praktizovanie vášho náboženstva prispieva daňami každý pracujúci človek. Dovoľujem si povedať, že má preto právo ísť sa do nejakého toho kostola len tak pozrieť, alebo si tam nebodaj, ó hrôza preveliká, dokonca vychutnať chvíľkové posedenie v chládku.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.3.14 19:15

@Bibken Z Vaších daní sa platí napríklad aj vojsko. Aj napriek tomu Vás nikto na prehliadku kasárni, v čase keď Vás to napadne nepustí.

Bibken
165 příspěvků 19.3.14 19:18
@Giulietta píše:
@Bibken Z Vaších daní sa platí napríklad aj vojsko. Aj napriek tomu Vás nikto na prehliadku kasárni, v čase keď Vás to napadne nepustí.

Veď to je v poriadku, ale z toho, čo napísala Jiná Realita som mala pocit, že by bola najradšej, keby tam neveriaci nechodili vôbec. Samozrejme, že počas omše si tam ako turista nebudem fotiť a vyrušovať, ale hádam si tam môžem sadnúť, nasávať atmosféru, alebo sa jednoducho chladiť.

SVMGirl
110 příspěvků 19.3.14 19:20

Taky se s dovolením přidám do diskuse, protože mě za pár měsíců svatba čeká. tím jsem se asi už celkem vyhranila vůči bodu č.1, tedy:

1. Svatba pro mě má význam, je to zásadní krok ve vztahu, kterým se vztah odliší od čehokoliv co bylo předtím, navíc má sňatek určité výhody ve smyslu dědictví a podobně. Bohužel jsem byla též svědkem toho, jak se pár lidem docela nevyplatil život na psí knížku. Ale hlavně to beru jako akt lásky a velké naivity a důvěry vložené do toho druhého. Bez té naivity by mi můj život připadal smutný. Naprosto ale respektuji odlišné názory, každý jsme jiný.
  2. Budeme mít svatbu tradiční, poměrně velkou, bohužel rodinu nelze tak nějak „zredukovat“ a přátel máme taky dost. Na cestování nás neužije, budeme rádi, že můžeme pohostit lidi na kterých nám záleží a užít si s nimi hezký den. Snažíme se nepřehánět to s náklady na zbytečnosti, akorát ty šaty, tam mi na můj vkus trošku ujela ruka, ale tak… mám to v plánu jen jednou, tak ať je to se vším všudy. Opět respektuji, že někdo jiný si to udělá jinak… Však o to je to pak zábavnější…:)
dost_bot
2071 příspěvků 19.3.14 19:21

Překvapuje mě v této diskusi, jaké zaznívají (od věřících napříč spektrem) docela militantní názory…

Eleanor Rigby
625 příspěvků 19.3.14 19:25

@SVMGirl No, jen nezapomeň, že jak ty vkládáš důvěru ve svého ženicha, on ji vkládá v tebe, a neměla bys ji zklamat… to mi ve tvém popisu chybí. Ale nejspíš jsi to jen opomněla zmínit.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.3.14 19:28

@Bibken Kedže som veriaca a do kostola chodievam, tak vám z vlastnej skúsenosti možem povedať, že chladiť sa, nasávať atmosféru a sadnúť si tam chodia najčastejšie neveriaci počas omše. To ty vole artista! som v čechách zažila niekoľkokrát aj keď za ty vole nenasleduje vždy ten artista. A ja netúžim, by si ma fotili a aj to sa mi už v kostole počas omše stalo. Možno z toho tie militantné názory.

SVMGirl
110 příspěvků 19.3.14 19:36

@Eleanor Rigby Bylo to tak nějak myšleno ve tom „důvěry vložené do toho druhého“… vkládáme ji oba, oba jsme zodpovědní za to, co s důvěrou toho druhého uděláme. Je těžké nějak stručně popsat myšlenku svatby, ale tohle je asi opravdu nejblíž :).

Diankenstein
1895 příspěvků 19.3.14 19:43

Nám jednou na mši přišel fetak a když nás slyšel říkat amen začal se smát a pokrikovat „kámen! kámen!“…ale nám dětem to připadalo děsně vtipné. Znáte ten pocit, když se za žádnou cenu nesmíte zasmát?

Adeena
1387 příspěvků 19.3.14 21:29

Jsem neverici a presto nekradu. Kostely mam moc rada, probiha-li mse, nerusim. Svatba v kostele ma pro me urcite kouzlo, ale s mym vztahem k cirkvi bych byla pokrytec nejtezsiho kalibru, kdybych se o ni pokousela.

Garfie
4456 příspěvků 20.3.14 08:42

@Adeena Hezké shrnutí, mám to úplně stejně. Ale stejně ta debata není mimo, protože bohužel každý neuvažuje jako vy.

Zebra33
2038 příspěvků 20.3.14 09:35

@Adeena - napodobne. Myslim, ze nechovat se v kostele nebo v jakemkoliv jinem svatostanku jako hulvat neni zalezitost toho, jestli v dane nabozenstvi verim nebo neverim, ale proste veci dobrych mravu. Pochybuju, ze clovek, ktery hulaka a foti v kostele behem mse se bude napr. pri navsteve divadla chovat podle Gutha-Jarkovskeho. Buranstvi nema s virou nic spolecneho.

dost_bot
2071 příspěvků 20.3.14 20:35

@Zebra33 A ani s nevírou…

DanielaS
5102 příspěvků 12.6.14 14:29

Vdava se mi (v Italii) kamaradka a predstavte si, dva mesice pred cirkevnim snatkem jde na urad podepsat civilni snatek, ale „to se vubec jako svatba nebere, az ta v kostele. Pochybuju, ze si nekdo vubec pamatuje, kdy to podepsal na urade. Ani tam nemusi jit oba snoubenci, staci plna moc. Moje maminka si urcite nepamatuje, kdy se vzali na urade.“ To je vazne zajimave, ze se lidi berou tydny a tydny predtim, nez je svatba v kostele, prvni manzelsky polibek, svatebni noc atakdale. Mezitim uz pravne sezdani jsou. Podivuhodne.

yako
3225 příspěvků 12.6.14 15:11

@DanielaS to je zajímavé, z toho asi vyplývají i lecjaké zmatky ne? Třeba jak říkáte, že ani to datum nevědí - vždyť z toho data vyplývají i další právní důsledky. Např. při prodlení mezi svatbami zplodí potomka a pokud by byl zplozen před svatbou - x dní - nevím přesně - pak otec není automaticky zapsán v rodném listě, nabytí majetku atd…

Olive Oyl
197 příspěvků 12.6.14 17:22

@yako tak jestli to chápu dobře, tak civilní svatba je právně platná (se všemi právními důsledky), „jenom“ emocionálně nedůležitá

jinak je to zajímavá informace

yako
3225 příspěvků 12.6.14 17:26

@Olive Oyl je to zvláštní - že zrovna v Itálii vlastně nemá církevní sňatek právní platnost, kdežto u nás ano.

SagaN
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.6.14 19:15

Vzhledem k tomu, že povinný církevní sňatek nařídil až Tridentský koncil (1545-1563) a do té doby, a ještě i dost dlouho poté, se lidé bez této vymoženosti obešli a stačilo jim prohlášení před svědky - ekvivalent současného civilního svazku - tak je snad jedno, kde se dotyční vezmou.
T. j. lidstvo do 16. století nevyhynulo, a ani později ne, jak se zdá :-)

DanielaS
5102 příspěvků 12.6.14 21:26

Me zarazilo to, co rika yako, ze v CR, jak to mame s nabozenstvim vselijake, tak oddavajici - prislusnik cirkve ma zaroven pravomoc civilniho oddavajiciho. Zatimco v nabozensky (aspon navenek) horlive Italii to nemaji a musi se extra strachat na urad. Ted jsem se ptala manzela, zavedl to Mussolini v ramci Lateranskych dohod a bralo se to jako velky pokrok k modernimu zrizeni. Ale nejak se to neujalo, kdyz i v roce 2014 se ten obcansky snatek nebere jako „opravdovy“.
Jinak ano, datum snatku je jednoznacne to uredni, v kostele je pak prijeti svatosti a to se nikde neuvadi. Jen to povidani o jednom tele a jedne dusi a prvni polibek je uz pak takove opozdene. O bilych satech a pomerancovych kvetech nemluve.

yako
3225 příspěvků 12.6.14 21:31

@SagaN to se mi nezdá, já se na to zítra zeptám, protože že by nebyla svátost manželství do té doby, to je k nevíře.

bestia
2300 příspěvků 12.6.14 21:32

@DanielaS obe moje babicky to mali rovnako, najprv civilna svadba na urade a o par dni az tyzdnov cirkevna, sviatocna, so vsetkou paradou (a bruchom :D) a obidve ako vyrocie svatby, teda aspon sukromne, udavali ten kostolny obrad. v italii ludia asi tiez tak, ci?

DanielaS
5102 příspěvků 12.6.14 22:29

Patram dal a vypada to, ze proste ne vsichni farari maji zpusobilost i jako civilni oddavajici. Protoze nekteri znami to meli vsechno v jednom.

Kokoska1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.6.14 23:57

@DanielaS Za totality (a možná i nějaký rok po ní?) musel ten, kdo chtěl svatbu v kostele, být předtím civilně oddán. Ale to souviselo s propagovaným ateismem, jinak snad vždycky církevní sňatek stačil?

Stránka:  « Předchozí 1 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek