Proč se vůbec vdávat?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Aranel
935 příspěvků 13.6.14 00:44

@Kokoska1 Určitě ještě nějaký rok po ní, zrovnoprávnění obou sňatků je podle mě tak 10 let zpátky.

Diankenstein
1895 příspěvků 13.6.14 07:30

@yako Vím, že v raném středověku stačilo vzit se tajně (v soukromí bez svědků). V pozdním středověku už bylo povinné brát se veřejně, po ohláškách, vyžadoval se souhlas obou manželů, nemohli jste zapudit manželku pro neplodnost a takové vymoženosti.

budox
619 příspěvků 13.6.14 07:55

1. svatba je pro mě důležitá, sv. slib beru vážně, přiznávám, že ve vztahu na psí knížku bych neřešila vztahové problémy a odkráčela bych, v manželství ne. tajně doufám, že i moji synové až najdou tu pravou, tak se ožení a nebudou žít s přítelkyní. Asi to bude znít staře a zapškle, ale nelíbí se mi, když někdo při sebemenších problémech opouští loď. A mě už už úplně drásá, když vychytralé matky neudají v rodném listě otce.
2. svatba jak předvádění příbuzným a kamarádům je pro mě zbytečná, kdybych si dnes mohla vybrat, tak nejlépe pod tímhle stromem, chtěla bych, aby to byl nezapomenutelný zážitek pro mě a ne tetu Bětu

budox
619 příspěvků 13.6.14 07:58

Když jsem byla jako malá na svatbách příbuzných bylo běžné jít na úřad a hned potom do kostela (nebo naopak), tehdy kněží neměli právo sňatek úředně zaevidovat, mám pocit že i dnes ne každý má toto právo, aspoň i v téhle době často slýchávám o obou obřadech

Adeena
1387 příspěvků 13.6.14 08:11

@budox S bodem 2 souhlasím beze zbytku (i s tím stromem, vypadá to moc hezky :-) )
Bod 1 - mám to tak, že mi buď na vztahu záleží a pak neodcházím kvůli každé blbosti, ať jsem vdaná nebo ne a nebo mi na vztahu nezáleží. A přišlo by mi smutné, kdybych ve vztahu zůstávala kvůli tomu, že jsem vdaná, ačkoliv za jiných okolností bych zvedla kotvy.

budox
619 příspěvků 13.6.14 08:33

@Adeena
proto jsem se taky nevdávala za každého, koho jsem v životě potkala :o)

Nixe Lulu
344 příspěvků 13.6.14 09:08

@DanielaS - Žila jsem v El Salvadoru a taky tam je obvyklá svatba na dvakrát s tím, že ta církevní se bere jako ta hlavní sláva. I když lidi, co jsem tam znala, slavili dost i tu úřední - ta se koná obvykle buď na úřadě nebo u jednoho ze snoubenců doma, se svědky a rodinou.
Na rozdíl od ČR jsou tam větší nároky na to, aby se povolila katolická svatba - oba musejí být pokřtění a biřmovaní! Samozřejmě ŘKC není jediná možnost a jiné církve takové požadavky mít nemusí.

A já budu mít za pár dní dvouleté výročí svatby. Byla to událost docela malá a soukromá (jen se svědky a rodinou) a nenákladná, ovšem užili jsme si to krásně a rozhodně jsem šťastná, že žiju právě s tímto člověkem.

Atlacoya
2773 příspěvků 13.6.14 10:42
@SVMGirl píše:
Bohužel jsem byla též svědkem toho, jak se pár lidem docela nevyplatil život na psí knížku.

Můžete to rozvést? Já znám dost lidí, co se jim nevyplatil život v manželství - navíc od nového roku manžel ručí i za dluhy toho druhého, které vznikly před manželstvím. Abyste se nedivila že máte od exekutora obstavený účet kvůli tomu, že manžel před 10lety, kdy vás ani neznal, nezaplatil parkovací lístek.

Atlacoya
2773 příspěvků 13.6.14 10:46

Svatby v kostele - před půl rokem jste rozebírali kanonické právo. Výjimky určitě jsou, známý (nepokřtěný) si má brát katoličku v kostele, oddávající farář a on se nemusí nechat pokřtít. Když budu chtít svatbu zatrhnout mám to naprášit biskupovi?

Diankenstein
1895 příspěvků 13.6.14 10:50

Hlavní je KOHO si ne/berete. To zda se ne/oženíte už je jaksi vedlejší, případné potíže budou tak jak tak.

Diankenstein
1895 příspěvků 13.6.14 10:55

@Atlacoya nevím, možná jsem to tu už zmiňovala, ale teď se to tak hodí:D Čtyřem známým ženám se rozpadl vztah, otcové " nic nemají" a proto neplatí na děti/platí sem tam/platí pár stovek.
A ta jediná, co se nevdala v žertu uvedla, že alespoň ušetřila za rozvod.:D

Ovšem jinak jsou na tom holky stejně.

Diankenstein
1895 příspěvků 13.6.14 10:57

@Atlacoya :D jste do budoucího ženicha zamilovaná? Fungovat by to mohlo, to zatrhnutí. Ale je to nehezké:D
edit: al ted jsem si všimla, že ona pokřtená je… to je myslím ok potom:/

Atlacoya
2773 příspěvků 13.6.14 11:10

@Diankenstein No ale v manželství budou 2, tím pádem by se svátost manželství měla udělit oběma a on podle mě není způsobilý ji přijmout.

bestia
2300 příspěvků 13.6.14 11:23

@Atlacoya staci vyhlasit, ze nebude branit vo vychove deti vo viere
(a nejaky suhlas od biskupa, ale to je len formlita)

Gatita
302 příspěvků 13.6.14 13:02
@Atlacoya píše:
Můžete to rozvést? Já znám dost lidí, co se jim nevyplatil život v manželství - navíc od nového roku manžel ručí i za dluhy toho druhého, které vznikly před manželstvím. Abyste se nedivila že máte od exekutora obstavený účet kvůli tomu, že manžel před 10lety, kdy vás ani neznal, nezaplatil parkovací lístek.

Já vám nevím, ale nepřijde mi, že by ty změny v občanském právu byly zrovna v tomto ohledu tak horké.
Je fakt, že zákon dnes výslovně uvádí, že se věřitelé mohou ze SJM uspokojit i v případě, že se jedná o dluh převzatý jedním manželem ještě před vznikem manželství. Dále ale stanoví, že SJM může být takto postiženo jen do určité výše (laicky řečeno do výše podílu dlužícího manžela, která by mu připadla v případě vypořádání). Toho zbytku a výlučného jmění druhého manžela by se to týkat nemělo. Praktická stránka věci v průběhu exekuce je věc druhá :-)

Pokud si vzpomínám, fungovalo to obdobně i podle starého občana. Pokud byl dluh součástí sjm, odpovídali oba dva, a to jak majetkem v sjm, tak svými výlučnými majetky. A pokud dluh do sjm nepatřil, tak odpovídal jen ten jeden manžel svým výlučným majetkem, ale současně i majetkem v sjm. Ale je pravda, že výslovně to v zákoně myslím nebylo, resp. v určitém časovém znění ano, ale pak to nějak vypadlo.

Uf, doufám, že jsem se ve snaze o osvětu někde nesekla, ha ha.

Atlacoya
2773 příspěvků 13.6.14 13:32

@Gatita Takhle: dělala jsem u exekutora. Pokud dluh vznikl před manželstvím, vůbec jsme nezjišťovali jestli má manželka účet, nemovitosti, zaměstnavatele nebo důchod, protože jsme to nemohli použít. Po novém roce jsme obstavovali vše. Nějaké podíly se vůbec neřešily.

vosss-ka
10 příspěvků 13.6.14 13:50

Holky smysl to určitě má. Žádnej vztah není ideální, ale my díky manželství máme větší sílu konflikty řešit, než se na to raději vykašlat, jak to dělají všichni ostatní…to pouto je pak prostě pevnější, hlavně pokud se berete proto, že chcete a ne proto, že musíte :)

alter ego
906 příspěvků 13.6.14 14:29

@vosss-ka
Ono jeste v dnesni dobe existuje neco jako „muset se brat“?

Krehutka
368 příspěvků 13.6.14 14:39

@Atlacoya Že jste to tak u vás dělali ještě neznamená, že jste to dělali správně.

Atlacoya
2773 příspěvků 13.6.14 15:15

@Krehutka Kontrola ministerstva spravedlnosti neshledala pochybení. Co víc chcete? Odznáček od Ládi Hrušky?

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.6.14 15:16

@alter ego Velmi často, i když z jiného důvodu, než co by tomu řekli lidi. Jako prostředek nátlaku po několika letech vztahu, kdy partnerka už chce mít to oficiální hnízdo a partner pořád okázale tvrdí, že ten papír přece nic neznamená.

Zireael
84 příspěvků 13.6.14 15:33
@yako píše:
@DanielaS to je zajímavé, z toho asi vyplývají i lecjaké zmatky ne? Třeba jak říkáte, že ani to datum nevědí - vždyť z toho data vyplývají i další právní důsledky. Např. při prodlení mezi svatbami zplodí potomka a pokud by byl zplozen před svatbou - x dní - nevím přesně - pak otec není automaticky zapsán v rodném listě, nabytí majetku atd…

Tohle slyším poprvé (vím, že to platí naopak - pokud se dítě narodí do 300 dnů od zániku manželství, tak je automaticky otcem manžel) - můžete uvést nějaký relevantní zdroj této informace?

Příspěvek upraven 13.06.14 v 15:33

SVMGirl
110 příspěvků 13.6.14 15:33
@Atlacoya píše:

Je to trošku vytržené z kontextu, rozhodně jsem tím nemyslela že obecně se víc nevyplácí jedno nebo druhé. Jedná se o moji osobní zkušenost a o moji životní situaci, ze které jsem usoudila, že mně manželství vyhovuje a chci ho uzavřít. Jinak lidí, kterým se manželství nevyplatí, je spousta. Ale řekla bych, že je to vždy způsobeno tím, koho si vzali. U tohohle problému je třeba začít a za to manželství nemůže…

Tebah
4257 příspěvků 13.6.14 15:35

@stricc Četla jsem rozhovor s Máslovou (dělá osvětu o negativních účincích HA), kde říkala něco v tom smyslu, že dřív, pokud chtěl muž pravidělně sex, tak se buď musel oženit, nebo chodit do bordelu, na což každý neměl a navíc hrozily různé pohlavní choroby.

Dnes, když máme HA a bere ji téměř každá žena, i když není zrovna ve vztahu, může chlap spát s každou, často i bez kondomu, přičemž následky v podobě dítěte nehrozí. Tím odpadá páka nedostatku sexu mimo manželství, která ho dřív tlačila do ženění. Navíc je společensky přijatelné být svobodná matka, takže odpadá i páka v podobě těhotenství partnerky. Z toho plyne, že užíváním HA si ženy samy komplikují založení rodiny.

Tebah
4257 příspěvků 13.6.14 15:39

@Zireael @yako Podstatné je datum porodu, ne zplození. Jak píše @Zireael, pokud se dítě narodí v době od uzavření manželství do 300 dnů od jeho zániku, nastupuje automaticky domněnka otcovtví matčina manžela.

Problémem by možná trošku mohlo být, od které svatby se těch 300 dní počítá :-)

Stránka:  « Předchozí 1 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek