Proč se vůbec vdávat?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.06.14 15:40

@Tebah Nepřipadalo mi nutné polopaticky psát, že vím o existenci antikoncepce a jak docházelo k tomu musení v době, kdy ještě nebyla tak snadno dostupná. Jsem z generace, kde se vdávala minimálně jedna maturantka v každé třídě v důsledku nehody a opravdu musela, protože „co by tomu řekli lidi“. Načež navazuje můj předchozí příspěvek v nezměněném znění s vysvětlujícím dodatkem, že těhotenství jako nátlak na urychlené uzavření sňatku se používá stále, ačkoliv společenské důvody už nejsou stejné.

SagaN
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.06.14 15:43
@yako píše:
@SagaN to se mi nezdá, já se na to zítra zeptám, protože že by nebyla svátost manželství do té doby, to je k nevíře.

Tak kdo chtěl, mohl si tu „svátost“ dopřát i předtím, jen to ještě nebylo povinné, resp. neměli do té doby ani jednotný způsob těch svateb. Dokonce jsem někde zahlédla, že stát začal církevní sňatek vyžadovat (jako jediný možný) až v 18. století (bohužel si už nepamatuju přesně který, jednalo se určitě o Evropu).
A mnohoženství u nás fungovalo až do 11. století, kdy ho zatrhl až kníže Břetislav :-)
Takže odvolávání se na křesťanské tradice zas v historii tak velikou oporu nemá, bych řekla.

Tebah
4257 příspěvků 13.06.14 15:44

@stricc Z neznalosti HA jsem Vás nepodezřívala, jen jsem navázala na Váš příspěvek, se kterým souhlasím ;-)

Rybushka
437 příspěvků 13.06.14 15:52

@Tebah jo a následuje anabáze, kdy skutečný otec, který o dítě stojí, musí vlastní dítě adoptovat a to teprve poté, co je bývalý manžel zbaven otcovství…když jsem tuhle historku slyšela, málem jsem šla do kolen

Tebah
4257 příspěvků 13.06.14 15:55

@Rybushka Jj, o tomhle vím - domněnky otcovství tak nějak počítají s tím, že se žena nerozvádí už těhotná s jiným, s čímž bych i celkem souhlasila.

Rybushka
437 příspěvků 13.06.14 15:59

@Tebah no, já si myslím, že jestliže existuje jiný otec, který je ochoten se k děcku přihlásit, je tohle zbytečný. Význam to má jen v momentě, kdy otec se nehlásí žádný :)

hehe, ale vzpomněla jsem si na kamarádku, která se rozváděla kvůli mimču s jiným…a když se pak mimčo narodilo, tak tak trošičku, jako by exmanželovi ze zadečku vypadlo :)
Nicméně alespoň tenkrát to nový partner ustál. Další vývoj neznám, už jsem jí snad patnáct let neviděla…

Tebah
4257 příspěvků 13.06.14 16:02

@Rybushka To je nový partner docela sekáč, nevím, jestli bych tohle ustála - nejen tu lež, ale i ten sex na střídačku s oběma.

Rybushka
437 příspěvků 13.06.14 16:05

@Tebah možná si toho detailu nevšiml :-D

Atlacoya
2658 příspěvků 16.06.14 08:04
@Tebah píše:Problémem by možná trošku mohlo být, od které svatby se těch 300 dní počítá :-)

od té poslední. Je vdaná za pana Antonína, otěhotní, rozvede se. Vezme si pana Břetislava, ale za týden se rozvedou. Nakonec si vezme Cyrila, ale taky se brzy rozvedou. Týden po rozvodu s Cyrilem porodí a otcem je ze zákona Cyrili, i když tatínkem je topič Daniel.

Monulinecenka
86 příspěvků 16.06.14 09:12

Jen ještě ke svatbám v kostele. Kamarádka se za 14 dní vdává, v kostele, ona není věřící ani křtěná, on je křtěný, ale nevěřící. Chtěli civilní obřad, ve tři odpoledne, na úřadě řekli, že pokud nenaplní dopolední kapacitu, tak jim můžou třeba týden předem oznámit, že jim obřad přesunuli na dopoledne, aby oddávající nemusel čekat do odpoledne, což by byl pro všechny velký problém. A tak začali hledat kostely. Našli kostel a našli faráře, který provádí i civilní obřady. Párkrát se s ním sešli, popovídali si, zašli se podívat na obřad který vedl, řekli, co by chtěli jinak a teď už se jen těší na velký den. Já sama nejsem věřící, ale v tomto problém nevidím, naopak, vím, že ten kostel je krásný (oproti „úžasné“ obřadní síni u nás ve městě), takže svatba proběhne v krásném prostředí.

iga
1470 příspěvků 16.06.14 14:02

@Monulinecenka
Farář který provádí v kostele civilní obřady? Tomu tedy nerozumím.

Monulinecenka
86 příspěvků 16.06.14 16:19
@iga píše:
@Monulinecenka
Farář který provádí v kostele civilní obřady? Tomu tedy nerozumím.
Čestný skautský, fakt si nevymýšlím, já taky koukala, nevěděla jsem, že to jde, ale očividně ano. Za 14 dní vám můžu popsat jak to přesně probíhá. :)
DanielaS
4871 příspěvků 16.06.14 17:32

Ja byla pritomna, kdyz katolicky farar v katolickem kostele provadel ortodoxni obrad, ono toho asi jde…

iga
1470 příspěvků 16.06.14 18:17

@DanielaS

Ortodoxní obřad - budiž. Bůh je přítomen - ale civilní? Nač tedy přijímal kněžskou svátost, když nepotřebuje Boha při svatebních obřadech? Manželství je svátost, to je mu jedno? V kostele před nejsvětější svátostí sehraje nějaké divadýlko jenom kvůli tomu, že se to úředníkům časově nehodilo? To je až neuvěřitelné. Jemu to nepřipadá nemístné, když už to nepřipadá divné těm snoubencům? Musím říci, že pokud to tak opravdu je, tak se mi podobné maškarády příčí.

@Monulinecenka
Jestli se sem pak dostanete, tak napište, co se tam nakonec opravdu odehrálo.

trinita
323 příspěvků 16.06.14 18:48

Mne to svojím spôsobom dáva zmysel - pri cirkevnom sobáši sa predsa dejú dve veci naraz - jednak sa uzatvára manželstvo z pohľadu cirkvi, jednak z pohľadu štátu… pre štát je pre vznik manželstva podstatný verejný a obojstranný súhlas oboch snúbencov s uzavretím manželstva pred poverenou osobou, či sa popri tom recitujú básničky, cvičí spartakiáda alebo koná veľká omša, je pre štát nepodstatné… ak je kňaz osobou oprávnenou uzatvoriť manželstvo z pohľadu štátu a pri civilných sobášoch sa obmedzí na úradnú formulku beriete si… beriete si…, je ten sobáš z pohľadu štátu platný…

iga
1470 příspěvků 16.06.14 19:01

@trinita

Z pohledu státu je asi vše o. k. Problém je, jak si to srovná se svou vírou a s působením v církvi, protože civilní manželství a svátostné katolické manželství se kryje pouze z části. Kolikrát by byl tento kněz například ochoten oddat v kostele jednoho ze snoubenců? Úředníkovi je to jedno, ten ho oddá třeba desetkrát, když se vždy před tím řádně rozvede. Nebo ho klidně střídavě bude oddávat, rozvádět a registrovat. Ale od čeho je pak kněz knězem? Pro lidi nevěřící je to asi nepodstatné, pro katolíky je manželství zásadní - aspoň kněz by měl mít ve svátostech jasno.

trinita
323 příspěvků 16.06.14 19:26

Ale ja neriešim jeho morálku a vieru, iba to, či je možné, aby kňaz sobášil civilný sobáš - či je z pohľadu štátu poverený sobášiť aj inak ako pri cirkevnom obrade… ako to má vyriešené so svojimi nadriadenými, to neviem odhadnúť… a silne pochybujem, že pritom uzatvárujú snúbenci sviatostné manželstvo… na Slovensku sa môže manželstvo uzatvárať pred orgánom obce alebo mestskej časti, ktorá vedie matriku, alebo pred orgánom registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti… v Čechách to asi bude podobné… tento kňaz možno len pomáha v situácii, kedy je málo sobášiacich poslancov (prípadne sú neochotní vyjsť v ústrety snúbencom pri výbere termínov)… ale ako je to naozaj, to sa možno dozvieme po svadbe… inak, u nás, pokiaľ viem, ak chcú snúbenci termín mimo obvyklej „pracovnej doby“ - kedysi to bolo nejak v sobotu do pol 4 popoludní - tak si zaplatia pár euro a majú termín, aký chcú…

iga
1470 příspěvků 16.06.14 19:56

@trinita
Stát skutečně svátost při uzavírání manželství neřeší, to ale neznamená ji nemusí řešit kněz. Ani v touze pomoci úřadům se nemůže Boha vzdát. Civilně by pak to manželství platné asi bylo ale před církví nikoli a otázkou zůstává, proč by katolický kněz chtěl takové neposvěcené manželství vůbec uzavírat, když každou neděli vyznává Credo.

dost_bot
2071 příspěvků 16.06.14 19:59

@iga Vy jste v téhle otázce pořád stejně bojovná, koukám…

Bibken
165 příspěvků 16.06.14 20:15

Ja som si o tomto zisťovala dosť vecí, lebo chvíľu to vyzeralo, že sa so snúbencom budeme brať v kostole. On je katolík, veriaci, ja nie som ani pokrstená, ani veriaca. Na svadbu v kostole by sme potrebovali súhlas od biskupa. Ale, čo je zásadné, takéto manželstvo, t. j. katolík + nepokrstený, NEBUDE sviatostné. Čiže aj v tomto prípade by vás kňaz oddal v podstate len civilne. Takže prečo by potom nemohol oddať aj dvoch neveriacich? Tiež to nebude sviatostné manželstvo. Jasné, že je to čudné, keď ani jeden nie je veriaci a majú svadbu v kostole, ale videla som už aj čudnejšie veci.

iga
1470 příspěvků 16.06.14 20:36

Na svátosti sice nedám dopustit, ale bojovná nejsem, tahle diskuse je jen taková hypotetická rozcvička. Ono je to totiž z hlediska církevního práva jasné - kněz může za určitých okolností provádět civilní sňatky na úřadě nebo i jinde mimo kostel, ale rozhodně nemůže uzavírat civilní sňatek v kostele. Pokud by to opravdu udělal, dopustil by se přestupku (hříchu), což se teoreticky sice může stát, ale v pořádku to není a pravděpodobné to taky není.

@Bibken
Otázky při katolických svatebních obřadech se kladou před církví a před Bohem a obřad je stejný ať už je pokřtěný jeden nebo oba snoubenci. To, že se před církví uzavře manželství, které není svátostné vůbec neznamená, že se jedná o civilní obřad. Navíc případným budoucím křtem toho nepokřtěného nabývá automaticky na svátosti. Civilní obřad znamená, že je veden civilně - neuzavírá se před Bohem.

Linie
2020 příspěvků 16.06.14 20:43

Často se snoubenci, aspoň v Praze, berou místo na úřadě, tak církevně. Je to proto, že matrika nechce oddávat jinde a v jiné hodiny, než je zvykem. Před několika lety v Praze 1 oddávali pouze na Staroměstské radnici. Když chtěl někdo na Petříně, řešil to s Unitáři nebo s jinou církví. Teď již problém není.

Stránka:  « Předchozí 1 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Jak vypadá módní deziluze

Autor: Kamila

Spousta lidí by vraždila za práci u předních značek haute couture.... Celý článek