Prokrastinace (na MP i jinde)

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
blacken
2464 příspěvků 28.5.13 00:19

Je to hnus. Dřív, když jsem se měla učit, tak jsem šla raději uklízet. Takže jsem v době zkouškového měla naleštěný byt, umytá okna… Jenže v poslední době si dělám pauzy u počítače. Takže místo toho, abych zpracovávala data, učila se a nebo aspoň uklízela nebo aspoň dozašila x věcí, co mám rozdělaných… Tu sedím s neumytým nádobím, ve vytahaném svetru s kocourem na klíně a vpravo kupa papírů na učení, vlevo kupa dat a místo čehokoliv užitečného píšu tenhle příspěvek.
Přitom dnešní plán byl následující - dopoledne uklidit byt, odpoledne se učit a večer zpracovat data.
(A to jsem chtěla ještě vyčistit akvárium…) A čím víc toho musím stihnout, tím víc prokrastinuju brouzdáním na netu…

valery
1587 příspěvků 28.5.13 06:41
@suntala píše:
Načítám citovaný příspěvek, čekejte prosím…
Což koučink, ale kaučink tónem veledůležitým, to je teprv maso…

Kaučink? Neznám, zato gaučing mi jde skvěle! :-)

valery
1587 příspěvků 28.5.13 06:56
@MP Barbucha píše:
@valery
Mně osobně se slovo prokrastinace taky nelíbí, ale nějak ho snesu. Zato mi strašně vadí nová pravidla českého pravopisu, která umožňují napsat komunizmus, pesimizmus atd. i se z. To mě bije do očí. A nejhorší mi připadá filozofie se z.

Naprostý souhlas, ale slovo filosofie se „z“ jsem viděla už tolikrát, že mi dokonce ani nepřišlo tak divné jak komunizmus, :-( bohužel… Ale to jsme u gramatických nešvarů, kdežto mě v předchozí diskusi šlo o něco jiného, něco, co z mého pohledu mi přijde mnohem horší, ale už se k tomu nechci vracet ani s tím dál otravovat, raději si dneska otevřu a po „tisícáté“ přečtu Vančurovo „Rozmarné léto“ :-D

Oveeec
2937 příspěvků 28.5.13 10:58

Přemejšlím nad tím, že prokrastinace je něco trochu jinýho něž flákání se, v zásadě sice ne, ale jak už někdo psal, je tam obsaženej ten internet, což ve flákání nutně není. To se člověk tak poflakuje od ničeho k ničemu, ale při prokrastinaci se poflakuje od FB k MP a zpátky. Fakt ale je, že se mi taky nelíbí, když někdo používá anglický slova proto, že mají něco trochu navíc oproti češtině. Ve spoustě případů tomu tak je, ale ve spoustě případů zase ne, a každej jazyk je dost bohatej na to, aby vyjádřil, co lidi vyjádřit chtějí. Takže není nutný říkat outfit, já říkám „model“, i když ani to není český slovo (ale nikomu asi nevadí, mně teda rozhodně ne). A říkat něco anglicky, protože je to kratší než česky - do toho jsem tady nejednou sama tepala. Prostě prokrastinaci jsem napsala, jako když člověk tak něco plácne mezi řečí, a tam to myslím není tak závažný, jako když si někdo anglicismama buduje image (mimochodem, Valéry, my víme, že tu angličtinu tam máte schválně:) ).
No nic. Zejtra mám zase státnice, jdu něco dělat. Asi si uklidím pokoj a přerovnám skříň:)

KlaudieS
1765 příspěvků 28.5.13 11:10

@Oveeec Nemyslím, že by prokrastinace nutně souvisela s internetem. Rozdíl bych spíš viděla v tom, že flákat se může člověk vždy, i když nemá nic na práci. Mohl by něco dělat, ale nedělá, protože se mu nechce. V prokrastinaci vidím to, že ten člověk musí něco dělat, ale dělá cokoli jiného než to, co musí.
Nějak takhle: Flákám se přes školní rok, protože to ještě projde (neučím se, chodím po kalbách), ale během zkouškového se prokrastinuje - mám nachystané učení, mám nachystanou kávu, vodu, všechno, ale místo toho sedím u fcb/vařím/žehlím/rovnám skříň…

Lachenauerin
544 příspěvků 28.5.13 11:24

Prokrastinace není jen tak nějaké poflakování. To za prvé. Protože to není jen nechce se mi nic dělat, na všechno kašlu, ale je v ní obsažen prvek úzkosti – tj. měl bych to udělat, ale bojím se, že se mi to nepovede, že neobstojím, popř. že uvidím, jak jsem nemožný. A nemusí se při ní vyloženě lenošit, ale děláte při ní méně důležité, méně spěchající a (přinejmenším zdánlivě) méně náročné věci na úkor těch opravdu důležitých, náročnějších a urgentních.

A za druhé s tím vlivem angličtiny – tohle je tzv. falešný anglicismus, kontréně latinismus „infiltrovaný“ prostřednictvím angličtiny. Prokrastinovat vlastně znamená – skoro doslovně – odkládat na zítra. Outfity a topy jsou úplně jiný případ, a nejen proto, že jsou to anglicismy přímé. Cizí slova nejsou automaticky zlo. Prokrastinace je navíc odborný termín – a ty mají v jazyce poněkud specifické postavení. Taky máme např. psychologii (a ne např. dušezpyt)… a žijeme s tím vcelku v klidu.

Garfie
4456 příspěvků 28.5.13 11:29

@Lachenauerin Zrovna jsem se něco podobného chystala sepsat, tak jste mi ušetřila práci :-)
A ještě dodám, že prokrastinace není nijak výhradně spojená s internetem a brouzdáním na něm…

Kokoska1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.5.13 11:43

Ještě dávno dávno před MP se stalo mým mottem heslo „Neodkládej na zítra, co můžeš odložit na pozítří“. Počítá se to? :D

KlaudieS
1765 příspěvků 28.5.13 11:45

@Kokoska1 To je ono :D. Já dokonce teď mám: proč to dělat už ve dvanáct dopoledne, když můžu jít spát až ve dvě v noci…

Alizon
1235 příspěvků 28.5.13 11:48

@Lachenauerin
Jezisi, to je presne. Ja mam ted pred sebou takovy neprijemny ukol, vylozene se mi do toho nechce, protoze tusim ze vysledek nebude takovy jaky by mel byt, protoze bohuzel nezavisi jenom na mne - docela me to nervuje. No a co delam, misto abych se do nej pustila, jsem na Pekle… vzdyt on je jeste cas… no a za chvili uz nebude.

Příspěvek upraven 28.05.13 v 15:09

Oveeec
2937 příspěvků 28.5.13 11:52
@Lachenauerin píše:
Prokrastinace není jen tak nějaké poflakování. To za prvé. Protože to není jen nechce se mi nic dělat, na všechno kašlu, ale je v ní obsažen prvek úzkosti – tj. měl bych to udělat, ale bojím se, že se mi to nepovede, že neobstojím, popř. že uvidím, jak jsem nemožný. A nemusí se při ní vyloženě lenošit, ale děláte při ní méně důležité, méně spěchající a (přinejmenším zdánlivě) méně náročné věci na úkor těch opravdu důležitých, náročnějších a urgentních.A za druhé s tím vlivem angličtiny – tohle je tzv. falešný anglicismus, kontréně latinismus „infiltrovaný“ prostřednictvím angličtiny. Prokrastinovat vlastně znamená – skoro doslovně – odkládat na zítra. Outfity a topy jsou úplně jiný případ, a nejen proto, že jsou to anglicismy přímé. Cizí slova nejsou automaticky zlo. Prokrastinace je navíc odborný termín – a ty mají v jazyce poněkud specifické postavení. Taky máme např. psychologii (a ne např. dušezpyt)… a žijeme s tím vcelku v klidu.

Pravda pravdoucí! Akorát musím pdootknout, že u mě je to spojený jenom s internetem (ještě někdy s úklidem), protože jiný věci dělám, protože chci, ale na internet čumím většinou, když mám před sebou nějakou otravnou povinnost. Ale už se to pro mě nepojí s úzkostí z toho úkolu, že na to nestačím nebo to nestihnu. Mně se to nechce dělat, protože to dělat musím.

domecekkk
115 příspěvků 28.5.13 15:24

Mě docela pomohlo tohle:P nebo minimálně jsem nad tím dost přemýšlela:)

http://www.youtube.com/watch?…

Oveeec
2937 příspěvků 28.5.13 16:51

On je kouč…nelíbí :( Ale musím říct, že jestli se prokrastinaci někde věnuje hodina vysílacího času, je to asi dost závažná věc…vyděsilo mě to :-o Jdu něco dělat!

Dear_me
192 příspěvků 28.5.13 17:06

Toto video mluví za vše :D
https://www.youtube.com/watch?…

ofeliet
429 příspěvků 30.5.13 14:28

Někdy mám období několik měsíců, kdy pracuju z domova. Je to otrava…Prokrastinaci se bráním tím, že si (nesmějte se prosím )) natahnu budík na 2 hodiny, makám, pak pauzička atd. atd. Je to osvědčený bič na sebe a mám aspoň ze sebe večer dobrý pocit ).

Garfie
4456 příspěvků 30.5.13 14:30

@ofeliet Nesměju se, to je náhodou dobrý tip. Taky pracuju z domu a je to peklo-produktivita práce stále víc klesá…zvlášť když na tom příjmu nejsem úplně závislá :-(

yako
3225 příspěvků 30.5.13 14:55

Náhodou, mně prokrastinace výborně pomáhá zvládnout objektivně „méně neléhavé“ práce a to tak, že ještě dnes mám mozoly, jak jsem minulý týden ryla na zahradě. Jasně, měla jsem v úmyslu udělat něco úplně jiného, ale zase se mi to na zahradě pěkně rozložilo v hlavě a teď už vím za jaký to vzít konec :). Takže všechno zlé, je k něčemu dobré :). Naštěstí termíny dodržuju, byť ve stressu nejvyšším, zase to celé trvá třetinu času a to je výhodné :).

Jackie Daniels
156 příspěvků 30.5.13 21:06
:)
BEZDOMOVEC
1704 příspěvků 31.5.13 06:42

Mně se tedy víc líbí výraz " maňana ". Je to mazlivější než prokrastinace a kratší :).

Sibyla
2646 příspěvků 31.5.13 07:50

No, jižní národy mají prokrastinaci jaksi v povaze. To maňana, kdykoliv od španělského (řeckého, italského) řemeslníka chcete nutnou opravu čehokoliv. Mají pohodový život, průměrnou délku větší než na severu (přes těžká smažená jídla, silné doutníky a víno k obědu), ovšem ta ekonomika vypadá jak vypadá.

wednessday
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.5.13 10:53

@BEZDOMOVEC @Sibyla U maňana není ten stres, pocit viny a dělání blbostí.

MP Barbucha
3716 příspěvků 31.5.13 12:22

Ano, maňana není prokrastinace. Nedávno jsem četla pěknou definici: „Prokrastinace je křik uvězněné duše.“

Kokoska1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.5.13 12:30

@MP Barbucha Ta moje je teda pěkně uječená! :D

blacken
2464 příspěvků 31.5.13 12:38

@MP Barbucha :-D Ta moje asi křičí za doživotí, případně se chystá na elektrický křeslo… dnes stav opět stejný… jen je nalevo kočka, napravo kocour a seznam úkolů v tašce…
(Ale svým způsobem je prokrastinace prospěšná - člověk nestihne ty nedůležité věci, o kterých si předtím myslel, že jsou důležité… a tím jak nestíhá, se vyburcuje k lepším výkonům… :-D)

MP Barbucha
3716 příspěvků 31.5.13 12:48

@blacken
Já myslím, že trocha prokrastinace nevadí a je lidská :-) Horší je, když člověka ovládne

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek