Rada - Jak upravit raglánový rukáv?

Fotoalbum tématu (7) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
SilvaSakasi
1 příspěvek 11.1.21 18:03
Rada - Jak upravit raglánový rukáv?

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu zkušenějších.
Jsem začátečník, podle koupeného střihu jsem si ušila triko s raglánovým rukávem a vždy u tohoto typu rukávu mám stejný problém (u klasického se mi to zatím nestalo, ale nemám příliš odšito) - průkrčník mi vzadu odstává. Zkusila jsem horní část zadního švu trochu zabrat, zašpendlit (podle internetu je na vině sklon mých ramen) a myslím, že to dost pomohlo. Teď bych si změnu chtěla zanést do střihu.
Změnu jsem na fotce vyznačila červenou čárou. Chci se zeptat, jestli je to tak správně a zda stačí upravit jen rukáv, nebo mám to co zaberu rozdělit na polovinu a jednu polovinu ubrat na rukávu a druhou na části zad?
Nejdřív jsem si myslela, že je chybně střih - trochu mě to táhlo (bylo těsné) v ramenním kloubu, ale i když jsem dělala střih od jiného autora a rameno bylo OK, problém s průkrčníkem se taky objevil (i když ne tak markantní).
Děkuji vám za rady.

Reakce:
MP blanka
2822 příspěvků 11.1.21 19:21

Docieliť dobré padnutie raglánového rukáva je oveľa ťažšie, ako u hlavicového. Rozhodujúci je, ako píšete aj vy, sklon ramena, ale okrem toho aj šírka ramena. Úprava je zhruba taká, ako píšete. Na fotkách ale vidím, že vám rukáv ťahá aj cez PD. To je tým, že v mieste, kde vám končí rameno, je vám rukáv tesný / máte oproti strihu širšie ramna /.Poznačte si na strihu koniec ramenného kľbu a v tomto mieste diel rozšírte / zvýšte nad pôvodný strih. Výsledný šev pôjde od zníženého priekčníka k zvýšenému a rozšírenému miestu nad ramenom a potom plynule pokračujte smerom k pôvodnej línii pri BŠ. Mimochodom na tomto strihu je už od pohľadu šev málo zaoblený. Okrem toho si porovnajte dlžku rukávových švov a švu PD a ZD - teoreticky by mali byť rovnaké, podľa mojej skúsennosti je ale výhodné, ak sú tie rukávové o niečo dlhšie, a rukáv je do tela s citom a iba mierne, navoľnený./to koľko, záleží na materiálu / Načrtla som vám úpravu iba tak „ od ruky “ snáď to k pochopeniu bude stačiť. Vy si ale dajte pozor na presnosť, a to okrem už popísaného aj u priekrčníka. Znížením šva sa totiž jeho šírka mierne posunie. To, o koľko budete znižovať strih u priekrčníka bude asi jednoduchšie zabrať na PD / ZD /, ale ak to rozdelíte medzi rukáv a diely, bude to tiež dobre.
Ešte dodatočná poznámka - veľmi podobne bude treba upraviť i tvar švu na ZD, možno nie celkom v rovnakom mieste, záleží na tom, či máte plecia rovne, alebo skôr ohnuté smerom vpred. To si ale asi dosť ťažko poznačíte na sebe sama. A tento strih - rukáv je jednodielny - nepoužívajte na tkaniny, iba na úplet. O mnoho lepšie sa pracuje s dvojdielnym rukávom, kde sa tvar ramena dá upraviť v strede, a vylahne krajšie.

S podobnými lapáliami sa tu hráme na Burda vlákne, môžete sa tam potom pochváliť výsledkom. Príjemnú prácu!

Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Tipy na nejlepší dárky k Vánocům: Jak udělat radost jemu i jí?

Mnozí se začínají připravovat na blížící se vánoční svátky. Jaký... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek