Řidičský průkaz v pozdějším věku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
radmila.k
128 příspěvků 16.09.18 21:48
řidičský průkaz v pozdějším věku

Udělala jste si některá řidičský průkaz v pozdějším věku? Pro mě tedy konkrétně ve čtyřiceti letech. Nikdy jsme doma auto neměli, nemám k nim vztah a řízení se velice bojím. Bohužel vzhledem ke stěhování a horší pohyblivosti rodičů nastává potřeba jezdit autem. Řešila jste to některá?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Murray
190 příspěvků 17.09.18 09:03

Já prosím pěkně ano : -)
Konkrétně řidičák ve 38 letech. Bála jsem se hrozně moc. Ale zkoušky jsem udělala na první pokus (narozdíl od náctiletých „spolužáků“ z autoškoly), hned jsem začala jezdit… nebylo to snadné, mockrát na mě někdo troubil, mockrát jsem se nedokázala rychle rozjet na zelenou, mockrát mi partner dával hlasitými povzdechy najevo svůj názor na moje schopnosti. Bylo mi do breku, i jsem si za volantem poplakala, zanadávala, párkrát jsem málem vystoupila a odešla po svých. Ale zvládla jsem to. Jezdím. A jezdím po Brně a troufla bych si říct, že dneska už nikdo za mnou nepozná, jaké jsem byla kopyto.

misionářka
291 příspěvků 17.09.18 11:53

Řidičák jsem dělala ve 32 letech, donutila mě k tomu životní situace. Děsila jsem se, až budu mít zasednout sama za volant. Zkoušky taky na první pokus, postupně jsem činila delší a delší výpady z místa bydliště. Dnes mě řízení strašně baví, odpočívám si při něm s rádiem. Můj muž mě chválí, že jezdím výborně a bezpečné, i když pár blbosti jsem taky provedla. Zítra si jedu vyzvednout z obchodu své už čtvrté auto a určitě není poslední. Těšte se na to a berte to tak, že se stanete neuvěřitelně nezávislou.

VeronikK
1092 příspěvků 17.09.18 13:54

Můj muž si dělal řidičák sice ne ve 40, ale po 30. Byla jsem docela ráda, že mě má kdo vystřídat a není všechno na mě.

marikahr
948 příspěvků 17.09.18 14:00

@radmila.k @misionářka 32 nie je pozdejsi vek!
Ja som mala kolegyňu dôchodkyňu, ktorá si urobila vodičák, keď ovdovela. Začala jazdiť, urobila zopár kiksov a viac do auta nesadla. Auto dala synovi a dobre urobila, lebo ona bola fakt na ceste nebezpečná sebe aj okoliu.
To je fakt individuálne v akom veku začnete
40 nie je neskoro, ale by som prvé jazdy robila pod dohľadom skúseného a hlavne trpezliveho spolujazdca :-)

misionářka
291 příspěvků 17.09.18 14:16

@marikahr Existují i autoškoly, které vycházejí vstříc ženám, nabízejí kondiční jízdy, trénink zaparkování do podélné řady a podobné oříšky.

mimi
129 příspěvků 17.09.18 14:47

Tiež som niekde čítala, že herečka Miluše Šplechtová si robila vodičák niekedy po 40.
Takže smelo do toho :-)

giuliettka
3843 příspěvků 17.09.18 16:08
@radmila.k píše:
Udělala jste si některá řidičský průkaz v pozdějším věku? Pro mě tedy konkrétně ve čtyřiceti letech?

Ja vás snáď pojdem strčiť za ten volant osobne a pri tej príležitosti vám vytmavím, čo je to pozdejší vek! Mňa snáď omejou a objednám si rakvu! :-D
Upaľujte do tej autoškoly, netuším či na to máte, alebo nie, súhlasím s @marikahr , že je to individuálne. Ale ak jediný váš problém je vek a obavy, tak do toho choďte. A nevyberajte si žiadnu extra autoškolu pre ženy a tak. Vyberte si normálnu, buď ju zvládnete a tým pádom budete jazdiť, alebo nie a tým pádom vám ani extra škola nepomože, lebo aj keby ste nejakú školu s úľavami zvládla, jazdiť nebudete. Stará nie ste a či na to máte, alebo nie, nezistíte ak to neskúsite. Otázka či to niektorá z nás zvládla, je rovnaká, ako keby ste sa spýtala, či urobíte doktorát, či je tu nejaká doktorka, čo to zvládla. :-)
Držím palce a neopovážte sa na tú školu neísť. Ste mladá, musíte byť! lebo ja som staršia ako vy a ja som mladá a punktum! :-D

giuliettka
3843 příspěvků 17.09.18 16:12
@marikahr píše:
40 nie je neskoro, ale by som prvé jazdy robila pod dohľadom skúseného a hlavne trpezliveho spolujazdca :-)

Ja som si prvú jazdu dala s otcom, bol trpezlivá a skúsený, napriek tomu mi povedal, že mám jazdiť sama a na ďalšiu už nešiel a dal mi kľúče a choď. Vraj sa človek naučí spoliehať na niekoho vedľa seba a nikdy sa „nerozjazdí“. Ja by som radila, po získaní oprávnenia jazdiť rovno sama.

Luela
125 příspěvků 18.09.18 02:07

Moje teta si dělala řidičák v 52, kdy se jí už nechtělo doprošovat chlapů doma, aby ji někam dovezli a navíc se přestěhovala firma ve které dělá. Jedna paní z konce naší ulice si dělala papíry dokonce až po 65, nevím přesně v kolika, protože jí onemocněl manžel. Nebály se toho a byly rády že to zvládly a ulehčilo jim to život.

Vinca_minor
810 příspěvků 18.09.18 07:02

Strýc udělal řidičák až po padesátce. Několikrát autoškolu nedodělal, ale pak se rozhodl, že to přece musí zvládnout, a dnes jezdí často a rád. A jak píše Giuli - držím palce a neopovažte se na tu školu nejít!

profesorka
89 příspěvků 18.09.18 10:13
řidičák

Měli jsme autoškolu - levnější za studia na fakultě. Řidičák jsem napoprvé neudělala, napodruhé už ano. Tenkrát mi instruktor řekl, že je to dobře, protože se se mnou bál jezdit. Manžel byl dobrý řidič, ale netrpělivý. Když mi moc mluvil do řízení, rozhodil mě a tak jsem zabrzdila a vystoupila. Od té doby neřídím, i když řidičák mám. Ani bych teď nemohla, protože s ochrnutou půlkou těla bych to nedala. Apropo - manžel (už bývalý) se v 59 zabil v autě; napálil to pod náklaďák

DKU
104 příspěvků 18.09.18 14:07

udělala jsem si ho,když mi bylo skoro 45, hlavně kvůli možnosti dojíždění do práce, protože u nás ve městě nic není a možná práce je v zónách za městem
mám ho dva roky a jezdím zatím jenom jak se říká kolem komína, mám své auto
takže jsem získala volnost
jinak na dálky jezdíme druhým rodinným vozem a to řídí manžel, já si prostě zatím netroufnu a to musím říct, že manžel mě od začátku podporoval a chválil
jsem trémistka, takže jsem si pořídila starší automat a tím pádem s klasickou manuální převodovkou,která je ve druhém vozu nejezdím

lorens
2036 příspěvků 18.09.18 14:29

Možná se někoho dotknu, ale pro mne je neumím řídit jako závan starých časů, cosi jako neumím s počítačem.

Řídit zvládne každý, kdo nemá zdravotní problém, který by v tom bránil. Strach se jako problém nekvalifikuje. :) Bojí se ze začátku každý i chlapi, jen ti to tají. Dělala jsem řidičák napodzim a v zimě. Jízdy po Praze v plískanicích, rozjezdy do kopce na kluzké dlažbe s vyježděnými netrpělivými řidiči za zády. Bývalo mi úzko a nechodila jsem do autoškoly ráda. A i potom mi chvíli trvalo, než jsem se cítila za volantem komfortně. Nikdy mi ale nenapadlo, že to proto, že jsem žena.

@radmila.k, vy to zvládnete taky. Nad tím jestli máte k řízení vztah, ani neuvažujte. Rozhodující je, že potřebujete řídit.

radmila.k
128 příspěvků 18.09.18 15:07

Všem děkuji za reakce. Našetřím a jdu do toho.
Ovšem bát se nepřestanu. Jsem stresař, při představě, že zůstanu stát na rušné brněnské křižovatce, všichni na mě řvou a já se nehnu z místa, mě obchází mráz. Nebo že někomu ublížím a budu s tím muset žít.

DKU
104 příspěvků 18.09.18 15:13

jak jsem psala, jsem také trémistka, postupem času se to zlepšilo a čistě za mě pomohl mi i ten automat, že mám čas hlavně sledovat provoz, tím se mi velmi ulevilo

giuliettka
3843 příspěvků 18.09.18 16:55
@radmila.k píše:
Jsem stresař, při představě, že zůstanu stát na rušné brněnské křižovatce, všichni na mě řvou a já se nehnu z místa, mě obchází mráz.

Ja som vodičák dostala po 20 a moja šéfka mala nadštandartné vzťahy s taxislužbou. A ten taxikár čo nás viezol nechcel prísť o pravidelný džob a prísun veľkých objednávok, tak ma nechal šoférovať jeho taxík. Mne ten taxík skapal na najväčšej a najrušnejšej križovatke v Prešove. Našartovať sa mi nepodarilo, Miro musel vystúpiť z auta a prejsť za volant. Medzitým sa samozrejme vymenili svetlá na križovatke a všetci! predpokladajúc, že taxikárka by mala vedieť čo robiť, mi ukazovali vulgárne gestá, trúbili a zúrili. A prežila som to a jazdila veselo ďalej. Takže aj keby ste stáť zostala , nič sa nedeje, život ide ďalej. :-)
A moja kámoška nám vravela, že jej skapalo auto pri otáčaní do protismeru. Zostala stáť krížom cez obidva jazdné pruhy, a z oboch strán na ňu trúbili a tvorili sa kolóny. Obísť sa ju kvoli zaparkovaným autám nedalo. A ona vystúpila, došla k prvému autu v jednej z tých kolón, otvorila dvere na strane vodiča a tomu chlapíkovy oznámila, ak sa ponáhľaš, ta mi to otoč. :-D On prestal kliať, rozosmial sa, vystúpil a to auto jej otočil do smeru, kam potrebovala. A so smiechom sa vrátil do svojho auta. Tiež jazdiť neprestala a teraz sa už otáča v pohode. Fakt sa nebojte. Žiadna kaša sa neje taká horúca, ako sa uvarí. :-)

MP blanka
1854 příspěvků 19.09.18 08:02

Počiatočnícky strach je pochopiteľný, a zažil ho takmer každý. Ale to nie je dôvod proti tomu,urobiť si vodičák.Aj ja som si z veľkej lásky,na manželovo naliehania urobila a bez nehody som najazdila poctivých +- 60 km.A potom som skončila, lebo sa potvrdilo, čo som hovorila od začiatku -ja nie som typ,vhodný na šoférovanie. Pamätáte sa na Mládkovu pesničku Jez ?

Jenda Benda nemožný je zadák,
nemá vlohy a je laj-, laj-, lajdák,
von ví, že šumí les, že vysouší se mez, že v dáli hárá pes, že kvete bílý bez
a že mostem cloumá rez, že říčka jde skrz ves,
ale nevšimne si, že se blíží jez, jez, jez.

Tak to som ja.Našťastie ja si to uvedomujem, na rozdiel od mnohých, ktorí sa okrem toho pri šoférovaní bez rozpakov rozptyľujú telefonovaním, zapaľovaním si cigarety a pod. Šoférovanie v takých rukách je zbraň hromadného ničenia a mojim veľkým príspevkom k bezpečnosti na cestách je fakt, že nešoférujem.
PS- hovorím o sebe, nie je to nič proti autám, dobrým šoférom, ani proti nutnosti vodičák mať, ak je na to človek spôsobilý.

Ophelie
659 příspěvků 19.09.18 10:35

@MP blanka vodičák…vůbec mi nedošlo, že ve slovenštině je to takto (přitom řidiče - vodiča poznám:o)

VeronikK
1092 příspěvků 19.09.18 13:24

@MP blanka Pane doktore, vy jste se zase kochal…

lorens
2036 příspěvků 19.09.18 14:15

@MP blanka Vy jste skončila dřív než jste začala. Kdybyste žila tady, jezdila byste a úplně normálně i do 80+, pokud byste byla zdravotně způsobilá. Nic jiného by vám totiž nezbylo. Nikam byste se po své ose v drtivé většině případů nnedostala. Možná v létě na kole a pokud jste schopna nevjet do jezu na kole, ani autem by se vám to nestávalo pravidelně. Podle mě jsou to všechno výmluvy. Když se něco takového stane chlapovi s čerstvým řidičákem, je to řidič ve vývoji, když ženské, nemá nadání.

Veronika P
541 příspěvků 19.09.18 14:28

Jedna mi blízká osoba si dělala řidičák v 65 poté, co pochovala manžela a vyměnili ji obě kyčle. Teď to budou tři roky a bez vozu si život neumí představit.

pavka_l
920 příspěvků 19.09.18 14:30

@lorens Ale @MP blanka přece nepíše, že vjela do jezu, ona konstatuje, že nemá talent na řízení auta.

pavka_l
920 příspěvků 19.09.18 14:33

@lorens Proč závan starých časů? Auto neřídím, řidičák nemám, zatím jsem to nepotřebovala ;-) Se starými časy to nemá nic společného.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek