Rodokmen a jeho vytvoření

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 Další »
indyka
625 příspěvků 5.6.13 00:34

Odjakživa mě bavilo psaní, a v průběhu života jsem zjistila, že do naší rodiny patřili jistí dva spisovatelští bratři! Zajásala jsem, že to mám po nich, jenže, uhm, ukázalo se, že byli přiženění…:( :D
Taky nějací moji pra-pra- přišli z Polska a dodnes tam máme příbuzné, ale polsky neumím ani žblept.
Další pra-pra- byl významný pražský cukrář, co prý dodával své cukroví i na Pražský hrad, odtud zřejmě plyne má závislost na sladkém…

indyka
625 příspěvků 5.6.13 00:35

K věci, ráda bych se rodokmenu někdy věnovala, zatím mám založený rodokmen na MyHeritage, sbírám informace od babiček a nakukuju k bratránkově ženě, která se už dostala celkem daleko. Ráda bych i, s jejich svolením, zpracovala rodokmen přítelovy rodiny, protože na jednu stranu má typicky slovenské příjmení, na druhou maminku Rusínku z východního Slovenska. Tam by mě hodně zajímalo, co její příbuzní dělali, i když pokud by mě to hodilo až na Ukrajinu, asi bych byla ztracená.

Mayim
401 příspěvků 6.6.13 11:36

@indyka

Ukrajinu mám ze strany prababičky, jejíž otec přišel do tehdejšího Ruska kolem roku 1870 (osidlování volyňského regionu). Jeho žena se na Volyni už narodila, přes Společnost přátel volyňských Čechů jsme dohledali nějaké nitky z její rodiny, snad sourozenci, vedoucí zpátky do Čech - poválečná repatriace; ona sama se ve 20. letech podruhé provdala a její stopy mizí někdy ve 40. letech v Rusku. Moje prababička přišla do Čech s jinou českou rodinou v roce 1919, tehdy jako jediná z rodiny, její bratr potom s legionáři, a ona sama svoje dvě sestry viděla až po 45 letech. Dneska mě mrzí, že po ní nezůstaly nějaké deníky nebo tak něco (a babička sama říká, že se o tom u nich doma nikdy moc nemluvilo - vlastně se nedivím, muselo to být šílené), protože mi nedávno (když jsme se v téhle historii začali znovu, a tentokrát opravdu pořádně, hrabat) docvaklo, že možná právě tohle mi celou dobu v té hlavě chybělo. Asi začnu plánovat cestu na Ukrajinu…

indyka
625 příspěvků 6.6.13 15:52

@Mayim Moc pěkný rodinný příběh, Tak držím palce, ať najdete vše, co potřebujete! :)

Sicilianwidow
505 příspěvků 6.6.13 17:10

Taky jsem to zkoušela, protože kromě rodičů mé matky neznám nikoho dál z rodiny. Babička o tom nikdy nechtěla mluvit, s pravým otcem jsem se setkala jen jednou v životě, takže bych se ráda něco dozvěděla i proto, abych mým dětem mohla povyprávět kousek rodinné historie, protože znám jen historky, ale neznám jména, se kterými jsou spojeny. Pátrání je hodně náročné, to moje bude zahrnovat i cestu do Polska a Rakouska, plánuji je na mateřskou.

tincsi
22 příspěvků 6.6.13 20:53

Mna by este zaujimalo, co v takom pripade ak ma matka mojej babky spanielske priezvisko za slobodna. U nas doma sa povravalo, ze sme doma mali aj truhlu s ich rodinnym erbom ako cast vena. Bohuzial uz je stratena, nikto nevie co sa s nou stalo. Ak niekomu zadam vyhladanie a zostavenie rodokmena…on musi cestovat potom do toho spanielska? Alebo maju tito genealogovia kontakty do zahranicia? Na zahranicnych kolegov genealogov?

eva64
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.6.13 21:18

Rodokmeny dělám pro svou rodinu jako samouk už 4. rok.
Je to velmi zdlouhavá práce, která vyžaduje velkou spoustu času a odhodlání.
Vzhledem k tomu, že matriky jsou veřejnosti přístupné v archivech nebo digitalizované na internetu až 100 let od narození a sňatku a 75 let od úmrtí, tedy cca od roku 1910 níže, musíte nejdříve mít spojovací můstek, tj. doklad / rodný list, úmrtní list apod./. o osobách, které jsou v mezidobí mezi dneškem a matrikami v archivech. Tzn. buď máte doklady o rodičích, prarodičích atd. buď doma, nebo si je musíte vyžádat na příslušné matrice, kde se narodili…Poté můžete buď navštívit oblastní archiv / Praha, Třeboň, Zámrsk, Plzeň, Litoměřice, Opava, Brno/ osobně, kde budete hledat ve skutečných papírových matrikách, nebo se zkusíte na internetu připojit na digitalizované matriky ve jmenovaných archivech - ne všechny matriky jsou ale digitalizovány. Musíte se naučit číst nejen latinkou, ale i kurentem, musíte umět trochu latinsky a německy. Doporučuji knihy o genealogii jako základní výuku. Chcete-li udělat skutečný rodokmen, počítejte spíše s léty hledání. Existují take profesionální genealogové, kteří vám rodokmen sestaví, ale jsou dost drazí.

eva64
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.6.13 21:22
@baltik píše:
@MP hanna o kolika tisicich se asi tak bavime, kdyz si to clovek necha vytvorit odbornikem?

15 až 20 tisíc, je to spousta práce

tincsi
22 příspěvků 6.6.13 21:23

@eva64 …A mozete napisat teda nejaku tu doporucujucu literaturu prosim? Nech viem co si mam precitat a comu sa naopak vyhnut. Dakujem

tincsi
22 příspěvků 6.6.13 21:25

Presne tolko som predpokladala. A asi ak je rodina velmi roztrusena tak aj viac. Ja si vsak myslim, ze sa pripadne dostanem len do urciteho roku a dalej si uz neporadim. Tak uvidim ako to pojde, nejako zacat treba :)

eva64
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.6.13 21:37

Doporučená literatura:
Zadejte si na Google slovo Genealogie a napište si pár titulů. Ptejte se v prodejnách knih nebo v půjčovnách knih. Většinou jsou rozebrané. V podstatě základní návod obsahují všechny, najdete ho i bez literatury na internetu.

eva64
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.6.13 21:39

Hlavní práce je hledání a vytrvalost. Je to koníček na celý život. Nebo jak já říkám - pro důchodce a na zimu. Denně trávím na digitalizovaných matrikách třeba 6-8 hodin a najdu třeba jen 2 členy rodiny. Pokud chcete do oblastních archivů, nadšenci tomu obětují třeba celé dovolené.

MP Edina
119 příspěvků 7.6.13 11:30

@eva64 Užitečné informace, děkujeme. Já už také nad tím nějaký pátek přemýšlím, ale nevím čeho se chytit. Babička němka, dědeček jugoslávec, druhý dědeček volyňák a babička ze sev. Čech-já žiju na Moravě, tak asi tak…

Mayim
401 příspěvků 12.6.13 15:57
@MP Edina píše:
@eva64 Užitečné informace, děkujeme. Já už také nad tím nějaký pátek přemýšlím, ale nevím čeho se chytit. Babička němka, dědeček jugoslávec, druhý dědeček volyňák a babička ze sev. Čech-já žiju na Moravě, tak asi tak…

taky dobře! :-) zkuste nejdřív tu českou větev, asi to bude nejjednodušší…

marek112
1 příspěvek 4.2.15 16:19
RODOKMEN

Odkaz na kupony na zpracování rodokmenu
http://www.slever.cz/…5-generace2/

kekso
1 příspěvek 29.4.15 12:33
rodostrom.cz

Dobrá online stránka na tvorbu rodokmenů je http://www.rodostrom.cz/ - zdarma si můžete vytvořit jakkoliv velkou stránku.

Archivářka
70 příspěvků 29.4.15 13:59

Omlouvám se, profesionální deformace - koriguji: záznamy o sňatcích se taky zpřístupňují až po 75 letech. Takže nyní přestávají být živé matriky narozených dovedené do roku 1914 a oddaní a zemřelí do roku 1939. Problém je, že zvlášť v malých vesnicích je jedna kniha vedena pro narozené třeba od roku 1850 do roku 1930 a ta se do archivu hnedtak nedostane.
A podepisuji, že tvorba rodokmenů je PEKLO, ale taky těžká závislost a radost, když se to podaří :-)
Zažila jsem ještě v polovině 90. let dobu, kdy jsme jako státní archiv dělali rodokmeny na zakázku - tehdy se hrnuly žádosti ze stran potomků emeigrantů a odsunutých Němců. Tenkrát stál jeden dohledaný záznam do roku 1850 100 Kč a dál do minulosti co 50 let, to 50 Kč navíc. Dnes už vás archiváři jen nasměrují, kde bádat.

Dani17
468 příspěvků 30.4.15 11:26

Potvrzuji - je to závislost. Zajímalo mě to už kdysi v 80 letch. Ale tehdy jsem si říkala, že se k tomu jako obyčejný smrtelník nedostanu. Kdybych tušila, že bude nějaký internet ap. víc bych se babi a dědy vyptávala…a nemusela bych dnes tápat. Mě osobně nevadí hledat si sama. Je to větší dobrodružství :-) Ale mít ten čas obrážet všechny ty archivy a instituce. Když je člověk na druhém konci republiky a všici dodržují ty své badatelské dny, je malá šance…

lucy.miss
1 příspěvek 10.5.15 23:07
rodostrom.cz

Já doporučuji rodostrom.cz
Na této stránce si můžete vytvářet jakýkoliv velký rodokmen bez nutnosti placení.
Můžete hledat společné kořeny v dalších rodokmenech a navzájem je propojovat. Za mě palec nahoru.

Atlacoya
2730 příspěvků 11.5.15 13:03

Dnes vyšel rozhovor s genealožkou .

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 11.5.15 13:27

Mě do rodokmenu asi před rokem uvrtala kamarádka, měla jsem ovšem štěstí začátečníka, protože hned na první googlení jména jsem narazila na článek vydaný v nějakém slovenském odborném časopise, který zpracovával rodinu mojí slovenské babičky z tátovy strany do r. asi 1650 :-)) i když mě to připravilo o mnohaletou zábavu (haha), tak je to asi štěstí, protože pokud vím, tak Slováci zatím moc archivy negitalizují a je to trochu z ruky. Z máminy strany jsem trochu ustrnula na r. 1851 (do té doby máme doma i pracovní knížky, takže hledání v matričních knihách bylo docela jednoduché (Třeboňský archiv digitalizuje zřejmě velmi pilně), akorát jsem ztroskotala na neznalosti paleografie a je mi blbé každý výstřižek posílat kamarádovi archivářovi k přelouskání (ale měl to během chvilky, i mi to přeložil z němčiny), kor když se tito mí předci jmenují stejně jako půlka vesnice a jako půlka sousední vesnice Novák :-)
A používám myheritage.

Brunhilde
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.5.15 14:16

Když mi padl zrak poprvé na název tohoto tématu, četla jsem: „Batman a jeho vyhoření“. Nějak mi to zde ani nepřišlo divné…

real.blond
6688 příspěvků 11.5.15 17:05
brrr
257 příspěvků 11.5.15 21:49

@Potrefenáhusa Buď ráda, zrovna to, co jsi sem dala, je tak krásně čitelné. U nás někteří faráři drali jak staří kocuři :-D

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 11.5.15 22:04

@brrr No ten, co byl před ním, je taky totálně nečitelnej. To se vždycky člověk něco trochu naučí a pak se vymění farář :-)

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek