Rodokmen a jeho vytvoření

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3
Réza4
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.2.16 10:06

Můj otec používal obyčejný excel, připisoval si k tomu různé poznámky, je to perfektní. On postupoval tak, že našel svého předka, který se za Josefa II. přistěhoval z Německa, a pak udělal rozvětvení jeho potomků po mužské linii, takže tam má všechny své příbuzné až do dnešní doby. Zjistil, že část rodiny má příjmení počeštěné a část žije v Americe, dokonce našel kopii zápisů z lodi a ze sčítání lidu v USA z počátku 20. st. Taky říkal, že všichni přistěhovalci do USA museli přes Ellis Island a že databáze je na netu. Naštěstí máme neobvyklé příjmení, takže se to dalo dohledat. Dělal to několik let a je to moc zajímavé.

Salinas
117 příspěvků 10.2.16 15:09

Naše rodina má předky, o kterých byla dokonce napsána kniha. Bohužel, jsou to tedy pěkní průšviháři takže není radno se s nimi chlubit. Rodokmen kdysi sestavoval můj pradědeček, ale zatím jsem neměla příležitost ho vidět, protože pradědeček se s prababičkou rozvedl a „kadze chodzil, tadze dzeci robil“. Výsledek jeho práce je tedy kdo ví kde? Ovšem mám s tím spojenou jednu historku, kdy jsme byli na prázdninách u babičky. Domek stál uprostřed pole, prostě samota. Najednou se tím polem plouží mužská postava v obleku se síťovkou plnou konzerv. Ukázalo se, že je to ten pradědeček a ze studijních důvodu se na nás dojel podívat. Síťovku s konzervami našel ve vlaku.

Morrighan
1335 příspěvků 12.2.16 12:44

Zkoušela jsem to, ale dostala jsem se jen do poloviny 19. století, protože jsem prostě nebyla schopná přečíst to písmo v matrikách xD

Aroosak
627 příspěvků 12.2.16 14:59
@Morrighan píše:
Zkoušela jsem to, ale dostala jsem se jen do poloviny 19. století, protože jsem prostě nebyla schopná přečíst to písmo v matrikách xD

Mně hodně pomohl tento článek . Je v něm psané i o kurentu a spousta užitečných odkazů, například na takový " kurent convertor;)

Morrighan
1335 příspěvků 12.2.16 15:32

@Aroosak Děkuji! Kolem roku 1830 už jsem totiž fakt jen luštila, jestli to první písmenko je L nebo K. Z toho důvodu jsem s tím praštila. A to jsem zkoušela dokument přiblížit jak jen to šlo. Když už hledáte stylem „narodil se přibližně v tomto roce nebo taky o deset let později“, tak je to o nervy. Hlavně protože v té vesnici žila celá rozsáhlá rodina a každá generace měla aspoň deset Josefů, Karlů a Aniček xD

Co mě ale po nakouknutí do matrik překvapilo. Lidi si pořád stěžují, jak je dnešní mládež frivolní a kdesi cosi a když se podíváte do knih narozených, tak to je jedno nemanželské dítě za druhým. Také mě nějakým způsobem fascinovalo, číst si okolnosti různých událostí - narození, úmrtí, svatby - ono se to nezdá, ale drama bylo vždycky.

Aroosak
627 příspěvků 12.2.16 15:45

@Morrighan MOžná je to v tom článku zmíněné taky, ale dá se hledat i třeba podle čísla chalupy/domu. Ale rozumím Vám, já jsem se dostala do konce 18. století a dál už to v těch záznamech nerozluštím. Škoda, že matriky nejsou doopravdy digitalizované, že by člověk nemusel luštit pdf stránky, ale zadal by příjmení, obec a vyjel by seznam (tak jak to mají mormoni).

Nedělala jsme si žádnou statistiku, ale připadalo mi, že těch nemanželských umíralo víc než těch manželských. Říkala jsem si, že to mohlo být kvůli chudobě, tzn. horším hygienickým podmínkám… Ale nevím, možná je to jen můj pocit. Ono i těch manželských umírala spousta. Jedněm vzdáleným předkům umřelo skoro každý rok jedno děcko. Přitom on byl řezník, to jsem si říkala, že mohli být docela zaopatření. To byla jednou vrozená slabost, jindy psotník (to prý bylo z toho, že kojenci dostávali na pití obyčejnou vodu) nebo zauzlení střev (taky u miminka)…

Morrighan
1335 příspěvků 12.2.16 15:46

@Aroosak To je pravda, když jsem něco hledala v knihách úmrtí, tak to bylo jedno děcko za druhým - hodně novorozených nebo i pod deset let.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek