Shopaholismus aneb taková menší závislost

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Další »
catherinne
13518 příspěvků 5.2.14 23:39

@nanjua nemám ten pocit, vím kolik je v šupleti a kolik mám práce a tím pádem jestli si to můžu dovolit. Když chci utrácet musím taky hodně pracovat. No a taky mám hodného muže, který mi nedokáže nic upřít :-) možná dodám, že nekouřím, nepiju, nepotřebuju ke svému bytí třeba šperky, hodinky, tak zase ušetřím jinde.
Nedávno povídala kamarádka, že dají každý večer doma lahvinku dobrého vína. Cenu dobrého vína odhaduji od cca. 200kč, to třeba ušetřím já.
Někdo kupuje haldy knih, já si je půjčuju v knihovně.

ještěřička
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.2.14 07:13

@nanjua My máme společný účet. Jsme manželé, máme skoro 2 děti a společný úvěr. Manžel mi nedávno spočítal nějaký limit, jakoby kapesné, které si můžu utratit čistě pro sebe, jinak jde všechno na dítě a jídlo (popř. na nějakou tu zábavu, kulturu, i když i ta nám asi z části padla, když teď v Ústí skončil činoherák).
Ještě bych dodala, že nejsme nějaký socky, jde jen o momentální blbé období, kdy já mám dvouletou mateřskou (9500,–) a zároveň si chceme koupit nový obývák a dětem vytvořit pěkný dětský pokoj, což se prostě bez ušetřených peněz jen tak nedá. A to ani nemluvím o nějakých těch dovolených, výletech atp. No, teď jak to píšu, tak se ve mně hnulo svědomí, že bych se fakt měla krotit. Snad mi to aspoň měsíc vydrží. Nejhorší je místní téma: „Co jste si dnes koupily?“ Asi si tam zruším upozornění :-D

nanjua
1153 příspěvků 6.2.14 10:02

@catherinne @ještěřička Děkuji za odpověď :-)

Tebah
4257 příspěvků 6.2.14 10:03

@ještěřička A co se třeba zabavit na netu jinak, třeba zkusit nějaký online kurz přes Courseru? Jsou tam kurzy o všem možném, nebo třeba si vylepšit jazyk (Englishpod a spol.), naučit se croquembuche nebo cokoli jiného. Možností je spoustu a pokud se zabavíte, nebudete mít čas projíždět ty eshopy (vlastní zkušenost :-)).

Mylady2
12413 příspěvků 6.2.14 10:05

@Tebah nebo nejlépe na net vůbec nechodit :-D

Brunhilde
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.2.14 10:08

Já nejvíc utratím asi za jídlo. Ospravedlňuji to tím, že ušetřím ve stáří za doktora :-)

Sekhmet
1918 příspěvků 6.2.14 10:11

@Brunhilde Já momentálně za zuby… :D

Brunhilde
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.2.14 10:16

@Sekhmet
Za ty se dá utratit téměř nekonečně vysoká suma :-)

Radley
55 příspěvků 6.2.14 10:39

@ještěřička Člověk se vždycky přizpůsobuje skupině lidí, mezi níž se pohybuje (což může být i pohyb virtuální). Nemusí to být vždy výrazné, ale protože přemýšlíte o otázkách, které si tu vzájemně klademe, hodnotíte ostatní, sledujete, kdo si co výhodně:-) koupil, Vaše mysl věnuje poměrně výraznou kapacitu nejrůznějšímu zboží a nakupování, takže pak ve svém životě máte tendenci dělat to, co dělají „všichni“ ostatní kolem Vás a zmínky Catherinne, že byla běhat nebo Dragowlin, že drtí fyziku, na tom nic nezmění.
Podle toho, co píšete, tak máte nějaký čas, který se tak nějak snažíte zabít a pokud vnímáte nakupování jako problém, najděte si jinou činnost, která dostatečně zaměstná Vaši mysl. Když máte ráda módu, tak se zkuste třeba naučit něco ušít nebo uplést, předělat některý z těch „výhodných“ nákupů, které se tak úplně nepovedly. Ze zkušeností vím, že prolomit určitý zvyk není snadné, právě proto, že jste navyknutá trávit den určitým způsobem, takže o tom nemusíte přemýšlet, opakuje se to, je to snadné. Ale tak jako jste si vytvořila návyk sledovat peklo a trávit čas nakupováním, můžete si vytvořit zvyky jiné. Zkuste chodit na procházku a každý den jinam. Chodíte do obchodů, tak asi nebudete ze samoty, tak chodte pokaždé jinými ulicemi, jiným směrem, všímejte si svého okolí, zapojujte děti - rozptylte mysl. Když máte čas a jste mladá, tak se učte nějaký nový jazyk, nebo se pořádně zlepšete. Nemusíte nikam chodit, stačí to, co najdete na netu, poslouchejte cizí radio, najděte si podcast s tématem, které Vás bere. A mluvila jste o výletech s rodinou, tak si připravte vlastní průvodce, najděte si, co je v místech, kam jedete zajímavého… Já tak často vidím rodiny, které přijedou někam na zámek, jdou na prohlídku, pak si koupí zmrzlinu a pak už se jenom nudí, přitom všude kolem jsou stovky zajímavostí, na kterých se nedá vydělat, tak Vám je nikdo nestrká pod nos.
No a v neposlední řadě, každý, kdo má čas a před sebou nutnost živit rodinu, každému bych doporučila využít to k osvojení si dovedností, jak dobře a hospodárně uvařit ze skutečných potravin. Mrkněte se na http://agirlcalledjack.com/ a http://www.theguardian.com/…/jack-monroe - levné, opravdové jídlo, po kterém děti nebudou nemocné, a ingredience nemusíte shánět někde ve speciálních potravinách a navíc zlepšíte angličtinu :-).
Určitě ten zlozvyk překonáte! Držím palce.

Radley
55 příspěvků 6.2.14 10:45

@nanjua My máme společné peníze minimálně od svatby, každý máme svůj účet, ale máme i společný (tam nám chodí většina peněz) a společnou hypotéku. Jenomže jsme trochu extrém, protože 99% všech nákupů dělám já, manžel nakupování extrémně nenávidí a navíc by mi koupil, na co bych si ukázala. Takže skoro vše kupuju já, ze společných peněz a jsem ten, kdo musí dávat pozor, abychom neutráceli za blbosti. Myslím, že záleží na vzájemné důvěře, ale i na tom, jestli dokážete vyhodnotit, jestli Vás protějšek nechce kontrolovat a rozhodovat za Vás. Tchýně si bez tchánova souhlasu nemohla koupit skoro ani nové punčocháče, i když měli dva účty.

nanjua
1153 příspěvků 6.2.14 11:05

@Radley To mi přijde jako fain řešení. O jednom společném účtu taky uvažuju protože nákupy jdou z mých peněz a když potřebuju aby nakoupil přítel tak k mým penězům nemá přístup. Navíc nevidí kolik toho za měsíc nakoupím a někdy je to víc než půlka a pak není příjemné to říkat… Zase se mi ale líbí, když má každý i ten svůj, do kterého až tak není vidět. Takové ty peníze na „nerozvážné utrácení“ a dlouhodobé šetření.

Zebra33
2038 příspěvků 6.2.14 11:07

@catherinne - my mame zatim ucty oddelene a to placeni pul napul delame tak, ze jednou zaplati jeden, podruhe zaplati druhy. Castka za takove ty vetsi tydenni nakupy byva podobna, restaurace, kina apod. taky. Mne je navic uprimne jedno, jestli jsem ten ci onen mesic zaplatila o 50 euro vic nebo min nez pritel a jemu taky. Predstava jedineho spolecneho uctu me docela desi. Navic myslim, ze by se chlapec asi dost divil, kdyby mel moznost videt ten kazdomesicni pruvan na (zatim mem) ucte :). Ja mu sice nic cilene nezatajuju, ale to mate rasenka sem rasenka tam a pak cerne na bilem to na tom vypisu vypada dost desive.

LorelaiH.
3404 příspěvků 6.2.14 11:31

@nanjua My sice máme dva účty (historicky každý na své jméno), nicméně je bereme jako společné. Na jednom více šetříme, druhý je spíš provozní - na placení hypotéky, jídla, školky, kroužků…Zároveň jsme si každý určili něco jako kapesné - měsíční částku, kterou máme každý pro sebe a můžeme si s ní dělat co chceme bez toho, abysme druhému vysvětlovali, za co utratil. A zároveň z těchto peněz si kupujeme vzájemně dárky :)
@ještěřička taky se mi zdálo, že jsem touhle závislostí na obchodech chvíli trpěla. Třeba jsem šla pro sunar a kromě něj si odnášela i lak na nehty, protože jsem ho tam za tu cenu prostě nemohla nechat. Teď mi třeba pomohlo, že jsem byla pár dní mimo republiku, na MP a eshopy jsem neměla čas se koukat. A dnes začíná olympiáda, takže spíš budu pečená vařená u televize - to určitě ušetřím, když zvolím jiný druh prokrastinace ;)

Radley
55 příspěvků 6.2.14 12:08

@ještěřička Teď vlastně nereaguji na Vás, spíš jako doplnění mého předchozího příspěvku - v době od vánoc, kdy začaly slevy, jsem v diskusích zaznamenala obzvlášť často výkřiky typu „za ty peníze jsem to tam nemohla nechat“, „za těch pár kaček, nekup to“ - podle mě je to docela úchylný přístup, který naplňuje spíš potřebu neustále něco kupovat, než např. doplnit s rozvahou a jasným cílem budovanou funkční garderobu. Z vlastní zkušenosti takové věci podvědomě vnímám jako méněcenné, pokud nejde o něco, co jsem si na začátku sezony dala do záložky a trpělivě celou dobu doufala, že se ve slevě dostane na cenu pro mě přijatelnou.
To je mimochodem zajímavá činnost pro módního nadšence, uvažovat o svém šatníku jako celku a plánovat jej do budoucnosti, když jdu nakupovat, vědět bezpečně, co potřebuji, jaké by to mělo mít vlastnosti, k čemu by to mělo pasovat. Samozřejmě, že to vyžaduje obrnit se vůči impulzivním nákupům a vědět, co Vám sluší a jak žijete a tedy také, co fakt nepotřebujete a nemůžete unosit. Na světě vždycky bude bilion věcí, které se Vám strašně líbí a přesně o bilion minus jedna věc, kterou vůbec nepotřebujete navíc.

Matmys
2595 příspěvků 6.2.14 12:19
@Brunhilde píše:
@Sekhmet
Za ty se dá utratit téměř nekonečně vysoká suma :-)

No, ono taky záleží na tom, kde vám to dělají.
Nabídli mi na takové jedné klinice můstek za cenu malého auta.
No, čerstvý kytky (včetně WC) denně a kožený klubovky v čekárně něco koštujou :) Šla jsem jinam…

Matmys
2595 příspěvků 6.2.14 12:21

@Silver-Edged Axe @ještěřička
U vás dvou to vidím na tuto závislost. BI.
Doporučila bych pomoc nezaujaté osoby.
(ale co je mi po tom, že ;) )

billie
374 příspěvků 6.2.14 12:27

Ja zase zboznujem knihy. Na policke mam asi 12 knih, ktore cakaju na precitanie a aj ked citam relativne rychlo, tak sa to velmi nezhoduje s predstavou, ze by som sa mala ucit na statnice. Takze citanie „normalnych“ knih zvyknem ospravedlnovat tym, ze sa zdokonalujem v rychlocitani. Nakuknutie do antikvariatu znamena, ze odchadzam s minimalne jednou knihou. Minuly rok som stravila v Nemecku a musim povedat, ze Amazon je cire zlo, lebo knihy mate vacsinou do dvoch dni doma a staci kvoli tomu doslova iba pohnut prstom. Jediny dovod, preco som sa krotila bola obava, ako dovleciem spat velku kopu knih. Frajer mi to nastastie schvaluje, on sam ma podobne postihnutie - z blsaku si doniesol plnu bednicku knih (v pevnej vazbe za euro, v makkej za 50 centov, no nekup to) a uz sa tesi na dalsi.

ještěřička
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.2.14 12:30

@Tebah @Mylady2 Souhlasím s vámi oběma.

Matmys
2595 příspěvků 6.2.14 12:32

@billie
Této závislosti bych se neobávala.
S nakupováním skočíte, až vám bude malý byt :)

ještěřička
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.2.14 12:33

@Radley Děkuji za pěkný příspěvek a spoustu tipů. Odhadla jste mě celkem přesně, ani nemusím k psychologovi :-)

Karin
3950 příspěvků 6.2.14 12:36

Není to nemoc, je to způsob meditace :D Já taky ráda chodím po obchodech a přebírám věci, mozek u toho vypne, nemyslí na starosti, neřeší problémy, jen se kochá pohledem na hezký věcičky… Třeba je to atavismus. Chlap jde na lov a žena sbírat lesní plody. No, taky toho mám doma asi víc, než je nutné - oblečení, kosmetiku, bižuterii… Ale co, ještě se to vejde. A třeba bot nebo kabelek mám ještě docela málo.

ještěřička
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.2.14 12:36

@LorelaiH. Ano,s tím sunarem se mi to stává často, drogerie jsou plné různých lákadel :-/

Lamicka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.2.14 12:40

@LorelaiH. @ještěřička Pro sunar jsem radeji zacala posilat manzela, kdyz se mi doma zacaly kupit laky na nehty a rtenky.

ještěřička
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.2.14 12:42

@Radley S vaším dalším příspěvkem musím taky souhlasit, chce to silnou vůli a nereagovat na tahy obchodníků typu: 3+1 zdarma, sleva 75 % (což někdy ani nemusí být, přelepované cedulky s cenou, kdy ta původní je stejná jako konečná atp.),obrovské slevy, zimní slevy, finální slevy…občas si připadám jako závislák, který nemá sílu se proti tomu postavit. Ideální by možná pro mě bylo bydlet někde na venkově odstřižená od konzumního života, ale to já bych zase nechtěla. Jsem městský člověk a miluju města, budovy, architekturu, ruch, lidi, společenský život, akce, kulturní vyžití a bohužel…OBCHODY. Ještě mě napadlo: nebrat si na vycházky a na výlety kreditku. No celé je to prostě o silné vůli, přestat nakupovat bezhlavě nepotřebné věci a vyhýbat se lákadlům, kterých je habaděj i na netu.

ještěřička
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.2.14 12:43
@Radley píše:
@ještěřička
To je mimochodem zajímavá činnost pro módního nadšence, uvažovat o svém šatníku jako celku a plánovat jej do budoucnosti, když jdu nakupovat, vědět bezpečně, co potřebuji, jaké by to mělo mít vlastnosti, k čemu by to mělo pasovat. Samozřejmě, že to vyžaduje obrnit se vůči impulzivním nákupům a vědět, co Vám sluší a jak žijete a tedy také, co fakt nepotřebujete a nemůžete unosit. Na světě vždycky bude bilion věcí, které se Vám strašně líbí a přesně o bilion minus jedna věc, kterou vůbec nepotřebujete navíc.

Tohle si vytisknu a pověsím do skříně :-D

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek