Šití a jiné tvoření

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 Další »
Světýlko.t
80 příspěvků 22.6.12 15:28

Já jsem začala s šitím před nedávnou dobou taky laškovat. Jako malou holku mě bohužel nikdo k šití nevedl. Maminka na to neměla moc času, takže jediné co mě naučila bylo zašívat díry a přišívat knoflíky. Během střední školy jsem se seznámila s přítelem, který šermuje a začala jsem s ním jezdit na historické bitvy apod…Historické kostýmy se nedají jen tak koupit v obchodě, maximálně někde na internetovém bazaru, takže lidi z této sféry si věci vyrábí sami. A mě vždycky mrzelo, že jsem třeba přijela na bitvu a nějaké slečny se třeba chlubily tím, že ušily svému milému košili nebo, že mají nové šaty apod. Mě to bylo líto, ale přítel mě však v tomhle směru nikam netlačil. Všechny věci nám šily známé švadleny nebo kamarádky něco třeba i babička. Nicméně jsem se na podzim rozhodla, že ty jednodušší věci bych přeci jen mohla zvládnout, proč za to strkat někomu peníze. Tak jsem příteli navrhla aby mi dal k Vánocům šicí stroj a on s tím nadšeně souhlasil. Od ledna jsem se tedy pokusila o pár jednodušších kousků jako šátky, různé pytlíčky a kamarádka mi ukázala jak ušít jednoduchou gotickou košili. Musím říct, že mě to docela baví. Jediné s čím trochu zápasím je má trpělivost. Občas jsem trochu netrpělivá a speciálně měření a stříhání látky tu trpělivost vyžaduje, ale beru to jako trénink. Když už je to sestehované a sešpendlené a leží to pod jehlou stroje, tak začíná moje nejoblíbenější část šití. Hrozně si užívám ten elektrický šicí stroj, protože u našich jsme měli jen ten mechanický, snad ještě po prababičce, a nedařilo se mi tam právě zesynchronizovat ruce s nohama (ale je pravda, že jsem to zkoušela opravdu snad jen jednou).

LadyPapajka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.6.12 17:55

Jsem naprosto šitím nepolíbená, u nás doma to nějak nefrčelo. Zvládnu bez problémů utáhnout kohoutek, nasekat dříví, opravit sekačku nebo ovládat motorovou pilu, ale neumím přišít ani knoflík. Zkracování je pro mě španělská vesnice a naprosto nechápu, jak nědo muže z kusu látky vytvořit šaty.

Ale mám štěstí. Našla jsem si přítele a jeho maminka je krejčová. Šaty na promoci jsou skoro hotový, občas jí koukám pod ruku, abych aspoň tušila jak se to dělá. Dostala prý od někoho látky, a tak jsem vyslovila přání, že bych chtěla zkusit ušít palazzo pants, široké nohavice. Tak uvidíme:)

majam
271 příspěvků 22.6.12 22:55

Jako náctiletá jsem šila, časem jsem ale získala k šití dost silnou averzi, a i ztratila trpělivost, takže poslední dobou mám problém i zkrátit kalhoty. Když už se k takové činnosti dokopu, je to hrozná otrava a snažím se co nejrychleji zas šicí stroj zklidit. Nevím jestli se to stává jen mě, ale když si koupím nový kabát nebo bundu, je bez poutka, a příjde mi že dříve už tam bylo od výrobce přišité, ale ani k tomuhle jednoduchýmu úkonu se většinou nedokopu, a je to čím dál horší :-). Zúžování a jiné drobné opravy nechávám na švadleně.
Dříve jsem i háčkovala, a korálkovala a podobně tvořila, jenže čím jsem starší tím jsem větší perfekcionalistka, takže jsem věčně nespokojená a předělávám a dolaďuju, uff a stejně s výsledkem většinou nejsem úplně spokojena.

Nyxx
512 příspěvků 23.6.12 21:43

@firefly Mně koordinace pohybu rukou a nohou při šití na šlapacím stroji nikdy nedělalo sebemenší problém. Je tedy pravda, že jsem se učila šít na stroji elektrickém. Nicméně na babiččině šlapacím stroji miluju jednu věc: správně utahuje nitě. Nikdy se mi nestalo, že by se mi látka shrnovala, že by se mi na spodní straně cuchaly nitě nebo že by se trhaly.

Juliect
301 příspěvků 25.6.12 10:34

K té koordinci rukou a nohou: Na průmyslovém stroji si k tomu přidejte ještě kolenní páku pro spouštění- zvedání patky a sešlápnutí pedálu zpět, jakoby patama, pro uzapošití a odstřih. člověk se opravdu naučí a mně to pak na normálním stroji vyloženě chybělo a vadilo, že tohle všechno musím dělat rukama…

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.6.12 10:41

@Juliect kolenni páku na stroji který má odstrih zošlapnutím patou? Veď tam už kolenná paka nie je. Tam je zdvihnutie patky automatické.

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.6.12 10:44

Ženský řekněte mi, je adekvátní cena za takovýhle kalhoty 1490Kč? Líbili by se mi něco podobnýho, jen bez toho nápisu. Materiál by byla nějaká silnější bavlna. Ušít bych neměla problém, mě jde o spotřebu a cenu materiálu, jestli je výhodnější si ty kalhoty koupit, nebo ušít?

http://www.deecom.cz/…hrt_0_p1.jpg

Juliect
301 příspěvků 26.6.12 12:24

Qullietto - jukiny už to nemají, ale starší stroje jako minervy a zekivy to měly. Paka se kolenem spoštěla a dala přizvednout během přestávky v šití, když člověk potřeboval něco srovnat(kolenem se pořád muselo držet). Zvednout na pevno už s tím nešlo, na to byla právě ta zpátečka s odstřihem, která jak píšeš patku zvedla při ukončení šití. Koupial jsem si takový stroj, když zavírali fabriku u nás. Bohužel jsem se přestěhovala a do bytu se mi nevejde…

volfish
945 příspěvků 26.6.12 14:43
@seznam.mih píše: Ženský řekněte mi, je adekvátní cena za takovýhle kalhoty 1490Kč? Líbili by se mi něco podobnýho, jen bez toho nápisu. Materiál by byla nějaká silnější bavlna. Ušít bych neměla problém, mě jde o spotřebu a cenu materiálu, jestli je výhodnější si ty kalhoty koupit, nebo ušít?http://www.deecom.cz/…hrt_0_p1.jpg

Adekvátní dena je taková, kterou je ochotný za to někdo zaplatit.
Ale předpokládám, že tebe spíš zajímá, jestli by to šlo vyrobit levněji.
Určitě šlo. Jednobarevná bavlna stojí tak 60-200Kč/metr, spotřeba max. dvě délky. Pak už ti stačí střih, nůžky, nit, šicí stroj a pár hodin vlastního času.

opona
147 příspěvků 1.9.12 11:52

Prosim o radu. Da se zuzit svetr? Konkretne kasmirovy. koupila jsem jej v sh a je mi volnejsi. Taky bych potreboval tim zuzenim schovat diru. Pokud byste mi poslaly nejake odkazy na navod, tak budu rada. Jinak v siti jsem tezky zacatecnik.:-(

DanielaS
5244 příspěvků 1.9.12 18:40

Ono zalezi o kolik a kde. Jestli ho jen chcete prilehavejsi v pase, a pod pazemi a pres boky je dobry, a je to o maximalne o 8 cm (tj. v obou bocnich svech zabrat po 2 cm), nemusite ani nic parat a zaposivat, normalne to rovnym stehem prosijete tak, aby se v pruramcich a u lemu setkal s puvodnim svem.
Kdybyste chtela zuzit i rukavy, a ne o moc, proste zacnete u lemu rukavu a prosijete ho rovnym stehem zase az ke spodnimu lemu, pekne plynulou krivkou. Ale videt to trochu bude, pro sportovni svetr bych to nevidela jako problem, jestli ma byt k elegantnejsimu noseni, radeji ho sverte nekomu s overlockem (vicenitovy sici stroj na pleteniny).

Njorun
2 příspěvky 19.11.14 12:33

Milé dámy :)
už mám dlouho v plánu zkusit si ušít vlastní podprsenku, ale nemůžu sehnat materiál na výstuž :/ mezi hotovými košíčky na netu jsem nic nevybrala nebo neměli moji velikost (D-E). Zajímalo by mě jestli stačí obyčejný molitan všitý do látky nebo se dá sehnat lepší a kvalitnější materiál? :) Pokud některá z vás ví, prosím poraďte :) Děkuji

Lennh
511 příspěvků 20.11.14 05:09

@Njorun Co ja vim, tak velmi popularni je Merckwaerdigh z Holandska. Tady je odkaz na jeji blog
https://merckwaerdigh.wordpress.com/
Prodava na etsy a ebay, muzete si u ni koupit hlavne sady na siti podprsenky - strih vcetne vsech materialu.

Njorun
2 příspěvky 20.11.14 14:57

Děkuji, kouknu :)

zapbebe
307 příspěvků 22.11.14 21:21

Dobrý den všem, dovolím se vetřít s dotazem.
Chci si ušít zvonovou sukni s klíny a vítám jakékoli tipy na začištění spodního okraje. Jednu takovou mám a tam je spodní okraj jen začištěný na overlocku. Je i nějaká jiná možnost? Na založení mi to přijde moc rozšířené.
Kolovku jsem si začistila šikmým proužkem, ale ten se mi na tuhle sukni moc nezdá.
Předem díky za odpovědi.

Morže
1094 příspěvků 22.11.14 23:20

@zapbebe A co slepý steh?

MisaBk
2 příspěvky 28.11.14 13:09

Šití a pletení jde bohužel mimo mě, ale babička je na tyto práce hrozně šikovná. Doma si vyrábím šperky - většinou z komponentů Swarovski elements, a doplňky do vlasů, různé mašle a čelenky. Na oblečení bych si teda netroufla, ale viděla jsem už různé povedené kousky. Ráda něco vyrobím pro někoho jako dárek, stejně tak ručně vyrobené věci ráda dostávám, potěší mě

zapbebe
307 příspěvků 28.11.14 18:57

@Morže tam se ale taky dělá záložka, ne?

Morže
1094 příspěvků 28.11.14 19:42

@zapbebe Já sem ho ještě nešila, ale když se vám nezdá začištění overlockem, záložkou ani šikmým proužkem, tak pak tedy nevím, jak chcete, aby dolní kraj vypadal?

zapbebe
307 příspěvků 28.11.14 21:30

@Morže no, já neříkám, že začištění na overlocku nechci, jen jsem se ptala na případné jiné možnosti, protože mě prostě jiné nenapadaly. Jde mi o to, že v „klidovém stavu“ by klíny neměly být moc vidět, měly by se „schovat“ mezi hlavní díly sukně a objevit se až v pohybu. U té sukně, kterou mám, to právě tak funguje. A mám pocit, že pokud udělám záložku nebo olemuju šikmým proužkem, tak se klíny zpevní a nebudou se tak ukázněně schovávat - jestli to dobře popisuji :think:

Morže
1094 příspěvků 30.11.14 16:33

@zapbebe Aha, No to pak záleží i na látce. U jemné lehké látky bych se nebála záložek, ale u pevných látek bych zvolila overlock (či entl) nebo jen jednou zahnout. Mně připadá začištění jen overlockem takové ošklivé.

zapbebe
307 příspěvků 30.11.14 21:57

@Morže Hlavní díly sukně budou z jemného manšestru, klíny z lehkého bavlněného plátna… Právě že na ten overlock mám podobný názor, hlavně bych to musela začistit ještě před všíváním klínů, protože manšestr je tmavý s modrým vzorem a klíny modré, takže by to nešlo objet najednou stejnými nitěmi, to by vypadalo blbě. Uvidím, asi zkusím začistit overlockem a jednou zahnout, snad se to bude chovat rozumně.

Ještě jeden dotaz - stříhala byste klíny dokulata nebo rovně (jako trojúhelníky)? Ta sukně, kterou kopíruju, má klíny složené z 5 úzkých klínků a ty jsou střižené rovně, ale ve výsledku to vlastně dává trochu oblouček.

Jordaan
9322 příspěvků 30.11.14 22:02

@zapbebe

zkuste kouknout do nejaky burdy, obcas tyhle sukne mivaji. A okouknout strih.
treba tahle http://www.burdastyle.de/…26_9325.html

Morže
1094 příspěvků 30.11.14 22:35

@zapbebe Nechala bych to do rovna. Bude se to lépe začišťovat.
A co zkusit nejdřív začistit kraje a až potom je dávat dohromady? Jen teorizuji nemám moc zkušeností.

Marketka15
5 příspěvků 24.2.15 14:19

Já jsem se dala nedávno na tvoření domácích šperků, teďkom sem si oblíbila hlavně Swarovski Elements, taky se Vám to líbí? :)

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek