Školní uniformy

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 Další »
honza
403 příspěvků 12.07.12 01:38

@Majka22 A jeeje, a jsme u zelenejch mozku a saskaren. No doufam, ze z toho casem vyrostes.

blacken
2449 příspěvků 12.07.12 02:11

@Diankenstein Tak viděla jsem na slečně lepší modely, tohle se mi nelíbí a postavu jí to podle mě moc nevylepšuje. U uniforem by byla sukně předpokládám kratší a to by právě bylo o to horší, protože pak by rozšiřovala ještě víc. Nemyslím si, že sukně je nepohodlná a nevhodná pro prdelaté holky, ale jsem přesvědčená o tom, že skládaná sukně do pasu opravdu sluší málokomu. A bokovky by právě řešil ten dress code. (I když mě teda bokovky zas tolik nepálí, nějak nemám potřebu někomu něco zakazovat a na štíhlé holce můžou vypadat dobře, spíš by se bokovky neměly vyrábět v určitých velikostech a nosit ze zdravotních důvodů v zimě). Takže když už uniforma, tak aspoň dát možnost vybrat si střih sukně nebo kalhoty. Třeba pro malou hrušku je skládaná sukně do pasu taky tragická. A postava jablko má jedinou výhodu, že bude mít ze sukně trčící štíhlé nohy, ale zase to nedopadne od pasu nahoru, protože sklady ještě víc rozšíří pas. A to nemluvím o sloupovitých nohou, silných kotníkách, nehezkých kolenou. Zrovna v tomhle věku si holky nezaslouží povinně nosit danej střih sukně děj se co děj. (A věřím, že bokovky taky nenosí všechny nadšeně, mám doma několikatery jen proto, že v jistý době sehnat střih do pasu aniž by to byly mrkváče byla mission impossible - nehledě na to, že hruška střih do pasu takovej, aby seděl prakticky nesežene). Uniformy problém neřeší, to by řešila jen nějaká estetická výchova, kde by se dětem vysvětlilo co je přípustné a třeba se někdo zmínil, že lze chodit i jinak. Ale jak to vlastně bude fungovat s uniformami? Žáci budou mít uniformy a vyučovat budou slečny v džínách?

Dahllie
2222 příspěvků 12.07.12 14:05
@blacken píše:„Ale jak to vlastně bude fungovat s uniformami? Žáci budou mít uniformy a vyučovat budou slečny v džínách?“

Pokud by byl daný vzor oblékání pro žáky a studenty, logicky bych předpokládala i určitou úroveň u vyučujících. Nicméně džíny bych u nás vyházela tak jako tak. Chybí mi ty pěkně oblečené učitelky, které mě učily, když jsem byla dítě. Já do školství nastoupila v minulém školním roce a když jsem se snažila oblékat trochu hezky a ženštěji, byla jsem ve sborovně mezi džínskama a trikama za exota. Neříkám, že džíny pro nás nejsou praktické pracovní oblečení, ale je to docela nuda.

system_error
855 příspěvků 12.07.12 19:41

@Dahlie: nějak si nepamatuju, že by učitelky za doby mé školní docházky chodily nějak zajímavě oblečené. Je fakt, že měli víc sukně, ale to bylo spíš tím, že to byly starší ročníky z doby, kdy džíny ještě nebyly nošené všude. Pro mě to byly starý báby, který absolutně nerozumí módě (a těch pár mladších to nevytrhlo, nepamatuju se na žádnou, která by mě nějak zaujala oblečením). Na střední to samé v bledě modrém. :-)

viktorka_od splavu
7774 příspěvků 12.07.12 20:05

@lilip to je moc hezký, s tou symbolikou, ale ta opravdu předpokládá sounáležitost a hrdost, zavedením povinných uniforem se rázem žactvo a studentstvo asi hrdým a sounáležitým nestane. prsteny, kravaty apod. jako součást tradice, nošené dobrovolně a s hrdostí - supr. povinná uniforma jako součást seznamu pro nástup do 1. třídy - za mě teda děs.
@Diankenstein já neříkám, že je třeba lidem nutit, co nechtějí. přece právě naopak:-) ať si každý nosí co chce (a ať se nediví, že se to jiným třeba nelíbí).
jen mě celkem překvapilo, že se najde taková spousta příznivců uniforem právě na stránkách původně snad proti uniformitě a za kreativitu bojujících. i když, jak nad tím tak přemýšlím, asi jsem si to vyložila fakt špatně, jako obvykle:-(. cílem je asi zaměnit jednu uniformu za druhou. kecky, rifle, flitrované triko s vylezlou podprndou za oxfordky, skládanou sukni a košili zapnutou ke krku. módní peklo za střežení ústrojové kázně.

viktorka_od splavu
7774 příspěvků 12.07.12 20:29

@system_error my měli na základní jednu, takovou hodně drobnou se silným hlasem. vždy perfektně oblečenou, v sukních/šatech, na vysokých podpatcích, ke každému modelu měla sladěné i hodinky (ty nosila poměrně extravagantní, netuším kde je v té době brala). ovšem běda, když měla některá spolužačka na sobě též něco trochu nápadnějšího. jedna přišla třeba v naušnicích ve tvaru jezdce od zipu, téměř přesně tyto http://img.fler.cz/…36468497.jpg
musela předstoupit před třídu, vyslechnout si jak je nemožná, trapná a pitomá, že je to zakázáno a ty škrky odevzdat do konce školního roku. též pamatuju na střední zákaz nošení triček s anglickými nápisy a riflových minisukní. dokonce to vyhlásil pan ředitel školním rozhlasem. odůvodnění zákazu znělo zhruba takto: „beztak nerozumíte co je tam napsáno, chcete jen provokovat, imperialismus se tu propagovat nebude“.
a ne, nevyrůstala jsem v padesátých letech. jen mám od té doby k zákazům a příkazům tak trochu averzi.
když se vrátím k uniformám, tak nastoupit dobrovolně někam, kde jsou povinné a vím to dopředu je v pořádku (profesionální armáda, elitní škola, prestižní zaměstnání s dress code), ale nemít žádnou volbu je pro mě nepřijatelný (povinná školní docházka).

madline
56 příspěvků 12.07.12 20:48

Ja tedy na uniformach nevidim nic spatneho. Na elitnich skolach je to prece vnimano jako prislusnost k urcite skupine lidi, se kterymi mam neco spolecneho a libi se mi to. Napr. uniformy ze zakladni skoly, kterou zalozil Kellner, vypadaji vyborne:
http://i.idnes.cz/…10405701.jpg

Prijde mi, ze diky uniformam se deti na skolach muzou naucit, ze na urcita mista chodime slusne obleceni a ze odrbane dziny a triko nebo minisukne a vystrih do pasu opravdu NEJSOU vhodne obleceni kamkoliv a pro celodenni noseni (jak si bohuzel ostatne mysli i velka cast dospele ceske populace).

Tim urcite nechci rict, ze bych vsechny povinne navlekla do jedne barvy a jednoho strihu, uniforma muze byt (jak je videt z obrazku) i variabilni a porad to pusobi dobre.
Presto je to asi spis zalezitosti prestiznejsich skol, do tech beznych bych ale urcite zavedla nejaky dress code - do budoucna se to taky detem bude hodit, dress code je dnes ve vetsine firem..a pokud neni dress code, tak je uniforma (prodavaci, policie, delnici, zamestnanci bank, pekari, cisnici… atd atd).

Uniforma mi neprijde zas tak omezujici, urcitym zpusobem vladne stadnost v cele spolecnosti (jinak by vsichni nenosili vicemene to same), je to dane nejen prostredim, spolecnosti, ale i dobou, ve ktere zijeme atd atd. Takze bojovat proti stadnosti tim, ze nezavedeme uniformy? Podle me k nicemu.

blacken
2449 příspěvků 12.07.12 22:49

@madline Zrovna na téhle fotce vidím v pozadí zřejmě vyučující v letních žabičkových šatech na ramínka???

Jak už jsem psala, zejména toho ukazovat „elitnost“ bych se bála, ona šikana často nepochází se stejné školy, ale z nějaké vedlejší. Ale děti na fotce mají aspoň možnost vybrat si barvu a sukně/kalhoty, takže to mi přijde ok…

Kiririn
95 příspěvků 12.07.12 23:19

Rozhoně pro! Hlavními důvody jsou asi už zmiňované rozdíly v obnosu, který si mohou rodiče dětí dovolit obětovat na oděv dítěte a také dívky, které si většinou tak v 6. třídě všimnou že ( většina ) už není jak prkno a tak honem koupit si nějaké ty svůdné hadříky aby na nich mohli kluci oči nechat… a pak (mluvím z vlastní zkušenosti), když si řeknete, že nechcete vypadat jako běhna ( a navíc se s prknem ještě pořád kamarádíte ), je z vás jeptiška, kterou by nejraději poslali do kláštera.

Diankenstein
1895 příspěvků 13.07.12 08:41

@blacken to máte pravdu, učitelé by měli chodit taky formálněji!
A barvu bych si taky chtěla vybrat, zrovna červenou moc nemusím, to bych se musela zbláznit(nebo jít na jinou školu :D).

cibetka 1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.07.12 16:57

Popravdě, kdybych věděla, že moje děti dostanou špičkové vzdělání, které jim velmi usnadní život, bylo by mi úplně fuk, jakou barvu bude mít uniforma, akceptovala bych i předepsaný pytel od brambor s růžovou stužkou kolem krku. Zajímalo by mne jediné. Zda se moje robátka na školu dostanou a zda uspějí. A vzhledem k mému přístupu mám dojem, že by i děti jakoukoli uniformu akceptovaly. I za cenu toho, že jim „vnutím“ určitý pocit vyjímečnosti.

dodka007
6 příspěvků 03.08.12 11:56

@modra_kocka
A to si kde chodila na školu?
Aké uniformy ste mali?

modra_kocka
903 příspěvků 03.08.12 17:41

@dodka007 tmavěmodré

aailyyn
807 příspěvků 03.08.12 18:01

Vzhledem k tomu, že nenosím, nenosila jsem a nosit nemíním sukně, tak opravdu nevím, jak bych se vypořádala s uniformou. Nejsem pro. I tak mám dojem, že šikana bují nejen proto, kdo má značkovější hadry, ale kdo má jaký mobil a taky kdo má jaké známky (jste-li tichý obrýlený jedničkář, budete to mít v kolektivu na základce sakra těžký). Děti nemůžete vychovávat tím, že je všechny navlečete do jednoho unifikovaného úboru a budete se tvářit, že žádné rozdíly nejsou. Děti je spíš potřeba vychovávat tak, aby rozdíly akceptovaly. Důvod, proč je někdo outsider si bez takové výchovy najdou, uniformy neuniformy klidně třeba v tom, že spolužák nosí brýle.

aailyyn
807 příspěvků 03.08.12 18:18

Já to chápu, že spoustě z vás připadá, že děti by byly hezké, vkusné a nikomu by to nedalo moc práce. Jenže já taky chodila do základní školy zmalovaná jak plakát, měla jsem výrazně nalakované nehty, každý týden jinou hlavu a ve čtrnácti jsem si nechala udělat první piercing. Kdy jindy se mají ty děti vyblbnout, když ne na základní škole? Já jsem z toho vyrostla. Protože mě rodiče vychovávali ke vkusu, zodpovědnosti a samostatnosti a nenechali dobře míněných rad: „Takhle chceš jít? To ti nesedí. Tohle si nedávej.“ ani když jsem najust podobné vylomeniny dělala. Nevzdali to, nechtěli mít mou výchovu „bez práce“ a já jsem to nakonec pochopila. Možná by bylo fajn začít spíš u rodičů než u dětí. Možná dítěti nezabráníte jít ven zmalované jak plakát, protože uvázat doma, než puberta odezní, ho nemůžete, ale ono si za pár let vzpomene na to, že jste mu fakt říkali, že tudy cesta nevede.

divokytymian
68 příspěvků 28.08.12 08:19

Rozhodla jsem se, jsem pro uniformy! Od chvíle, co jsem zjistila, že naše desetiletá příbuzná nosí push-upku a sexy tricko s velkym vystrihem a spadlym ramenem, aby byla videt ta podprda. V deseti letech a rodice s tim neudelaji nic, protoze takhle ty holky chodi oblecene vsechny a vyclenili by ji z kolektivu.

JohankaK
191 příspěvků 28.08.12 12:24

Chodím do školy a taky jsme tu uniformy řešili, ale spíš jen na bázi toho povídání.).
Uniformy bych nechtěla. Rozdíly to stejně nesetře, ten kdo chce šikanovat si vždycky vymyslí „důvod“. Svým způsobem se chci odlišovat a nejsem si jistá jestli bych to v uniformě dokázala. Stejně si myslím, že moji spolužáci mají jistou uniformu, která je stejná-džíny, popřípadě kraťasy, triko s nějakým nápisem a delší svetr nebo mikina/holky/ a kluci mají kalhoty někam k rozkroku a skejtové triko plus kšiltku. Jen pár mých spolužáků se odlišuje-oblečením.
Uniforma se mi líbí, ale na druhou stranu si to na sobě neumím představit a myslím, že některým by prostě neslušela(i když tady i o provedení, barvy a materiály).

Ems
1482 příspěvků 28.08.12 13:17

@JohankaK Proto jsou dobré uniformy kdy je více kusů… různé střihy, délky sukní, halenek, košil, sak, svetrů jako to mají na OG

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.09.12 18:24

Uniformy v praxi vysílání Prahy 7

Ems
1482 příspěvků 04.09.12 19:24
@Anonymní píše:
Uniformy v praxi vysílání Prahy 7

narvěme malé děti hned do mikin, ještě jim pořiďte jednotné džíny…

aailyyn
807 příspěvků 04.09.12 20:15

@Ems

Jenže když chlapce navlečete do košil a holčičky do sukní, zákonitě se vám někteří postaví na zadní. A nedivím se, být holka třeba na druhém stupni ZŠ, sukni nenavleču i kdyby mě krájeli. Když už, snad bych volila nějaká příčetná stejnobarevná trička s logem školy. Než kompletní uniformu, protože to se vždycky do vkusu někomu netrefíte. Pamatuju si, že jako odcházející deváťáci ze základky jsme si dávali dělat shodná trička a rádi jsme je nosili, z nostalgie ho doma stále mám. :-) Tričko snad nikoho neurazí a účel plní. Pokud je myšlenkou jednotného oblečení tedy posílení hrdosti vůči příslušnosti k dané škole, tak snad. Jako řešení šikany to prostě není dobře a není. Za socku nebude ten, kdo nemá značkovou mikinu, ale ten, kdo nemá mobil, notebook nebo jiný výstřelek nebo nebyl na dovolené u moře.

Ems
1482 příspěvků 04.09.12 20:20

@aailyyn
Jenže mikiny? a trika
plus dělení barev? školní trika mám taky a jedině v nich spím.
Příslušnost ke škole? Nejprve zvedněme hrdost studentů na školy, a až bude nějaký školní spirit tak proč ne…jenže tohle tady neexistuje a povinné nošení to nepodpoří ale zase to bude jen vnucené.

JolanaF
1 příspěvek 05.09.12 07:44
Uniformy se mi nelíbí

Dívala jsem se na ty uniformy prvňáčků v Praze 7 a moc se mi nelíbí to, že ta zvolená fialová barva triček a mikin pro dívky nemusí vždy ladit s oblíbenou barvou kalhot, nebo sukně dítěte. No posuďte sami, uniformy jsou k vidění zde

Karin
3948 příspěvků 12.09.12 08:55

Můj osobní názor je, že pro uniformy mám slabost… ale jen u dospělých mužů.

Co se týče školních dětí, považuju to vcelku za zbytečnost, hlavně s ohledem na ten často uváděný argument o setření sociálních rozdílů, který považuji za naprosto lichý. Děti se dávno mezi sebou nesortují jen podle oblečení, navíc značkové hadry má dnes díky sekáčům kdekdo, děti nejsou blbé a všímají i jiných věcí a když budou chtít někoho šikanovat, tak ho budou šikanovat i v uniformě… A sociální rozdíly se nesetřou, děti se budou pořád lišit, třeba tím, jaký mají mobil, jakou nosí tašku, boty a jiné doplňky nebo jakým autem je vozí fotřík do školy… Je nesmysl myslet si, že když děti navlečeme do uniforem, že se nepozná, kdo do jaké společenské vrstvy patří, kdo má tátu velkopodnikatele a čí máma dělá za kasou v supermarketu… :-/

Žijeme prostě v rozvrstvené společnosti a je nesmysl dělat, že sociální rozdíly nejsou. Dítě není blbé a ví, že někteří lidé jsou chudí a jiní zase bohatí.
Větší smysl než uniformy má děti pravdivě informovat a dobře vychovávat. Ne učitelé, ale my, rodiče. Protože rozhodující je to, co dítě vidí a slyší doma. A když moje dítě uvidí, jak nad někým ohrnuju nos a říkám, že je to socka (eventuelně že jeho táta si ty milióny stejně nakrad), tak se bude chovat stejně a taky bude ohrnovat nos nad spolužáky z nízkopříjmových rodin (které samozřejmě pozná bez ohledu na uniformu) nebo bude koukat skrz prsty na děti movitějších rodičů… Děti tuhle řevnivost nemají v přirozenosti, tu odkoukávají od rodičů.

A pokud vím, tak šikana byla na školách i kdysi, když ty sociální rozdíly téměř neexistovaly, a děti se nešikanovaly zdaleka jen proto, že by někdo byl socka nebo synáček prachatejch rodičů, ale prostě si vyhlédly vhodnou oběť, nějaké zakřiknuté dítě, které se snadno rozbrečelo (ach, jak vděčné) a nechalo si všechno líbit, a tak se na něm mohly vyřádit. Samozřejmě, pokud se mu daly sebrat prachy nebo svačina, tak dobrý, ale nebylo to to hlavní. Hlavní bylo (je a bude), aby to byla vhodná oběť, tj. z psychologického hlediska. A tu děti vyčíhnou velice bystře. (Uniforma náturu nezamaskuje.) Tj. vychovávejme zdravě sebevědomé a psychicky odolné jedince. Dítě musí mít hlavně kvalitní domácí zázemí.

Karin
3948 příspěvků 12.09.12 09:01

Ještě podotek: Já jsem nosila stejnokroj v zaměstnání a jako ženy jsme měly na výběr mezi sukněmi (resp. šaty) a kalhotami. Já jsem preferovala spíš kalhoty, protože nemám bůhvíjak hezké nohy, a totéž bych v případě školních uniforem (když už by to muselo být) uvítala i u děvčat, mj. i kvůli počasí - v zimě jsou přece jen asi lepší kalhoty, nota bene u mladších dětí, které snáz prochladnou…

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek