Školní uniformy

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6
mujercita
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.09.12 09:45

Nenapadá mě opravdu žádný racionální důvod pro zavedení uniforem ve školách. Naopak mě napadá celá řada důvodů proti. Sociální rozdíly se tím nezruší, viz uniformy z druhé nebo třetí ruky, rodiny také nijak výrazně neušetří, protože kromě běžné sady oblečení na celý den budou muset dětem pořídit ještě další sadu oblečení na konkrétní půlden.
Uniformy mají smysl v chudých zemích, kde jsou často na příděl a dotované a díky tomu mají děti aspoň jedno slušné oblečení do školy. V bohatých zemích jako Anglie mají zas uniformované instituce dlouhou a ničím nenarušenou tradici. Nakonec fakt, že příslušníci královské rodiny se žení v uniformě, cosi značí. Stejnokroj prestižní školy ukazuje, že dítě patří k elitě, školy pro nižší vrstvy kopírují těch horních deset tisíc. Ale u nás?
Uniformy ztratily prestiž se zánikem Rakouska Uherska a nikdy ji znova nezískaly, naopak pionýrské kroje, lidové milice a podobné útvary spíš posílily averzi. Sama jsem musela povinně maturovat ve svazáckém, jediná omluva bylo pokročilé těhotenství a i nesvazáci si tu košili a kravatu museli sehnat, jinak by je ke zkoušce nepustili. Dalo by se argumentovat tím, že skládat zkoušku ve vyžehlené košili a kravatě je přece optimální, jenže…
Ostatní stejnokroje jsou spojené s profesemi, které ostatním slouží: letušky, zdravotní sestry, číšníci, hostesky. Můžou vypadat elegantně, to samozřejmě ano, ale proč by studenti měli chtít vypadat taky tak, pokud zrovna o nějakou takovou profesi neusilují?
Nevidím v tom absolutně žádný přínos, jen zbytečné další komplikace. Jestli vadí, že děti chodí do školy v džínách a minisukních, pak bude podle mě mnohem jednodušší počkat, až to zase vyjde z módy, než násilně zavádět cosi netradičního, neústrojného a nepraktického.

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.09.12 10:00

Něco pozitivního by na těch uniformách bylo, taková příprava na případný dresscode v budoucím zaměstnání. Na druhé straně mi to v našich klimatických podmínkách připadá trochu nepraktické, děti by asi byly věčně buď prochladlé, nebo propocené, nebo obojí.

aailyyn
807 příspěvků 12.09.12 10:44

@Pavučinec plyšový

No práci, kde se vyžaduje určitý dresscode si můžu pořád ještě (ne)vybrat. Nepolezu na pracovní místo do banky, kde se vyžaduje kostýmek a netolerují ani výrazně nalakované nehty, když mám v obličeji pět piercingů, který z přesvědčení nemíním vyndat a kompletně potetovanou ruku. Rozhorlujeme se tu nad nevkusem v ulicích a co v tom případě argument: „Nemám hezké nohy, nechci nosit sukně,“ taková holčina, která by chodila na základku by, pokud by byla sukně součástí uniformy, moc výběr neměla. A pokud by ty nohy nedej bůh fakt neměla zrovna výstavní, spolužačky si smlsnou daleko víc, než kdyby ve finále přišla v džínách. Jo, mělo by to být spíš na rodičích. Nejspíš potomka neuhlídáte vždy a důsledně a holky z devítky vám do školy občas vyrazí v minisukni level „kdyby na ní bylo ještě o něco míň látky, už je z toho pásek“, ale nejedna diskutující už tu zavzpomínala, jak ji maminka napomínala ohledně oblékání a v pubertě si možná vysloveně natruc uděláme úplný opak, protože poslouchat maminku je out, ale ty rady v nás přece jen něco nechají a když nás přejdou nejhorší vzdory a pocit, že rodiče jsou nemožní, rádi uznáme, že v ledasčem měli pravdu. Bojím se, aby to pak nebylo spíš horší a nevznikl pojem o tom, že on se pak o ten oblékací dresscode „někdo postará“. To už vůbec zanikne pojetí o tom, jaké oblečení se kam hodí, když budeme lidi vychovávat v pojetí, že instituce to nějak zařídí, něco konkrétního nakáže. V Čechách se nějak vždycky všechno řeší příkazy a zákazy a ne cestou zdravého rozumu. Ale myšlení bolí, holt…

Pavučinec plyšový
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.09.12 14:23

@aailyyn Však školu si můžete taky vybrat, neuvažuje se přece o plošném zavedení uniforem. A spíš než by zaniklo povědomí o tom, jaké oblečení se kam hodí, by žáci snáze dokázali tyhle věci respektovat, a nechodili by pak do divadla v orvaných džínách s argumentem, že je to jejich přesvědčení. Nicméně, opakuji, že mi v našich podmínkách připadají uniformy nepraktické, takže jsem spíš proti.

recka
1 příspěvek 28.12.14 18:07

Školní uniformy jsou tak kawaii <3.. je pravda, že některé holky nerady nosí sukně, ale já jsem 100% pro

Rezyna
501 příspěvků 28.12.14 18:23
Ano

Jsem pro a nemusim chodit pro duvod daleko. Dcera meho pritele chodila v centru Prahy do skoly, ve tride mela deti ze soc. dobre zajist. rodin, a ona mezi ne v mladsim skolnim veku chodila ve spinavem, malem a nekdy i deravem obleceni.Pro její maminku neni oblečeni priorita, rec s ni nebyla, nehlede na to, ze ji hezke veci od nas zamykala, takze holka jela jeden svetr a jedny kalhoty. Mezi spoluzaky byla za outdidera. Uniforma by tento rozdil srovnala, i kdyz i ta muze byt spinava:-).Presto si myslim, ze by to byvalo v tomto pripade pomohlo.

vaanavi
67 příspěvků 28.12.14 22:36

Ja som za - zo všetkých dôvodov, ktoré tu už odzneli (i keď si nemyslím, že to „zneviditeľní“ sociálne rozdiely, to určite nie). O zavedení školských uniforiem sa uvažovalo i u nás na gymnáziu - zvláštne je, že ZA bola väščina učiteľov aj väčšina študentov, ale ich rodičia nesúhlasili… Návrh sa teda zmietol zo stola.

blacken
2449 příspěvků 29.12.14 06:52

@Rezyna Tak jak sama píšete, uniforma se taky zničí a taky bude špinavá. Takže rozdíl nula nic. Oblečení a upravenost nedělá samotná cena oblečení, ale to jak ho dotyčný nosí.

@vaanavi U nás se kdysi uniformy řešily taky, pro nebyl asi žádný vyučující a asi tak polovina studentek. Ovšem neměla jsem pocit, že by se snažily nějak zlepšit úroveň oblékání (bokovky jim fakt nevadily)- spíš jely v té době na mánii Harryho Pottera.

Draki
114 příspěvků 29.12.14 11:58

Uniformy se mi hrozně líbí a byla bych i pro, kdybych v nich neviděla i negativa - jak již bylo řečeno, děcka budou machrovat něčím jiným, možná i horším. Zadruhé u nás k tomu nevidím důvod. Na škole jsem byla ještě nedávno a pokud někdo někoho šikanoval, tak rozhodně ne kvůli oblečení, ale spíš kvůli rozdílech v chování, názorech (neříkám, že se to někde nemůže stát). Upřímně mi nejsou vůbec blízké názory „nechci nosit, co mi nakážou“ ale - mě se na základce posmívali, protože jsem byla tlustá - a vážně si nedokážu představit, že bych byla v tom, v čem ostatní, protože by mi to vůbec neslušelo. Představa sukně s odhalenými koleny mě děsí. Pokud by si někoho nemohli dobírat za oblečení, dokážu si živě představit, že si ho dobírají za to, jak v uniformě vypadá. A třetí důvod - když si vzpomenu, jak jsem se na základce každý druhý den něčím zaprasila, tak bych musela mít tak 5 sad, pro jistotu na každý den jednu. :D Takže esteticky je to nádherné, ale u nás k tomu není důvod a vzhledem k tomu, že u nás uniformy nemají tradici, vidím v nich více nevýhod, než výhod.

Rezyna
501 příspěvků 29.12.14 16:11

Bla @blacken Samozřejmě i uniforma může být špinavá, nicméně pokud by v dotyčném zmíněném případě byla, a paní učitelka by na třídní schůzce pronesla, že je třeba ji mít jaksi nějak čistou apod., vím stoprocentně, že maminka by se toho držela. Kupodivu tento typ autorit na ni spolehlivě zabírá… Nicméně za běžného provozu nemůže učitelka řešit, že ta díra na boku na svetru by se mohla zašít apod., to by se asi v některých kolektivech musela zbláznit.

LCH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.12.14 16:28

.

Příspěvek upraven 15.12.15 v 18:01

darinka98
23 příspěvků 29.12.14 18:48

Vystřídala jsem několik zš, mám mladší sestru na zš a za celou dobu si nepamatuji, že by se někomu smáli za levné oblečení. Neviděli jsme ani ten rozdíl mezi nejlevnějším svetrem z Tesca a třeba z H&M. Vidíte vy tyto rozdíly v dětském oblečení?
Jinak nevidím takový problém v mikině s obrázkem nebo nápisem atd pro děti na základce, které o přestávkách nebo po škole lítají po venku, což v sukni nebo v saku.. no nevím.

blacken
2449 příspěvků 30.12.14 02:00

@Rezyna No tady si dost protiřečíte. To může říct snad i u normálního oblečení, že je špinavé a má chodit čistá. Uniformu by snad taky neměla jednu. (Nebo snad na fóru, kde se dámy předhání, která častěji pere ponožky a na kolik stupňů je předpoklad jedné uniformy na 5 dní v týdnu?)

minato
1 příspěvek 21.01.15 16:55

Jsem v kvintě na gymnáziu a uniformy bych brala všemi deseti. Strašně se mi líbí britský a japonský styl uniforem. Podle mě by to rozhodně mělo pozitivní efekt, co se týče sounáležitosti a nějakého toho pocitu důležitosti. Myslím, že by to i podpořilo lepší chování: když se obléknu jako mladá dáma, budu se tak i snažit chovat, jinak budu vypadat blbě. A rozhodně by zmizely ty otřesné případy zmiňované tu už mnohokrát. K formě uniforem: byla bych pro jistou variabilitu, aby bylo na výběr třeba svetr/sako, pro dívky kalhoty/sukně, kravata/stužka… a eventuálně i třeba přizpůsobené střihy například halenky.

BarcaAri
626 příspěvků 21.01.15 17:15

Nemam rada uniformy a stejnokroje. Muset na zakladce nebo stredni neco takoveho nosit, tak me asi trefi. Pro urcite nejsem.

čokoteniska
41 příspěvků 23.01.15 09:02

Jak já jsem na základce toužila po zavedení uniforem.. Měla jsem asi holt smůlu na kolektiv. Holky ve třídě byly pěkné mrchy - hlavně teda ta jedna, ostatní se jí buď bály nebo ji uctívaly. Dodnes si velmi živě pamatuju, jak o přestávce se svými slepicemi zavedla nové pravidlo, že každý měsíc se nebudeme bavit s jednou holkou ze třídy - prý když se to prostřídá tak je to fér. Zůstaly jsme ve třídě dvě co ji neposlouchaly a to se nám pěkně vymstilo. Posmívání kvůli oblečení bylo na denním pořádku, vymýšlela si, že nosím celý týden jedny stejné ponožky, že to tričko co mám na sobě dala její teta na charitu a já ho teď mám apod. Všechny jí to samozřejmě věřily, nejvíc mě mrzí, že i holka co jsem ji považovala do té doby za kamarádku (naši rodiče se znali a navštěvovali, takže moc dobře věděla, že nejsme zas tak chudí a nic neřekla). Té druhé po tělocviku při převlíkání sebraly podprsenku a namočily ji do ledové vody v umyvadle. Tak se styděla to říct učiteli, že v ní zbytek dne byla. A když jsem dostala od maminky k svátku krásné tričko s duhovým nápisem (tenkrát to byl hit), počmáraly mi ho lihovou fixou. Dneska už vím, že by mě stejně šikanovaly, i kdyby celá škola měla uniformy. I tak jsem ale pro, líbí se mi jak to ty děti sjednotí - je vidět, že někam patří. Potkali jsme v Londýně v muzeu několik školních výletů v uniformách a dost to ulehčovalo situaci - učitelé podle barev už na dálku poznali, které dítě je čí :D
(Omlouvám se za ten sloh o šikaně, vždycky mě ty vzpomínky strašně rozčílí - hlavně z toho důvodu, že učitelé si nechtěli dělat problémy a dělali jakože nic)

Oveeec
2090 příspěvků 1 inzerát 24.01.15 22:17

Já se teda nestačím divit.

Sociální rozdíly to nesmaže. Přečtěte si nějakou anglickou knížku, proboha, už to tady kolikrát padlo - kdo na to nemá, musí si pořídit uniformu v sekáči nebo ji po někom zdědí a je to poznat (takže nejenom z doplňků).

Učit děti o vhodnosti různýho oblečení k různým příležitostem se dá i jinak, například právě tím, že se zakážou dejme tomu mini a džíny. Protože kdo chce nosit bokovky s muffinama, vezme si je po škole, a možná s o to větším gustem, že ze sebe konečně setřás tu otravnou uniformu, v který tráví nějakých 8 hodin denně.

Spousta lidí tu argumentuje tím, že je to bez práce. Ano. Pro ty rodiče. Ale trpět v tom bude muset to dítě. Samozřejmě nemusíte přemejšlet, co ráno na sebe, ale to nějak nechápu, na fóru, kde se bojuje proti stádnosti a pořád se řeší, jak být a nebýt chic atd. atd. Jen tak mimochodem, poslední článek s 200 komentářema lamentuje nad tristním výběrem v šatech co do barev a hlavně střihů. A všichni vykřikujou, že tohle může nosit jenom taková a maková postava, ale že typická česká holka v tom bude jako selka. A teď si představte, že vás někdo minimálně 9 let nutí chodit v něčem, co vám nesluší. Je zkrátka oblečení, v kterým mám postavu luxusní, a pak takový, kdy je děsná. A představte si, co to udělá s vaším sebevědomím, když denodenně musíte přetrpět několik hodin s pocitem, že vám to nesluší, zatímco holka vedle vás vypadá bezvadně. Mně když se tohle stane, tak si řeknu, že jsem to dneska nevychytala, ale zejtra si vezmu to a to a bude to lepší. V uniformě si to neřeknete, víte, že vás to čeká zas a zas. Vzpomeňte si na Sňatky z rozumu, kde byla krásná Hana a nehezká Bětuše a musely z rozhodnutí otce chodit oblečený stejně, a běda Bětuši, že proti tomu rozhodnutí nebylo odvolání, protože co slušelo Haně, neslušelo jí, a Haně slušelo všechno, a proto z toho srovnání vyšla vždycky hůř, a potom se trápila a vypadala teskně a žalostně :)

A že to vypadá hezky - ano, VÁM se to líbí, ale zase v tom trpí dítě. A doporučuju přečíst si například Můj tajný deník od Jacqueline Wilsonový, kde popisuje, jak ty uniformy kousaly, jak někdo vymyslel, že holky musí chodit v kanárkově žlutý nebo růžový a že musí mít baret. Ono se dneska ta úhlednost líbí jenom těm dospělým, stejně jako ta příslušnost ke skupině - ale ta mládež většinou chce příslušet k úplně jiný skupině. JW například ke skupině holek, který nosily vysoký podpatky a malovaly se a měly kluka :)

A nakonec - já nevím, jak vy, ale já se pomocí oblečení ráda vyjadřuju, navozuje mi kolikrát určitou atmosféru a pocit, a i když to třeba navenek není vidět, já to vím. A nechápu, že to Peklo nechápe.

Oveeec
2090 příspěvků 1 inzerát 24.01.15 22:19

Závěrem své slohové práce ještě doporučuju pustit si klip k The Wall.

Veronika Barchen
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.01.15 11:03

Manželova sestra žije v Anglii. Obe jej deti majú povinné školské uniformy. Uniformu mladšieho syna tvoria nohavice, košeľa a svetrík s logom školy. Z každého kusu má 5 kusov, na každý deň v týždni jeden. Toto oblečenie je strašne bytelné, musí to vydržať minimálne celý rok alebo aspoň do doby, než dieťa vyrastie. Materiál je príjemný, perie sa na to aj na 60 stupňov, sušenie v sušičke je automatické a žiadne žehlenie. Dcéra je starší puberťák, má košeľu, sako, sukňu a tiež nohavice. Dievčatá si možu vybrať čo chcú nosiť, akurát pod sukňu musia ešte povinne nosiť ešte také kraťásky aby im nebolo vidieť zadok. A v škole dbajú na to, aby si dievčatá sukne na pozemku školy nevyhrňovali. Čo urobia za bránou školy už je jedno a preto aj fotografie tých slečien z Japonska v sukniach do pol zadku beriem s rezervou, v škole si to určite tiež nedovolia. Uniformu má škola jednotnú, žiadne farebné rozdiely medzi dievčatami a chlapcami. Deti tie uniformy berú automaticky, jednoducho je to dané a basta. Vo volnom čase si nosia čo chcú ale rozhodne si nemyslím, že by ich to motivovalo dbať o módu viac, nosia čo chcú, čo je práve in a čo si môžu dovoliť.

Uniformy by som plošne uvítala aj u nás i keď sociálne rozdiely rozhodne nezakryjú ale podľa mňa je to drobný prvok akejsi disciplíny.

Napríklad u nás na hotelových školách sú uniformy tiež povinné, nie na celodenné nosenie, ale na praxe a niektoré praktické predmety áno. Študenti ich majú počas celej doby štúdia.

Emerald77
1215 příspěvků 28.01.15 14:51

Po dvou a půl letech v Londýně můžu k uniformám napsat následující:

1. Uniforma tady znamená opravdu hlavně příslušnost ke škole, ale žádné elitářství v tom není, protože uniformu nosí děti jak na prestižních školách, tak na těch špatných.
2. Na škole záleží, nakolik trvá na dodržování dress code. Třeba u nás jsou hlavně dané barvy - bílé polo tričko nebo košile, zelená mikina nebo svetřík, šedé kalhoty nebo sukně, šedé, černé nebo zelené punčocháče. Jestli na sobě mají děti skutečně věci prodávající se jako školní uniforma, se už tolik neřeší. Někdo nosí šedé džíny, někdo šedé tepláky ( protože se třeba do normálních kalhot nevejde ) apod.. V okolí ale vídám i děti ze škol, kde je to evidentně přísnější - košile, kravaty. Málokdy ale vidím děti na nižším stupni ( tedy na primary school, která je do 11ti let ), že by nosily saka.
3. Výběr v kvalitě i v různých cenových relacích je veliký. Firma George nebo Tesco mají věci opravdu za hubičku, takže si uniformy mohou dovolit i ti chudí.
4. Velký výběr je i v různých typech svršků - holky si mohou vybrat mezi různými typy sukní, šatovek, kalhot, triček, halenek, svetrů i mikin, v létě jsou velmi oblíbené kostkované šaty kombinované s barvou školy a bílou. U kluků je výběr podobný.
5. Pokud není dítě extrémní čuně a extrémně neopatrné, tak sukně mohou holky nosit i několik let, svetříky vydrží i dva roky, u kalhot je to trochu horší( zvlášť, když je syn nadšený fotbalista-brankář a rád padá na zem, jako skuteční brankáři)

Přidávám se k názoru, že sociální rozdíly uniformy nesmažou. Stačí se podívat, jak chodí děti do školy upravené a čisté.

Není pravda, že by nošení uniforem bylo ve VB pravidlem. V našem okolí jsou dvě školy ( jedna velmi prestižní ), kde žádné uniformy nemají.

Výhodou uniforem je, že dítě nemusí mít tolik „módních“ a dražších věcí na normální nošení, protože je prostě neunosí.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek