Školní uniformy a oblékání v dospělosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Silvie.M
57 příspěvků 10.9.12 17:39
Skolni uniformy a oblekani v dospelosti

Zdravim vsechny pekelnice..napadlo me tema k diskusi-spise filozoficke :-D Myslite, ze noseni skolnich uniforem nejakym zpusobem ovlivni pozdejsi vkus? Dneska jsem cetla clanek o tom, ze se uvazuje zavedeni skolnich unifore i na nasich skolach a kdyz se tak nad tim zamyslite, muzi i zeny v zemich, kde tato praxe jiz po leta existuje, nemaji takovy problem nosit kosile, sukne, saty a jine kousky, nez jen dziny, triko a mikiny :-)

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Blair
359 příspěvků 10.9.12 17:44

@Silvie.M Teoreticky by to tak působit mohlo, zvyknou si na slušné oblečení od útlého věku a pak pro ně kravata nebo šaty nebude něco jako sprosté slovo.

elesse
102 příspěvků 10.9.12 20:57

Já jsem jednoznačně pro. ráno nemusíš řešit co na sebe, kreativita maximálně tak na doplňcích, musíš nosit sukni… a je fakt že mi přijde, že pak jsou ti lidé rádi, že si můžou vzít na sebe co chtějí umí nosit i elegantní módu. zatímco my, co nás ve školce cpali do uniformy béžové punčocháče s dvěma čárkama vzadu umíme nosit pořád jen modely tomu podobné…

uu
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.9.12 21:13

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 13:26

Ceresa
465 příspěvků 10.9.12 21:59

Po pobytu v Australii, kde deti na soukromych skolach nosi uniformy, musim rict, ze vkus se tim nevylepsi. Ani chovani nemaji lepsi. Socialni rozdily to nepotira ani nahodou. Takze jsem pro individualitu…

Atlacoya
2790 příspěvků 10.9.12 22:01

Já jsem pro uniformy. Dnes má u spousta škol pravidla, že sukně nesmí být kratší než do půlky stehen, nesmí být velké výstřihy, nesmí být tenká ramínka, nesmí být květinové vzory (gymnázium UH), pro chlapce nesmí být rozhalenka… To už je jednodušší napsat co může být než se dohadovat, že třídní řekla, že tohle triko můžu mít, ale fyzikáři se zdá moc odvážné, zatímco chemikářka nosí ještě odvážnější. Jestli to má dopad na oblékání v civilu neumím posoudit, když se řekne školní uniforma vybavím si Japonsko a zrovna v oblečení se Japonci umí vyřádit jako málokdo.

mujercita
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.9.12 22:08

@Ceresa Zrovna jsem chtěla napsat něco podobného. Zkušenosti s uniformou mám jen z Kuby, ale nemyslím, že by to jinde bylo výrazně jiné. Rozhodně si nemyslím, že povinné nošení dejme tomu skládané sukně a tmavomodrého svetříku nebo něčeho podobného výrazně zlepšuje chování, studijní prospěch, vztah ke škole, estetické cítění nebo cokoliv dalšího v tom smyslu. Sídlištní základka není Eton a zavedení uniforem na tom nic nezmění. Co se týče sociálních rozdílů, mám dojem, že v teoretických debatách o dané věci nikdo nebere v úvahu, že uniforma z druhé, třetí, čtvrté ruky rozhodně společenské postavení nevylepšuje, a nutit rodiny k povinnému nákupu minimálně dvou zbrusu nových souprav oblečení na dvě roční období každý rok a následně jejich odložení do sběru je absurdní. Mimochodem, když uniforma, tak předpokládám, že ani projevování individuality v doplňcích nepřipadá v úvahu.

Denyna
4105 příspěvků 10.9.12 22:33

Bez ohledu na vhodnost zavádění školních uniforem mě tuhle napadlo to samé, jen u mužů. Že ti, kteří jsou ze školy zvyklí na formální kalhoty a kravatu, se pak v tom obleku hezky nesou i později a nevypadají tak ztraceně jako ti, na něž je navléknut jednou za rok.

Ceresa
465 příspěvků 10.9.12 22:47

@mujercita:Dokonce si dovolim tvrdit, ze ty „prestizni“ deti nemely daleko v chovani k dobytku. Pracovala jsem pro druhou nejlepsi skolu v Australii a musim rict, ze alespon nase deti v jeansech nenapadne malovat hakove krize na zdi. Ale to uz jsem pekne odbocila;)

mujercita
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.9.12 23:20

@Ceresa Já tomu věřím. Nakonec viděla jsem kdysi kousek nějakého filmu, kde poničení nebo zašpinění uniformy byl docela rafinovaný projev šikany. Oběť pak měla ve škole průšvih, že ji nemá v pořádku.
Na druhou stranu před několika lety jsem četla o případu, kdy ředitel nějaké střední hotelovky u nás zakázal džíny a požadoval, aby holky nosily delší sukně. Zvedla se proti tomu strašná vlna protestů jak žáků tak rodičů a nakonec to opatření musel zrušit. To mi zas připadá postavené na hlavu, protože zaměstnanci hotelů a restaurací snad ve společensky přiměřeném oblečení musejí chodit do práce, tak je jen na místě, když se to naučí nosit už ve škole.
Ale navzcdory tomu příkladu si zcela obecně myslím, že určité výstřelky na hranici společenské přijatelnosti a nevkus jako takové nejsou příčina problémů se školní mládeží, jen jeden z mnoha a v podstatě ten nejmíň důležitý projev.
Nevkusně sedět se dá i v nažehlené sukýnce a podrazit noha se dá taky i v tesilkách s puky. Ke všem možným každodenním drobnostem v disciplíně by tak akorát přibylo ještě křečovité kontrolování, jestli je uniforma v cajku.
Naproti tomu u slušně se chovajících dětí není vůbec žádný problém, i kdyby zároveň měly vlasy nabarvené nazeleno a sedm cvočků v nose.

Kateřina
246 příspěvků 11.9.12 00:35

Když jsem byla na střední škole, tak se o tom taky už diskutovalo, jako o na roky protahované státní maturitě, která jim nakonec jaksi vůbec nevyšla. To jsou takové ty nekonečné tanečky… Jinak pozitivum u uniforem vidím v tom, že se stírají sociální rozdíly. Protože posmívání se kvůli oblečení je víc než častým jevem a pro puberťáka víc než nepříjemným. Jak ale píše mujercita - nakupovat 2 sady oblečení opravdu jen na rok je opravdu asi dost finančně náročné a když dítě tu uniformu nosí opravdu skoro každý den, tak delší životnost mít nebude… Ale na druhou stranu věřím, že by se to dalo řešit nějakými příspěvky opravdu nemajetným rodinám. Ale to je možná taky pěkně naivní… Jinak já osobně mám k uniformám neutrální vztah, pokud by byla pěkné a cítila bych se na svou školu hrdá, tak bych ji zřejmě nosila bez většího odporu.

Robena
1257 příspěvků 11.9.12 01:44

Ja bych byla jako dite v uniforme nestastna.

LadyPapajka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.9.12 08:00

Ja jenom doufám, že až u nás zaveou uniformy, nebude to obyčejné tričko a rejoiceky

MUDr.Lant
389 příspěvků 11.9.12 09:53

Školní uniformy bych klidně zavedla. Nemyslím si, že by musely být extrémně drahé, i když u nás jeden nikdy neví.
A že by bylo nutné koupit 2 ks uniformy? Předpokládám, že do teď děti/studenti do školy nechodili nazí, takže holt by rodiče nekupovali čtvery jeansy, ale dvě sukně.

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.9.12 10:01
@MUDr.Lant píše: … takže holt by rodiče nekupovali čtvery jeansy, ale dvě sukně.
… a v tých dvoch sukniach by decko išlo aj večer na diskotéku, poprípade do kostola a na karate.
MUDr.Lant
389 příspěvků 11.9.12 10:49

@gulietta ne, nešlo, ale už by nepotřebovalo další čtvery kalhoty či jiné oblečení.

Normálnítřicítka
50 příspěvků 11.9.12 10:52

Nemyslím si, že školní uniformy něco vyřeší. Když to budou děcka nosit z musu, o to víc pak mimo školu a po skončení školy budou k vidění šílené kreace.
A školní uniformy určitě nesetřou sociální rozdíly. Děcka mají kromě oblečení spoustu dalších věcí, podle kterých se pozná, z jaké sociální vrstvy jsou - mobily, školní pomůcky, všelijaké notebooky, kam kdo jezdí na dovolenou atd. A taky se přece vídají i mimo školu, chodí k sobě na návštěvy a tam všude vidí, jak na tom ostatní jsou…

mujercita
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.9.12 10:57

@gulietta To by nejspíš nešlo, protože proč by mělo nosit uniformu i ve volném čase, to se snad nedělá.
Já jsem proti, protože v tom nevidím vůbec žádný smysl. Nikdy to u nás, pokud vím, nebylo, za první republiky to neexistovalo, neprosadilo se to ani za socialismu, i když v Sovětském svazu nebo jinde školní uniformy měli, jaký smysl by teda mělo zavádět to teď? Jediný pozitivní bod v tom nevidím. Ani ty sociální rozdíly nejsou pravda, protože bohužel občas platí, že čím dražší škola, tím horší, a mezi běžnými školami žádný zvláštní rozdíl není. To by jako každá základka a každá střední měla mít svoje vlastní uniformy? V tom případě by byly opravdu hodně drahé, protože by to znamenalo vyrábět konkrétní sadu oblečení v omezeném množství. Nebo by byla jednotná po všechny základky a dejme tomu nějaká jiná pro všechny gymply? A co strojárny, zdrávky, ekonomky, konzervatoř… tam taky? Pak ale odpadá pofidérní projev hrdosti na vlastní školu, protože ta banda sígrů z vedlejší ulice vypadá stejně.
A k tomu, kdo je chudý a kdo bohatý: Dejme tomu, že koupím dvoje kalhoty nebo sukně, dvoje punčochy, dvě košile, dva svetry nebo vesty, dva kabáty, kravatu a boty… kolik to asi dohromady bude stát? Za rok z toho dítě vyroste, tak to prodám do sekáče nebo to předám jeho mladšímu sourozenci. Dítě č1 2 už tím pádem nemá novou uniformu, o dítěti č. 3 ani nemluvím. Ani nemusí mít extra mobil a nechat se vozit do školy mercedesem s vlastním řidičem, hned se pozná, kdo má na novou. „Velmi chudá rodina“ zmíněná výše by asi stejně musela do sekáče i s eventuálním příspěvkem. Další bujení nesmyslné byrokracie by ale dostalo volný prostor, to jo. Už vidím ten proces dokazování, že je nezbytné, aby dítě studovalo zrovna na téhle drahé škole s drahými uniformami, jen na ty hadry nemá. Muselo by se třeba předkládat i vysvědčení nebo by stačilo daňový příznání? Neznamenalo by, že když žádám o příspěvek na šaty pro dítě, žiju vlastně nad poměry a tím pádem na to ani nemám nárok, protože horší škola za rohem požaduje jen tričko a pláťáky a na ty mám?
Uniforma navíc může být slušivá (i když taky bych v našich podmínkách čekala spíš stejné tričko nebo mikinu)pro ideální prototyp postavy, ale i děti jsou menší a větší, tlusté a hubené, někdo má křivé nohy, někdo jinou vadu, kterou by v jiném oblečení mohl schovat. Jen v případě, kdy jsou všichni zvyklí, že uniforma je samozřejmost, a slušivost neřeší, tohle nemusí vadit. Na to byste ale potřebovala minimálně dvě generace vycepované povinnými uniformami.
A jak už jsem říkala, nevěřím, že by nošení uniformy jakkoliv napomohlo ke zlepšení chování nebo studijních výsledků.

MUDr.Lant
389 příspěvků 11.9.12 11:19

Nemyslím si, že by kdokoli od uniformy očekával zlepšení studijních výsledků. Spíš se jen zakladatelka diskuze zamýšlí nad tím, zda by nosení školní uniformy v dětství a studentských letech mohlo v budoucnu pozitivně ovlivnit vztah těchto jedinců k sukním a „slušným“ kalhotům.
@mujercita příspěvek @gulietta je myšlen ironicky.

VeronikaProsteNika
269 příspěvků 11.9.12 11:32

Mně osobně se uniformy líbí - když se toto téma nadhodilo u nás na gymplu, tak bylo přijato poměrně vlažně - nám by to nevadilo…A to jsme byla slušně oblékaná třída, mikromini, výstřihy, rozdrbaný vorvani se nevyskytovali ani u jednoho studenta…

Líbí se mi, že bychom byli jako gymol poznatelní i ve městě, byli jsme poměrně hrdí na to, kam chodíme, takže to bylo důvodem pro…
U nás jsme se nesmáli spolužákům, kteří chodili jinak oblékaní - a ano, byly tam i lesany a jeden kluk hippies, ale protože nesmrděli a byli příjemní, tka zapadli do kolektivu, byli jsme fakt jedna parta…

Argument, že se tím smažou rozdíly je mimo - ti bohatší budou mít uniformy z jiných obchodů než ti nemajetní…Je to tak i v Anglii, nejchudší nakupují v Tescu ( vždy v srpnu jsou na školní uniformy akce a stojí to snad mín než normální džíny, takže to zaplatit jde). Nebo se to dědí, ale rodina u které jsem byla měla 3 děti a i když si finančně nevyskakovali, tak kupovali dětem uniformy nové - hlavně košile - tam je prostě roční používání vidět nejvíce…

A nemyslím, že by to nějak výrazně pomohlo v budoucím výběru oblečení…Zrovna ti angláni mají na sobě přes den uniformy a v pátek se holky obléknou tak strašně sexííí, že to je až hnusný…Kluci natáhnou teplákovku a vyrazej do víru velkoměsta…Neviděla sjem tam výrazný rozdíl v oblékání…Nebo jo, holky tam určitě nosí víc sukně a šaty než v čechách - ale ty sukně jsou tak krátké a šaty tak nevkusné, že snad není o co stát :-)

mujercita
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.9.12 11:34

@MUDr.Lant Ok. Podle mě opravdu těžko. Spíš bych čekala vystupňování odporu k podobnému oblečení a po absolvování úlevu, že hurá, už nemusím.
Totiž myslím si, že dokud bude trvat společenské klima „vše pro dítě“ a „adolescent náš vzor“, nepůjde to. Na jednu stranu se omílá horem dolem, že dítě a dospívající má svá práva, že rozvoj jeho osobnosti se nesmí potlačovat, že ať se mládí vydovádí a dokud člověk aspoň vypadá mladistvě, má to dobré, potom už tak leda vlézt do rakve a přiklopit se deklem.
A na druhou stranu by se měly děti nutit, aby způsobem oblékání napodobovaly kancelářské čtyřicátníky? To chci teda vidět.
Mimochodem, pamatujete, jak se po revoluci změnily vycházkové uniformy vojáků? Z elegantního saka a kravaty do maskáčů, hurá. Jestli skutečně někdo ty uniformy prosadí, moc bych se divila, kdyby opravdu neměly podobu mikiny s logem a kalhot volnočasového střihu. Tím pádem jakýkoliv vztah ke škrobené eleganci odpadá už předem.

eliza93
84 příspěvků 12.9.12 23:57

@VeronikaProsteNika Myslím, že jste byli docela utopická třída :D tím neřikám, že Vám nevěřím, ale málo se to vidí. A taky jsem chodila na gympl.

Jinak nemyslím si, že by uniformy přispěly k lepšímu oblékání v dospělosti. Možná spíš naopak, nebudu chtít chodit v něčem, v čem musím a zakázané ovoce chutná nejlíp. Ačkoli podobné vzdory jsou typické právě pro puberťáky, né pro dospělé. Takže vlastně nedokážu jednoznačně odpovědět. Přikláním se však k tomu, že uniformy jsou zbytečné a názor, že potírají společenské rozdíly, je zcestný - viz. mobily, ipody, notebooky, hodinky a mnoho dalšího.

Cathero
200 příspěvků 14.9.12 10:49

Na základce jsem si vždycky přála mít školní uniformy, protože jsem myslela, že pak se mezi dětmi nebudou dělat takové rozdíly a všichni si budou rovni.. ale teď už mi to přijde jako naprosto zbytečná věc..

Tionula
58 příspěvků 28.11.12 18:18

Já jsem chtěla mít uniformy, líbily se mi děti v Anglii, jak jsou v nich pěkné a m to v uniformě slušelo taky /měla jsem fešnou ze sekáče/. Zavedla bych je, už jen proto, aby, kdybych došla do školy, mi nikdo neříkal něco o svetru po dědovi.
Ale v Česku by to jistě bylo holky-růžová, kluci-modrá, takže…

Barbyl
1472 příspěvků 25.2.13 13:22
@Ceresa píše:
Po pobytu v Australii, kde deti na soukromych skolach nosi uniformy, musim rict, ze vkus se tim nevylepsi. Ani chovani nemaji lepsi. Socialni rozdily to nepotira ani nahodou. Takze jsem pro individualitu…

Já tu žiji, uniformy má nyní většina základních škol, školy katolické a i v doplňcích je to hodně striktní, dost často závisí na vedení, ale třeba podpatky nelze. Žákyně si to poté snaží vybít o víkendu/volném čase a odhalují více než je nutno -jsou sice vedra, ale často vidíme kratasy co jsou menší než manželovo spodní prádlo, jak s oblibou říká a trička která mají průramky až na boky. Neřekla bych, že to pomáhá budovat styl a individuální styl oblékání, ale je pravda, že to rodičům šetří dost výdajů.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek