Školní uniformy a oblékání v dospělosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2
Caralina
916 příspěvků 25.2.13 13:33

Uniformy nee. A to z následujících důvodů:

• sociální rozdíly to nesetře, protože někdo může mít tu uniformu ušitou na míru a někdo z frcu. Navíc to je oblečení, co boty, mobily, atd.?
  • navíc osobně moc nechápu, proč dětem uměle vytvářet prostředí, kde jsme si všichni rovni. Holt Mařenčiny rodiče peníze moc nemají, Andulčiny rodiče ano. A co jako?
  • pokud je nějaké dítě schopno šikanovat jiné kvůli oblečení ( botám, mobilu…) je to problém toho děcka. Uniforma to nevyřeší, pořád to bude stejný parchant.
  • dress code na základce??? Proč?
Xandria
32 příspěvků 25.2.13 16:26

Velký souhlas s Caralinou!!

Dorenika
464 příspěvků 27.2.13 23:52

No tu nosia uniformy vsetci nie len na dobrych skolach ale proste na vsetkch a poprvade na tom nevidim ani nic dobre ani nic zle, ked som bola na zakladke tak som uniform chcela aby som bola ako vo filme o harrym potterovy :D

indyka
625 příspěvků 28.2.13 00:08

Uniformy se mi líbí, ale vím, že by mě to coby dítě či studenta otravovalo, nosit pořád to samé. Těm kecům o stírání rozdílů nevěřím, když ne hadry, najdou si děti něco jiného. Povinně bych je do našich škol nechtěla.
Navíc ty uniformy by byly zřejmě něco prudce univerzálního - ale každý má něco, co mu nesluší, a vhodnou volbou oblečení může nedostatky skrýt. Nemyslím, že by to mládež nadchlo do společenského oblékání, spíš si myslím, že pokud bude chlapeček od jedenácti let vypadat jako parodie na bankéře, tím spíš se bude těšit, až to ze sebe strhá a bude si moct nosit co chce. Kdyby vás někdo nutil nosit hromadu let to samé, nemyslím si, že v tom budete dobrovolně pokračovat.

Barbyl
1472 příspěvků 28.2.13 05:22

@VeronikaProsteNika v Australii to same, holky ve volnu preferuji sexiiiiiii minimalismus;) kluci chodi bez bot a s kalhotama v puli hyzde, jsme ale surfarsky mesto, ne city…tam nevim.

KlaudieS
1765 příspěvků 28.2.13 07:47

http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/…084631_n.jpg

Ano prosím!!! Jsem stále studentka a vůbec by mi to nevadilo. Teď na výšce už je to celkem jedno, ale na středních školách by to aspoň trochu smazalo sociální rozdíly.

Sibyla
2646 příspěvků 28.2.13 08:09

Vcelku bych asi byla pro, odpadly by ty šlapkovské úbory dvanáctiletých holčiček. V létě jsem se třemi jela v autobuse: pindulíny jak vyšité, až mě mrazilo: čouhající ramínka podprsenek (na úplně plochých hrudích), pohazování vlasy, dělání očí - vždyť to byly ještě děti! To je ale zjevně výchovou, od toho uniforma nepomůže - snad jen omezí ve škole.

stric
762 příspěvků 28.2.13 08:20

@Sibyla Jak se vychová dítě k tomu, aby se snažilo maximálně lišit od vrstevníků / vrstevnic? Sice takové případy jsou, ale to bude podle mě spíš individuální povahou toho dítěte než výsledek nějakého vnějšího ovlivňování.
Jo, holky by mohly do školy v uniformě. Po vyučování by ji honem sundaly a následovalo by totéž, co jste popsala.
dokud nevyjdou seksí pindulíny z módy, nebude to jiné. A děti si nezačnou uniformu spojovat s vhodným a žádoucím oblečením, ale s čímsi děsně otravným, povinným a nošeným jen z donucení.

Maravelo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.13 09:18

„Školní uniformy budují vkus a zájem o módu“
http://whatgifs.com/…azy-eyes.gif

Nevidim taky důvod, proč by mělo oblečení mazat sociální rozdíly. Škola má dítě připravit na život, tak ať si zvykaj. Ve 30ti až vylezou za ně nikdo mazat sociální rozdíly nebude. Čím dřív se s tim dokáží vyrovnat, tím lépe… To by zachvíli mohli všechny děti chodit do školy v maskách, aby u méně inteligentních nevznikali rasové předsudky :D

Jinak by mělo být samozřejmé, že se snad do školy chodí ve slušném oblečení.

Krysík
58 příspěvků 28.2.13 11:17

@KlaudieS
Pěkné. A teď si tam místo vyobrazené dívky představte Marušku Novákojc (nic proti Maruškám a Novákovým už vůbec ne), která trpí nadváhou a má nožky do x.

Bagheera
344 příspěvků 28.2.13 11:43

Já bych uniformu nechtěla. Aleco píše @stric, to se ví, že je to výchovou, já měla takové spolužačky, jaká matka taká katka, mamky jak z E 55 a holky to samé, jen se na kluky třásly. U nás, kdybych se na základce malovala, dostanu lepanec, ale mě to ani nenapadlo, spíš jsem lítala s klukama. Holky si barvily vlasy ve 13, nehty si lakovaly, no neříkejte, že jim to máma neschválila!

stric
762 příspěvků 28.2.13 11:49

@Bagheera no tak moje dcera si taky nabarvila vlasy ve třinácti, přestože já sama se nebarvím a výslovně jsem ji od toho zrazovala, když jsem jí odmítla zařídit pearcing, propíchala si sama obličej špendlíkem (já nemám ani propíchnuté uši) a co se týče lezoucích ramínek, jednoznačně prohlásila, že out jsem já. Není to prostě tak jednoduché.

Bagheera
344 příspěvků 28.2.13 12:02

Teda to si neumím představit! Naši nejsou nějak přísný, ale vždycky jsme poslouchali, no v takových věcech, to se ví, že jsme blbli! Ale mně to vždycky přišlo od holek trapný, dělat se na starší nebo na ku-evsko.

stric
762 příspěvků 28.2.13 12:32

@Bagheera jo, to já taky vždycky poslouchala. Ale nevím, jak to naši zařídili.
Jenže ono to je prostě taky dobou, kdyby v době mého mládí přišla holka do školy oblečená tak, jak se běžně chodí dnes, tak by ji nejen obratem hnali převlíknout, ale ještě by z toho byl průšvih na všech úrovních, když i tričko s jakýmkoliv nápisem se považovalo za nemístnou provokaci, líčení bylo na pováženou i v posledních ročnících střední školy a naše třídní na gymplu se projevila nesmírně tolerantně, když velkoryse nezakázala džíny a dokonce povolila i minisukně se stanovenou určitou minimální délkou. Dneska je spíš skandál přijít do školy normálně.
Ale stejně by to uniformy těžko vyřešily. Děti by sice vypadaly přijatelně v době vyučování, ale tím by to taky zhaslo. Nakonec jak vidno i v této diskusi, zkušenosti z jiných zemí, kde uniformy mají, to přesně potvrzují, po vyučování převlíknout do týnejdžrovského a když už, tak už.

ivanina
35 příspěvků 28.2.13 12:52

@Bagheera Ano,můj desetiletý syn sedí ve škole vedle holčičky, která chodí do školy s nalakovanýmí nehty.Nic proti, my jsme taky blbly a barvily si nehty fixami, jako, že jsou nalajované, ale ne do školy. A když se maminka této holčiny na rodičáku zeptala učitelky jestli to nevadí, tak ta jí odpověděla, že nemá právo do toho mluvit, tak nevím kam to spěje, přijde mi to postavený na hlavu.

Dahllie
2222 příspěvků 28.2.13 13:01

@ivanina já měla v první třídě dívenku, která si lakovala nehty, používala lesk na rty a nosila lambádu se slovy: „mám podprsenku, aby mi kluci nekoukali na prsa“.

ivanina
35 příspěvků 28.2.13 13:07

Tak to je síla, tak strašně se hledí na to, aby neutrpěla osobnost, tak radši nic nezakážeme a když vypočítají příklad špatně, tak aby jim to nebylo líto, tak jim dáme jedničku. Teď vážně, je pravda, že je to trochu sociální rodina, tak nevím, tím nechci nějak někoho urazit, ale jak bylo řečeno čím méně peněz, tím víc nahé kůže…zatím tedy ještě nic neukazuje:-)ne já jsem dost tolerantní, jen mi to někdy přijde naruby.

Mischura
336 příspěvků 28.2.13 15:02

@Caralina
Nesouhlasim s vasim prispevkem.

Dress code ve skole neni na skodu, alespon se v budoucnu mladi muzi nebudou tvarit tak vydesene, az po nich nekdo ( zamestnavate, rodice, dosadte podle libosti ) bude vyzadovat sako a kravatu. Navic nauci-li nosit sako a kravatu od mala, nebudou v tom vypadat az vyrostou tak nemozne, jako polovina soucasne muzske populace, ktera ma zrejme pocit, ze kravata je kousne do krku a sako mohou mit od maturity stale stejne. Samozrejme cest vyjimkam. Pro mlade zeny plati totez, jsou profese, ktere vyzaduji velmi formalni dress code, cim drive to pochopi, tim lepe pro ne, alespon se nebudou dopoustet faux pas v oblekani, nebo je minimalizuji.

Ad prispevek o stirani soc. rozdilu, to, ze nekdo ma uniformu z frcu nebo na miru sitou, neni argument. O stirani soc. rozdilu nejde, jedna se o sounalezitost, chcete -li prislusnost, k dane instituci, v tomto pripade skole. V UK existuji skoly soukrome, velmi nakladne, kde se noseni skolni uniformy ( doplnene i smokingem pro mlade muze) bere jako prislusnost a pocta vzdelavat se v dane instituci. Velkou roli hraje i rivalita s konkurecni skolou. Viz nejznamejsi UK chlapecke stredni skoly Eton versus Harrow. Pokud je uniforma podedena po otci ci bratrovi, prestiz je jeste vyssi, v tomto pripade se jedna o rodinnou tradici studovat na dane stredni skole. Ekvivalent techto prestiznich skol existuje jako divci skoly, smisene, zakladni atd…
Na druhou stranu existuji statni skoly, zejmena v chudych oblastech UK s vysokym poctem pristehovalcu, kde je ve tride 30 - 40 deti, ktere kazde mluvi klidne i jinym jazykem a zadne z nich nema anglictinu jako rodny jazyk. Tady noseni uniformy neslouzi ke stirani soc. rozdilu, ale zejmena tech kulturnich a opet, kdyz nic jineho, tak o vazbu na danou instituci, protoze deti jinak moc vazeb na zemi nemaji.

Ad umele vytvarene prostredi rovnosti prostrednictvim skolnich uniforem, neni argument pro/ proti uniformam, ty na tom sotva co zmeni. Viz vyse a skola Open Gate, kde jsou uniformy povinne a deti jsou z ruznych soc. pomeru, od velmi bohatych az po ty, ktere pochazeji z velmi znevyhodnenych soc. skupin, ktere ziskaly stipendia.

Ad sikana, problem je i na strane rodicu a jejich vychovy a potazmo skoly, pokud neni nekompromisni v jejim potirani.

Edit - doplnena veta

narahea
26 příspěvků 28.2.13 18:01

Podle me je vyhoda i nevyhoda uniforem v tom, ze se hned pozna z jake skoly dite je. Kdyz jsem jeste chodila na gympl, tak jsem slysela dva kluciny (prima nebo sekunda) jak mluvi stylem „ty vole ja vole jsem vole debil vole.“. To me docela dostalo. Navic me v tu chvili mrzelo, ze studuji skolu, kam chodi takove deti. No vzhledem k tomu, ze jsem mela ten rok maturitu tak jsem kluky okrikla a nechala to byt. Ale obecne by to mohlo byt pro rodice dobrym voditkem pro vyber skoly. Ze sice na jedne skole je mozna lepsi vyuka jazyku, ale decka tam mluvi jako dlazdici, nepusti nikoho v buse sednout apod. Pro me je treba docela dulezite jak se lide k sobe v dane skupine chovaji.

Barbuchaa
219 příspěvků 28.2.13 19:07

Představa jednotných uniforem mě děsí. Často mě totiž ráno vytáhne z postele právě myšlenka na to, co si do školy obleču (kór když se jedná o nějaký nový kousek) :).

K modelům ve škole: holky u nás chodí oblečené každá jinak, najdou se zástupci snad ze všech kategorií, nicméně většina nosí sukně zcela samozřejmě, vídám je zastoupené tak ve třetině modelů celoročně (přes léto víc). Většinu roku se nepřezouváme a dost slečen nosí podpatky i do školy, nižší i vysoké. Co se pánské části týká, tolik je nesleduji, nicméně to sako si vyzkouší minimálně během tanečních ve druháku a pak každoročně na školním plese. Nepřijdou mi v tom nějak „ztracení“.

Určitá omezení, co ano/ne do školy, bych asi uvítala, uniformy ale ne, to už vnímám jako omezení přílišné, jsou mi proti srsti z důvodu snahy o „zestádnění“ a potlačení těch, co jsou mimo dané normy. Kde je to bráno jako tradice, tak ok, ale u nás žádná tradice není. Na základce/střední se člověk ještě hledá a určité výkyvy ve stylu oblečení k tomu neodmyslitelně patří, tak proč tuto snahu o „hledání se“ potlačovat?

Mimochodem, nedávno jsme měli na škole něco jako „suit up day“, tj. den ve společenském. Ty kombinace ve stylu: krásné šaty, lodičky a v nich postava kymácející se pod váhou učebnic narvaných v náruči či v evidentně nedostačující kabelce (lepší varianta), nebo přímo ve sportovním batohu (horší varianta), mě přesvědčily, že striktní dress-code by nadělal více škody než užitku.

edit: překlep

Stránka:  « Předchozí 1 2
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek