Slovní vata

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Ašarat.k
339 příspěvků 29.3.15 22:11
Slovní vata

Výplň mluveného projevu je v poslední době obohacena naprosto příšerným a smysl postrádajícím výrazem Jakoby.
Jakoby se to už udělalo, jakoby tam seděli, jakoby to musíme udělat…
Vždycky mám chuť zařvat: Tak jakoby nebo doopravdy?!
naposled mi kolegyně na otázku:Jak se vede, co děti? odpověděla:To víš, teď jsou jakoby nemocný… a koukala jako vejr, když jsem řekla: To máš dobrý, horší by bylo, kdyby byly nemocné doopravdy.
V televizi se reportér vyptává paní, co viděla. A tato osoba řekne: Nó, voni tam jakoby seděli… a von ho pak tó.
Poslední běs odposlechnut v MHD - dvě dívky, tak 16 let, zastávka u gymnázia, tudíž předpokládám studentky tohoto ústavu.
„Tak co jako?“
„Ty jo, víš co, jo?“
„Hele, to je jakoby vo ničem…“
Ano, to je přesné… To je doopravdy o ničem! Prosíííím, ušetřete mne tohoto „jakobýnování“.
Zlatí Jakobíni.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Morže
1094 příspěvků 29.3.15 22:22

Přiznávám, že moje mluva je taky prošpikovaná vatou. Jen neříkám jakoby uprostřed věty, ale často říkám"jako" na konci věty. Zrovna nedávno jsem to na sobě vypozorovala jako. Proto raději když komunikuji, tak v písemný formě než v mluvený. V mluvený si připadám, že mluvím, jak hotentot jako. A kolik sprostých vat dávám, když jsem vzteklá nebo mi něco nejde. To věty pak nedávají vůbec žádný smysl jako.

Lála_druhá
471 příspěvků 29.3.15 22:27

Taky mně to vadí. Nejen jakoby.

I když teď o tom tak přemýšlím, a znám lidi, kteří se bez každého druhého slova vycpávkového neobejdou, a naopak mnoho takových, které je radost poslouchat…

vias
532 příspěvků 29.3.15 22:36

Já taky patřím mezi vatiče. Štve mě to, ale nedokážu se zkrátka plynule vyjádřit tak, abych nějaké zbytečné vsuvky nepoužívala. Nebo dokážu, ale stojí mě to moc soustředění a po chvíli už se mi ani nechce moc mluvit, když se musím soustředit na to, jak mluvím, a ne na to, co říkám. (většinou se snažím ve chvíli, když mě na „vatu“ někdo upozorní, ale je to nepříjemné) Hlavní je, že vyjádřím, co potřebuju, a na pozici moderátora se nehlásím. @Ašarat.k Obávám se, že lidí jako já je víc, takže se asi budete s vatou muset smířit. Pár vyvolených umí zpívat krásně, pár naopak vůbec, a zbytek průměrně, a tak je to asi i s mluvením. Někdo je výřečný, většina si občas vypomáhá, pár to prostě jako to…netento. Třeba ty gymnazistky hezky zpívají.

lindiste
348 příspěvků 30.3.15 06:50

Žíla: Ukaž chlapcům čelo, mamko… Dobře si ho prohlédněte. Co vidíte?
Pýcha: Takové, jakoby čtverečky… Žíla: A teď se podívejte na tohle… Co vidíte?
Pýcha: Takové, jakoby čtverečky…

ještěřička
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.3.15 08:04

Já zase znám pár lidí, co říkají každou chvíli „v podstatě“ nebo „nicméně“.

stes
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.3.15 11:35

@ještěřička Jo…„nicméně“ mě vytáčí do vrtule. Přitom v 90% je v kontextu celého sdělení naprosto zbytečné, navíc se dá říct i jinými slovy.
Pak slovní spojení „tak určitě“ :-)

ještěřička
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.3.15 11:37

@stes To „tak určitě“ bych moc nazařazovala mezi „slovní vatu“,většina lidí to používá schválně a je si plně vědoma, že to říká…(narážka na hokejisty).

Pinot Noir
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.3.15 11:38

@stes „Tak určitě“ mi nevadí, to je spíš vtípek. Ale vadí mi „určitě“ jako odpověď na otázku, jestli ano nebo ne. Můžeme zaplatit? Určitě. Můžu se objednat na preventivní prohlídku? Určitě. Jdeme na oběd? Určitě. To je děs. Nejhorší je, že když to kolem mě neustále používá pět lidí, občas to ze mě potom taky vyletí :)

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 30.3.15 11:41

No on člověk ani někdy neví, jak mluví a jaké vycpávky používá - dost se sám diví, když se vidí někde natočený na záznamu, včetně pohybů, které u mluvení dělá…:-D

Bara06
2039 příspěvků 30.3.15 11:46

Já taky hodně „vatuju“, baví mě nicméně a každopádně.
Ale měli jsme před lety doma zedníka a ten používal úplně srandovní vsuvku „takzvaně“ a v úplně blbých souvislostech. Takže z něj lezly věty typu „a ona byla takzvaně prodavačka“. Dost jsem se musela ovládat, abych se nesmála.

edit: pardon, slovo navíc

Příspěvek upraven 30.03.15 v 15:59

Pirek
7062 příspěvků 30.3.15 11:47

@Potrefenáhusa
To se mi teď stalo, naštěstí to nedopadlo tak hrozně, jak jsem očekávala.

Sama asi kromě zámlky „ehmmm“, když mluvím něco složitějšího spatra, slovní vatu nepoužívám. Ale u slov jako zde zmíněné „prostě, nicméně a určitě atd.“ mám právě kvůli jejich nadužívání blok použít je i tam, kam pasují.

BTW - název vlákna jsem četla jako „sloní varlata“ a čekala jsem řádnou čuňačinku :D

stes
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.3.15 11:48

@Pinot Noir Já to myslela tak, že mi to vadí pod to použije někdo např. v TV při rozhovoru. Jinak z legrace to říká dnes už skoro každý :-) Jinak s tím „určitě“ jak jste dávala v příkladech, máte pravdu i s tím, že to chtě nechtě člověk použije, ikdyž nechce. Tuhle jsem, na otázku v autobuse, může-li si dotyčný přisednout, odpověděla „určitě“ (naštěstí bez „tak“) a už když to ze mě lezlo, tak jsem se sama ze sebe orosila :-)

Pinot Noir
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.3.15 11:53

@stes Jo, uvědomím si to okamžitě, jak to vyslovím, a nejradši bych si dala facku :) A přiznám se k vatování slovem „prostě“. To používám opravdu často.

Sailorette
1594 příspěvků 30.3.15 12:42

Taky říkám prostě, v jednom kuse! A čím víc se zaměřuju na to, abych to neříkala, tím víc to říkám. Toho se nejde zbavit, prostě!:))

Pinot Noir
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.3.15 12:43

@Sailorette To je prostě marný :)

Karoleenah
2322 příspěvků 30.3.15 12:50

@Sailorette Tak to je prostě i můj problém!

A ještě víc mě dráždí, jak uhozeně skládám slova do vět. Ze začátku jsem si myslela, jestli třeba nepřebírám anglický slovosled, ale ne, je to jen nějaká moje podivná hatmatilka. Mistr Yoda ze mne stává se.

Sailorette
1594 příspěvků 30.3.15 13:01

@Karoleenah To dělám taky. Nejdřív řeknu slova obsahující hlavní myšlenku a pak ten zbytek. Ono v mluveném projevu se to ztratí, teda myslím, já to nejvíc pozoruju v mailech kamarádce, které píšu češtinou víc než hovorovou a když si pak po sobě něco přečtu, tak to teda stojí za to.

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 30.3.15 13:11

@Sailorette Klid, nejzpaskvilenější češtinou si píšu s kamarádkou, která má vystudované překladatelství a momentálně se živí jako korektorka překladů do češtiny :-)

Alexstrasza
29 příspěvků 30.3.15 13:28

@Karoleenah Jsem si hned vzpomněla na tohle :)

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.3.15 15:51

Mívali jsme kdysi souseda, který za každým třetím slovem říkal „jo v tom jo“. Až doteď je to asi nejkurióznější parazitní výraz, jaký jsem kdy slyšela

Ašarat.k
339 příspěvků 30.3.15 16:39

No, já také nejsem žádný Cicero, můj mluvený projev není cizelérská práce s češtinou, ale když mi na setkání s partou říká známý v každé větě 6× ty vole, protestuju. (On zastydl v sedmdesátých letech, chudák…)
Teď ovšem zjišťuji ke svému zděšení, že slovní vatu skoro nepoužívám… Spíš začínám věty slovem Nó… ale to je úchylka podle majora Carterové ze Stargate. Můj syn zase říká vskutku!!

vlm
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.3.15 18:10

Dost lidí používá,,takže,,jako první slovo ve větě. Dcery češtinář na gymplu své studenty na tenhle nešvar upozornil:,,žádná česká věta nezačíná slovem takže,,.Já používám,,prostě,,ale bojuju s tím, zmíněné takže, pak ve chvíli, kdy nevím kudy kam nebo zapomenu co jsem chtěla říct…snažím se na to ale dávat pozor…

Ghost B.C.
4120 příspěvků 30.3.15 18:18

@vlm To mi připomnělo, jak nás nás učitel na ekonomiku nabádal: Prosimvás, nezačínejte na otázku odpovídat spojením „no že vlastně…“.

digy
98 příspěvků 30.3.15 19:43

Mě vytáčí kolega, kterej, když se baví s jinými kolegy, tak místo mezer mezi jednotlivá slova vkládá „vole.“ Nejsem žádná úzkoprsá bytost a sem tam vůl mi nevadí, ale v té kadenci za každým slovem to zní neuvěřitelně dementně. Na gymplu jsme měli učitelku a ta při slovním projevu strhávala půlku známky za každé „jako, jakože a jakoby“ a to učila biologii. Hodně vtipná mi přijde vata „vesvýpodstatě“, trochu otravná je „zkrátka“. Jinak já i muž patříme též do party „prosťáčků“. Ráda bych se to odnaučila, „badam“ nejde to.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek