Slovní vata

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3
Atlacoya
2790 příspěvků 3.4.15 10:56

Jeden známý říkal Běda! jako výraz překvapení. To znělo celkem fajn. Známá pak každou druhou větu uváděla slovy „já to řeknu takhle…“ Na střední jsme jedné slečně během zkoušení čárkovali „vlastně“ a za těch 5 minut ho řekla asi 20×

Atlacoya
2790 příspěvků 3.4.15 10:58

Tak mě napadá, který génius vytáhl ze zákoutí jazyka povzdech Holt. Před 2 lety ho nikdo nepoužíval a teď se holty (často bohužel i holdy) příspěvky jen hemží.

Pinot Noir
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.4.15 11:14

@Atlacoya Já používám holt odjakživa :) Ale je fakt, že jsem bývala skoro sama. Teď je holt všude možně, nejčastěji právě z D na konci. Grrrr!

ještěřička
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.4.15 12:08

@Atlacoya To jsme taky dělali u jedné učitelky, ale na základce. Měli jsme speciální sešítek, kde bylo: „mládeži, miláčkové, milánkové, vlastně, prosím pěkně“…další si už nevzpomínám. Byla to její nejohranější slova a celou hodinu jsme jen čárkovali. Pak jsme si to srovnávali.
Edit: „mládeži“ řekla třeba 9×, „miláčkové“ 12×, „vlastně“ 18×…se divím, že jsem ještě stihla vnímat učivo.

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 3.4.15 12:51

@ještěřička já si takhle jednou čárkovala na třídní schůzce, dvaatřicetkrát vlastně, a to učila češtinu na gymplu tahle paní, teda vlastně :P nejspíš ještě učí;-))

Okavango
117 příspěvků 9.7.15 16:03

Znám jednu paní, která mezi řeč přidává slovíčko „takhlenstak“. Přiznám se, že jsem to nikde jinde než u ní neslyšela.

Pinot Noir
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.7.15 16:05

@Okavango Jé, tak to možná známe stejnou paní :)

Karin
3950 příspěvků 9.7.15 22:38

Já jsem snad přímo vatér specialista :D Ale jenom doma (a mnohdy i schválně, jako např. když místo „ano“ odpovím po fotbalisticku „tak určitě…“. Ale venku vážím slova.
Taky nemám ráda, když se např. místo „ano/jo“ říká „určitě“ (Chceš kafe? - Určitě.) nebo „jakoby“ za každým druhým slovem (a když detekuju nějakou obzvlášť vypečenou vycpávku, s oblibou na to jízlivě upozorním), ale totálně rostu třeba z lidí, kteří každou odpověď na jakoukoliv otázku začínají slovy „prosím vás pěkně,“ i kdybyste se jich zeptali, kolik je hodin. („Prosím vás pěkně, je půl šesté.“) Slyšela jsem cca dvakrát kohosi takhle mluvit v rádiu, a už vůbec nevím, o čem mluvil ani kdo to byl, pamatuju si z toho jenom to jeho věčné „prosím vás pěkně“ v úvodu každé odpovědi, a nebo „no, podívejte se, prosím vás, asi takhle…“). Zlatý jednoslovní vycpávky.
A úžasný taky je, když někdo říká svojí manželce (nebo nedejbože mámě) „ty vole“ :D

Hořáč
1588 příspěvků 10.7.15 01:43

Jak se zbavit slovní vaty? Shrnout, že slovní vata existuje a je otravná je pěkné, ale jak z toho ven? Nesnáším to a nepochybuju o tom, že nějakou vedu, protože pochytím kde co. Opijte mě a posaďte s nějakým cizincem a začnu dokonce rovnou brebentit jeho řečí. Bojím se, že mi studenti budou dělat to, co jsem dělala jako studentka já sama - budou si dělat čárečky :(
@Karin Dospělá sestřenice řekla v zápalu výměny názorů matce: „Ty vole, mami!“ Jak znám tetu, divím se, že jí jednu nepřišila, i když je sestřenice vyšší a navíc dospělá a výdělečně činná žena.

Tebah
4257 příspěvků 10.7.15 10:13

@Hořáč V tomhle kontextu ale ty vole není oslovení - podobně jako ježiši nebo panebože.

Ašarat.k
339 příspěvků 10.7.15 14:23

@Hořáč Ty vole, můj lorde! to bylo v Černé zmiji.
Jak se zbavit slovní vaty? Vědět o ní a snažit se s ní bojovat. Myslet stejně rychle, jak mluvím. Je to děsná fuška!!!

KonecneTady
77 příspěvků 10.7.15 14:27

Ježišmarjá, mě už při pátku dobře hrabe. Já jsem název tohoto tématu přečetla jako Sloní varlata

SweetPotato
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.7.15 14:45

Chtěla bych ASI čtyři housky…

benyka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.7.15 16:23

Vata byla vždycky, zvlášť když člověk není moc zvyklý mluvit. Ale opakování stejného slova dvakrát nebo dokonce i třikrát za sebou, to si z dřívějška nepamatuji. Možná to někdo vymyslel jako prevenci jednotvárné vaty. Ale hodila bych si korunou, jestli je horší říct „Musíme nicméně zajistit, aby se podobný případ, jak se říká, nestal, nicméně bude to obtížné,“ než „Musíme musíme zajistit, aby se podobný podobný případ nestal, ale bude to bude to obtížné.“

emef
2425 příspěvků 10.7.15 17:28

@benyka Takhle nekdo opravdu mluvi?

benyka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.7.15 18:00

@emef V TV každou chvilku. Nemyslím moderátoři, ale hosté při rozhovoru.

Karin
3950 příspěvků 10.7.15 19:15

@benyka jo, tohle mě vytáčelo taky u jednoho chlapa, který mluvil v televizi, taky už nevím, kdo to byl ani o čem mluvil, ale ten taky do každý druhý věty vkládal „jak se říká,“ a používal to, jak se říká, samozřejmě úplně nesmyslně! Já jsem, jak se říká, vysazená na tyhle víceslovní vycpávky, a moc nechápu, co člověka, jak se říká, vede k tomu, že takhle mluví. Je to nervozitou? Nebo měl v dětství, jak se říká, špatné vzory?

A taky miluju, když moderátoři v televizi (v těch svých dramatických, resp. zbytečně zdramatizovaných reportážích) používají slovo paradoxně, a to v 99,9 % případů, kdy o nejde o žádný paradox (ví tam vůbec někdo, co to slovo znamená?), nýbrž jen o nějakou blbou shodu okolností nebo ironii osudu.
Nicméně :D jazyk televizního zpravodajství by byl na samostatnou diskusi :-)

marikahr
1053 příspěvků 10.7.15 21:02

Neviem, ci ide o slovnu vatu, ale ja v poslednej dobe nechapem pouzivanie vyrazu „výživný“ - a pritom sa nemysli nutricna hodnota :-) (myslim ze som to postrehla len u ceskych kolegov)…napr „ten míting bol výživný“… wtf??

Dadoo
5536 příspěvků 10.7.15 21:14

@marikahr To jako že byl asi fakt hustej! ;-) :-D

tinkywinky
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.7.15 22:54

Pamatuju spolužáka, který v rámci pubertálního běsnění začal říkat drsňácky „vole“. On si na to slovo tak zvykl, že mu naprosto zvatovalo a zmutovalo do „vUE“ (v skoro neznělé), a říkal to v každé větě. Takže rozhovory s ním vypadaly, jako že se mu navaluje na zvracení :-D

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 10.7.15 23:20

@benyka @Karin Hosty při rozhovoru v televizi, pokud se nejedná o profesionály, bych omluvila. Ani si nechci představit, co by při podobném rozhovoru do televize asi vylezlo ze mě - viz Akumulátor I.

benyka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.7.15 00:33

@Potrefenáhusa Já jim to nezazlívám, jenom se tomu divím, kde se to najednou vzalo. Kdybych se v té situaci ocitla já, tak bych spíš spadla do nějakého toho „prostě“ nebo „jako“. To opakování slov mi připadá hrozně nepřirozené. Co se týče profesionality, tak těžko říct. Bývají to lidé, kteří jsou odborníci na politiku nebo ekonomiku, dokonce známého spisovatele jsem takhle slyšela mluvit.

AmelieM
1331 příspěvků 11.7.15 08:40

@Potrefenáhusa Pamatuji si na jeden pořad na ČT24, kde si s redaktorkou povídala poslankyně za Věci Veřejné, která pak zdrhla s Karolínou Peake do toho jejího minihnutí. Myslím, že se jmenovala Dagmar Navrátilová nebo tak nějak. Mladší ženská a než se dostala do PS, působila jako kantorka na SŠ. Z jejího projevu jsem doslova rostla. Nedala dohromady souvislou větu a každé druhé slovo opakovala dvakrát až třikrát. Chápu, že mohla mít trému, ale zase nebyla v politice dva dny a mohla už mít nějakou průpravu. Navíc musela být zvyklá mluvit před studenty. A ani nemluvím o tom, jaké názory tam tenkrát prezentovala. To se člověk vždycky chytá za hlavu, kdo rozhoduje o chodu našeho státu:-D

Letadýlko
103 příspěvků 11.7.15 09:06
@benyka píše:
Vata byla vždycky, zvlášť když člověk není moc zvyklý mluvit. Ale opakování stejného slova dvakrát nebo dokonce i třikrát za sebou, to si z dřívějška nepamatuji. Možná to někdo vymyslel jako prevenci jednotvárné vaty. Ale hodila bych si korunou, jestli je horší říct „Musíme nicméně zajistit, aby se podobný případ, jak se říká, nestal, nicméně bude to obtížné,“ než „Musíme musíme zajistit, aby se podobný podobný případ nestal, ale bude to bude to obtížné.“

Jé, tohle se mi stává taky. Obecně platí, že čím jsem nervóznější, tím se frekvence opakování slov zvyšuje :-D. Ale ode mě naštěstí nikdo nečeká, že budu umět mluvit před lidmi.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek