Stárnutí u žen - sebevědomě a s úsměvem?

Fotoalbum tématu (11) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Myrtila
230 příspěvků 28.5.15 15:39

@Hořáč Hlavně na takovém oboru je vůbec problém v těhotenství a při kojení do té školy chodit, protože člověk v laboratoři přijde do styku s lecčíms… my jsme i podepisovali nějaký papír (píšu podepisovali, bylo to v rámci školení o bezpečnosti práce, takže i chlapi), že kdybychom otěhotněly, musíme to okamžitě hlásit, a jako důsledek by nás už do většiny laboratoří nepustili. Moje známá přírodní vědy s dítětem vystudovala, ale musela si dát pauzu, dokud ho kojila.

ionicera
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.5.15 15:40

@anarch Nikdo neříkal nic o menopauze, ale statistické pravděpodobnosti otěhotnění.

anarch
256 příspěvků 28.5.15 15:41

@ionicera Ok, dobře, když to chcete úplně přesně - jsou i ženy, které v tom věku otěhotní přirozeně. Jasně, asi jich nebude většina, zase se ale nemusíme tvářit, že neexistují.;o)

Hořáč
1588 příspěvků 28.5.15 15:45

@Myrtila @viktorka_od splavu Oficiálně nesmíte a mám nějaký matný dojem, že jsme dokonce podepisovali něco takového, ale moc jsem to neřešila, protože jsem dítě neplánovala a zatraceně si to hlídala bez ohledu na chemii. Nicméně spolužačka na konci předposledního semestru otěhotněla, laborky měla hotové, v posledním semestru jsme žádné neměli a diplomku měla po té praktické stránce hotovou a už jen sepisovala, takže ji nikdo nevyhodil a zvládla to. Ale to dítě si pořídila/nechala právě s tím, že to má s prací takhle, a zdaleka to tak nemá každý. Resp. člověk by už musela předem plánovat, že otěhotní a tu praktickou činnost si vyřešit dopředu, nebo ukecá někoho, kdo to udělá za něj a předá mu výsledky ke zpracování. Ale uprostřed studia to je nereálné, protože tam se laborkám nevyhnete.
Edit: Přesněji do školy můžete, nesmíte do laboratoře. Přednášky a zkoušky se v laboratoři většinou neodehrávají.
2 Edit: měla jsem napsat oficiálně nesmíte do té laboratoře, nikoli studovat.

Příspěvek upraven 28.05.15 v 15:49

Myrtila
230 příspěvků 28.5.15 15:47

@Hořáč Ano, taky jsem měla dvě spolužačky, které porodily těsně po státnicích - pokud už máte hotovou laboratorní práci, není to problém, ale během studia to moc nejde.

moninika
1964 příspěvků 28.5.15 15:50

@viktorka_od splavu Já znám i jednu, co si během studií z vlastní vůle pořídila 2 děti. Obdivuji ji, že to zvládla, to ano, ale sama bych to nechtěla. Je to trochu alternativní matka, dětem se maximálně věnuje, ale její způsob výchovy jde trochu mimo mne i ostatní z rodiny. Myslím si, že časem trochu prozřela z růžových představ a posledni dobou mi moc spokojená ani nepřipadá. Zjistila, že je hodně sama, protože manžel je dlouho v práci a vydělává, má nějaké koníčky a ona dost často naříká na peníze, i když si myslím, že rozhodně nemǎ důvod - ještě neodpracovala ani den a zvládli postavit dům, mají v čem jezdit a co jist. Na rozhazování to ale neni, ale byla to sakra její volba, tak nechápu její stěžováni… Pro mne je normální dostudovat, najít práci a pak si pořídit děti. Samozřejmě, pokud někdo neplánovaně otěhotní, tak se to pak řeší, ale když se rozhodne sám…

Já musím říct, že jsem maximálně spokojená, že jsme si mimča pořídili trochu později. Užili jsme si v klidu studentská léta, cestování, zařídili se. Mám naopak pocit, že oproti mladším maminám jsem více v klidu a užívám si to. Nemusíme řešit, kde budeme bydlet a jestli vyjdeme s mateřskou. To, že si občas (vlastně dost často :-) ) udělám radost mé psychice vyloženě prospívá :-) A spokojené matky mají často spokojené děti - to u nás platí.

Ale ať už si každý rozhodne pořídit dítě kdy chce, za nejdůležitější považuji výběr partnera. Ne mit dítě za každou cenu, ale trochu přemýšlet, jestli je to opravdu ten pravý. Být svobodnou matkou si myslím extra výhra neni a dítě si zaslouží mit tátu a fungující rodinu.

Hořáč
1588 příspěvků 28.5.15 15:55

Mě by zajímalo, co většina těch matek s dětma na studiích dělala za obor a jak dalece jim při tom bylo pomáháno okolím. Máti mě měla na konci stavárny a ráda na to nevzpomíná, že už připravovat se na státnice těhotná a do rána rýsovat byla prý zátěž na tělo i na psychiku. Zvládnout se to dle všeho dalo, protože titul má a já tu taky jsem, ale pochopila jsem, že kdyby se „nestalo“, dobrovolně by to rozhodně neudělala a nepovažuje to za nejlepší řešení.
Možná se najdou hrdinky, co zvládly s děckem i tu medicínu, ale pochybuju, že to bylo něco příjemného. A nepočítala bych mezi to ty s fulservisem od zbytku rodiny.

shanimplavkynahrocha
4604 příspěvků 28.5.15 15:57
@Sailorette píše:
@yako No, tak z pěti tisíc uživit včetně jídla, plínek, drogerie, oblečení, případně léků atd. sebe a dítě, to chce asi jistou dávku odvahy, která mi schází.

Plenky vyjdou cca na 1000/mes. (a to ne ty nejlevnejsi), za 4000 snad neni problem uzivit jednu osobu (pozdeji 1,5 osoby, dite dlouho kojite a davate jen kasicky, to na moc nevyjde).

Sailorette
1594 příspěvků 28.5.15 15:59

@Hořáč Moje spolužačka vystudovala s dítětem peďák, šla na něj teda už starší, začínala okolo sedmadvaceti a synovi byl asi rok v té době. Měla podporu v manželovi, sem tam hlídala babička, občas platili kluka na hlídání. A i tak měla rozplánovaný každý den po půlhodinách.

Sailorette
1594 příspěvků 28.5.15 16:02

@shanimplavkynahrocha No já nevím, já dám přes pět stovek měsíčně za lítačku, pět set za pojištění bytu a sebe, když nemůžete kojit, tak výživa, když kojíte, tak zas musíte pořádně jíst sama. Ono se to nezdá, ale ty prachy lítají. Pak vám něco odejde v bytě a jste v háji.

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 28.5.15 16:17

@Hořáč @Sailorette já furt trochu zapomínám, že su opravdu jiná generace. v minulým století ještě nebyla tak rozšířená představa, že všechno musí být super, v pohodě, zábavný… ne, těhotenství ani mateřství není zábavný, není to v pohodě, je to makačka, bolí to…

Hořáč
1588 příspěvků 28.5.15 16:22

@viktorka_od splavu Jo, ale proč si z toho dělat rovnou peklo na zemi spojením s docela náročným studijním oborem. Že je to musí být samo o sobě zábavné nikdo neřekl. To není vždycky ani samotné studium bez dětí.

moninika
1964 příspěvků 28.5.15 16:24

@viktorka_od splavu ani mateřství není zábavný, není to v pohodě, je to makačka, bolí to…*

Mám asi životní kliku, ale mǎm to přesně naopak.

Hořáč
1588 příspěvků 28.5.15 16:28

@viktorka_od splavu A vůbec, proč jiná generace. Já nemám pocit, že minulá generace by trpěla nějakým extrémním masochizmem. Babičky si pořídily děti po studiích. Že si někdo pořídí děti na poměrně snadném oboru nepovažuju za hrdinství stejně, jako že se to někomu povedlo na náročném oboru a teď dělá z nouze ctnost nebo nedej bože vhodnou cestu pro jiné.

shanimplavkynahrocha
4604 příspěvků 28.5.15 16:39

@Hořáč Moje matka vystudovala medicinu s ditetem. Kdyz koncila, byly sestre dva roky. Mela ji „dobrovolne“, bydlela sice u rodicu (ale kdo tehdy ne), ale s ditetem ji nijak bepomahali. Dopoledne ji hlidala sousedka, mama se ucila v noci, kdyz sestra spala.

Hořáč
1588 příspěvků 28.5.15 16:47

@shanimplavkynahrocha A doporučila vám, že byste to měla udělat taky tak a že je to to nej, co můžete udělat?

continuity
5853 příspěvků 28.5.15 16:51

Tak ja mela diti pozde. Nechtela jsem to tak, ale on se život vzdy nechova jak my chceme. Osobne jsem si zadný limit nedavala. Proste jsem to konzultovala s gynekologem.

continuity
5853 příspěvků 28.5.15 16:52

Tak ja mela diti pozde. Nechtela jsem to tak, ale on se život vzdy nechova jak my chceme. Osobne jsem si zadný limit nedavala. Proste jsem to konzultovala s gynekologem.

continuity
5853 příspěvků 28.5.15 16:52

Duplicitni

Příspěvek upraven 28.05.15 v 17:02

Aroosak
648 příspěvků 28.5.15 16:55

Každý vychází z úplně jiných podmínek, vnějších i vnitřních. To, co jednoho zlomí, může druhého dokopat k většímu úsilí. Jakákoliv zkušenost je jedinečná a nemůžete ji aplikovat na jinou situaci.
Někdo vystačí s 5000. Třeba má domek se zahrádkou, dobré sousedy, kteří občas dají vajíčka. Ale pochybuju, že s 5000 lze vyjít v Praze. Možná se to ještě dá během prvního půl roku, ale co pak, když skončí mateřská. Rodičovský příspěvek je mnohem nižší, dítěti je cca 5 měsíců a kam ho dáte? Jesle skoro neexistují a od půl roku nikdo dítě do jeslí nepřijme. Tedy, pokud se nejedná o soukromé jesle, které stojí 15 K měsíčně. Upřímně obdivuju všechny, které to s těmi 5000 a bez pomoci druhých dokázaly.
To samé se týká studia během mateřské. Záleží na oboru, zda máte prarodiče/známé, kteří pomohou. Pokud je na to někdo úplně sám, tak se to podle mě fakt nedá. A nejde jen o tu práci jako takovou, ale o vynaloženou energii. Babička mamince sice s dítětem přes den nepomáhala, ale třeba pomohla s domácími pracemi, vařením, občasným večerním pohlídáním. Navíc bydlení u rodičů dává jistotu zázemí, kterou někdo, kdo žije sám a ještě se k tomu stará o malé dítě, nemá. A ty starosti jsou pak vyčerpávající.
Celý ten můj dlouhý příspěvek je vlastně o tom, že druhým do talíře nevidíte, nemá smysl někoho kritizovat, protože si to zařídil tak nebo onak. Každý totiž pracuje s úplně něcím jiným.

lorens
2542 příspěvků 28.5.15 17:00

@shanimplavkynahrocha My máme v rodině jednu MUDr. a jednu MVDr., které se taky obě ve třetím ročníku vdaly a měly dítě a obě vřele nedoporučují. Dcera jedné z nich se sice taky počas studia provdala, ale dítě maji až teď, asi dva roky po její promoci. Maminka to asi líčila hodně barvitě. :D

Hořáč
1588 příspěvků 28.5.15 17:02

Doufám, že nepřihasí někdo s argumentem, že za války měli lidi taky děti a žili a že žena nemusí mít vysokou školu :D

Isca
960 příspěvků 28.5.15 19:03

@shanimplavkynahrocha Těžko říct. O povaze, o okolnostech, o životní situaci.

Chardonnay
327 příspěvků 28.5.15 19:14
@Giulietta píše:
Mňa by strašne zaujímalo čo máte všetci s tou menopauzou ako neriešiteľným strašiakom. Ja nepoznám jedinnú ženu (v skutočnom živote, nie na internetovej debate) čo by nejako zvlášť prežívala menopauzu. Moja vlastná mamka ju tiež nijako neriešila, ani babička. Ja premýšľam čo je na nej tak strašné, že nemože prísť napríklad naraz z pubertou dieťaťa.

Vážně? Moje máma skončila v nemocnici, já byla v tom pubertálním věku tenkrát. Mámu odoperovali a od té doby byl klid. Předtím často plakala a vím, že měla hrozné problémy, ale snažila se to moc nedávat najevo. Máma mojí tehdejší nejlepší kamarádky to samé. Normálně nás obě srovnala do latě a najednou slzy, vyčerpání…
Na druhou stranu moje současná starší kamarádka (něco málo přes 50) tím prošla, a pomalu si ničeho nevšimla.
Ale já jsem teda taky jen cizí jméno na internetu :-)

ionicera
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.5.15 19:47

@pavla.ku Pozor. Tady se slovo přechod, zvláště před padesátkou, nesmí vyslovit! Prý je to UL.

Stránka:  « Předchozí 1 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 26 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek