Stárnutí u žen - sebevědomě a s úsměvem?

Fotoalbum tématu (11) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Hořáč
1588 příspěvků 28.5.15 23:26

@Grete To je blbý, jak není co řešit, budu muset jít dělat něco užitečného :D

Bugatti
4086 příspěvků 28.5.15 23:28

@Grete Těch rizik je tam víc. Když se otěhotnění do pětatřiceti odkládá, pak se po roce zjistí, že to nejde, absolvuje se několik IVF, než se zadaří. Znám jedinou ženu, které se to povedlo napoprvé, naopak mám v okolí několik případů, kdy se nezadařilo ani napočtvrté. (V jednom případě ovšem po 4 neúspěšných IVF otěhotněla přirozenou cestou.) IVF nese i velká zdravotní rizika, o kterých se moc nemluví, hlavně proto, že je to velký byznys.
@Giulietta Menopauza není žádný strašák, mnoho žen je zcela bez potíží, jiné dost trpí. Ale i v případě, že je vše ok, je z mého osobního hlediska, které nikomu nevnucuji, velmi náročné v padesáti řešit problémy související s pubertou. Síly pomalu ubývají a žena už potřebuje mít víc času sama na sebe. Myslím, že odkládání mateřství souvisí hodně s možnostmi studia a cestování. Dřív nebylo kam cestovat a kde studovat (možnosti studia byly omezené, rozvolnění studia na více let prakticky nepřipadalo v úvahu).

Bara06
2039 příspěvků 29.5.15 07:41

Příspěvek upraven 20.08.15 v 12:29

Lola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.5.15 08:02

@Bara06 V mém případě je rozdíl mezi „vidět, zažít“ před dětmi a po dětech hlavně v tom, že teď na to mám podstatně víc peněz. Odrostlé děti nevyžadující intenzivní péči jsou pak příjemný bonus, takže mně se dětmi před třicítkou možnosti rozhodně rozšířily, nikoli omezily.
Samozřejmě, že zakládat kariéru, atestovat, šetřit na barák, rozjíždět soukromou praxi atd. s malými dětmi byl fakt hukot, ale moje filozofie je, že když už člověk musí rýt držkou v zemi, tak pořádně, ať to má rychle z krku.
No a teď už jen sklízím plody svého dřívějšího úsilí, a to ve věku, kdy ještě nemusím ráno hledat zuby ve skleničce a boty kupovat v prodejnách ortopedických potřeb.

Bugatti
4086 příspěvků 29.5.15 09:06

@pavla.ku Přesně. Moje máma se dočkala prvního vnoučete, když jí bylo maličko přes padesát, druhého o tři roky později. Užila si to jak ona, tak děti. Další dvě vnoučata měla, když jí bylo kolem sedmdesátky… to už hůř chodila a vlastně byla jen párkrát na procházce se spícím dítětem v kočárku.
Sama jsem měla první vnouče krátce před šedesátkou. Je to fajn, zatím zvládám krátkodobý pobyt i více vnoučat současně, ale jak dlouho…?

Bara06
2039 příspěvků 29.5.15 09:24

@Bugatti Kamarádce hlídá děti prababička s pradědečkem, oba 80-85, tolik elánu, co mají oni, bych občas chtěla mít. Ona pravidelně denně vaří, jezdí na kole na nákup, on vozí kolečka s pískem, skládá cihly… a ty děti (rozjívence z 1. stupně) tam mají fakt i půl dne, den. Takže +20 let jako prd :c)).

Edit: OK, doplním, že víc takových lidí neznám, prostě mě nepřestávají fascinovat!

Příspěvek upraven 29.05.15 v 09:26

crazydaisy
864 příspěvků 29.5.15 09:25

@Lola Naprosto s vámi souhlasím. Mám pocit, že čím víc jsem byla pod tlakem, tím líp a efektivněji jsem vše zvládla. A rozhodně to nebylo na úkor dětí. Synové na dětství vzpomínají moc rádi, jaká byla sranda, co všechno jsme podnikali a jak to bylo a je fajn mít mladé rodiče. Mimo jiné oba vystudovali náročné VŠ, takže určitě nedošli žádné úhony ani v tomto směru. Myslím, že mají dnes mladí z mateřství zbytečný strach a jsou možná i víc pohodlní - to se ale s věkem moc nezlepší. @Bara06 je to prostě tak, moudrá příroda nás udělala nejplodnější ve věku naší největší síly tj. těch 20-30 let, ať se nám to líbí nebo ne.

Pirek
7064 příspěvků 29.5.15 09:27

@pavla.ku
O ano, příroda a Bůh náš lehkomyslný přístup k početí potrestají a konečně budete moci pocítit zadostiučinění.

Nepopírám, že ženy mají s rostoucím věkem problémy otěhotnět (otázka však je, zda někdo zkoumal, jak plodná byla žena snažící se otěhotnět v 35 třeba před těmi deseti lety?), ale z této diskuze na mne padají samé jedovaté sliny. Jako kdyby někdo, kdo tou držkou neryl skoro až u jádra zemského, nebyl plnohodnotným člověkem.

ionicera
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.5.15 09:35

Já tu tedy spíš cítím jedovaté sliny od těch, které nechtějí slyšet, že na dítě je vlastně spousta času do 40 let. Naprosto to chápu. Také jsem cítila paniku, když jsem od 30 chtěla 2. dítě a ono nic. Vlastně všechno v pořádku, ale prostě to nešlo a jak řekl gynekolog, to víte, už nejste nejmladší. A přitom v 25 to šlo hned.

Bara06
2039 příspěvků 29.5.15 09:35

.

Příspěvek upraven 21.11.15 v 18:29

Lola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.5.15 09:45

@Bara06 Vztahovačnost nelze od Pekla oddělit bez porušení jeho samotné podstaty :D

Pirek
7064 příspěvků 29.5.15 09:55

@Bara06
Já bych děti měla klidně hned teď. Ale měla bych strach, jak to s nima po všech stránkách zvládnu. V tom se hodí přečíst si zkušenosti třeba @yako. Ale prosím běz těch moralizujících pouček.
Mít strach a obavy z toho, jak zvládnu mateřství, je snad zcela normální stav, ne? To, že někdo do toho skočí po hlavě a někdo se chce co nejlépe připravit přece nelze zobecňovat. Třeba mne překvapily nesouhlasné reakce na příspěvek nevímužkoho, kde jmenované matky před třicítkou prohlásily, že podruhé by s dětma počkaly. Mně to přijde jako jeden z množství názorů, kdy mít dítě. Což je u každého individuální. Myslím, že zde nediskutujeme extrémy typu první dítě v 50, ale pohybujeme se v rozmezí 20 až 40, což je vlastně přirozeně plodné období, nemýlím-li se.

Grete
800 příspěvků 29.5.15 10:05

@Pirek Zkušenosti ale i tvrdá data říkají, že tu čtyříctku je lepší brát s rezervou a za rozumnou hranici pokládat spíš půlku třetí dekády. To neznamená, že mezi pětatřicátým a čtyřicátým rokem nikdo spontánně neotěhodní (těch je), ale že ve velkých číslech plodnost v těchto letech prudce klesá.
Jinak s vámi souhlasím, v rozhodnutí mít děti zahrává mnohem víc faktorů než věk, věk je ale jednou z limitujících konstant.

Bugatti
4086 příspěvků 29.5.15 10:06

@Bara06 Ano, jsou takoví, ale to jsou výjimky. Měli jsme v rodině jednu pratetičku, která se sama o sebe starala a pekla buchty pro celou rodinu do devadesátky. Ale taky hodně těch, kteří byli kolem sedmdesátky prolezlí artrózou a chodili jen o holi. Což předem člověk neví, co ho potká.
Zatím ty děti zvládám hlavně díky tomu, že jsou vcelku poslušné a dají si říct, nebo spíš vím, jak dítě po dobrém přesvědčit, aby dělalo to, co má. Přiznám se, že kdyby to byli špatně zvládnutelní vzteklouni, dvakrát bych si rozmyslela, zda je budu hlídat déle než pár hodin.

Bara06
2039 příspěvků 29.5.15 10:10

.

Příspěvek upraven 21.11.15 v 18:30

Naimé
88 příspěvků 29.5.15 10:14

Já bych děti měla hned (je mi 26), po ničem netoužím víc než po velké rodině. Ale nemám partnera a nepočítám s tím, že se to v dohledné době změní. Takže ono to není jen rozhodnutí ženy mateřství odložit, někdy ji k tomu prostě donutí okolnosti. I když si je vědoma všech rizik.

ionicera
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.5.15 10:16

@Bara06 Naprostý souhlas. Nikdy bych neodhadla, co se mnou porod udělá a byla jsem zbytečně přeinformovaná.

Mauvy
263 příspěvků 29.5.15 10:17
@Naimé píše:
Já bych děti měla hned (je mi 26), po ničem netoužím víc než po velké rodině. Ale nemám partnera a nepočítám s tím, že se to v dohledné době změní. Takže ono to není jen rozhodnutí ženy mateřství odložit, někdy ji k tomu prostě donutí okolnosti. I když si je vědoma všech rizik.

Nebo zdravotní důvody.

Agrafína
251 příspěvků 29.5.15 10:19

Já prostě spoléhám na geny od své babičky. Je jí 89 let a naposledy když jsme spolu jely v nacpaným autobuse, babička seděla, já stála vedle ní, přistoupila paní tak kolem 50. Babička jí chvíli starostlivě pozorovala a pak se mě ptá: Nemám pustit tu babičku sednout? A myslela to vážně, to nebyl vtip :) Dlužno říct, že paní vypadala opravdu unaveněji než moje babička. Pak jsme byly v obchodě a prodavačka se babičky ptala, jestli by jí prozradila věk, tak jí babička hrdě nahlásí svých 89 a paní na to, že jí je teda 45, ale už teď si připadá hrozně stará a ví, že se babiččinýho věku nedožije. A na to babička: ale dožijete, dožijete, jen nesmíte furt brečet! A tak si myslím, že je to hodně v hlavě, když má člověk to štěstí a je zdravej. Jo a teď k nám do obchodu přišla nádherná maličká Francouzka, je jí 83, děsně jí to sluší, žije střídavě v Provence a v New Yorku a je neuvěřitelně živá a upovídaná, a baví jí život a je to na ní hodně vidět. :)
Edit: překlepy

Pirek
7064 příspěvků 29.5.15 10:20

@ionicera @Bara06
No to je mi jasný, že si v očekávání načtu stohy informací a po porodu puf! Co se to děje? Co s tím mám dělat? Ono to brečí, pomoooooooooooc! :D

Bara06
2039 příspěvků 29.5.15 10:22

Jo, přesně tak to je… :c).
A ještě je dobrá situace - hele, já mám dítě… aha… a co teď?

ionicera
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.5.15 10:24

@Pirek :-) Mě zaskočilo spíš to, že jsem čekala, že až se to mé mrně vylíhne, tak už budu jen permanentně šťastná a já přitom pořád brečela. Naštěstí byl mrňák neuvěřitelně hodnej a téměř nebrečel. 1. rýmu si dovolila mít ve 3 letech. Trvalo mi ne 6 neděl, ale 4 měsíce, než se mi ty hormony srovnaly a já si to začala jakž takž užívat.

z_dediny
1133 příspěvků 29.5.15 10:28

@Bara06 Taky je dobré, když z beletrie a vyprávění zasloužilých matek víte, že bezprostředně po porodu je zalila vlna nekonečného štěstí a lásky, a vás zalije jen pocit, že ta fuška je za vámi a co teď? To si pak žena připadá jako krkavčí matka.

Bugatti
4086 příspěvků 29.5.15 10:29

@Bara06 Dřív bylo málo informací, v podstatě existovala jediná knížka o mateřství od profesora Josefa Švejcara. On sám později přiznal, že aby kniha mohla vyjít, musel tam vložit některé názory, s nimiž se neztotožňoval. Nic moc jsme nevěděly (… muži se v té době o mateřství a výchovu kojenců prakticky nezajímali) a děti jsme vychovaly/i. Suchá je teorie a košatý strom života.

Příspěvek upraven 29.05.15 v 10:30

Lola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.5.15 10:29

@z_dediny Mě tedy ta vlna štěstí zalila, ale vydrželo to jen asi pět minut.

Stránka:  « Předchozí 1 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 26 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek