Štípenková kůže

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
mwich
115 příspěvků 24.09.11 18:02

Ahoj, dnes jsem v C&A pořídil decentní opasek a je na něm napsáno „hovězí štípenková kůže“. Hledal jsem na internetu, ale ten nikde jsem nenašel, co ten pojem znamená. Vysvětlil by to nějaký zdejší koželuh? A co to znamená pro kvalitu výrobku(ů) ?
Díky :)


Reklama


Reklama

Reakce:
 
kalivrata
359 příspěvků 1 inzerát 24.09.11 18:35
Tady jde jen o špatný překlad, v češtině se tomu totiž říká štípaná kůže.
Jedná se vlastně o proces, kdy se z hrubé a nestejnoměrně tlusté kůže vytvoří tenká a stejnoměrná kůže tím, že se z rubové vrstvy odřeže nestejnoměrná část.
V praxi by to nemělo znamenat nic, hovězí kůže je totiž skutečně velmi hrubá a nestejnoměrná. Takže jde jen o to, jestli je ten pásek dostatečně tlustý, aby se ti nepřetrhl.
 
mwich
115 příspěvků 24.09.11 19:16

No nevím, podle googlu je výraz „štípenková kůže“ používaný stejně (neřku-li více) jako výraz „štípaná kůže“.
Co se týče kvality.. no tlustý je tak cca 3-4mm, takže by snad měl nějaký čas vydržet.

Díky za vysvětlení :)

 
kalivrata
359 příspěvků 1 inzerát 24.09.11 19:19

Google je totiž v tomhle bestie. Vyhledává podle tvých preferencí. Takže pokud jsi nikdy nic podobného nehledal a on nemá dojem, že by tě to mohlo zajímat, hodí ti to klidně až na padesátou stranu.

 
mwich
115 příspěvků 25.09.11 12:37

Google není bestie, jen reflektuje neznalost většiny lidí :) Když je 20 inzerátů „prodám rukavice ze štípenkové kůže“ a jeden inzerát „prodám rukavice ze štípané kůže“, tak samozřejmě štípenkovou dá mezi první :)

 
Karoleenah
2322 příspěvků 25.09.11 14:02

Ona je to asi taková divná mutace dvou pojmů, my jsme se v materiálech učili, že je to štípaná kůže neboli štípenka… tak z toho někdo udělal štípenkovou kůži a ňák se to ujalo, jak tak na ten Google koukám. :)

 
kalivrata
359 příspěvků 1 inzerát 25.09.11 20:34

mwich: Pozor, ne úplně, google totiž vyhledává podle preferencí. Když jsi například na dané IP adrese celou dobu hledal něco o autech a o nějakém pohybu tam nebyl ani ťuk, tak když zadáš golf, vyjedou ti jako první stránky ne golfové, ale stránky Volkswagen Golf.

 
FoxInTheBox
278 příspěvků 03.10.11 13:40

A co se týká kvality a pevnosti štípané kůže/štípenky, je to materiál, ze kterého se běžně dělají pracovní rukavice. Takové ty celokožené svářečské, nebo jen kožené dlaně na látkových pro zedníky:)

 
DanielaS
4710 příspěvků 04.10.11 12:09

Takze vlastne nejde o nejakou kvalitativni zmenu kuze, ale jen srovnani tloustky. Bud se srovna na tenkou nebo na tlustou a dal zalezi na pouzivani a vychozi kvalite materialu. Chapu to spravne?

 
Mannuel
1 příspěvek 18.01.12 06:02

Surová kůže je poměrně silný materiál. Líc je originál neupravený vzhled = lícová kůže, odřezává se jako první ze silné kůže na požadovanou tloušťku podle toho k čemu je potřeba. Např oděvní lícová useň tloušťka třeba 0,8mm nebo sedlářská kůže o síle např. 4mm. Zbytek bez vrchní vrstvy se dále řeže na potřebnou sílu např. také 0,8mm až třeba 5mm, ale tato kůže nemá originální lícovou ( vrchní)vrstvu. Ta se ovšem v dnešní době vyrobí tak, že se na štípanou kůži ( = štípenka) vylisuje vzor, který je pro laika k nerozeznání od lícové usně. Pokud se týká kvality není s tím problém, záleží na způsobu vyčinění. Pouze pozor na záměnu, někdy prodejci prodávají umělou (/ rozuměj s PVC, polyuretanu, rozemletých zbytků kůže) kůži, která může být opticky stejná jako štípenka ( díky uměle vylisovanému vzoru a barvení). Takže je li to originální štípenková kůže, nemůže být s kvalitou problém, pro opasky by však měla mít tloušťku min 2,5 cm. :-)

 
oskarina
266 příspěvků 18.01.12 20:45

díky, Mannueli, to je myslím srozumitelné vysvětlení a s Adinou informací o „genuine leather“ nás lépe orientuje ve světě koženého zboží.


Reklama

 Váš příspěvek

Chlupaté papuče vystřídaly huňaté náušnice

Indickoamerický návrhář Naeem Khan představil na newyorkském... Celý článek


Reklama

Poslední článek:
Sexy (vel)ryba v síti: Laciné, nebo osobité?

Autor: Admin Módnípeklo.cz

Když jsem v 90. letech potkávala náctileté holky v síťovaných... Celý článek


Reklama