Stížnost na cokoliv

Fotoalbum tématu (367) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
shanimplavkynahrocha
4588 příspěvků 11.01.19 09:58
@BeKaa píše:
@Lizbeth Naprosto Vám rozumím, já to mám ještě o level dál… vytáčí mě i ty amerikanismy, kdy mi naprosto cizí člověk vyká a říká mi jménem. Chápu to u kolegů, ale u lidí, které vidím poprvé?

To je amerikanismus? Delala to nase ucitelka matematiky na gymnaziu, velmi roztomila a hodna dama.

julie74
2692 příspěvků 11.01.19 10:23

@shanimplavky­nahrocha mě to teda taky jako nevychovanost nepřijde, naopak jsem z toho nadšená, s cizími lidmi to nedělám, tam neznám ani jméno ani příjmení, v okamžiku kdy znám obojí, známe se už natolik, že to klidně u spousty lidí použiju a oni na mně. Naopak jsem z rozšiřování toho zvyku nadšená, je pro mě velký rozdíl říkat někomu paní Bludereviszová, nebo Lenko. Dřív jsme měli desítky klientů a tohle byl perfektní zvyk. A podle mě to nebrání zachovat si naprosto stejnou míru úcty a odstupu jako u příjmení, nebo oslovování paní magistro, nebo pane bakaláři, to mi přijde úplně praštěný. Navíc u příjmení musíte říct paní nebo lsečno , a třeba můj táta se několikrát přeptával co má použít a to jsem mu teda zatrhla, to je podle mě úplně vrchol - ptát se někoho jestli je vdaná. tsss a to si na gender zádrhele moc nepotrpím

MP blanka
1668 příspěvků 11.01.19 10:44

@julie74 -ja prevažne mojim zákazníčkam vykám a oslovujem prímením, Pani Táatá. Jednej, o ktorej som od začiatku vedela, že je slobodná, aj keď vek už by mala, som nejaký čas hovorila pani R.,ale cítila som to nejako nepatrične. Je to moja veľmi dobrá zákazníčka, niečo už o sebe vieme, a tak nejako došlo k tomu, že som sa jej raz opýtala, či jej môžem hovoriť krstným menom. Súhlasila, a je to v pohode. Trošku ináč sa zachovala iná moja zákazníčka / možno sa niekto pamätáte na tú moletku s nariasenou minisukňou,– už ich má, všetky nemlich na jedno brdo, niekoľko /.Aj ona je už 40.tníčka, a keďže je veľmi hovorná, všetko na seba povie, takže viem, že je slobodná,a odvtedy akosi nebolo vhodné, oslovovať ju pani. Tiež som sa teda opýtala, či jej môžem hovoriť krstným menom,/pri zachovaní vykania /a ona nadšene súhlasila. Všetko je v poriadku. Možno ma ale trochu zaskočil fakt,že aj ona mňa/ som o 30 rokov staršia, a neopýtala sa ma /odvtedy oslovuje krstným menom, a nejakou„ pani “ sa nezdržiava.

julie74
2692 příspěvků 11.01.19 10:57

@MP blanka je fakt, že tohle se dá praktikovat u tak nějak rovnoměrně starých, ale vlastně co, taky vás oslovuji Blanko. :))) Ne u větších věkových rozdílů by to samozřejmě muselo vzejít od druhé strany. To pak mám problém v církevních kruzích, oslovovat 85 let mladého pana faráře Luboši a tykat mu, z toho se mi taky nějakou dobu potila záda. :)))
a líbí se mi, že u nás ve školce máme paní učitelky Katku a Lenku, ani netuším jak se jmenují příjmením, podle mě jsem to nikde ani nezahlédla. Přitom je to státní školka a paní Lenka je předdůchodové­ho věku

benyka
6720 příspěvků 11.01.19 10:59

@MP blanka Myslím, že na tom není nic k pohoršení. Vy jste jí nabídla oslovování jménem a ona to přijala. Dle mého názoru se dalo předpokládat, že je to myšleno jako reciproční záležitost, na kterou má věk vliv jenom potud, že ze zavedené tradice to starší navrhne a mladší přijme (což se stalo). Ona měla právo předpokládat, že to děláte z čiré náklonnosti a ne kvůli tomu, že Vám „paní“ ani „slečna“ nejde z úst. Hoďte „důstojnost stáří“ za hlavu a berte to z té lepší stránky - třeba to zlepší váš vztah a vzájemné mezigenerační pochopení. :-)

Ophelie
615 příspěvků 11.01.19 11:08

@MP blanka prosím, co to je moletka?

julie74
2692 příspěvků 11.01.19 11:09

@benyka ještě jinak, dá se to brát tak, že Blanka není žádná úctyhodná matróna, kterou by si jménem nikdo netroufl oslovovat. To je lichotka, aby bylo jasno :)))

benyka
6720 příspěvků 11.01.19 11:12

@julie74 Přesně. Mě by naopak zarazilo, kdyby mě po takovém návrhu nepřestala oslovovat příjmením. Řekla bych si, že je to se mnou asi už fakt špatný. :-)

julie74
2692 příspěvků 11.01.19 11:19

@benyka jo. Vidím, že máte jasno. Mmch vybavujete si takovou tu odredovanou, černě oblečenou mládež co nevíte v čem frčí, nevíte kde bydlí, občas žebrají, občas si nahlas pouští muziku - ti mají ve zvyku lidem jako já tykat. Neuvěřitelně jim to zvyšuje pravděpodobnost případného daru. :)))

VeronikK
901 příspěvků 11.01.19 11:50

@Paris1789 já často takhle vyslechnu různé hovory, třeba ve vlaku, před tím neuteču. Někdy se mi to daří odfiltrovat a nevnímat, třeba si čtu, někdy mě to ale v mých myšlenkách ruší nebo se nedaří začíst se tak, abych to neslyšela. No a někdy se s omluvou do hovoru i vmísím. A ne vždy, ale občas se takhle dám s někým do řeči a je to velice fajn, případně se dozvím něco zajímavého - tip na knížku, kde něco sehnat… A svět je malý, jednou jsem takle ve vlaku slyšela nějakou zdravotní sestru, jak líčila chování doktorky v konkrétním zařízení a došlo mi, že by to mohla být matka jednoho našeho žáka. Tak jsem se na to musela zeptat a opravdu paní mluvila o ní (ta doktorka byla hodně zvláštní a nepříjemná, podle toho jsem to poznala).

benyka
6720 příspěvků 11.01.19 11:55

@julie74 Připomněla jste mi, jak se jeden rodič chlubil, že ho pubertální syn v zápalu nějakého výkladu oslovil „vole“. :-)

pavka_l
775 příspěvků 11.01.19 12:33

@VeronikK Dřív bylo běžné, že se hlavně ve vlaku dali do řeči i neznámí cestující ve stejném kupé nebo ve vagóně a bylo normální zapojovat se třeba s dovolením do hovoru. Dnes mají všichni v uších dráty, před sebou notebook nebo šmrdlají prstem po displeji telefonu a nikdo s nikým nemluví. Teď píšu jak stará babka :-D

julie74
2692 příspěvků 11.01.19 12:44

@pavka_l a to já se do řeči dávám a lidi se mnou taky …
podle mě spolu lidé mluví, cizí hovory poslouchají, i já poslouchám, jo a taky koukám lidem do oken, na balkony atd. Možná už jsem to tu psala, nedávno nějaký pán nějakým dost exotickým jazykem telefonoval v autobusu o Petře Procházkové a Šamilu Basajevovi, strašlivě by mě zajímalo co z těch starých historek dneska vydalo na dvacet minut hovoru. Velice vzrušeného :)))

chitrá alex
234 příspěvků 11.01.19 12:47
@Ophelie píše:
@MP blanka prosím, co to je moletka?

Nejspíš to bude malá, dost oplácaná osoba. Formálně dejme tomu plnoštíhlá, neformálně spíš plno než štíhlá.

MP blanka
1668 příspěvků 11.01.19 13:02

„@Ophelie“,chitrá alex -ano, moletka je také lepšie znejúce pomenovanie pre silnejšiu/ nie obéznu / ženu.
@julie74 @benyka -nebojte, nepotrpím si na nejakú skostnatelú dôstojnosť a rýchlo som si zvykla.Len zafungoval moment prekvapenia.

julie74
2692 příspěvků 11.01.19 14:05

@MP blanka @MP blanka zkostnatěle důstojná osoba nenosí červené sportovní botky :))

MP blanka
1668 příspěvků 11.01.19 14:10

@julie74: zaiste myslíte moje červené papuče v nemocničnom fotbalovom outfite, však ? Teraz ste ma prekukla !

Temperance
1212 příspěvků 11.01.19 15:07

@julie74 @MP blanka @benyka Mně dalo dost práce přesvědčit moji kadeřnici, aby mě přestala oslovovat „paní X.“ a přešla na křestní jméno s vykáním. Jsme jen pár let od sebe, její příjmení jsem zjistila až podle diplomů visících v kadeřnictví (mezitím se osamostatnila a diplomy už nevyvěšuje). Doporučili mě k ní moji přátelé, o kterých když mluvíme, používáme taky jen jejich křestní jména, připadala jsem si trapně být v tomto kontextu jediná „paní“. Obecně nesnáším asymetrii ve vztazích - jedna dost blízká o 15 let starší známá, která mě viděla vyrůstat a které jsem vykala a oslovovala ji „paní Q.“ nějak propásla chvíli, kdy jsem dospěla, a nabídla mi tykání až k mým padesátinám; sama pro sebe jsem se zařekla, že tohle nikomu udělat nechci - tykat dospělému člověku a nechat si vykat. Stejně tak se mi nelíbí oslovovat poskytovatele služeb křestním a nechat si říkat příjmením (pokud možno i se všemi tituly :-P).

Temperance
1212 příspěvků 11.01.19 15:12

@profesorka Jj, to už se mi stalo mockrát. Kliknu na vlákno, jenže počítač ještě načítá reklamy v pozadí, seznam vláken díky tomu poskočí a otevře se jiné. Naštěstí ale zpravidla jsem zvědavá, co kdo napsal, takže si včas uvědomím, že jsem jinde…

VeronikK
901 příspěvků 11.01.19 15:21

@pavka_l já se právě občas dám do hovoru s někým, taky si pak přijdu jak stará babka :-) Ale lidi na to často reagují dobře, bavím se se starými i mladými.
Na druhou stranu dost často umím mezi lidmi, hlavně v davech, vypnout, vůbec je nevnímám, jen tak jakoby periferně. To mám taky ráda, takovou tu anonymitu velkoměsta…

benyka
6720 příspěvků 11.01.19 15:24

@Temperance Taky mi to dělá, ale až cca poslední rok, dřív to nedělalo. Nevím, co se změnilo, ale dost mě to zlobí. A když už jsme u toho klikání - v poslední době, když se mi zalíbí nějaký model v reklamě vpravo, chci si jej prohlédnout blíž a kliknu na něj, otevře se příslušná stránka ne přímo na něm, ale v kompletní obecné kategorii (naposledy to byly „koktejlové šaty“ v Orsay). A když celou tu kategii poctivě prohledám, ty šaty z reklamy tam vůbec nejsou. Jestli je to tím, že jsou vyprodané a vypárali je jenom z katalogu a z reklamy ne, tak to dělají blbě, protože příště už se na to rovnou vykašlu.

VeronikK
901 příspěvků 11.01.19 15:33

@Temperance jeden soused mi zase ve věku zhruba 18 let začal najednou vykat, a to musím říct mi přišlo strašně zvláštní. Vím, že to myslel dobře a korektně, ale necítila jsem se na to asi… Jinak mi nikdy nevadilo, pokud mi třeba rodiče spolužáků tykali a já jim vykala a vydrželo to do dospělosti.
Nejhorší je to pro mě teď, ve 20 jsem prostě počkala, až mi ti „dospělí“ starší nabídnou případně tykání, a to i muži, pokud jsou opravdu starší. Zato dnes čekám, co bude, a pak mi dojde, že hlavně u mužů je to na mě, když jsou starší jen třeba o pár let. Nějak si na to nemůžu zvyknout, že jsem dospělá a „stará“…

Matmys
2002 příspěvků 11.01.19 15:37
@benyka píše:
@julie74 Připomněla jste mi, jak se jeden rodič chlubil, že ho pubertální syn v zápalu nějakého výkladu oslovil „vole“. :-)

U syna se to snese… Mě takto („tývoe“) oslovuje v zápalu vysvětlování jeden zákazník :)

sirena007
1026 příspěvků 11.01.19 15:42

@Matmys Zkuste ho příště oslovit „vy dobytku“ ;-)

Matmys
2002 příspěvků 11.01.19 15:45

@sirena007
Ale on je milej. Jenom trošku zastydlej :)
A vsadím se, že o tom ani neví - je to jeho balastní slovíčko a už kolikrát jsem ho zaslechla , že to říká i v širším fóru na jednání.

Stránka:  « Předchozí 1 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1085 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Začíná výstava šíleného hedvábníka

Zika a Lída Ascherovi jsou československými legendami ve světě... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Ponerovi: Značka, která obléká celebrity

Autor: Martina

Sourozenci Jakub a Nikol založili značku PONER, která obléká i... Celý článek