Stížnost na cokoliv

Fotoalbum tématu (471) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Oldyn
6227 příspěvků 12.2.20 09:25

Slovensky rozumím, narodila jsem se ještě v době, kdy večerní zprávy četl československý pár a sledovala Perinbabu každý Vánoce. Leč moje děti jsou ze slovenštiny dost mimo a naposledy si syn, po jedné špatné zkušenosti v minulosti, raději objednal v angličtině. Jo, tak jsme to dopracovali, já osobně nedávám čísla, pokud je slovák drnčí. Ale Slovensko milujeme, Tatry, paní prezidentku, euro, termály, Tatrateu, pohostinnost.
Nedávno jsem pochválila jedné ženě cukle, prakticky z našeho rodiště nevytáhla paty tak jsem předpokládala, že rozumí…

Titia
48 příspěvků 12.2.20 10:50

Jsem ročník 2000 a nevšimla jsem si, že by moji vrstevníci měli nějaký zásadnější problém se slovenštinou, rozhodně si nemusíme objednávat v angličtině, proto mě historka od @Oldyn překvapila. Určitě je spousta slov, ve kterých si nejsem jistá, ale nestává se mi moc často, že bych jejich význam nepochopila z kontextu a tak nějak jsem žila v tom, že to mají všichni podobně. Teď na vysoké jsem slovenštině vystavena častěji, tak 1/5 studentů jsou Slováci a i tam mi přijde, že s tím nikdo nemá větší problém. Sem tam se někdo doptá, tak se zasmějeme, každopádně spolu nemluvíme anglicky :)

Anička dušička
59 příspěvků 12.2.20 12:37
@MP Janka píše:
Já mám takovou svoji soukromou teorii, že jsou lidé, kteří slovanským jazykům rozumí dobře, a když se začnou učit třeba rusky, leze jim to do hlavy tak nějak samo. A pak jsou lidé, pro které jsou slovanské jazyky španělská vesnice, a na ruštinu musí dřít mnohem víc, než když se učili anglicky, německy nebo francouzsky.

Tým to asi nebude, jedná sa totiž o rôzne typy jazykov (slovenčina, čeština, ruština aj nemčina sú flektívne jazyky, angličtina a francúzština sú anylytické/izolačné jazyky). Jednotlivé morfologické typy jazykov fungujú na rozdielnych princípoch, taký orientačný prehľad je napr. tu:
https://cs.wikipedia.org/…_jazyk%C5%AF

Ako rýchlo/ľahko/dobre sa niekto naučí nejaký jazyk ovplyvňuje veľa vecí. Niektoré faktory majú malý vplyv, iné veľký, a sú aj také, ktoré sa obabrať nedajú (napr. to napočúvanie).

bao-baba
629 příspěvků 12.2.20 13:57

@Anička dušička
No vida, teď je mi jasné, proč se mi zdá lehčí němčina než angličtina. Většina lidí, se kterými jsem o tom mluvila, má opačný názor, asi proto že v němčině je der, die, das. Jenom maminka mojí kolegyně, která je simultánní tlumočnice (tedy ta maminka) se mnou souhlasí. Ty miliony idiomů v Aj mě jednoho dne zahubí a nakonec správné použití členů také není tak jednoduché, jak se jeví v první lekci :-.

Vinca_minor
1372 příspěvků 12.2.20 18:58
@Temperance píše:
@Vinca_minor „Makom“, prosím ;-)

A mně se na tom hned něco nezdálo :D Omluva za psanou slovenštinu - nebo spíš za neúspěšné pokusy o psanou slovenštinu - viz výše.

mimi
211 příspěvků 12.2.20 20:02

Od detstva som hltala knihy v cestine (mala som ich radsej nez slovenske). Ale miestami uz teraz, som mala dojem, ze mi trochu unika.
Bola som vsak v kine, a az skoro v polovici filmu som si uvedomila, ze titulky su ceske. Prislo mi to uplne prirodzene. Tak ma to potesilo, ze to so mnou a nebude este take zle :-D.

BeKaa
492 příspěvků 15.2.20 15:39

Ventilovala jsem něco, co jsem neměla…

Anička dušička
59 příspěvků 16.2.20 17:43

Ešte k jazykovej debate - tu: https://www.youtube.com/watch?… je najnovšie video od Gavina, rodilého Američana, ktorý sa ako svoj druhý cudzí jazyk (prvý má portugalčinu) tri roky učí češtinu. Gavin v tomto videu skúša, či bude rozumieť hovorenej a písanej slovenčine. Výsledok jeho pokusu je veľmi zaujímavý :-)

Uživatel je onlineMP blanka
2263 příspěvků 16.2.20 18:05

@Anička dušička - úžasný chlapec!

Anička dušička
59 příspěvků 16.2.20 18:53

@MP blanka Hej, je. Natrafila som na jeho videá pred nejakými dvoma rokmi a veľmi ma motivujú pri mojom úsilí zvládnuť cudzí jazyk perfektne.

benyka
7986 příspěvků 16.2.20 18:56

@Anička dušička Málokteré video se mi podaří shlédnout až do konce, ale tohle je jedno z nich. Závidím každému, kdo má talent na řeči a zároveň nemá zábrany otavřít ústa. :-)

Edit: A navíc ta odvaha, když chyby v češtině dělá i Čech. :-) Budu si to muset už konečně zapsat za uši: https://www.mojecestina.cz/…ut-zhlednuti

Příspěvek upraven 17.02.20 v 09:15

lorens
2276 příspěvků 17.2.20 02:56

Přiznám se, že obdivuji každého, kdo se učí česky nebo slovensky, když to nepotřebuje, protože já bych se maďarsky nebo finsky učila, jen kdybych tam měla žít nebo kdy by to měl být pracovní nástroj. Učit se jazyk, který je nepoužitelný jinde než v jedné málé zemi, je pro mne ztráta času. Gavina tudíž nechápu, i když obdivuji úsilí, které tomu věnuje, ale jeho výslovnost mě drása natolik, že déle než dvě minuty ho poslouchat nedokážu. Není to hezké, ale co už se mnou.

Čechům a Slovákům rozumím stoprocentně, když mluví svou mateřštinou. Dost často jim nerozumím, když mluví anglicky. Kdysi jsem rozuměla taky bez problémů, ale jak si ucho zvyklo na to, jak mluví rodilí, zlenivěla jsem a už to vždy napoprvé nedešifruji. Dřiv jsem nechápala, že Američan nerozumí jen proto, že někdo akcentoval nesprávnou slabiku, ale už jsem na tom skoro stejně.

Anička dušička
59 příspěvků 17.2.20 09:29

@lorens Tak (brazílska) portugalčina je pre Gavina pracovný nástroj. Zvládol tento jazyk tak dobre, že má na youtube kanál SmallAdvantages, na ktorom učí Brazílčanov po anglicky. Má 1 650 000 odberateľov, Gavin je najobľúbenejším zahraničným youtuberom v Brazílii.

Keď sa pred časom Gavin rozhodoval, ktorý jazyk sa bude učiť ako ďalší, chcel skúsiť jazyk iného morfologického typu (portugalčina je tiež analytický jazyk). Vybral si češtinu, lebo jeho rodina má české korene (aj keď okrem Gavina už česky nikto z nich nehovorí). Áno, má prízvuk, ale učí sa češtinu len tri roky a v Česku bol len na niekoľkých krátkych návštevách. Dajme mu čas :-).

Mimochodom, vy po anglicky hovoríte ako rodilá? Ak áno, ako dlho trvalo dosiahnuť takú jazykovú úroveň, a koľko z toho ste žila v anglickom prostredí? (Nepýtam sa ironicky, naozaj ma to zaujíma.)

lorens
2276 příspěvků 17.2.20 10:44

@Anička dušička Žiju tady skoro dvacet let. Jak dlouho přesně to trvalo než se mě lidi přestali ptát, odkud jsem, si už nepamatuji. Chvíli ano, protože jsem se původně učila britskou angličtinu, ale tři roky to nebyly. Jednak mám na akcenty mimořádně vyvinuté ucho, není to moje zásluha, narodila jsem se tak, opičím se velmi zdatně :) a taky jsem měla v manželovi nemilosrdného hlídače výslovnosti. Opravoval, jakmile mi něco jen trochu uklouzlo. Chtěla jsem to tak. Své křestní jméno, které tady existuje, píšu česky a hodně lidí si myslí, že takový spelling je děsně cool nápad mých rodičů, tak to asi skutečně znát není. Mně lehký akcent nevadí, naopak mi to přijde sexy, jen už jsem lína se soustředit, když je akcent víc než lehký a nejsem na to hrdá, naopak jsem zděšená, protože kdysi jsem rozuměla úplně každému. Když Čech tvrdil, nerozumí slovenštině, považovala jsem to za mentální lenost, jinak to přece není možné. Tady ve zprávách otitulkují i anglicky mluvícího člověka z některé africké země, i když je jasné, že celou školní docházku absolvoval v angličtině, jen má výraznější přízvuk. Prostředí holt člověka poznamená. Stejně mluvím i španělsky. A myslím si, že keby som hovorila po slovensky, tiež by ste si ničoho nevšimli. :) Jazyky přitom nikdy nebyly mým koníčkem, učila jsem se jen z nutnosti a nijak zvlášť ráda. Možná proto nechápu Gavinův zápal.

Anička dušička
59 příspěvků 17.2.20 11:23

@lorens No, každý má nejaké koníčky a Gavina jazyky evidentne bavia :-).

Mať ucho na prízvuky je obrovská výhoda. Ja to nemám, kopec iných ľudí tiež nie, tak nám ten nácvik správnej výslovnosti proste trvá dlhšie až veľmi dlho :-(.

Každopádne, ďakujem za odpoveď, sú to pre mňa veľmi užitočné informácie.

lorens
2276 příspěvků 17.2.20 12:19

@Anička dušička Problém je taky v tom, že ve školách učí jazyky lidi, kteří nejsou rodilí a mají taky akcent, tak výslovnost u žáků vypilovat nedokážou, ale jinak to nejde. Podle mě odstraňovat už zažité chyby vyžaduje víc úsilí než učit se správně hned od začátku. Pořád je ale lepší mluvit s přízvukem a dle možnosti gramaticky správně než nemluvit vůbec.

Lidi jsou tady přátelští a nemají problém pohovořit s úplně cizí osobou a když slyší cizí přízvuk, hned se ptají odkud člověk je. Což je fajn jednou, dvakrát za den, ale desetkrát už je v mém případě o nervy, protože pak vždy nasleduje otázka, jak se sem člověk dostal a opakovat stejnou story desetkrát denně na to já nemám a zároveň nechci být hrubá a odseknout, že jim do toho nic není. Proto ta snaha splynout s davem.

DanielaS
5057 příspěvků 17.2.20 14:23

Vite, co je zajimave? Ja jsem Cech jak poleno, cela rodina je ceska. Na syna, narozeneho a zijiciho v cizine, nikdy nemluvil cesky nikdo jiny nez rodili Cesi.
A on mluvi cesky s naprosto prisernym italskym prizvukem! Asi jako Dejdar, kdyz hral Itala ve Slunce, seno, erotika.

Anička dušička
59 příspěvků 17.2.20 17:11
@lorens píše:
Problém je taky v tom, že ve školách učí jazyky lidi, kteří nejsou rodilí a mají taky akcent, tak výslovnost u žáků vypilovat nedokážou, ale jinak to nejde. Podle mě odstraňovat už zažité chyby vyžaduje víc úsilí než učit se správně hned od začátku. Pořád je ale lepší mluvit s přízvukem a dle možnosti gramaticky správně než nemluvit vůbec.

Do bodky súhlasím :-).
Našťastie, dnes sa dá už tento problém celkom ľahko vyriešiť. Nájsť si rodilého učiteľa (a potom sa s ním učiť) sa dá bez problémov cez internet, napr. cez Italki.

Anička dušička
59 příspěvků 17.2.20 17:13
@DanielaS píše:
Vite, co je zajimave? Ja jsem Cech jak poleno, cela rodina je ceska. Na syna, narozeneho a zijiciho v cizine, nikdy nemluvil cesky nikdo jiny nez rodili Cesi.
A on mluvi cesky s naprosto prisernym italskym prizvukem! Asi jako Dejdar, kdyz hral Itala ve Slunce, seno, erotika.

To je naozaj zaujímavé, teoreticky by mal byť bilingválny. Môžem vedieť, ako často a koľko ľudí so synom hovorí česky?

julie74
3672 příspěvků 17.2.20 19:57

Kamarád cca po vejsce odešel do Německa, našel si tam práci, ženu, měli dítě. Takže německy mluvil pořád. Po šesti letech se rozešli, dítě mu zůstalo, presunuli se do Kanady. V panice aby dcera zapadla, i doma mluvili jen anglicky, oba začínali s velmi školní verzi. Teď po patnácti letech už mluví česky s těžkým přízvukem a vypadávají mu slova, německy i anglicky s přízvukem který prý nepřejde. Přijde mi zajímavé, že vlastně nemá žádný „rodný jazyk“.

Oveeec
2310 příspěvků 17.2.20 20:00

Tak jsem právě otevřela Youtube a první, co na mě vyskočilo, byl Gavin, ačkoli jsem si ho nikdy nepouštěla. Já už se tomu většinou ani nedivím, ale tohle mě docela dostalo - že nemusíte ani na nic klikat, stačí, aby na tom jenom spočinulo vaše oko (ale jo, možná jsem dala zelený rameno příspěvku, kde se o Gavinovi mluvilo).

julie74
3672 příspěvků 17.2.20 20:48

@Oveeec já jsem dnes mluvila s paní z úřadu, do poznámek jsem si napsala její mailovou adresu, úřední, a když jsem otevřela fb, tak mi to hned nabízí její soukromou stránku???

Oveeec
2310 příspěvků 17.2.20 21:32

@julie74 Kam do poznámek? Neříkejte, že do papírového diáře?! :) Myslím, že jsem tu před časem už psala, že jsem jednou doma jenom mluvila o jedné věci, kterou jsem ale na internetu ani nikde vůbec nehledala, a ona na mě vzápětí vyskočila v reklamě na FB. Musela to být tenkrát hodně velká náhoda, ale docela jsem koukala.

lorens
2276 příspěvků 17.2.20 21:52

@DanielaS Náš chlapeček přízvuk nemá, možná má o něco chudší slovní zásobu, ale ne natolik, aby si toho někdo všiml. Do školy chodí jenom tady, tak by asi některé termíny z fyziky, chemie a pod trochu improvizoval, ale zase, když slyší, pamatuje si. My máme v rodině další děti, které vyrůstají ve Švýcarsku a Holandsku a taky by to nikdo nepoznal. Ty rodiče pro jistotu posílají na jakési letní tábory, kde se mají zábavnou formou v češtině utvrdit. Chlapeček mi nad tím ohrnul nos. Je pravda, že ty další děti mají oba rodiče Čechy a jinak doma nemluví.

@julie74 Taky znám takové, co neumí žádnou řeč. A taky lidi, co se tady narodili, vystudovali, nikde jinde nežili a mají třeba znatelný hispánský přízvuk. Nevím, čím to je.

lorens
2276 příspěvků 17.2.20 21:55

@julie74 Já jsem asociál, sociální sítě nevedu, tablet, notebook, pc a telefón zásadně ne sync a nic na mě nevyskakuje a taky negooglím. Jako iluze si velké nědělám, ale aspoň mě to neruší.

Stránka:  « Předchozí 1 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek