Stížnost na cokoliv

Fotoalbum tématu (584) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Bystromila Klíšťová
94 příspěvků 3.6.21 07:57

@Judy24 K nám loni zabloudila zraněná kočka, o kterou jsme se postarali a hledali původního majitele. Podle veterináře to byla kočka, která určitě žila v domě. Jenže tři měsíce s ní prostě nic dělat nemůžete, není vaše. Kočka šikovná a v kolektivu sousedovic kocourů oblíbená, takže jsme si v jarním lockdownu odchovali koťata a nové majitele nebyl problém sehnat. V neděli večer inzerát na bazoši, v pondělí odpoledne byla všechna pryč. Přijela si pro jedno i paní z 30 km vzdáleného statku s tím, že obyčejná koťata zdarma díky rozšířené kastraci už prostě skoro nejsou k mání. Jen útulkové „poznamenané“ kočky, které by mohly mít problém s ostatními zvířaty. Je to samozřejmě jedna statisticky nevýznamná zkušenost, stejně jako už „naši“ kočku pozdější kastrace na povaze nijak nepoznamenala. Jen nemizí pryč na celou noc, spíš na kratší procházky, a to i s tím kocourem, co byl nejspíš otcem koťat. Tak by mě zajímalo, jestli jsou kočky sexuálně aktivní i po kastraci, nebo jsou jen kámoši.

xSx
1089 příspěvků 3.6.21 09:29

@MP Janka wut? Velky zasah do tela? Kastrace se dneska da delat dost setrne, casto se dela uz jen maly rez z boku. A vykastrovat kocoura je jeste jednodussi, i kdyz to dela min lidi. A kdyz proste nemate chovnou stanici, tak je to hazard s tim mnozenim, tuhle mentalitu fakt nechapu.

bao-baba
1786 příspěvků 3.6.21 09:51

@surrik Souhlasím s vámi. Množení pobíhajících koček je krajně nezodpovědné. I když kočky opravdu miluju a jsou to moji mazánci, tak jsem jednoznačně za kastraci. Kočka je velký lovec a neměly by být přemnoženy.

bao-baba
1786 příspěvků 3.6.21 09:54

@MP Janka Víte, ta hormonální rovnováha…do hormonální rovnováhy se masově zasahuje i u lidí - hormonální antikoncepce. Tam kde bydlím mají „náplavy“ kočky kastrované, zatímco starousedlíci ne. Řekla bych, že to může být i tím, že pro lidi na venkově není kočka mazlík, ale funkční zvíře a mají postoj, že když nebude tahle, bude jiná. Ony ty venkovní kočky často nežijí moc dlouho, někde jsem nedávno četla, že průměrné dožití u nich je cca 3 roky. Tedy nevím, jak to měřili.

bao-baba
1786 příspěvků 3.6.21 09:59

@Bystromila Klíšťová Za svůj život jsem měla 3 kočky z útulku, jsou naopak hrozně vděčné a milující. Pokud se týká sexuality kastrátů, jeden soused mi říkal, že jejich kastrovaný kocour za kočkami chodí. Asi to bude jako u lidí, někteří kastráti jsou také schopni pohlavního styku.

MP Janka
807 příspěvků 3.6.21 10:50

@bao-baba @xSx
Psala jsem, že u venkovních koček je kastrace asi jediné řešení. Jen netvrdím, že je to pohodička bez následků a má se kastrovat všechno a hned.

Jestli hrabání se v břišní dutině není velký zásah, tak v pořádku. Kočky moc neznám, až na ty stájové, kde jsem při kastraci asistovala. Žádná to nevzala na pohodu a chvíli trvalo než zase začala lidem věřit.

Pokud můžu soudit podle koní, tak někteří valaši na klisny skáčou, asi hlavně ti později kastrovaní. Já zažila jen jednoho a jen po příchodu do nového stáda, za chvíli ale zlenivěl a kobyly ho nezajímají. Klisny se u nás většinou nekastrují, asi ta operace přeci jen není taková brnkačka, i když kobyla v říji je občas na zabití, v práci se nesoustředí, vidí duchy, celkově je v ty dny nervní a ve stádě pak chudáci valaši jen tupě koukají, proč se jim ta kobyla cpe zadkem pod čumák a pořád na ně doráží, nastavuje se a učurává kudy chodí.

No a s hormonální rovnováhou jsou problémy i u lidí, stačí jak se ženou zamává menopauza. Po odebrání vaječníků se hormony dodávají do těla uměle.

Byljednoujedenživot
226 příspěvků 3.6.21 13:33

@MP Janka S hormonální nerovnováhou si může člověk poradit díky medicíně. Kočky, které jsou přemnožené, si samy neporadí s tím, že mají několikrát do roka koťata. Vaše příspěvky vyzněly tak, že je lepší kočky nekastrovat. Nevím, jestli jste to chtěla.

Je v zájmu každé obce, aby nechala toulavé kočky kastrovat a postarat se o jakékoli toulavé zvíře. Není velká hitparáda sledovat, jak lidi kočky tráví, střílí, jak žerou blechy malá koťata zaživa, a už vůbec není super čichat moč kocourů, kteří si značkují teritoria.

Lakerol
236 příspěvků 3.6.21 13:34

Mě vrtá hlavou, proč rovnou kastrovat, jestli by nestačila vasektomie nebo přerušení vejcovodů jak u lidí. U domácích koček má kastrace výhodu, že se zklidní a nemrouskají, ale u divokých koček je to asi jedno. Přece jen je to menší zásah a rychlejší rekonvalescence.

MP Janka
807 příspěvků 3.6.21 15:02

@Byljednoujedenživot
Hned do prvního příspěvku jsem napsala: „Ale u těch venkovních koček to je jediné řešení, jak jejich stav nějak rozumně regulovat.“
Asi se fakt neumím vyjadřovat… Mně osobně to přijde dost jasný. Jen jsem si dovolila poznamenat, že kastrace je operace a zásah do organismu a může mít následky, a proto chápu, že jsou lidé, kteří kastrace odmítají.

agirt
15 příspěvků 3.6.21 15:56

@MP Janka
Kastrace je jediný rozumný zásah nejen u venkovních, ale i u domácích koček. Ponechání pravidelně ovulující kočky v domácích podmínkách, je většinou téměř „týrání zvířat“. Kočky to nesou daleko hůř než ostatní živočišné druhy, nezřídka je třeba takovouto kočku tlumit nejen hormonálně, ale i pomocí sedativ. Kastrace se v dnešní době provádí již většinou laparoskopicky, se 2 až 3 stehy. Komplikace jsou velmi vzácné. Kočku to změní tak, že se přestane celoživotně mrouskat a zuřivě shánět sexuální partnery. Někdo uvádí, že je po kastraci více mazlivá. Taktéž kocouři, u kterých to často zmenší akční radius (nechodí za holkama tak daleko), takže kastrát má o něco menší šanci, že ho srazí auto. Jinak mezi lidmi se stále drží pověra, že kastrace až po prvních štěňatech/koťatech. To je naprostý nesmysl.

Singer ka
100 příspěvků 3.6.21 16:03
@MP Janka píše:I když kastrace venkovní kočky otevřenou metodou, když se jí nepodaří včas někam zavřít a nebo před zákrokem uteče, je chuťovka, když to z ní pak teče horem dolem a do toho otevřená břišní dutina.

my nechávali kastrovat tři kočky a kocoura a z žádne nic neteklo, první před třemi lety, odebrány vaječníky, malá jizva na boku, vyspala se z narkózy a byla v pohodě, problém byl že si ránu lizala, tak že si vylízala steh, veterinář ji dal pro jistotu antibiotika, vše srostlo, zarostlo, litá venku, doma se moc nezdržuje. letos ty dvě,,toulavky, starší už byla zase březí, té vzali i dělohu, malé jen vaječníky, jizva na břiše u té první delší. ven šly hned první noc, bála jsem se o stehy a kontrolovala při každém návratu, vse v pohodě, zarostlo, kočky chodí jen na jídlo v zimě se drží doma víc. Kocour, přitoulany, šel loni. Žadné stehy jen dvě pidijizvicky. Kocour se valí věčně doma a stal se z něj neuvěřitelný mazel. Zjara se párkrát pokoušel obskočit tu malou vykastrovanou.
Myslím že jediný opravdový důvod proč lidi nechtějí kastrovat kočky, že za to nechtějí platit,
edit: chybějící písmena a slova, přebývající písmena a slova.

Příspěvek upraven 03.06.21 v 16:26

Porkpiehat
2872 příspěvků 3.6.21 16:05
@MP Janka píše:
@Judy24
Já odpor ke kastraci chápu. Je to velká operace, je to zásah do těla a nějaké hormonální rovnováhy. Zvíře to nějak změní, bude se vyvíjet jinak kastrované než nekastrované. Zvlášť když se kastrují mláďata a puberťáci.
Ale u těch venkovních koček to je jediné řešení, jak jejich stav nějak rozumně regulovat.I když kastrace venkovní kočky otevřenou metodou, když se jí nepodaří včas někam zavřít a nebo před zákrokem uteče, je chuťovka, když to z ní pak teče horem dolem a do toho otevřená břišní dutina.

Co to je prosím vás „otevřená metoda“? Představuji si to jako nějakou hororovou scénu, kdy běhá pološílená kočka a za ní jí vlajou vnitřnosti.

Moir
2557 příspěvků 3.6.21 17:06

@Lakerol protože 1. nechcete značkujícího, pohlavně dospělého kocoura
2. bude se stejně rvát a toulat

if5
484 příspěvků 3.6.21 20:03

Chápu kastraci toulavých koček kvůli veřejnému pořádku - je to humánnější, než je utratit.
Nechápu kastraci „mazlíčků“ - proč si raději nepořídit plyšáka, než mrzačit živé zvíře kvůli našim představám o tom, jak má žít?

Singer ka
100 příspěvků 3.6.21 20:09

@if5,, mazlíček,, je víc než toulavá kočka???
který z nich je víc, který je vykastrovaný? a který ne? poznáte rozdíl??

BeKaa
654 příspěvků 3.6.21 20:16

Já tomu příliš nerozumím, takže jsem si nechala poradit od našeho veterináře, kterému věřím. Kočky jsem nechala kastrovat asi v 6 měsících, zvládly to skvěle, veterinář jim ránu potřel nějakou stříbrnou mastí, díky tomu nemusely mít obvaz, jizva nehnisala, i tak byla malinká a rána se krásně a rychle zhojila.

madlusa
84 příspěvků 3.6.21 20:30

@if5 No, já osobně moc nefandím dnešnímu přístupu ke zvířatům jako mazlíčkům (prostě nevim, proč by měl mít každej doma zvíře). Ale nekastrování kočky, která je jen doma, je týrání. Po čase se z neustálého nevyslyšeného mrouskání (přičemž se intervaly zkracují) zcvokne a může být i agresívní. Prostě jí šibne a začne útočit na všechno co se pohne. Kamarádka má slušný jizvy.

Lakerol
236 příspěvků 3.6.21 20:39

@Moir Myslela jsem to hlavně u těch divokých, kde odpadají vámi zmíněné benefity. Přece jen ty kočky po kastraci ztratí sociální postavení ve smečce, což mohou nést špatně. Kromě toho by nakonec populace zplodila míň koťat, než v případě kastrace, protože neplodní sexuálně aktivní jedinci by snižovali šanci na setkání dvou plodných jedinců.

Moir
2557 příspěvků 4.6.21 08:25
@if5 píše:
Chápu kastraci toulavých koček kvůli veřejnému pořádku - je to humánnější, než je utratit.
Nechápu kastraci „mazlíčků“ - proč si raději nepořídit plyšáka, než mrzačit živé zvíře kvůli našim představám o tom, jak má žít?

kastrace má pro nechovná zvířata zdravotní benefity, mimo jiné, nekastrovaným nechovným kočkám a fenám bez kastrace hrozí zánět dělohy, pyomera, nepřetržitá říje, což je pro zvíře dosti stresující a tělo vyčerpávající stav i za situace, je-li jen sezónní; jak jsem už napsala výše, vykastrovaný kocour neznačkuje, nepere se, není agresivní, netoulá se za kočkama
nepersonifikujte zvíře, pro něj je kastrace chvilkové nepohodlí a pak už o tom prostě neví, netouží po potomstvu, když nemá hormony, nelituje, že by je bez kastrace mít mohlo, prostě žije
prosím, najděte si relevantní informace, než začnete zachraňovat svět

Moir
2557 příspěvků 4.6.21 08:26
@Lakerol píše:
@Moir Myslela jsem to hlavně u těch divokých, kde odpadají vámi zmíněné benefity. Přece jen ty kočky po kastraci ztratí sociální postavení ve smečce, což mohou nést špatně. Kromě toho by nakonec populace zplodila míň koťat, než v případě kastrace, protože neplodní sexuálně aktivní jedinci by snižovali šanci na setkání dvou plodných jedinců.

ono je jaksi cílem tu venkovní smečku vůbec nemít

Ghost B.C.
4069 příspěvků 4.6.21 08:59

Nejde mi citace, tak si tu větu půjčím takhle, aniž bych to ale mířila konkrétně na vás.
@MP Janka „…a proto chápu, že jsou lidé, kteří kastrace odmítají.“

Musím říct, že bych ten postoj chápala tak maximálně u někoho, kdo nikdy neviděl přemnoženou kočičí kolonii na vlastní oči. Protože už jsem se setkala s mnoha lidmi (a v malé obci stačí i jen jeden takový majitel), kteří tento „nesouhlas s kastrací“ aktivně převáděli do praxe a bohužel to byli vždy jen tací, kterým se hromada zanedbaných koček množila geometrickou řadou 3× ročně. Každou chvíli se pak nějaká kočka válí sražená na silnici, koťata chodí porůznu vrhat k sousedům, kteří o to jednak nestojí, druhak neví, co s nimi a protože kočka a koťata nejsou jejich, tak nedělají nic, což částečně i chápu. Zodpovědnější volají (ve většině případů už od podobných majitelů přeplněný) útulek, což je řešení akorát do koťat dalších. Naprosto zbytečně narozená koťata často umírají bez pomoci a plná parazitů na vleklé infekce a ty která to přežijí a vyrostou, tak samozřejmě vyvinou svůj vlastní akční rádius a začnou „zamořovat“ celou obec, případně přilehlé a decimují drobné ptactvo nebo mladou drůbež.
Argumenty typu „tady jsme na vesnici, tady se to neřeší“, „to je prostě příroda“, „my potřebujeme myšilovy“ (že ten údajný myšilov si jde raději nachytat kuřátka k sousedce už nevidí), „nemáme je jak chytit“, „to není naše kočka (nebo tři-čtyři-pět)“ se opakují jak kolovrátek. Kdo chce znít míň jako ignorant - ve finále ale spíš víc - tak použije ono zmíněné „já s kastrací nesouhlasím“, ale vždy to maskuje jen to, že za kastraci majitelé nechtějí zaplatit, protože už těch koček, u kterých s kastrací nesouhlasí, mají třeba 10. A protože na veterinu nevezmou ani kočku nemocnou nebo zraněnou. Vždyť je to jen kočka, že.
Co sleduji místní útulek, osudy přišedších koček a koťátek nejsou jiné. A „argumenty“ proč nekastrovat se stále opakují.
Chápu, co jste tím chtěla říct, a že vám to vysvětlovat nemusím, ale asi tak o 90 % těch, kteří argumentují nesouhlasem s kastrací si myslím své. Oni většinou nesouhlasí s tou cenou a tím, že by pro to museli něco udělat.
Voilá máme tu další kolinii „divokých“ koček, která ovšem prapůvodně majitele má a dalo se jí zabránit jednou/dvěmi kastracemi. A výše napsané se opakuje stále dokola. Pak jsme najednou u těch kastrací masových, ale proč, že.

P. S. Že nejsou kvůli rozšířené kastraci dostupná koťata zdarma vůbec nevidím jako problém. Ten poplatek za kočku v útulku není zas tak velký (je to poplatek za kastraci kočky, u nás v prdelákově 300 Kč, jinde možná víc, nicméně to pořád ani zdaleka není cena kastrace, kterou byste na veterině dali vy, jako běžný smrtelník) a kdo se chce o kočku starat, tak rád útulku odlehčí a ten poplatek zaplatí.

edit: Jinak samozřejmě nerozporuji, že šetrnější způsob sterilizace by pro kočku nebyl lepší. Ale i tak pořád budeme u toho, že to stojí peníze, které nezodpovědný majitel prostě nedá, protože „tolik za kočku platit nebudu“. A bohužel to není vybájená fantazie, ale realita.

Příspěvek upraven 04.06.21 v 10:32

Lakerol
236 příspěvků 4.6.21 09:35

Tady jsem našla zajímavý článek k tematu:
https://www.nationalgeographic.com/…-pets-nation
Zaujalo mě především toto:
„The results showed that if 35 percent of a cat population underwent TVHR, that population would be reduced by half and would disappear in 11 years. Alternatively, if the cat population underwent TNR, 82 percent of cats would need to be captured and neutered in order to eliminate the colony in 11 years.“
Zmiňují studii srovnávající kastraci a vasektomii/hysterektomii (TVHR). Podle výsledků pokud 35 % jedinců prodělá TVHR, populace klesne na polovinu a zmizí během 11 let. V případě kastrace je stejného výsledku dosaženo po vykastrování 82 % populace.
Píše se tam taky o tom, co jsme zde už zmiňovaly, tedy že se neodstraní negativní projevy chování, ale pokud je těch koček rychle polovina, tak ke zlepšení určitě dojde.
Je to tedy model, ale ten rozdíl mě opravdu překvapil, bohužel doma nemám přístup k fulltextu a ani čas ho číst. Bez této debaty by mě asi nenapadlo to nějak podrobněji zkoumat, aspoň jsem se zas něco dozvěděla.

MP Janka
807 příspěvků 4.6.21 10:21

@Porkpiehat
No asi tak nějak, nedělá se to laparoskopicky, ale nařízne se břišní stěna, udělá se asi 10 cm díra a v té, pokud venkovní kočka v noci před kastrací zdrhne a někde něco sežere a napije se, se hledají mezi naplněnými střevy a plným močovým měchýřem vaječníky a děloha. Před tímto úkonem, po podání uspávacího prášku kočka bleje jak Alík, při operaci, jak se veterinář hrabe v břiše, tím jak jsou povolené svěrače se kočka pomočí.
Ale tohle je operace od veterináře hospodářských zvířat, kde je běžné, že se zákroky dělají v terénu (aspoň u nás). V ordinaci jsem nikdy neasistovala, na to nemám vzdělání, ale na hospodářství podržet nějaký zvíře, na to se hodí každý, komu nevadí pohled na krev a vnitřnosti.

On to nebude žádný odborný termín, jsem technik nikoliv veterinář a mám do toho pomíchané ještě termíny z kastrace koní…

Jinak kočka přežila, než ji na nějaké procházce srazilo auto. U nás na vesnici kočky přemnožené nejsou, nikdo ty toulavé nekrmí, v okolí je dost káňat, lišek.

bao-baba
1786 příspěvků 4.6.21 10:25

@Ghost B.C. 200% souhlas, popsala jste to velmi pěkně.

„Jenom kočka“- to vystihuje vše. V nejlepším myšilov. Jinak se dozvíte, že jsou falešný a smrdí. Přitom pes je v naší kultuře cosi posvátného ( a navíc oni doopravdy smrdí :-) ). Zkuste někde říci, že nemáte ráda psy. Nic proti psům osobně nemám, ani proti jiným zvířatům, kromě několika výjimek, jako jsou komáři, klíšťata, mšice a svilušky. Hned někdo přispěchá s moudrem, že kdo nemá rád psy, nemá rád lidi.

Zvířeta by člověk neměl personifikovat a přisuzovat jim lidské vlastnosti. Jsou jiná a fascinující. Žijí vedle nás a přece jejich svět je nejspíš jiný než ten náš.

bao-baba
1786 příspěvků 4.6.21 10:31

@MP Janka No fuj, to je tedy prasárna. Nedovedu si představit, že tohle veterinář udělá. Asi bývalý řezník nebo patolog, nebo osoba vězící myšlenkově kdesi v 19. století, kdy se i na lidech dělaly operace bez narkózy.

Stránka:  « Předchozí 1 1447 1448 1449 1450 1451 1452 1453 1454 1455 1456 1457 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek