Stížnost na cokoliv

Fotoalbum tématu (596) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Temperance
3259 příspěvků 16.6.21 13:24

Aktuální vsuvka: přemýšlely jste někdy o tom, že anglické „football“ přešlo do češtiny jako fotbal a do slovenštiny futbal? @Porkpiehat, jak to říkají Francouzi?

Porkpiehat
2968 příspěvků 16.6.21 13:36

@Temperance Futbol (to „O“ je proneseno jasně a zřetelně). Takže je to anglické výslovnosti blíž než ČJ a SJ, ale není to stejná výslovnost.

Porkpiehat
2968 příspěvků 16.6.21 13:39
@Vinca_minor píše:
@Porkpiehat Angličtina, „he has“ čteno s „ch“. Teda aspoň předpokládám :)

Děkuji, já jsem přemýšlela, co je „hi hes“ :-) (jen jsem vyměnila CH za H, nenapadlo mě, že už je to celá výslovnost).

Porkpiehat
2968 příspěvků 16.6.21 14:03

Viděla jsem stand-up jedné komičky z Kanady, konkrétně z Quebec. Hned v úvodu řekla, že chce upřesnit pro ty, kteří se ptají, jestli je to přízvuk nebo mentální retardace, tak je to přízvuk.
Kdo nikdy neslyšel mluvit obyvatele Quebecu, tak mu tohle prohlášení zas tak vtipné nepřijde :-). Je to francouzština s anglickou výslovností. Zlatí Belgičani a Švýcaři.
Tady je ta komička https://www.youtube.com/watch?…
A tady je asi nejslavnější Quebečanka (Celine Dion) v rozhovoru s jinou Quebečankou :-) https://www.youtube.com/watch?… I rodilí Francouzi se v té výslovnosti ztrácí.

kalivrata
657 příspěvků 16.6.21 14:38

@Temperance Nepřemýšlela, ale v těšínském Slezsku, kde jsem vyrostla, jsme to vzali z němčiny, fusbal :-)

DanielaS
5287 příspěvků 16.6.21 16:30

Zrovna dnes jsem pul hodiny dumala a hledala, o jakem to air bit italsti kolegove hovori (mezi sebou si bez problemu rozumeli) - a ono to heartbeat.

MenthaPiperita
124 příspěvků 16.6.21 17:08
@Temperance píše:
Aktuální vsuvka: přemýšlely jste někdy o tom, že anglické „football“ přešlo do češtiny jako fotbal a do slovenštiny futbal? @Porkpiehat, jak to říkají Francouzi?

Jestli jsme neměli víc podporovat tu kopanou. Chorvati říkají nogomet.

Oveeec
3013 příspěvků 16.6.21 18:09

@Porkpiehat Ta komička je hrozně roztomilá! Kanadský přízvuk se mi nikdy nelíbil a u ní jo :)

Musím se přiznat k jedné hodně politicky nekorektní věci. Potřebovala jsem si jednou zjistit, jak se vyslovuje jedno fr. slovo a chtěla jsem autentického mluvčího, ne slovník. Tak jsem si vyhledala tematická videa na YT a jako první mi vyjel nějaký Asiat a za ním nějaký uhlazený, starší, evropsky vyhlížející pán. Tak jsem si nekorektně radši pustila toho pána, a ejhle, Quebec. Tak jsem stáhla ocas a pustila jsem si toho Asiata a ten mluvil krásnou francouzskou francouzštinou a od toho jsem to teda zjistila. Byla to docela lekce.

Anička dušička
137 příspěvků 16.6.21 18:15

@Oveeec Ak by ste zase niekedy potrebovali počuť niečo od rodeného hovorcu, odporúčam www.forvo.com

Oveeec
3013 příspěvků 16.6.21 18:21

@Anička dušička Děkuju za tip! O tom jsem myslím slyšela, ale samozřejmě jsem na to úplně zapomněla.

Oveeec
3013 příspěvků 16.6.21 18:23

@Porkpiehat A ještě vám musím taky poděkovat, protože mě to z toho videa té komičky dovedlo k tomuhle a já se úplně zamilovala:

https://www.youtube.com/watch?…

bao-baba
1905 příspěvků 16.6.21 19:32

@Vinca_minor Předpokládáte správně :-)

bao-baba
1905 příspěvků 16.6.21 19:39

Sakryš, už zase „necituju“.

Tak k té stoupavé intonaci - rozšířil se nám tu takový nešvar :-), zdá mi, jako by mluvčí očekával nějakou reakci ze strany posluchače, že po tom otazníku přijde třeba WOW!!! a aplaus.

Oveeec
3013 příspěvků 16.6.21 20:56

@bao-baba To jste mi připomněla další věc, kterou upřímně a ze srdce nenávidím: takové ty rozhořčené věty končící otazníkem, nevím, jak to nazvat: „A on mi na to řekne, že tam nepůjde?“ Možná je to hlasem vyjádřený?! a proti tomu v psaném textu nic nemám, ale tu intonaci nenávidím.

Vinca_minor
2864 příspěvků 16.6.21 21:32

@bao-baba A naopak, kolik rozhovorů je vedeno bez otázek. Typicky ve sportu. Reportér: Tak dnes se vám nedařilo, nedali jste žádný gól. Tečka a pauza. Tázaný, který nepoznal, že je vůbec tázán: Ehm…

bao-baba
1905 příspěvků 17.6.21 08:20

@Vinca_minor Ony vůbec v těch sportovních rozhovorech padají perly. Nemířím tím na sportovce samotné, ale na reportéry dožadující se od sportovce na pokraji vyčerpání hluboce filozofických odpověd na stále se opakující a často pitomé otázky. Moje oblíbená pro vítěze je: „Jaké máte pocity?“. Tvl, jaké asi, asi má z té výhry depresi. Na to byl dobrý fotbalista Ladislav Vízek, uměl vtipně reagovat a dát najevo, co si o tom myslí. Myslím, že je i autor ikonické odpovědi na otázku „Jaké jsou příčiny toho, že jste prohráli?“ - „No, nedali jsme góly“.

kalivrata
657 příspěvků 17.6.21 08:41

@Vinca_minor Můj muž, sportovní novinář, vždycky říkal, že tohle je ta nejnáročnější část jeho profese, položit po zápase naprosto vyčerpanému hokejistovi otázku tak, aby na ni musel odpovědět celou větou.

Ale jinak jste mi připomněla ještě něco jiného, co mi říkal. „Uzávěrka je v deset. v jedenáct to jde do tisku. Zápas se hraje v prodloužení do půl jedenácté. Co s rozhovorem? Tak si nějaký neutrální vymyslíš a musíš ho pak vmanévrovat do toho, aby odpovídal tak, jak už to tisknou. A nejhorší je, když se ti ten blbec rozhodne, že má nějaký názor.“

Vinca_minor
2864 příspěvků 17.6.21 08:51

@bao-baba Jestli Vízek, to nevím, ale stejně odpověděl vyčerpaný Pavel Horváth. „Proč si myslíte, že jste nevyhráli?“ „No, to bude asi tím, že jsme nedali gól.“

Porkpiehat
2968 příspěvků 17.6.21 10:06

Ty otázky na sportovce musí být pro dotazované dost nepříjemné (v případě prohry, neúspěchu).
Představuji si herce na Oscarech, které budou u východu čekat novináři, a budou se jich ptát: „Proč si myslíte, že jste toho Oscara nedostali?“. Nebo zpěváka po koncertu: „Jak si vysvětlujete, že diváci řvali méně než na koncertu, který tu byl před týdnem? Máte pocit, že jste do toho nedal tolik, kolik od vás očekávali?“ Nebo by novináři čekali na dělníka před továrnou: „Proč jste dnes vyrobil 10 zmetků? Jste spokojený s takoto odvedenou prací?“ a druhý den by viděl svojí fotku na titulní stránce s patřičně šťavnatým titulkem :-D

bao-baba
1905 příspěvků 17.6.21 10:16

@Vinca_minor Jo, Horváth je taky dobrej…asi to byl on.

Oveeec
3013 příspěvků 17.6.21 11:11

Já moc obdivuju Naomi Osaka (Osaku? Osakaovou?) za to, že nechce chodit na tiskovky, protože je těžká introvertka. Za tu odvahu se vzepřít i přiznat, že ji to stresuje. A jsem otrávená z lidí, kteří vykřikujou, že je to součást její profese a jestli jí to vadí, tak ať to nedělá. Houby. Její profese je hrát tenis. Jestli někomu nestačí, že se dívá na hru na vrcholové úrovni a potřebuje kolem toho Disneyland, je to jeho problém.

Bystromila Klíšťová
102 příspěvků 17.6.21 11:35

@Oveeec Když ono je to těžké, součást té profese to je. Celý ten cirkus stojí i na tom, že hráči budou vystupovat nejen na kurtu. Na turnaje je navázáno mnoho sponzorů, kteří mají všude svá loga, včetně těch tiskovek. Televize platí nemalé peníze nejen za vysílací práva, ale i za komentátorská stanoviště, vysílají novináře, aby dělali rozhovory přímo v hledišti. A když se jedna tenistka rozhodne, že na to nepřistoupí tak to nabourává celý systém. Vzpomeňte, jaké byly prize money v dobách, kdy to takto nefungovalo. Čímž nepopírám, že to musí být těžké. Včera dostal Roger Federer strašnou čočku od Auger-Aliassimea. A přišel na tiskovku pozdě, přestože to u něj nikdy nebylo zvykem. Na rovinu přiznal, že kdyby přišel, jak měl, tak by jim akorát oznámil, že prostě končí s tenisem.

kalivrata
657 příspěvků 17.6.21 12:08

@Oveeec Jenže to je opravdu těžké. Naomi Osaka je velký talent, ale takových talentů je na nižších úrovních sportu mnohem víc. To, co z ní dělá špičkovou hráčku, jsou ty věci okolo, které by bez tohohle humbuku nebyla schopná zaplatit (lidi kolem ní, vybavení, tréninkové podmínky). Je samozřejmě plně v pořádku, když si někdo přizná, že je introvert a nechce se toho účastnit, ale současně musí přijmout, že to pak nemá kdo zaplatit a musí hrát na lokální úrovni.

Je to, jako kdyby si herečka přiznala, že nechce hrát na velkých jevištích, protože se tam necítí dobře. Je zcela v pořádku, že odejde hrát do menšího divadla. Není ale v pořádku, když současně očekává, že jí Národní divadlo bude i nadále vyplácet gáži jen proto, že má talent.

giuliettka
8848 příspěvků 17.6.21 15:02
@Porkpiehat píše:
Ty otázky na sportovce musí být pro dotazované dost nepříjemné (v případě prohry, neúspěchu).
Představuji si herce na Oscarech, které budou u východu čekat novináři, a budou se jich ptát: „Proč si myslíte, že jste toho Oscara nedostali?“. Nebo zpěváka po koncertu: „Jak si vysvětlujete, že diváci řvali méně než na koncertu, který tu byl před týdnem? Máte pocit, že jste do toho nedal tolik, kolik od vás očekávali?“ Nebo by novináři čekali na dělníka před továrnou: „Proč jste dnes vyrobil 10 zmetků? Jste spokojený s takoto odvedenou prací?“ a druhý den by viděl svojí fotku na titulní stránce s patřičně šťavnatým titulkem :-D

Ale vieš, že tí novinári si neodchytia len tak nejakého hráča z tímu, ale toho, ktorý to dopredu vie, že bude odpovedať a ktorému to zaplatia. Myslím, že aj ten delník pred továrňou, by rád vysvetľocval, prečo urobil zmätky, keby dostal zaplatené za rozhovor to čo ten športovec.

Jordaan
9487 příspěvků 17.6.21 15:38

@giuliettka

Fakt? Kolik za to tak davaji? Treba za nemecke muzstvo ted mluvil Toni Kroos, potom, co to Nemci projeli s Francii. Bylo videt, ze se mu nechce vykecavat, ale teda nejspis musel kvuli prachum. Kroos bere v Real Madrid ca. 20 mil euro. Za kolik asi dela rozhovor, do kteryho se mu nechce? Same otazky…

Stránka:  « Předchozí 1 1453 1454 1455 1456 1457 1458 1459 1460 1461 1462 1463 1468 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek