Stížnost na cokoliv

Fotoalbum tématu (600) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
bao-baba
1992 příspěvků 11.10.21 19:40
@xSx píše:
Boze, to jsou jako vsechno pravdivy pribehy? A nerozmazlujete si ty muze nejak moc, kdyz nejsou schopni fungovat? Uplne me z toho jima hruza, fakt

Bohužel, ženy si to peklo dělají často samy. Jaké si to zařídíš, takové to máš.

bao-baba
1992 příspěvků 11.10.21 19:41
@xSx píše:
Proto me to tak sokuje, tohle bych cekala spis od generace mych rodicu (muj otec by bez manzelky nenasel ani vchodove dvere).

Ve svém prvním zaměstnání jsem měla kolegyni středních let, jejíž manžel nezačal jíst, dokud mu nevložila do ruky lžíci…

Vinca_minor
2991 příspěvků 11.10.21 20:42

Můj otec vyženil dvě dcery a pak si pořídili ještě mě:) Máma měla zdravotní potíže a měla možnost jet na 6 týdnů do léčebny s tím, že táta by zůstal sám doma se mnou (necelé 3 roky) i s holkama (cca 9 a 10 let). Řekl, ať samozřejmě jede, že se o nás postará. Zvládl to na jedničku :D

kobylkalucni
473 příspěvků 12.10.21 10:26

@bao-baba na rovinu napíšu, jak to bylo u nás. Vdavala jsem se brzo, ještě jsem dálkově dodělávala VŠ a byla těhotná. Bydleli jsme tehdy na vesnici, měli jsme jedno auto, dohodli jsme se, že na těch par měsíců si žádnou práci ani brigádu hledat nebudu, že by to bylo víc komplikaci než užitku. Můj už pracoval. Měla jsem mu tehdy říct, “fajn, já udělám půlku domácích prací a ty jak se vrátíš z práce druhou”? Potom jsem byla na mateřské, pak práce ( mizerně placená a na zkrácený úvazek, abych stíhala vyzvedavat ze školky), mateřská, práce, mateřská. Můj mezitím celou dobu kariérně rostl. Jeho oblíbený argument “fajn, já budu na mateřské, ale ty bez do práce a vydělej tolik co já”. Jediné, co v současné situaci můžu dělat je, že vedu syny k samostatnosti.

Paris1789
5532 příspěvků 12.10.21 11:09

@kobylkalucni já vám rozumím, přesto si dovolím mít k tomuhle nějaké připomínky. Především modla domácích prací už by měla být pokácena. Nevím, kdy jste se vdávala, za mého mateřství byly ještě plenkové kalhotky luxusem, ale dnes už hodně prací dělají stroje. A zapnout myčku/pračku/sušičku umí každý. Muž i žena. Takže bych tomu úplně neříkala dělba. Je jasné, že když muž přišel z osmihodinové šichty v dole/na lince, vrazit mu do ruky hned na prahu smeták by asi k domácí pohodě moc nepřispělo, ale dnes?
Další věc je, že se tady ani tak nebavíme o domácích pracech, jako spíše o věnování pozornosti dětem. Ono je to dvousečné, protože i hodně matek se prsí, jak se o ty děti starají a přitom akorát doma šúrují a děti přitom citově strádají, protože matka věčně s prachovkou a hadrem na ně nemá moc čas.
No a pak je samozřejmě taková subtilnější vrstva toho všeho, tedy jak moc si ceníte svého pohodlí, kolik jste ochotná obětovat majetku apod. Třeba dnes, kdy hodně lidí dává před nájmem přednost vlastní nemovitosti, je jasné, že je to něco stojí. Už jen dojíždění každý den něco těm rodinám bere. Důsledkem toho mj. je, že ženy na tom prodělají, svým osobnostním růstem zejména. Protože je to natolik náročné všechno skloubit, že se raději popelí doma a já se jim nedivím. Blbé je, že to pak odskáčou nižším platem, důchodem, zatímco manžel je v pohodě a nemá problém.
Ale je to tak, že i já, která jsem pracovala pořád, mám o dost nižší příjem, než můj muž. Protože jsem potenciální zaměstnavatele nedokázala asi přesvědčit, že jako žena mám taky nějaké schopnosti. Pořád se to točilo kolem mého pohlaví, dnes už je to jiné, jenže dnes jsem už pro zaměstnavatele stará. Nedostanu se ani k pohovoru.
Ne nadarmo se pay gap se zvyšujícím se vzděláním zvětšuje. Kdyby se můj muž rozhodl mě opustit, měla bych těžký problém a patrně bych si ani nemohla dovolit žít v Praze.
Přes to všechno se on svým dětem věnoval opravdu hodně, jak už jsem ostatně psala výše.

Uživatel je onlinegiuliettka
9070 příspěvků 12.10.21 15:16
@Paris1789 píše:
@kobylkalucni Blbé je, že to pak odskáčou nižším platem, důchodem, zatímco manžel je v pohodě a nemá problém.

Strašne by ma zaujímalo aký problém má tá žena? Veď prachy čo zarobia sú predsa spoločné. Patria do SJM. Takže je úplne jedno aký bude mať tá žena dochodok, v pohode sa uživí do smrti z toho čo zarobil on.

Porkpiehat
3013 příspěvků 12.10.21 15:48

@giuliettka To funguje do té doby, dokud se muž nerozhodne, že tu udřenou stařenku už nechce a jde se podívat za mladší. Ve Francii by si ovšem naběhl, tam se při rozvodu řeší, kdo odešel a podle toho je druhý partner odškodněn alimenty. A to se týká i důchodů. Ten, co má vyšší důchod a opustí partnera, tak platí výživné.

9070 příspěvků 12.10.21 15:54

@Porkpiehat Tu neviem jak je to s alimentami, ale ja som proti nim. Kurnik si predstav, že sa vydáš, takých 20 rokov máš na krku fešák a keď zdedkovatí, tak mu budem platiť alimenty? No to by som tie prachy rozfofrovala za pol roka a živorili by sme do smrti obaja. :-D

bao-baba
1992 příspěvků 12.10.21 19:48

@giuliettka V určité době, cca 2000-2005, sociálka zamítala dávky a posílala rozvedené manžely/ky za jejich bývalými, aby jim platili výživné, a to bez odhledu na to, jak dlouho byli rozvedeni. Takhle přišla do naší kanceláře z provozu vykulená matka tří dětí (dvě už plnoleté a jedno na střední škole), rozvedená 15 let, že potřebuje potvrzení o výdělku, protože by měla živit bývalého. Neříkám, že se to dělo paušálně, ale podobné případy byly vícekrát zmíněny i v médiích.

krajta
110 příspěvků 12.10.21 20:44
@DanielaS píše:
Nevim, jestli si uplne stezuju, mozna je to spis zadostiucineni. Chystam se na delsi pobyt v nemocnici a manzel bude mit na starosti dum a deti. A vlastne me bavi pozorovat, jak si v poslednich dnech uvedomuje, co to vsechno obnasi. Jedno dite je v prvni tride, druhe ve skolce. Do toho mu zacaly mensi zdravotni potize, nijak ho to subjektivne neobtezuje, ale musi se objednat na vysetreni, dojit si na odber krve a tak.
„A jak to mam vsechno zorganizovat? A kde mame doktora? A jak se k nemu objednava? A to se jako mam V NOCI BUDIT, abych vzal antibiotika? Co mam delat s elektronickou tridni knihou? Jak jako do 16 h dojit pro recept, ja prece pracuju!“
Pracuje zdomu stejne jako ja, pro stejneho zamestnavatele na obdobne pozici, velmi dobre vim, co to obnasi. Na velky uklid chodi jednou tydne uklizecka, jeji telefon je zretelne vyvesen na lednici. Kdyby dal na moje OBCASNE rady, at se aspon zaregistruje k praktickemu lekari (jiz od r. 2009, sic), nemusel by ted urgentne litat po vsech certech. Kdyz jsem si pred dvema lety ja mohla udelat digitalni identitu - a nekdo MUSEL, jinak nebylo lze zapsat dite do skoly - rikala jsem mu, ze to bude taky potrebovat. No, neudelal, tak musi osobne chodit pro recepty, sorry jako. Jestli si hodla antibiotika davkovat podle toho, kdy se probudi, jeho boj.
Ale uplne nejvic nejlepsejsi bylo dnes prohlaseni „ale nikdo nemuze cekat, ze budu pracovat jako predtim!“ Samozrejme, ja taky, muj drahy, o pul seste nekompromisne zaviram pocitac a necekam na tvoje vyjadreni k pracovnim problemum, PROTOZE SAKRA MUSIM JIT PRO DECKA DO SKOLY!
Citim, ze to bude cenna zkusenost. Treba uz me nebude premlouvat k „odpovednejsi pracovni pozici, sice musis byt porad k dispozici, ale zase vic plati“.

Jsem ráda že narozdíl od Vás mám doma CHLAPA a ne třetí dítě. Nenapadlo Vás s tím něco dělat už dávno?
Když jsem začala bydlet s manželem, on přede mnou s žádnou nebydlel, takže jsem si ho musela vychovat, ale vidím že se mi to vrchovatě vyplatilo.
O holky se stará stejně jako já, od narození, včetně přebalování. Doma udělá co je potřeba, od úklidu, vaření, mytí oken.

9070 příspěvků 12.10.21 21:46
@krajta píše:
Jsem ráda že narozdíl od Vás mám doma CHLAPA a ne třetí dítě. Nenapadlo Vás s tím něco dělat už dávno?
Když jsem začala bydlet s manželem, on přede mnou s žádnou nebydlel, takže jsem si ho musela vychovat, ale vidím že se mi to vrchovatě vyplatilo.
O holky se stará stejně jako já, od narození, včetně přebalování. Doma udělá co je potřeba, od úklidu, vaření, mytí oken.

No nazdar, dristy o tom, že ma doma chlapa a nie ďalšie decko, od ženy ktorá sa o chlapovi vyjadruje, že si ho vychovala!? To tu ešte fakt nebolo. A čo naučila ste ho aj aportovať? Po sexe si ho ide oklepať do sprchy, aby vám periny nezamazal a nemusel ich prať? To radšej chlapa čo doma krížom slamky nepreloží, ako podpantoflaka ktorého vychovala manželka podľa svojich predstáv a ešte sa tým chvastá.

Paris1789
5532 příspěvků 12.10.21 22:08

@giuliettka slovo „vychovat“ se mi v souvislosti se životním partnerem taky moc nezamlouvá, ale je fakt, že se lidi musejí ve vztahu nějak sehrát, hlavně když o někoho pečují. Já myslím, že dobrá vůle se cení, někdo tomu říká výchova, někdo snaha být dobrým rodičem, metody jsou různé a na každého zabírá něco jiného. Však jde hlavně o rodinu a děti, aby to nějak fungovalo.

kobylkalucni
473 příspěvků 13.10.21 09:51

Me se slůvko “vychovat” příčí v tom smyslu, že zase vrhá špatné světlo na ženu. Muž nechá ležet ponožky na gauči? Může za to žena, špatně si ho vychovala. Vždyť dodnes se tvrdí, jak je důležité muže CHVÁLIT, když něco udělá, i kdyby to udělal blbě, protože jinak to příště neudělá vůbec a správná žena ví, jak na muže zapůsobit tak, aby věci dělal sám.

surrik
2591 příspěvků 13.10.21 10:29

@kobylkalucni jo jo může za to žena.
To jsi byl v tom zmuchlaném oblečení v práci? To sis nemohl vzít něco jiného?
Nenašel jsem vyžehlené a to byla teda pěkná vizitka jak se o mě staráš…
Cože jsi to řekl? Jednou jedinkrát ti to nepřipravím, tak sis to mohl vyžehlit sám, to je totiž TVOJE vizitka co sis vzal na sebe!

Ted si po kolika letech šel teda něco vyžehlit a to bylo řečí u jednoho trička…
Stoupla jsem si k němu s košem SVÉHO oblečení, že by tedy mohl vyžehlit i to moje jako já běžně žehlím to jeho…
Někdy mám dojem, že se bavím s malým klukem a začnu reagovat na truc jak malá holka.

MP blanka
2958 příspěvků 13.10.21 10:35

Pre mužov, ktorí si vraj stále radi hrajú, a pre ženy, ktoré to proste musia urobiť :-)

Judy24
1370 příspěvků 13.10.21 11:05
@bao-baba píše:
Bohužel, ženy si to peklo dělají často samy. Jaké si to zařídíš, takové to máš.

Ono se s tím někdy fakt obtížně bojuje. My to máme víceméně rozdělené rovnoměrně, ale stejně cítím, že já jsem ta, kdo si to přirozeně (výchovou, ne biologicky) bere trochu víc na starost. Jsme tak obdobní bordeláři, děti nemáme, pracujeme podobně. Ale já v sobě cítím, že je to trochu víc moje povinnost, některé věci by jeho nikdy nenapadly (třeba, že je potřeba umýt koupelnu). Dlouhodobě se snažím na sobě pracovat a dostat se s úklidem na úroveň, kdy se nebudu bát, že k nám náhle někdo přijde na návštěvu. Ještě tam nejsme, ale už se to blíží, dlouhodobá průměrná míra uklizenosti se stále zvedá. Ale znamená to, že přibývá věcí, které dělám téměř výhradně já, zatímco on nemá skoro nic, co by byla čistě jeho zodpovědnost. Snažím se s tím něco dělat, ale nejde to prostě úplně jednoduše.

Myslím, že je pro většinu žen fakt nevděčná pozice, kdy ony jsou k tomu uklízení celý život vedeny, jakože je to jejich úkol a zodpovědnost, muži ne. Ony tedy víc vidí, co je potřeba udělat, musí to ty muže kolikrát naučit (pokud jsou oni ochotní), ale když je na ty nedostatky a zapojování začnou upozorňovat, tak jsou fúrie, kterým není nic dost dobré a nedají chlapovi pokoj, když to nedělají, tak „co se diví, když mi neřekla, co mám dělat“, když muže upozorní, že je potřeba dávat nádobí do myčky s nějakým rozmyslem, tak se spousta z nich urazí, že „ať si to teda dělá sama“. Není to jednoduché vybalancovat. A pak přijde pro většinu žen mateřská, kdy přirozeně přeberou většinu starosti o domácnost a po návratu do práce už se na tom nic nezmění.

A jo, samozřejmě jsou to všechno stereotypy, je spousta mužů, kteří zvládají zapojení do domácnosti úplně v pohodě, řada z nich, která tvrdí, že to vůbec není jejich práce nebo je záměrně dělají špatně, aby už to po nich nikdo nikdy nechtěl (a s takovými nemá smysl být, pokud to tak opravdu nechcete), ale spousta žen, které vyrůstaly s bratry, má zkušenost, že od nich se domácí práce očekávaly, ale od jejich bratrů nikoliv. A to se pak v partnerském vztahu docela obtížně překonává.

Takže mi prostě přijde, že říct, že „si za to ta žena může sama“ nebo „že si měla chlapa líp vychovat“, je velké zjednodušení a zkratka.

surrik
2591 příspěvků 13.10.21 11:23

@Judy24 Amen

Vinca_minor
2991 příspěvků 13.10.21 11:49

Mám fakt šikovného muže. Celé dětství strávil s tátou v dílně a mohl by z fleku dělat hodinového manžela. Dost času stráví dojížděním do práce, takže nákupy a běžný úklid jsou spíš na mně. Ale pak mě překvapí tím, že vymění těsnění v ledničce nebo celý víkend odrbává, kytuje a lakuje zrezlé prahy na autě. Vyprat a uklidit taky umí:) Jediné, co nikdy dělat nemusel, je vaření. Ale já vařím ráda a muž je velmi vděčný strávník, takže to je v klidu.

Dalmitka
1866 příspěvků 13.10.21 13:35

Ani sa nejdem sťažovať, len tak si povzdychnúť - chodím do jednej odbornej ambulancie; je tam lekár - tak neskutočne arogantný a nepríjemný, že „povesť“ tejto ambulancie ako-tak zachraňuje len jeho sestrička - naopak veľmi zlatá a príjemná. Bola som naposledy včera - jeho výroky - myslím si - už hraničia s dôvodom na sťažnosti na vyšších miestach; napriek tomu sa neviem odhodlať na nejakú reakciu /čo mi inak nerobí problém/. Idem tam zase budúci týždeň - a psychicky sa už snažím pripravovať na to, že tentokrát mu to „dám sežrat“. Ambulanciu vymeniť nemám začo, lebo predtým - dávno - som chodila k inej doktorke a tá už bola tak mimo, že na pacientov v kuse revala; odišla som od nej; ale vidím, že z blata do kaluže, ach jaj…

Temperance
3339 příspěvků 13.10.21 13:52

@Dalmitka Ta sestřička musí být světice… Je to aspoň dobrý odborník?
Já když narazím na hulváta nebo de*ila, říkám si, jak je dobře, že ho nemám doma ;-)

Dalmitka
1866 příspěvků 13.10.21 14:04

@Temperance - tá sestrička je naozaj „světice“ - myslené v dobrom, je to veriaca osoba a tak sa aj správa; či je ten pán odborník - zatiaľ stále neviem, lebo môj problém pretrváva, ale to jeho správanie… Inú odbornú ambulanciu som už dávno vymenila za inú v inom meste - práve kvôli žiadnym výsledkom v liečbe, ale najmä kvôli správaniu či už lekárky, tak aj sestričky - neuverili by ste, fakt… V tom inom meste som spokojná - aj výsledky, ale najmä správanie; ale v tomto konkrétnom prípade stále váham, lebo teraz v tomto covid období prejsť do iného mesta sa dosť obávam… uvidím…

chitrá alex
410 příspěvků 13.10.21 15:09

@surrik
sice napsala Amen, ale já mám k mužům, kteří ne/zvládají domácí práce takovou perličku: znám několik domácností mužů, kteří žijí single, a mužů, kteří žijí v páru, do jedné jsou to krásné čisté domácnosti, ba i navařeno a napečeno tam je. Domácnost není raketová věda a určitě je lepší, když jsou partneři zastupitelní.

Temperance
3339 příspěvků 13.10.21 15:16
Titia
104 příspěvků 13.10.21 16:03

@Judy24 Jako bych to napsala já! I když tolik slov bych ze sebe asi vypotit nedokázala :D Pořád podvědomě cítím, že to já musím uklízet a protože to ani časově nestíhám, beru to jako své selhání. Přítel chodí („jenom“) do práce, zatímco já chodím jak do práce, tak ještě prezenčně studuju poměrně časově náročnou školu v jiném městě (a ne až tak blízkém, cesta mi zabere kolikrát i tři hodiny), takže kromě bytu ještě potřebuju fungovat na koleji. A on ten pořádek nepovažuje za důležitý ani trochu, být na něm, myje koupelnu jednou měsíčně (a ani tím si nejsem jistá), prádlo nějak hází do skříně (tady jsem ho bohužel „naučila“ na to, že mu to prádlo vyperu, hezky pověsím a složím a dokud to neudělám, tak zůstává na sušáku, v koši s prádlem nebo na gauči) a kuchyň udržuje čistou tím stylem, že setře linku. To, že je sporák v příšerném stavu a dřez zrovna tak, ho prostě netrápí. Do toho mi ještě v hlavě hrají slova mojí mamky, která se neprávem považuje za čistotnou „Ty ve svojí domácnosti jednou shniješ!“ Takže když se po několika dnech ve škole vrátím do bytu, před sebou směny v práci, úkoly do školy, musím v podstatě celý den obětovat debordelizaci bytu a hrozně mě to zmáhá. Navíc mám vždycky pocit, že jsem opravdu selhala, jak mamka prorokovala.

Teď jsem to po sobě četla a zní to, jako by byl přítel úplně k ničemu, což pravda není. Vaří a mnohem víc než já, stará se o nádobí, které já všude nechávám válet a když je plná špína, tak vypere a pověsí. Problém prostě je, že on má tu hranici úklidu jinde a protože nejsem jeho matka, přijde mi dost hloupé ho úkolovat, já bych taky nechtěla žít s generálem a muset každý den leštit zrcadla (snažím se najít nějaký příměr, předpokládám, že mně přijde leštit zrcadla každý den úplně stejně zbytečné, jako jemu každý den mýt sporák). Přesto když to udělám a o něco ho poprosím, tak vysaje i vytře.

Judy24
1370 příspěvků 13.10.21 16:33

@Titia Jojo, to popisujete téměř totožnou situaci, jako mám já. Akorát já studuju školu dálkově, takže nikam nedojíždím. :) Ale s tou maminkou to mám velmi podobné. Rodiče mi vždycky říkali, jestli budu mít takový nepořádek i u sebe doma jednou. „Ne, tam budu mít uklizeno,“ odpovídala jsem. Tak se mi smáli. A měli samozřejmě pravdu. Já to na druhou stranu vnímám jako svůj velký nedostatek, na kterém se snažím usilovně pracovat, v tom je asi ten hlavní rozdíl.
Kdybych nechala na svém muži, kdy umyje koupelnu, tak by nebyla umytá doslova nikdy. Já to pekelně flákám, myju ji tak jednou měsíčně (fuj, já vím) a jeho to stejně pokaždé překvapí. To samé s povlečením, to taky řeším tak jednou měsíčně (taky nic moc, co si budeme povídat). Sporák je z hlediska priority až daleko téměř na konci, takže ten byste taky nechtěla vidět.

On primárně vynáší odpadky (to je reálně tak jediná věc, na kterou opravdu prakticky nemusím myslet), protože chodí do práce později a nemá pevnou pracovní dobu, takže nemusí řešit, že by někde měl být brzy ráno v určitý čas. Ale jinak prádlo je z většiny moje záležitost, vařím já tak v 80 % případů (což mě naštěstí i dost baví), nádobí se taky snažím udržovat primárně já (ale tam už je to o dost blíže vyrovnanosti). Celkově je to tak 70:30 v tom fyzickém slova smyslu.

Nakonec ten hlavní rozdíl je v tom mentálním zatížení, což dokonale odpovídá stereotypům. Já držím v hlavě (a v telefonu), co budeme jíst, co je potřeba nakoupit a kdy se naposledy luxovalo. Já na ty nákupy zpravidla chodím a vím, co kde mají. A to prostě není málo.

Snažím se neposkytovat dokonalý servis, ale je obtížné najít rovnováhu mezi tím, kdy se snažím sama na sobě pracovat a dlouhodobě mít ten byt co nejvíc uklizený a zároveň tím, že to nebudu dělat všechno sama. Kdybychom se dlouhodobě ustálili tak na 60:40, tak by mi to asi vcelku stačilo, ale ještě to chce přidat.

A aby to nevypadalo, jakože nějak trpím - ne, vůbec ne. A s mým mužem se o tom dá normálně mluvit, uvědomuje si to, nemá pocit, že to mám všechno zastat já. Ale na mě prostě stejně leží ta odpovědnost za tu iniciativu.

Stránka:  « Předchozí 1 1466 1467 1468 1469 1470 1471 1472 1473 1474 1475 1476 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek