Středověké podprsenky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
marmota-b
532 příspěvků 21.8.12 00:39
Středověké podprsenky (a historické spodní prádlo vůbec)

Historické zjevení z Rakouska:
http://www.uibk.ac.at/…t-tyrol.html
Středověk nebyl tak temný, jak si občas představujeme. :-)

http://www.uibk.ac.at/…berg_bra.gif

Příspěvek upraven 14.08.13 v 12:35

Reakce:
Ziriath
46 příspěvků 1.3.13 01:05

Nepřekvapuje mě příliš, že ‚moderní‘ spodní prádlo vymysleli už ve středověku- koneckonců nejde o složitý stroj, a tehdy také bylo dost dnů, kdy bylo na šněrovačku prostě horko-někdy větší než dnes. Že se jich příliš nedochovalo do současné doby, je docela nasnadě- dbalý současný člověk jeté spodní prádlo prostě vyhazuje, stejně jako kdysi byly vyhozeny tyto kousky- a když ne, látka se během pár set let rozpadla sama. A ve slušné literatuře se o těchto kouscích oblečení nepsalo. Po nás jako jednotlivcích taky mnoho kalhotek a podprsenek nezůstane, pokud vůbec nějaké.

marmota-b
532 příspěvků 1.3.13 08:02

Tak nějak. Je to podobné, jako když třeba z rokoka do dnešních dnů přežilo mnohem větší procento slavnostních, hedvábných, aristokratických šatů, ačkoliv tehdy to procentuální rozložení muselo být obrácené… a ani ti aristokraté asi některé takové šaty nenosili každý den.
Ale s tou šněrovačkou nevím. Co jsem zatím četla nebo viděla, na stránkách nadšenců a tak, byly to ve středověku spíš spodní šaty těsně na tělo. Výsledek co se týče vedra samozřejmě stejný, ale je to jiný kus oděvu… Původ korzetu je zdá se pořád nejasný (asi někdy v tom 15. století?), ale podle středověkých vyobrazení to na něj vážně moc nevypadá. Spíž už na tu podprsenku. :-)

Morže
1094 příspěvků 1.3.13 08:59

Hm podle mě v tom středověku si podprsenku a kalhotky mohla dovolit jen ta šlechta. Že jim to na míru ušili dvorní krejčí.

Sibyla
2646 příspěvků 1.3.13 09:10

Něco jako podprsenku nosily ženy už v antice, i když se samozřejmě nedochovala, je svědectví, že se na ní uškrtila obviněná v procesu velezrady. Kalhotky se nosily na Severu už v předkřesťanských dobách, měly nezašitý klín, podle všeho je ženy nesvlékaly, když poskytovaly manželům potěšení. Možná, že panny nosily zašité, to nevím, ale na Islandu vdaná žena, která si klín zašila, byla znectěna a potrestána, protože odpírala manželovi jeho práva. Jinak v jižnějších krajích se kalhotky, přinesené z Orientu, rozšířily až v XIX století, předtím byly pokládány za skandální. Ženy dřív nosily tzv. neviditelné spodničky, velmi úzké, které je nutily cupitat drobnými krůčky a zabraňovaly, aby sukně se sukně zvedla a odkryla, co neměla.

marmota-b
532 příspěvků 1.3.13 21:05

@Morže Ale zas v tom článku citují soudobé texty, ze kterých sice nebylo úplně jasné, že jde právě o takovouhle podprsenku, ale tím nálezem se to ujasnilo… a z těch textů se mi zase tak úplně nezdá, že by to byla jen záležitost šlechty.
„Many a woman makes two bags for the breasts
with them she roams the streets,
so that all the guys look at her…“

  • čili „Mnohá žena si udělá dva pytlíky na prsa a s nimi chodí po ulicích, takže se na ni všichni chlapi dívají…“ Šlechtična by asi nebyla „mnohá žena“ a asi by nechodila jen tak po ulicích, aby se na ni všichni chlapi dívali… Tady na BBC z toho dedukují, že to spíš možná nosily ženy „volnějších mravů“…

Příspěvek upraven 01.03.13 v 21:15

marmota-b
532 příspěvků 1.3.13 21:12
@Sibyla píše:
Něco jako podprsenku nosily ženy už v antice, i když se samozřejmě nedochovala, je svědectví, že se na ní uškrtila obviněná v procesu velezrady.

Kybalová uvádí, že to byl pruh látky omotaný kolem hrudníku - je dochovaná mozaika cvičících žen (myslím v Herkulaneu), na které to na to vypadá. A to uškrcení/oběšení by taky sedělo… Jestli to ovšem byl pruh látky, nebyla to technicky podprsenka; v některém z těch článků vysvětlují - což jsem měla vypíchnout dřív - že tady u těch z Rakouska jde o moderní typ podprsenky s oddělenými košíčky, a proto je to takové zjevení.

@Sibyla píše:
Jinak v jižnějších krajích se kalhotky, přinesené z Orientu, rozšířily až v XIX století, předtím byly pokládány za skandální. Ženy dřív nosily tzv. neviditelné spodničky, velmi úzké, které je nutily cupitat drobnými krůčky a zabraňovaly, aby sukně se sukně zvedla a odkryla, co neměla.

Že to dřív byly jen jednotlivé nohavice a jejich nošení se rozšířilo až někdy v první polovině 19. století, ne-li později, to mi bylo známo, ten zbytek už tolik ne. „Neviditelná spodnička“ je pro mě úplná novinka - odkud čerpáte ty informace?

Diankenstein
1895 příspěvků 1.3.13 22:41

@marmota-b Pokud umíte anglicky, tak celý proces je popsán tady:)

Prostě taková pouzdrovka co se oblékala na košilku… nemohu nikde najít foto..:/

Sibyla
2646 příspěvků 1.3.13 22:56

Já to mám z Paula Johnsona: Zrození moderní doby.

marmota-b
532 příspěvků 2.3.13 08:54

@Diankenstein Nějak vám asi vypadl odkaz…

@Sibyla Díky. K Paulu Johnsonovi jsem se zatím neprobojovala, ani k Dějinám anglické společnosti anglického národa - čistě záležitost časová. Posouvám v žebříčku věcí k přečtení výš, a pak možná prodiskutujeme… :-)

Příspěvek upraven 02.03.13 v 21:05

Diankenstein
1895 příspěvků 2.3.13 09:24
marmota-b
532 příspěvků 2.3.13 21:14

Díky! Odkaz z odkazu praví „An under-petticoat that isn't very wide and a bit over knee-length… Cut as a rectangle and pleat it to the waist with a width of maybe 100-150 cm.“ To mi nepřijde zas tak děsně úzké - prostě jako normální kratší úzká sukně. Žádné cupitání drobnými krůčky! Kdyby byla delší, tak jo, ale takovéhle sukně - se záševky nebo gumou místo těch skladů - se dneska normálně nosí.

Ziriath
46 příspěvků 9.3.13 00:20

Je možné že mám poněkud nepořádek v terminologii, nicméně pod šněrovačkou si kromě korzetu představuji i takovou tu nevyztuženou vestu s výstřihem, co se dá vpředu nebo po stranách stáhnout- ale zas nevím, jak se tomu vlastně říká jinak.

marmota-b
532 příspěvků 9.3.13 03:53

@Ziriath Aha - no, něčemu takovému vlastně asi taky říkám šněrovačka, z nedostatku jiného slova; v češtině, pokud můžu pozorovat, je docela problém, že není moc literatury / není moc silná taková ta kostýmní kultura, jaká zřejmě už dlouho bují po anglickém světě, a tím pádem není ani moc ustálená terminologie… V angličtině, asi 18. století, možná i jindy, se tomu říkalo „jumps“. Franštinu neovládám…
Tedy, co se týče té kostýmní kultury - možná mi nějaká uniká, ale třeba v Americe je pro některé lidi tenhle koníček skoro profesionální, pořádají se každoročně semináře, soutěže… u nás jsem si zatím ničeho podobného po internetu nevšimla, teprve to asi vzniká.

marmota-b
532 příspěvků 3.7.13 18:27

Tady si někdo dal práci a shromáždil dost obrázků spodních košilek, z nichž některé jsou podobné…
http://m-silkwork.blogspot.cz/…schloss.html

marmota-b
532 příspěvků 14.8.13 12:36

Ještě k těm nejspodnějším spodničkám - tak se mi zdá, jestli to není totéž, co tady těm tanečnicím Bartošova souboru vykukuje zpod sukní, když se zatočí:
http://www.youtube.com/watch?…
Vzhledem k tomu, že v krojích se často zachovaly prvky historického oděvu, ani bych se nedivila…

Chiruzam
113 příspěvků 14.8.13 16:28

U nás na východe Slovenska sa tá úzka spodnička pod krojom nazýva cudnica, od slova cudná.

marmota-b
532 příspěvků 15.8.13 08:21

@Chiruzam To dává dobrý smysl. :-)

marmota-b
532 příspěvků 29.8.13 10:34

Tak aby to s těmi anglickými termíny bylo jasné:
http://thedreamstress.com/…s-a-corsets/
Dreamstress je báječná.

Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek