Tlustí teenageři - Je tohle normální?

Fotoalbum tématu (8) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 19 Další »
Oldyn
6400 příspěvků 15.11.16 21:27

@Ghost B.C.
Jasně, ale kamarádi za to fakt nemohou.

Ghost B.C.
3933 příspěvků 15.11.16 21:40

@Oldyn Tak jsem to ani nemyslela. Jasně že mu to necpou do pusy. Jen je to ten „okolní vliv“. Kdyby do mekace nesla celá parta, tak tam to dítě samo dost pravdepodobne taky nepude. (I když třeba jo, ale zatím jsem takový jev ještě neviděla). To samé ta móda pití energy drinků místo vody/caje. To si asi málokdo nese z domova, většinou to odkoukaji od nějakého vlivnejsiho kámoše. Neříkám, že za to mohou apriori kamarádi, ve výsledku si to koupí to dítě samo, ale ten vliv a touha vyrovnat se (nebo nebýt out „ale všichni mi kámoši tam chodí“) je tam - kor v nízkém věku - velka.

Uncensored
20 příspěvků 15.11.16 22:00

@market555 Obezita není normální, ale vyprávět blbosti co se nestaly, to taky ne :D

Anka F.
215 příspěvků 15.11.16 22:23

@Giuli
Co bych dala za to, být za mlada (a jednou i „za stara“) tak ošklivá jako Meryl Streepová!

andano
837 příspěvků 16.11.16 00:38

A jenom pár poznámek:

  1. Z dvouletého pozorování v cukrárně jaksi vypadly děti, které tam vůbec nepřijdou…


Jo, některým dětem sladké prostě nechutná - a nemusí to být ani zvláštní zásluha rodičů (jeden takový exemplář jsem taky doma měla).

  1. Jako rodič ovlivňujete životní styl i stravování, ale maximálně vzorem, a to od útlého věku.
  2. Přikazovat puberťákovi sport je celkem k ničemu.
  3. Brát kapesné a zakazovat colu… nebo vůbec něco zakazovat - to je k ničemu.


V určitém věku už je možné jen apelovat na rozum, ale to je tak všechno.

czDanda
647 příspěvků 16.11.16 05:41
@Pimon píše: žilková rozhodně

Ty tvrdé osekané ministerské rysy? Čím dál tím víc se podobá svému manželovi! :-)

lela75
516 příspěvků 16.11.16 08:02

Moje deti sladke miluji a ji to, presto jsou stihle. VelkY vliv maji take geny. Ale i ty spatne stravovaci navyky a ten fast food nese velkou vinu. Nase rodina takto neji, 12-leta dcera byla u Mc asi dvakrat, KFC nikdy. Trochu me prekvapil prispevek o tom, jak 12-lety travil cas s kamarady prave v techto zarizenich. V tomto veku tedy jeste mam tak nejak prehld, kde se dite pohybuje, ne=? a moje deti nemaji tolik penez, aby si sami kupovali tohle jidlo, tzas tak levne to taky neni. Existuje takovy filmovy experiment, jak se jeden American stravoval urcity cas jen u MC Donals a jak se jeho zdravotni stav zhorsil. Tohle bych tem detem pustila.
A ze vinu nesou rodice, to je bohuzel vetsinou pravda. Vsimmnete si nekdy na ulici, jakmile vidite tluste rodice, maji vetsinou tluste deti. A vsimnete si, co si vezou v kosiku - vetsinou colu a chipsy.

Amigdala
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.11.16 09:33
@market555 píše:
To teda měla, nebylo to totiž poprvé, co mi někdo něco podobného udělal.
Dneska jsem tu holku, o které jsem to psala potkala znovu, ale jen stála na zastávce. A hádejte co držela v ruce. Tašku s jídlem z McDonaldu, takovou tu velkou, papírovou. Takže zde to opravdu štítná žláza nebyla.

Jé já bych to bejvala uhádla, proč to hned prozrazujete??

Paris1789
4781 příspěvků 16.11.16 09:54
  • spousta rodičů neumí vařit, takže je pro ně snazší nechat si dovézt k obědu pizzu, případně se vyvalit do fast foodu. U nás v ghettu máme mekáč, pořád je narvanej, a jsou to celé rodiny. Když se nad tím zamyslíte, je to mnohem snazší, než nakupovat suroviny, vláčet je domů, pak celý půlden vařit a nakonec ještě po tom vaření uklízet. Co tak vídám v Praze, rozmohl se takový nešvar, že se rodič s děckem v autě cestou domů do satelitu staví u okénka (mekáč i KFC to mají) a naberou si pytlíky s „jídlem“ a děcko to v autě spořádá, než dojedou domů. Problem solved.
  • děti nemají žádný pohyb, starostlivý rodič je schopen je přivézt až přes školní dveře autem, dát mu místo svačiny peníze a pak nastává vpodvečer zpáteční jízda s fastfoodovým obohacením. Ono se to nezdá, ale mnoho rodin celé hodiny denně tráví popojížděním po Praze (a krajských městech, tato móda už dorazila i tam), aby se pak sešly doma večer a jediné, co zvládají, je čučet do bedny. Což je ten lepší případ, v tom horším se hádají, kde vzít peníze na hypo a dva leasingy současně.
  • pokud rodiče sami nejsou sportovci, u dětí to prosazovat taky nebudou a děti své rodiče prostě napodobí. Potíž je v tom, že doba se změnila, a tak se ty předpoklady pro tloušťku projeví až u téhle generace, jejich rodiče měli přecijen víc pohybu
  • pak jsou ty neúplné rodiny, kde nejsou peníze ani na nákup slušného jídla -zelenina, libové maso, a už vůbec ne na sporty a sportovní vybavení. Věděly jste například, že mnoho dětí vůbec nejezdí na školní výlety ani na žádné kurzy, protože na to ten rodič nemá (často proto, že druhý rodič neplatí výživné)? Sama jsem viděla, jak taková sociálně slabší maminka dávala svému synovi k snídani chipsy, které on chroupal v tramvaji cestou v do školy. Vypadalo to, že je to v téhle rodině běžná praxe.

Příspěvek upraven 16.11.16 v 10:10

chioo
292 příspěvků 16.11.16 09:59

Tohle je hrozně zajímavé - zakladatelka diskuze zahájila svou story, kdy se přiznala ke své hrubé reakci na vypasenou teenagerku, strhla se tu velká vlna kritiky její neomalenosti, ale v poněkud útočném a nerudném duchu se tu nese velká část diskuze. Je vidět, že i „virtuální atmosféra“ existuje…a přenáší se…
@EmilyG. Mám první dítě na cestě. Nemluvím z pozice zkušené matky, vyprávěla jsem svá cukrárnová pozorování. A ačkoli děti nemám doma, mám dost dětí ve svém okolí, dělala jsem vedoucí menších dětí na táborech a tak…možná si myslíte, že až budu mít svoje děti a to nejlépe v pubertě, budu mluvit jinak a nejspíš máte i pravdu, nicméně tohle je diskuze a můj současný názor je prostě takový, že rodiče jsou z velké části zodpovědní za nadváhu či obezitu svých dětí. K pochopení jsou ty případy, kdy dítko tloustne z neznámých příčin (proto bych taky nidky nereagovala tak „zlým“ způsobem, jako zakladatelka diskuze), nicméně pokud vidím skupinu 15letých holek, které jsou všechny rozkydlé a každá si nese nějakou dobrotu v podobě hambáče, litrové coly nebo obří zmrzky, tak prostě moc pochopení nemám…
@andano
1. ano, proto jsem uváděla kontext, v každém „průzkumu“ se můžete ohradit, že „vás se nikdo neptal“ ;-)
2. a vzory od útlého věku jsou přesně to, co považuji za nejpostatnější - proto je také velmi častý jev to, co tu někdo psal, že pokud jsou rozměrní rodiče, jsou často i děti…
3. a 4. v tomto s vámi naprosto souhlasím, snažit se někoho převychovat (navíc zákazy v pubertě) je v podstatě nemožné - to už je totiž pozdě.

Paris1789
4781 příspěvků 16.11.16 10:09

@chioo
cokoli si o svým budoucích dětech malujete, všechno bude jinak. Jediná jistota je, že budou po vás. Velká jistota je, že zdědí přesně to, co se vám na vás samotné nelíbí.
Výchova je křížová cesta k pokoře. Hodně štěstí :-)

Pirek
7060 příspěvků 16.11.16 10:12

Od určitého věku asi rodičům nezbude nic jiného, než dát dětem svobodu, a tím i možnost tloustnout.

chioo
292 příspěvků 16.11.16 10:14

@Paris1789 v celku s Vámi souhlasím, nicméně zejména poslední bod dokazuje, že to není jen o penězích, ale i o prioritách. Jasně, že je jednodušší dát dítěti k snídani to, co chce - prostě koupíte pytlík brambůrek, stojí vás to 20Kč, dítko spokojeně chroupe a vy máte klid. Na druhou stranu pokud mu dáte k snídani chleba s lučinou a jablko, pořizovací cena 1 takové porce bude 10kč, nicméně dítko bude možná ofrňovat, navíc ten chleba musíte ukrojit a namazat, jablko umýt a třeba i nakrájet…takže o penězích to fakt není.
Stejně jako propírané fast-foody. Najíst se tam není levná sranda, stejně jako používání polotovarů (mražená pizza a spol.). Vařit si levně, zdravě a chutně jde…jen to stojí čas a trochu přemýšlení…

chioo
292 příspěvků 16.11.16 10:19

@Paris1789 Díky :-D Ale tuším, takže si nic moc nemaluju a počítám spíš s těma nejhoršíma variantama. Jisté je, že dítko bude paličaté (nemá po kom nebýt), což bude samo o sobě pro výchovu dost zajímavé…no, uvidíme…

Paris1789
4781 příspěvků 16.11.16 10:25

@chioo
Tak zrovna u těch chipsů to bylo tak, že mamka neměla hlídání a jela s klukem z nějakého Úřadu a nejspíše neměla čas tohle všechno zařídit. A byla taky dost prostá, to je pravda.
Ono to kolikrát poránu v těch rodinách vypadá tak, že nejdříve honíte děti z postele, pak je honíte k jídlu, aby se oblékly a připravily…no a když máte někde být na čas, a ráno asi proto, že musíte jít taky do práce a vaše práce je takového charakteru, že jste prostě postradatelná… Spousta rodičů řeší každý den šílenou logistiku, je-li na to ten rodič sám, je to o to těžší. Takže je klidně možné, že tu snídani prostě vynechají, protože je čas tlačí.

Edit: a teď to ještě zobecním: spousta takových žen jen sní, že přijde nějaký Muž a o ni i její děti se postará, a já se jim ani nedivím. Návrhy feministek o tom, jak mají bojovat o stejný plat a místa v dozorčích radách, jim připadají jako scifi. Když jim pak někdo slíbí, že se o ně starat bude, hodí mu to do urny bez ohledu na to, jak sprosté řeči vede a jak silnou má afinitu k Putinovi.

andano
837 příspěvků 16.11.16 11:10
@Paris1789 píše:
Výchova je křížová cesta k pokoře. Hodně štěstí :-)

To si musím někam vytesat.

andano
837 příspěvků 16.11.16 11:29

@Paris1789 @chioo
Skladba jídla, která se dítěti nabízí, opravdu záleží na čase a vůli rodičů… ale i návyk z dětství se dá rozbít… ale zase to chce čas a vůli.

Už před 15 lety jsem byla z mála matek, které dětem dávaly svačinu - nějakou klasiku (rohlík s pomazánkou nebo se šunkou nebo sýrem a salátem nebo okurkou, mrkví… prostě co bylo) + kus ovoce nebo zeleniny - jablko, mrkev, květák, zelí, kedlubna, hrášky (prostě „tvrdší“ kusy) + malou kinder tyčinku (jednotlivou z celočokoládového balení), aby se mé děti necítily vyloučené z kolektivu…
Většina ostatních dětí dostávala dvacku, za kterou si kupovaly ve školním bufetu brambůrky (ne že by tam nebyla nabídka i lepší - ale jogurty, jablka a dokonce i koláčky zůstávaly).
A vtip dne - občas to pak směňovaly za kus zelí nebo květáku - protože chroupat syrový květák pro ně bylo něco velmi nového, atraktivního a zcela cool.
Přitom ulomit kus květáku nebo zelí a namazat rohlík není ani tak problém peněz jako času a ochoty se tím zabývat.

A ještě ke sportu - realita - moji dceru v pubertě v podstatě vyloučili z oddílu - ne pro chování, prohřešky nebo výkonnost, ale protože bylo jasné, že už nevyroste - a co s mrňavou basketbalistkou?
Ne že bych fandila pokoutním příspěvkům, ale motivy otce Palaščáka jsou mi celkem jasné.
Sportovní oddíly jsou nejen náročné na peníze, ale pro většinu rekreačně sportujících dětí prakticky nedostupné - tlak je na výkon, výkon, výkon.
A bohužel to dopadá na kritickou věkovou skupinu puberťáků - i tam, kde rodiče ke sportu vedli, se najednou ocitají mimo… později si udělají nějakou partu, pronajmou tělocvičnu a chodí třeba někam hrát rekreačně, ale v kritickém věku 14-18 to skřípe.

Veronika P
579 příspěvků 16.11.16 11:55

@Paris1789 Pediatr zasáhl. Udělal testy, zhodnotil jídelníček a tělesné aktivity, poslal nás za psychologem a výživovým poradcem. Všechno je v pořádku. Tyhle kolečka jedeme ob rok. Všechno je v pořádku a dítě tloustne.

chioo
292 příspěvků 16.11.16 11:58

@andano Podobnou zkušenost se sportovními kroužky musím potvrdit i z vlastní zkušenosti. Na druhou stranu si nemyslím, že je nutné, aby dítě bylo „závodní atlet“ nebo něco podbného, spousta méně náročných kroužků bývá na školách nebo v různých domech dětí a mládeže (a tam fakt nejde o výkony, obvykle to taky nestojí moc, pokud vůbec něco).
Ale normální přirozený pohyb by děti znát měly už od mala. Pokud rodiče tráví čas u televize nebo v nákupním centru, kam dojedou autem, bude mít dítě zcela jiné návyky, než když ho rodiče od malička berou na výlety, kolo, běžky…zase může někdo namítat, že to je věcí financí, na druhou stranu pěší výlet nemusí stát vůbec nic (nebo jen něco málo, pokud se popovezete kousek za město vlakem nebo busem).

Paris1789
4781 příspěvků 16.11.16 12:23

@andano
Mé děti zase vyloučili z oddílu sportovní gymnastiky, protože byly příliš velké :-)
Můj muž se nedal a chodil tam a ty „trenéry“ přemlouval, skoro si myslím, že by jim i něco dal bokem, všechno marné. Tak hoši skončili na volejbale.
To je další nešvar: oddíly chtějí jen výkonnost, na nic jiného se ohled nebere.

MP blanka
2616 příspěvků 16.11.16 12:38

Tak vidíte, ako sa toto sprvoti zavrhované vlákno rozbehlo! Absolútna väčšina príspevkov má pravdu. Ja sa pridám s maličkosťou, a síce nie o hlavných jedlách, aj keď tie sú asi najpodstatnejšie. Bola som v lete prvý raz s vnukmi v kine. A bola som šokovaná - vedome používam tento silný výraz - tým, čo som tam videla. Hneď vedľa pokladne výrobník na pukance, a dievča, čo predávalo lístky skutočne takmer každému predala aj box, pričom pomer menší - väčší bol tak pol na pol, napriek tomu, že návštevníci boli takmer výlučne deti a mládež. A veľká časť z nich si k tomu niesla aj plechovky koly. Vy, čo už ste sa s tým stretli sa mi môžete smiať, ale keď som videla tie drobce, ako kráčajú dovnútra takmer schovaní za obrovským kýblom, pripadala som si ako z iného sveta. Toto chcú skutočne zjesť? Áno, viem, v Amerike to tak beží, ale u nás? Nemienila som nič podobné mojim chlapcom kúpiť, len ma zaujímalo, čo oni na to, a tak som sa spýtala, či chcú aj oni. Odpúšťam týmto mojej dcére všetky pubertálne nedorozumenia, ktoré sme snáď spolu mali, a som jej vďačná, že synov vychovávajú s manželom tak akosi normálne. Bez nátlaku z mojej strany, bez dožadovania zo strany detí, sme pukance nekúpili. Proste ich nechceli, nie sú na to zvyknutí a dosť. A touto okľukou sa dostávam konečne k tomu, čo som chcela pripomenúť. Ako sa rozmohlo zbytočné, nadbytočné pojedanie čohokoľvek medzi „ normálnym “ jedlom. Prijedá sa pri televízii, pri počítači, v kine, na prechádzke na lavičke, dokonca aj pri športe. Je mi zle? Dám si niečo dobré! Niečo sa mi podarilo? Odmením sa niečím dobrým. To je fakt zlý zlozvyk a kilá takto akosi nevedomnky, mimovoľne naskakajú samy.

andano
837 příspěvků 16.11.16 12:45

@Veronika P
Kolik jí je?
Moje neteř měla stejný problém - hodně přirozeného pohybu, málo jídla, pravidelně, samá zelenina a pořád byla opláclejší - od 8 až skoro do 18… pak se to srovnalo. (Pediatr, v jejím případě babička, jen remcala, kdykoli se holka podívala na jídlo, už jsme byli naštvaní, že tím ji max. pomůže k nějaké formě ppp, naštěstí nakonec snad dobrý)

@chioo
Nechci Vás zavalovat zkušenostmi, ale málokteré dítě v pubertě nacpete po vyřazení ze sportovního oddílu někam jinam, kam dosud nechodilo. Dcera to taky zkoušela, nezařadila se nikam (uzavřené partičky… a ty jsi tu nová… a co tu dělá… ona to umí… je trapná… prostě puberta).
A s přirozeným pohybem předaným od rodičů je taky problém, když byl jen v rodině - řekněme, že vaše rodina chodí každý víkend na výlety - co myslíte, že začne dítě v pubertě dělat - najednou nemá čas, protože se musí učit… no a zakažte mu, aby chystalo projekt do školy?
(jasně, že pak ten čas profláká něčím jiným…)

Tak něco pozitivního - u nás se osvědčilo, že jsme jezdili na hory, kola, lodě a další různé cesty odmala jako velká parta rodičů a dětí… tím pádem i v pubertě jezdili dál - ne kvůli nám, ale kvůli ostatním „dětem“, prostě jejich parta.
Dnes v některých aktivitách pokračují dál i s jinými kamarády, další si našli (amatérská volejbalová i fotbalová liga), no a v některých berou zavděk i starými rodiči (dospělé děti jednou za rok jedou s manželem do Alp na týdenní lyžovačku, zatím přežívá :-)).

A druhou pozitivní - postřeh ze všech setkání spolužáků po mnoha letech - ti, co byli jako mladí supersportovci, nejsou ti, co by na tom byli po 30 letech zdravotně nejlíp - přestali, ztloustli… atd.
Ti, co sportovali přiměřeně, spíš se přirozeně hýbali, jsou pořád stejní (úměrně stárnutí).
Velká část těch, co jim byl sport úplně cizí, byli oplácaní až tlustí, ale neměli úplně pasivní přístup k životu (= koníčky spíše polehávacího charakteru, studium :-)), se vrhli na sport později z různých psychohygienických důvodů (vyběhat stres apod.) a jsou z nich vysportovaní šlachovití jedinci (týká se i holek).
Tak třeba i část dnešních teenagerů tu cestu najde.

Oldyn
6400 příspěvků 16.11.16 12:56

Kde to všichni žijete? Syn hraje fotbal za místní sk, nižší soutěž a za školu floorbal, když nejde na trénink, tak ho trenéři nepostaví a sedí na střídačce, příště si absenci rozmyslí. Dcera jede od šesti let v tenise a tančí, nikdy ani náznak vyloučení a že by mohli, když si dal syn vlastňáka. Nejsou jen velké sportovní kluby. Finance na roční klubové příspěvky, vybavení, oblečení je věc druhá.

andano
837 příspěvků 16.11.16 12:59

@MP blanka
A jejda, teď jste mi šlápla na kuří oko… co zobání mezi jídlem, ale organizované zobání za odměnu!

Ve školce jsme museli na začátku školního roku všichni donést pytlík bonbonů, aby paní učitelky měly čím děti odměňovat, když se jim něco povede.
U prvního dítěte jsem byla za militantní matku… pak už ne.

Oblíbené téma sladkého pití ve školce vynechám… nebo ne… my jsme doma pili vodu, syn ve školce nepil, protože mu voda se šťávou přišla odporná.
Nejdřív jsem se snažila ho přesvědčit, že nemůže být tak vybíravý, ale jednou jsem ochutnala v rámci nějaké akce pro rodiče… no a bylo to fakt moc, i mně se zvednul žaludek z té koncentrace cukru.
A jak jsem tak mluvila s dalšími matkami, nebyl sám.
Požádali jsme o to, zda by nemohlo být méně šťávy - nemohlo, prý norma a dětem to chutná. Požádali jsme tedy o druhou várnici s vodou - nemohlo to být, protože to odporuje hygieně (!)
Nikdo mi nedokázal vysvětlit proč, ale probít se to nedalo - prostě problémová matka.
Takže můj chlapeček si chodil pít do umývárky kohoutkovou.

Doufám, že doba pokročila…, takže jen vzpomínka.

andano
837 příspěvků 16.11.16 13:00

@Oldyn
Praha, v tomhle určitě bohužel :-(
Už v krajských městech je to lepší.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 19 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek