Tlustí teenageři - Je tohle normální?

Fotoalbum tématu (8) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 19 Další »
Oldyn
6400 příspěvků 16.11.16 13:07

@andano
Tak asi mají v Praze dostatek dětí? U nás takový přetlak není, spíš podstav, když někdo odejde ze starších žáků do dorostu, tak hostují přespolní.

EmilyG.
2107 příspěvků 16.11.16 13:15

@andano já co tak sleduju ( ne že by mě to bavilo, ale okolnosti mě donutily ), mezi školkama je velký rozdíl. Jak tady i v ČR jsou školky kde pořád kuchařky připravují na svačinu pomazánky, jsou školky kde svačinou se rozumí sladké sušenky, jsou školky kde vaří tzv. zdravou stravu. Nic proti tomu, ale málokteré tříleté dítě jí radostně pohanku na slano, takže děcka jdou domů hladová.
Pak tady je ještě jedna podle mě hrozná možnost, totiž že rodiče se střídají v přípravě jídel. Což mi tedy přijde strašné, skladba jídel nikoho nezajímá, hranolky, nugety a rybí prsty jsou OK. Přitom třeba v naší školce se narozeniny smějí oslavit jen kouskem bábovky z pekařství, neexistuje donést něco doma pečeného, protože hygiena.
Já jsem měla čas to zjišťovat, ale co chudáci rodiče, kteří jednak nemají čas, druhak musí být v práci na čas a nemají možnost si mezi školkama vybírat.

Uživatel je onlineandano
837 příspěvků 16.11.16 13:28

@EmilyG.
Pravda - není školka jako školka a opravdu stojí za to podívat se předem, kam dávám dítě - nejen kvůli jídlu.

Veronika P
579 příspěvků 16.11.16 15:42

@andano Je jí 12 let. Kéž by to tak dopadlo. Vzhledem ke svým zkušenostem se právě také bojím, že by necitlivý přístup mohl vést k některé z ppp. Člověk se při výchově snaží dělat to nejlepší co umí, ale fakt je, že se to často po*ere někde nebo nějak, jak ho to nenapadlo :)

irma73
515 příspěvků 16.11.16 16:15
@Veronika P píše:
@Paris1789 Pediatr zasáhl. Udělal testy, zhodnotil jídelníček a tělesné aktivity, poslal nás za psychologem a výživovým poradcem. Všechno je v pořádku. Tyhle kolečka jedeme ob rok. Všechno je v pořádku a dítě tloustne.

Tak ještě záleží na tom, co máte na mysli tím „tloustne“. Jak je na tom s růstem?
Můj syn to měl v období cca 8-13 let tak, že při relativně stálém příjmu a výdeji střídavě „tloustl“ a rostl. Pak to dostalo odpich a v 15 měří 185. Na šířku by mu stačilo oblečení M, na délku potřebuje XXL, jásám nad každými kalhotami, které seženeme :). Prostě si to jeho tělo nějak střádalo energii na zběsilý růst v pubertě. Nemůže to mít dcera podobně? Jakým způsobem rostou členové vaší širší rodiny, nemůže mít nějaký takový algoritmus v genech?
Pokud je dcera zdravá, má dostatek pohybu a stravu vyváženou a v přiměřených porcích, víc udělat nemůžete. Budete-li snižovat příjem potravy neúměrně, jen se jí zpomalí metabolismus a tělo bude ukládat dál. To radši přidat na pohybu, pokud to jde.

vias
532 příspěvků 16.11.16 22:31

Ten dokument, o kterém tu padla zmínka, se jmenuje Supersize Me. Do češtiny se nepřekládal, je to ve smyslu „překrmte mě do obřích rozměrů“ - o tom ten experiment byl. Dotyčný (experimentoval sám na sobě) byl vegetarián a rozhodl se ze dne na den stravovat jen fast foody, a to většími porcemi. Takže trochu extrém, ale špatý vliv tohoto jídla na lidské tělo dokázal celkem přesvědčivě. Nechal si např. změřit tlak, cholesterol atd. před, v průběhu a po experimentu, hodnoty byly alarmující.

EmilyG.
2107 příspěvků 16.11.16 23:12

@vias věřím,ale stejně by dopadl kdyby denně tláskal svíčkovou se šesti nebo 300 gramové steaky. Ono i v tom mekáči se dá jíst ne až tak pitomě, mají saláty, zálivku si dávat nemusíte, mají grilované kuřecí maso, rybu, a na rozdíl od KFC u nich se salmonely člověk bát nemusí. Všeho s mírou, to tak nějak platí obecně.

Anka F.
215 příspěvků 17.11.16 13:43

@ Veronika P

Se zpožděním přidávám osobní zkušenost:
Obě moje dcery se přibližně ve stejném období jako Vaše „zakulatily“, starší z toho vyrostla kolem 11 let, takže ve 13 byla zcela ok, dnes má BMS 22; mladší teenagerka měla nadváhu déle, ale nyní (15) má BMS cca 23,7 a stále se snižuje.
(Životní styl a průběh řešení problémů byl v naší rodině podobný, jen jsme vynechali ty psychology :-)
Po svých zkušenostech z dětství, kdy mi dokonalá a štíhlá maminka říkala „holčičko, tohle by jsi neměla jíst, abys NEBYLA TLUSTÁ“, si celý život myslím, že v zásadě tlustá jsem, ačkoliv mám BMS taky v normě, aktuálně cca 23 a bývalo to i lepší.
Programově jsem si pak zakázala, taková varování a doporučování aplikovat na děti. Ne vždy se to samozřejmě povedlo, zvlášť na kolektivních akcích a často na horách, kde se jiné děti cpaly jako by týden nejedly a naše se chtěly pochopitelně přidat, protože takové pochoutky byly doma vzácností.
Protože starší dcera pak v jednom školním roce prošla něčím, co silně připomínalo ppp ( a patrně souviselo s problémy ve školním kolektivu), jsem ještě více zastánce toho, že mírná nadváha je milionkrát lepší než anorexie a podobné ppp.
To totiž neuděláte absolutně nic, celé to je děsivé a děsivé je vědomí, že možnost, jak tuto věc vlastními silami ovlivnit je naprosto minimální. A když si přiznáte, že opravdu potřebujete odbornou pomoc, že láskyplné chystání jakéhokoliv jídla v ideální čas, za ideální atmosféry u stolu, nestačí, dozvíte se, že musíte čekat NĚKOLIK měsíců, protože odborníků na tuto problematiku v dětském věku je minimum a všichni jsou pochopitelně zavaleni jinými případy.
U nás asi nakonec nejvíc pomohl vzor z rodiny, všichni se v rámci možností nějak rekreačně hýbeme a relativně zdravě jíme.
A taky si myslím, že pomáhá, když se jídlo a váha neustále neřeší jako naléhavý problém.
Ono to půjde, jen třeba ne hned, ale určitě se to se spraví!

Opraven překlep.

Příspěvek upraven 17.11.16 v 14:28

Anka F.
215 příspěvků 17.11.16 14:25

@andano
Ano, bonbóny ve školce - to je překvápko, že? U nás bylo ještě o to větší, že školka mých dětí se prezentovala jako školka se „ZDRAVOU“ stravou, posléze jsem pochopila, že tím mysleli ty tři ovesné vločky, které přidávali do polévek…

HarrietW.
314 příspěvků 17.11.16 19:32

@chioo K tomu vašemu poznatku o zmrzlině. Nejsem hubená, jsem na opačné straně spektra, odjakživa. Ale citrónovou zmrzlinu miluju, odjakživa… Co z toho vyvodíte? +)

VandaRybna
3713 příspěvků 18.11.16 08:36

@market555 Jo býti tlustý je na pytel a býti tlustý a tvářit se, že jsem na to hrdý na ještě větší pytel. Nicméně, žít se musí.

A tu štítnou žlázu už si prosím vás tady strčte všichni za klobouk! Tuk se tvoří z přijaté energie, tzn. pokud jí vydáte stejně jako přijmete nemůžete přibrat tuk, není to fyzikálně možné. Leda byste byli schopní fotosyntézy a generovali energii ze slunečního záření, můžete se zeptat mámy, jestli si nesedla na kaktus. Za viníka náhlého zvýšení váhy u lidí, kteří nedělají žádnou dietní chybu považuji poruchu organismu v hospodaření vodou. Polopatě, nejsou tlustí ale napuchlí.

zwedavka
1131 příspěvků 18.11.16 09:18

Docela bych všem, co zpochybňují vliv choroby na váhu, přála nějakou tu metabolickou poruchu.
Nezpochybňuju existenci slušného podílu lidí, co se na to jenom vymlouvají.

chioo
292 příspěvků 18.11.16 09:39

@HarrietW. Že jste výjimka potvrzující pravidlo ;-) Respektive…netvrdila jsem přece, že všichni štíhlí zákazníci cukrárny si dávají citrónovou a nikdo z těch silnějších si ji nedá…vždycky když něco zobecníte, najde se někdo, na koho to nesedí, což ještě neznamená, že obecně to pravidlo ve většině případů nefunguje. Kdybych třeba řekla známé „kluci si hrají s autíčky a holky s panenkami“, taky se tu určitě začnou množit reakce „no já si třeba s panenkama nikdy nehrála…“ ;-)

VandaRybna
3713 příspěvků 18.11.16 12:07
@zwedavka píše:
Docela bych všem, co zpochybňují vliv choroby na váhu, přála nějakou tu metabolickou poruchu.
Nezpochybňuju existenci slušného podílu lidí, co se na to jenom vymlouvají.

A je nějaké vysvětlení toho, že záporná energie vytvoří třeba 5 kilo tuku? Fakt bych ocenila, kdyby mi to někdo vysvětlil.

VandaRybna
3713 příspěvků 18.11.16 12:10

@chioo Kdysi běžel v TV pořad zhubni nebo přiber, princip netřeba připomínat, jistě ten pořad všichni tady známe. Při počáteční demonstraci množství a složení jídla, které za týden snědí tlustí vs. hubení si myslím nebylo co řešit, ti tlustí jedli nadměrné množství jídla a pili nadměrné množství kalorických nápojů.

Veronika P
579 příspěvků 18.11.16 12:18

@Anka F. Děkuji Vám za Vaši zkušenost. Tu situaci na horách, kterou jste popisovala, znám velmi dobře. Navíc na mě dost působí, když jí vidím, jak ráda by si vzala, ale ví, že to pro ni není dobrý, tak jen smutně kouká. Tak se sebereme a jdeme si hrát nebo něco dělat, ale stejně je tak nějak nepřirozený upírat dítěti jídlo. No všude je něco a jsem vděčná, že nemusíme řešit nic horšího.

EmilyG.
2107 příspěvků 18.11.16 13:18

@VandaRybna já jsem poslední kdo by se zastával tlouštíků, ale než se u jedné dcery vychytalo dávkování hormonů, tloustla opravdu i z vody. Jsou věci mezi nebem a zemí, jakkoliv se zdají nereálné.

zwedavka
1131 příspěvků 18.11.16 13:21

@VandaRybna
nemám podrobné znalosti, neumím to zdůvodnit, ale například se liší bazální metabolismus různých osob.
Ale jak píšu, mnoho lidí se jenom vymlouvá, u těch je to jasné.

@Veronika P
mně se líbí pro podobné situace, kdy by dítě chtělo, ale nesmí, přístup: vezmi si, ale jenom jeden kousek.

irma73
515 příspěvků 18.11.16 13:37
@VandaRybna píše:
A je nějaké vysvětlení toho, že záporná energie vytvoří třeba 5 kilo tuku? Fakt bych ocenila, kdyby mi to někdo vysvětlil.

Když ono, je to tak, že pokud štítka nefunguje, jak by měla, všechny procesy v těle následně také neprobíhají, jak by měly. Energie z jídla se v případě hypofunkce ŠŽ dostává tělu (svalům, orgánům) v omezené míře, značná část se ukládá místo toho, aby mohla být využita. Člověk je unavený, zpomalený a přibírá na váze. Laicky vysvětleno :). Takže můžete jíst stejně jako předtím - a přibíráte. Když začnete jíst míň, chvíli to funguje, pak se metabolismus zpomalí ještě víc - a přibíráte zas. Částečně pomáhá přidat pohyb, ale kde na něj vzít energii, když se sotva plazíte… Jediné, co situaci umí stabilizovat, je správné vyladění dávek substitučních hormonů. A zbavit se toho, co se do té doby na člověka přilepilo navíc, je běh na hodně dlouhou trať.

Paris1789
4781 příspěvků 18.11.16 13:45

@Veronika P
On je ale asi opravdu největší problém v přístupu k celé situaci, sama píšete, že je vám vaší dcery líto, že nemůže jíst všechno, co by chtěla. To je myslím poněkud patologický vztah k výživě, což neznamená, že je vzácný, naopak.
Lítost by byla na místě ve chvíli, kdy by dítě po 2 dnech hladovky smutně koukalo na krajíček chleba a nakonec se ho vzdalo ve prospěch stejně hladového sourozence nebo rodiče například. Jinak ne. Jídlo nemá být zdrojem potěšení, tedy takového potěšení, jak ho chápeme dnes. Dnes jsme opravdu všichni víceméně nasycení, pokud máme alespoň jedno jídlo denně, nehrozí nám tedy taková ta skutečná nuzota a hlad, jen si prostě někteří z nás nemohou dopřát sníst vše, co vidíme, což je připouštím v době všeobecného nadbytku pro někoho problém.
Fetišizace jídla je velký problém, ale je nutné se z toho vymanit, jinak to neskončí dobře. A fakt by měli rodiče začít u sebe, přizpůsobit velikost vlastních porcí těm dětem, ne že taťka do sebe napere 16 knedlíků s zazdí to dortem, nýbrž bude jeho porce přiměřená té dětské, třeba větší jen o cca 1/3.
Sama bych striktně trvala na 3 jídlech denně, nic by nebylo pro nikoho z rodiny mimo tento čas, žádné všude se povalující čipsy, sušenky, bonbóny, jak je zvykem v českých domácnostech. Žádné jednorázové chuťovky v lednic a ve špajzu, jako jsou různé přeslazené tvarohy, pribiňáky apod. Veškeré suroviny by měly být základního charakteru, jednoduché a prosté, aby pokud možno musel jejich konzument s nimi nejdříve něco udělat, než je spořádá. A střídmě musejí jíst všichni, nejen to dítě, jinak tu snahu můžete rovnou zabalit. Nechci samozřejmě tvrdit, že to neděláte, ale opravdu vždy je třeba se nejdříve zamyslet nad svým vlastním příkladem a přístupem.
Je jasné, že tenhle přístup je hlavně časově náročný a vychovatel v něm nesmí polevit. Jak to zařídit, pokud celá rodina a škola s vámi nedrží basu, sama nevím. U nás tohle byly hrozné boje zejména s babičkou, a to šlo „jen“ o potravinovou alergii.

VandaRybna
3713 příspěvků 18.11.16 13:58
@irma73 píše:
Když ono, je to tak, že pokud štítka nefunguje, jak by měla, všechny procesy v těle následně také neprobíhají, jak by měly. Energie z jídla se v případě hypofunkce ŠŽ dostává tělu (svalům, orgánům) v omezené míře, značná část se ukládá místo toho, aby mohla být využita. Člověk je unavený, zpomalený a přibírá na váze. Laicky vysvětleno :). Takže můžete jíst stejně jako předtím - a přibíráte. Když začnete jíst míň, chvíli to funguje, pak se metabolismus zpomalí ještě víc - a přibíráte zas. Částečně pomáhá přidat pohyb, ale kde na něj vzít energii, když se sotva plazíte… Jediné, co situaci umí stabilizovat, je správné vyladění dávek substitučních hormonů. A zbavit se toho, co se do té doby na člověka přilepilo navíc, je běh na hodně dlouhou trať.

Tohle je konečně rozumné vysvětlení. Nedávno jsem někde četla o dívce, která údajně kvůli štítné žláze přibrala 15 kilo za dva měsíce. To je 570.000 KJ to vychází na 9500 Kj denně nad rámec toho, co její tělo normálně spálí (bazál+běžné aktivity). I kdybychom připustili, že někdo má bazál třeba 7000 (spící sportovec) a někdo jenom 4500 Kj (drobná žena s minimem svalstva v komatu), někde se ty kilojouly navíc vzít musely, tzn. že slečna žrala jak nezavřená.

VandaRybna
3713 příspěvků 18.11.16 14:01
@EmilyG. píše:
@VandaRybna já jsem poslední kdo by se zastával tlouštíků, ale než se u jedné dcery vychytalo dávkování hormonů, tloustla opravdu i z vody. Jsou věci mezi nebem a zemí, jakkoliv se zdají nereálné.

Z vody není člověk tlustý ale napuchlý.

irma73
515 příspěvků 18.11.16 14:06

@Paris1789 V zásadě souhlasím, jen se mi nezdají pro dítě vhodná pouze 3 jídla denně. I pro dospělého se doporučují menší rozumné svačiny mezi jídly, pro rostoucí dítě jsou podle mě nutností. Ale samozřejmě mluvím o bílém jogurtu, ovoci, ev. malém kousku pečiva se šunkou nebo s lučinou.
A v přístupu ke sladkostem zase souhlasím s @zwedavka . 1-2 kostičky tmavé čokolády denně pro uspokojení „mlsné huby“ taky neublíží.

irma73
515 příspěvků 18.11.16 14:12

@VandaRybna No ono je to ještě zajímavější s tou ŠŽ, tělo totiž nejen ukládá tuk, ale k tomu také zadržuje vodu. Takže na těch 15kg, co údajně nabrala ta dívka za 2 měsíce, se asi podílela i zadržená voda. Ale i tak je to extrém, věřila bych dejme tomu 5kg/měsíc v době, než se na problém se ŠŽ přišlo.

Příspěvek upraven 20.11.16 v 17:06

EmilyG.
2107 příspěvků 18.11.16 14:28

@VandaRybna použila jsem rčení ( neobratně), @irma73 to vysvětlila.
Samozřejmě že spousta obézních se vymlouvá na kde co.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 19 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek