Tlustí teenageři - Je tohle normální?

Fotoalbum tématu (8) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 19 Další »
MichaMach
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.11.16 15:04
@VandaRybna píše:
Tohle je konečně rozumné vysvětlení. Nedávno jsem někde četla o dívce, která údajně kvůli štítné žláze přibrala 15 kilo za dva měsíce. To je 570.000 KJ to vychází na 9500 Kj denně nad rámec toho, co její tělo normálně spálí (bazál+běžné aktivity). I kdybychom připustili, že někdo má bazál třeba 7000 (spící sportovec) a někdo jenom 4500 Kj (drobná žena s minimem svalstva v komatu), někde se ty kilojouly navíc vzít musely, tzn. že slečna žrala jak nezavřená.

On je právě problém v tom, že ten bazál u štítnice povážlivě klesá. Přestávají se vyživovat svaly, které atrofují, zuby, které se začnou více kazit, vlasy, které začnou padat, reprodukční systém, dámy přestávají ovulovat, menstruovat atp. Veškerý příjem se tak opravdu ukládá, přitom tělo hladoví a nemá sílu. Je to strašný humus.
Jinak jsem za svou praxi zažila lidi léčené Prednisonem a to je také lahůdka. Tam je také narušen metabolismus tuků a navíc dochází k ukládání pro ženy dost netypickému. Jedna klientka z lehce kyprých přesýpaček dosáhla během pár měsíců stavu obrovského jablka s napuchnutým obličejem. Přestože absolvovala chemo a radioterapii. Hormony jsou prostě mocné.
Nadměrné přibírání je prostě příznakem choroby, třeba i duševní, a musí se začít řešit co nejdříve, stejně jako by každý řešil např. netypické bolesti.

andiem
22 příspěvků 18.11.16 15:14

@chioo, ja som si vždy zmrzlinu vyberala podľa okolitých vplyvov. :) A vlastne robím to tak doteraz. Keď je moc teplo, citrónová alebo iná ovocná - vodová zmrzlina je ideál, smotanová by mi vôbec „nejela“. Naopak pri miernejšom počasí, ak je chuť, smotanová zmrzlina mňam. :) Myslím si, že to tak má celkom dosť ľudí, až na nejaké výnimky ktoré nemajú radi niektorú skupinu.

Len som mala potrebu podeliť sa ešte o iný spôspob volenia zmrzliny. :D

Čo sa týka nadváhy až obezity, je to veľmi komplexná téma, na ktorú by som nedokázala zhrnúť svoj názor do jedného príspevku. V zásade ale nikoho nesúdim, naozaj verím tomu, že kto nezažil, nepochopí. Tým ale nehovorím, že si mnoho ľudí nemôže za rizikový zdravotný stav samo. Môže, ale bohužiaľ prejedanie sa alebo naopak nedostatočná strava je väčšinou spojená s psychickými záležitosťami a je často veľmi ťažké sa z toho vymaniť. Mám rešpekt pred výchovou detí v tomto smere. Ak rad budem mať deti, mám zo svojho detstva perfektný základ ako to nerobiť. Pocit, že som tlustá je jedna z mojich prvých spomienok v živote a prevádzala ma celým dospievaním. Podotýkam, že som bola vždy štíhla.

market555
22 příspěvků 18.11.16 17:48
@andiem píše:
@chioo, ja som si vždy zmrzlinu vyberala podľa okolitých vplyvov. :) A vlastne robím to tak doteraz. Keď je moc teplo, citrónová alebo iná ovocná - vodová zmrzlina je ideál, smotanová by mi vôbec „nejela“. Naopak pri miernejšom počasí, ak je chuť, smotanová zmrzlina mňam. :) Myslím si, že to tak má celkom dosť ľudí, až na nejaké výnimky ktoré nemajú radi niektorú skupinu.

Len som mala potrebu podeliť sa ešte o iný spôspob volenia zmrzliny. :D

Čo sa týka nadváhy až obezity, je to veľmi komplexná téma, na ktorú by som nedokázala zhrnúť svoj názor do jedného príspevku. V zásade ale nikoho nesúdim, naozaj verím tomu, že kto nezažil, nepochopí. Tým ale nehovorím, že si mnoho ľudí nemôže za rizikový zdravotný stav samo. Môže, ale bohužiaľ prejedanie sa alebo naopak nedostatočná strava je väčšinou spojená s psychickými záležitosťami a je často veľmi ťažké sa z toho vymaniť. Mám rešpekt pred výchovou detí v tomto smere. Ak rad budem mať deti, mám zo svojho detstva perfektný základ ako to nerobiť. Pocit, že som tlustá je jedna z mojich prvých spomienok v živote a prevádzala ma celým dospievaním. Podotýkam, že som bola vždy štíhla.

Souhlsím, že jde o často i o psychický problém, jenže ten je třeba vyřešit, né ho podporovat a živit. Nejde mi třeba do hlavy, proč se pořádájí nejrůznější soutěže a miss pro plussize dámy. Na takovýchto soutěžích se často účastnice navzájem podpoří, stylem já jsem tlustá, ale tamta ještě víc, tak to je ok. A místo toho, aby zhubly, tak se z nich tvoří různé pseudocelebrity a píšou o nich na idnesu - třeba tohle
http://ona.idnes.cz/…lecnost.aspx?…
Já si přestavuju, že plus size je tak 10kg navrch, ale ne tohle. A pak to vyústí k tomu, že třeba už i ty tlusté teenagerky o kterých jsem tu psala vidí něco takového a řeknou si: „Proč já bych hubla, budu modelkou“.
Zvrácená doba.

Giuli
2931 příspěvků 18.11.16 18:01
@market555 píše:
Zvrácená doba.

Jo, jo máte pravdu, je to zvrátená doba. Kopať do niekoho a opovrhovať ním, len preto, že nepasuje do tabuľky a toho čo považujeme za správne.
Ale už chápem Arabov, prečo nami pohrdajú, lebo oni majú iný názor a ten jediný je správny. My robíme to isté, len náboženstvo sme nahradili výzorom, mladosťou, štíhlosťou. Eutanáziu by to chcelo a vyhubiť všetko čo nevyhovuje normám!

Dalmitka
1685 příspěvků 18.11.16 18:59

@irma73 /dnes v 13:37/ - pripomenuli ste mi jednu dávnu známu; bola to cvičiteľka aerobiku a mala problém so štítnou žľazou. Vlasy mala naozaj štyri v troch radoch, ako sa hovorí, proste veľmi veľmi preriedené, takže tá štítna žľaza tam asi naozaj bola. Pracovne som s ňou pobývala vtedy v lete niekoľko týždňov, takže som každodenne pozorovala jej stravovanie - na raňajky si naliala do misky 5! bielych jogurtov, obed 1-2 broskyne alebo kus červeného melóna a na večeru akýkoľvek zeleninový šalát bez ničoho, len pár kvapiek olivového oleja - každý, každučký deň. Povedala, že ak by jedla čokoľvek iné, neprešla by dverami. A pritom nebola úplne štíhla, bola tak akurát - ale spevnená každodenným tvrdým cvičením. A ešte - účes napriek kvalite vlasov mala šmrncovný, perfektne ostrihaný úplne na krátko - hovorila, že kaderníčke platí za ten strih majlant, ale stojí jej to zato - verila som jej. Takže ona bola asi jedna z tisíca, že kilá = naozaj štítna žľaza.

market555
22 příspěvků 18.11.16 19:36
@Giuli píše:
Jo, jo máte pravdu, je to zvrátená doba. Kopať do niekoho a opovrhovať ním, len preto, že nepasuje do tabuľky a toho čo považujeme za správne.
Ale už chápem Arabov, prečo nami pohrdajú, lebo oni majú iný názor a ten jediný je správny. My robíme to isté, len náboženstvo sme nahradili výzorom, mladosťou, štíhlosťou. Eutanáziu by to chcelo a vyhubiť všetko čo nevyhovuje normám!

Chtělo by to zavést daně na nezdravé potraviny a pro obézní vyšší zdravotní pojištění. A samozřejmě začít už od píky, tj. zakázat podávat nezdravé potraviny dětem, pro každé dítě peněžní podpora státu na sporotovní kroužky.
A to přirovnání není moc trefné, znám mnoho arabů a žádný mnou nepohrdal. Takto mluví jen někdo, kdo chce záměrně šířit dezinformace nebo je naprosto neznalý.

Uživatel je onlinePirek
7060 příspěvků 18.11.16 19:46

A už nám došlo, že tohle téma bylo založené účelově jen proto, aby se diskuze po ramínkovém exodu zase rozjela? Stejně jako arogantní zákazníci. Tohle všechno už se tu tak stokrát řešilo.

Giuli
2931 příspěvků 18.11.16 19:55

@Pirek No a co?

Jordaan
8765 příspěvků 18.11.16 19:55

@Pirek

Akorat, ze to stejne moc nefunguje. Chciple je to tu porad.

Giuli
2931 příspěvků 18.11.16 20:00

@Jordaan Na 2 weby nás bolo málo, chcíple je to vraj aj u susedov. :-D

Jordaan
8765 příspěvků 18.11.16 20:02

@Giuli

Uz to ale prestava byt sranda :-(

irma73
455 příspěvků 18.11.16 20:25
@Dalmitka píše:
@irma73 /dnes v 13:37/ - pripomenuli ste mi jednu dávnu známu; bola to cvičiteľka aerobiku a mala problém so štítnou žľazou. Vlasy mala naozaj štyri v troch radoch, ako sa hovorí, proste veľmi veľmi preriedené, takže tá štítna žľaza tam asi naozaj bola. Pracovne som s ňou pobývala vtedy v lete niekoľko týždňov, takže som každodenne pozorovala jej stravovanie - na raňajky si naliala do misky 5! bielych jogurtov, obed 1-2 broskyne alebo kus červeného melóna a na večeru akýkoľvek zeleninový šalát bez ničoho, len pár kvapiek olivového oleja - každý, každučký deň. Povedala, že ak by jedla čokoľvek iné, neprešla by dverami. A pritom nebola úplne štíhla, bola tak akurát - ale spevnená každodenným tvrdým cvičením. A ešte - účes napriek kvalite vlasov mala šmrncovný, perfektne ostrihaný úplne na krátko - hovorila, že kaderníčke platí za ten strih majlant, ale stojí jej to zato - verila som jej. Takže ona bola asi jedna z tisíca, že kilá = naozaj štítna žľaza.

No jo, ale teď si představte, jak při této životosprávě muselo být nutričně podvyživené její tělo. Dlouhodobě to je neudržitelné, strava není jen o přijaté energii, taky minerály, vitamíny, esenciální aminokyseliny… To asi radši mírnou nadváhu, než toto :(

EmilyG.
1061 příspěvků 18.11.16 21:29

@irma73 taky jsem se zděsila, napadlo mě jestli paní ještě žije a jak vypadá dnes.

EmilyG.
1061 příspěvků 18.11.16 21:32

@Pirek jasně že došlo. Teď ještě vyleze spacákový troll, zda děcku rohlík do ruky nebo ne, joj tady je materiálu.

Giuli
2931 příspěvků 18.11.16 22:21
@Jordaan píše:
@GiuliUz to ale prestava byt sranda :-(

Jak prestáva? Ja som sa „nasáčkovala“ na jeden slovenský web. Skritizovala som premenu čitateľky vrchom spodkom a oni mi stiahli po hodine článok. Bol tam len ten moj pridrbaný kritický koment, nič viac a ono po hodinke šup a už tam nebol ani koment, ani článok. :-D Ja som listovala ako vzteklá beruška a on nadobro zmizol. Tak som usúdila, že to určite nebolo kvoli mojmu komentu, že taký vplyv nemám. Keď dali po hodine nový článok, s tou istou „modelkou“ v zmenárni, ale inými handrami, tak som čumela ako teľa na nové vrátka. :-D A v ten deň som sa pokorne vrátila na MP. Tu síce miznú články tiež, ale našťastie sa neobjavia prepracované novými fotkami, ktoré sušil niekto v PC.

Giuli
2931 příspěvků 18.11.16 22:44
Jordaan
8765 příspěvků 19.11.16 08:31

@Giuli

To by me nenapadlo, ze u tech promen delaji vic verzi. Ukazuje to teda, jakou duveru maji ve vlastni schopnosti, dobre tusi, ze je to mozna blbe a tak pro jistotu… :-D

Dalmitka
1685 příspěvků 19.11.16 14:13

@irma73 - áno, ja si to tiež myslím, dala som to tu len ako extrémny príklad nezmyselného stravovania, ale tiež ako príklad mimoriadne pevnej vôle a sebaovládania. A neviem, ako dopadla, bolo to pred cca 10-12 rokmi.

vias
532 příspěvků 19.11.16 21:59
@Paris1789 píše:
@Veronika P
On je ale asi opravdu největší problém v přístupu k celé situaci, sama píšete, že je vám vaší dcery líto, že nemůže jíst všechno, co by chtěla. To je myslím poněkud patologický vztah k výživě, což neznamená, že je vzácný, naopak.
Lítost by byla na místě ve chvíli, kdy by dítě po 2 dnech hladovky smutně koukalo na krajíček chleba a nakonec se ho vzdalo ve prospěch stejně hladového sourozence nebo rodiče například. Jinak ne. Jídlo nemá být zdrojem potěšení, tedy takového potěšení, jak ho chápeme dnes. Dnes jsme opravdu všichni víceméně nasycení, pokud máme alespoň jedno jídlo denně, nehrozí nám tedy taková ta skutečná nuzota a hlad, jen si prostě někteří z nás nemohou dopřát sníst vše, co vidíme, což je připouštím v době všeobecného nadbytku pro někoho problém.
Fetišizace jídla je velký problém, ale je nutné se z toho vymanit, jinak to neskončí dobře. A fakt by měli rodiče začít u sebe, přizpůsobit velikost vlastních porcí těm dětem, ne že taťka do sebe napere 16 knedlíků s zazdí to dortem, nýbrž bude jeho porce přiměřená té dětské, třeba větší jen o cca 1/3.
Sama bych striktně trvala na 3 jídlech denně, nic by nebylo pro nikoho z rodiny mimo tento čas, žádné všude se povalující čipsy, sušenky, bonbóny, jak je zvykem v českých domácnostech. Žádné jednorázové chuťovky v lednic a ve špajzu, jako jsou různé přeslazené tvarohy, pribiňáky apod. Veškeré suroviny by měly být základního charakteru, jednoduché a prosté, aby pokud možno musel jejich konzument s nimi nejdříve něco udělat, než je spořádá. A střídmě musejí jíst všichni, nejen to dítě, jinak tu snahu můžete rovnou zabalit. Nechci samozřejmě tvrdit, že to neděláte, ale opravdu vždy je třeba se nejdříve zamyslet nad svým vlastním příkladem a přístupem.
Je jasné, že tenhle přístup je hlavně časově náročný a vychovatel v něm nesmí polevit. Jak to zařídit, pokud celá rodina a škola s vámi nedrží basu, sama nevím. U nás tohle byly hrozné boje zejména s babičkou, a to šlo „jen“ o potravinovou alergii.

Zkuste to pak té dceři (vím, že se nejedná o Vaši, nevím už o čí) vysvětlit, že nemusí být smutná, jelikož vlastně nijak nestrádá. Každý je nějak naprogramován a každý má jiné chutě na sladké a jiný apetýt (proto si taky v té cukrárně štíhlejší děti dávají citronovou zmrzlinu - fakt si někdo myslí, že je to proto, že by doma viděly, jak někdo mlsá maximálně trochu citronové zmrzliny? Že by si jen kvůli tomu čokoládovou rozhodně nedaly? Daly, kdyby na ni měly chuť - evidentně nemají! - a pak by ji jedly pořád, kdyby jim zachutnala. Jsou štíhlé proto, že na sladké - nebo na jídlo celkově - tak nejsou, to je celé). Samozřejmě je na rodičích, aby šli dítěti příkladem a nabízeli mu takovou stravu v takovém množství, aby nebylo tlusté. Jenže když je dítě geneticky nastavené (či vlivem poruchy, nemoci) na program „sním, co zmůžu“, pak se opravdu při dietě trápí. A mně by ho tedy líto bylo. Samozřejmě bych nepolevila, jen říkám, že ta lítost je na místě (nedala bych ji pochopitelně najevo).
A vůbec si nemyslím, že by se z jídla stával fetišizmus. Jídlo bylo spojeno s pocitem potěšení, uspokojení vždycky, ať už ve smyslu dobré chuti, nebo jen úlevy, že se tělu konečně dostalo potravy. A ta úleva byla tím větší, čím lepší byla chuť - co dobře chutnalo, znamenalo, že mi vystačí na delší dobu. I teď nám většinou chutná to, co má v sobě hodně tuku, cukru nebo obojího. Obojí je nabité energií, dá se uložit na horší časy nebo relativně rychle použít. Výrobci cukrovinek, chipsů apod. samozřejmě vědí, že nám toto chutná nejvíc, a umějí to levně vyrobit. Tím se dostáváme k tomu, proč populace tloustne: organizmus je naprogramovaný na tvorbu zásob na horší časy, takže mu chutnají energeticky vydatné pokrmy. Jenže za posledních kolik - padesát let? - není o zásoby nouze (ve zdraví ohrožujícím smyslu, mluvím samozřejmě o vyspělejších státech). (Do té doby byl nadbytek vyhrazen jen privilegovaným, a taky nemálo z nich bylo obézních.) Nicméně tělo má stále v hlavě pokyn cpát se, když je čím. Pouze individuální nastavení (viz první odstavec) způsobuje, že někteří lidé jsou štíhlejší, i když jedí vše, co jim chutná. A také nový element - vědomá kontrola příjmu jídla, projevující se pevnou vůlí. Nevím, jak dlouho může trvat, než se geneticky promítne fakt, že je najednou jídla nadbytek, a tělo se přeprogramuje na „nebudu se cpát vším, na co přijdu“. Ale padesát let evidentně není dost a myslím, že ani dalších padesát stačit nebude.

Black P
4 příspěvky 19.11.16 22:15

Myslím, že jste nechtěla rozpoutat diskuzi na téma obezita, ale byt zajímava tim, že nám sdělite, jak vy, chudák drobná, hubena, máte těžký život, když jste "nucena " v tramvaji sedět vedle tlusté holky. Taky jsem odpůrce obezity, ale k něčemu takovému bych se nikdy nesnižila.

Giuli
2931 příspěvků 19.11.16 23:10

@Moir I can’t imagine being assigned a seat away from my best friend because we are both fat.
Aja si neviem predstaviť, že ho nasáčkujú ku mne, len preto, že som štíhla a nepretekám na susedné sedadlo a tak bude mocť pretekať on na moje. :-D

Paris1789
3960 příspěvků 19.11.16 23:55

V naší rodině nikdo obézní není, já sama mám k jídlu spíše lhostejný vztah a považuji je za zdroj energie, nic víc.
Má kamarádka ale má dceru, která měla sklony k nabírání odmalička. Ten striktní přístup, který jsem popsala výše, je její a opravdu fungoval a vyplatil se. Nikdy jsem svou kamarádku neslyšela žádná slova o lítosti, když dceři nedávala nic navíc, i když byla holčička odmalička jídla chtivá a docela si umím představit, jak by vypadala, kdyby její matka polevila.
Otázka je, zda by vám spíše nemělo být líto tlusté teenagerky, která tím trpí a mnohem hůře se těch kil zbavuje, než kdyby je vůbec nebyla nabrala?

EmilyG.
1061 příspěvků 20.11.16 00:09

@Paris1789 ale jo, jenže, ono je to vždy jiné když jste jedním z aktérů než když jste někdo zpovzdálí hodnotící. Je strašné dítěti odpírat jídlo, vlastní zkušenost. Protože některým prostě chutná víc a všechno, jakkoliv se to mně i vám zdá podivné. Příklad ze školky, 16 dětí nejí, moje vnučka stláská všechno. Je to dobrý? Ja! Chceš ještě? Jawohl! ostatní děti včetně její sestry zděšeně sledují, vnučka tláská třetí nášup. Bylo to dobrý? Ja!

MichaMach
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.16 00:27

@Moir Proboha co je to za web? Začetla jsem se tam do některých článků a té politické korektnosti je tam tedy víc než dost. To je karmická rovnováha Parlamentním listům, či co?

Stránka:  « Předchozí 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 19 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek