Tradice jako součást života

Fotoalbum tématu (3) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Oldyn
6401 příspěvků 8.5.13 09:14

Dodržování trdic prožíváme tak normálně. Vánoce, Velikonoce, Václavské hody, Masopůst a koblížky, svatební koláčky po dědině, rohový koláč pro svobodnou družičku. Jedna tradice mi byla proti srsti, poděkování za syna dortem ve tvaru srdce nastávající tchýni. To jsem se tak s mamkou u toho pohádala, že je mi dodnes špatně, jen na to vzpomenu. No a s odstupem bezmála dvou desetiletí, bych tchýni dala dortů vagon, protože mám super chlapa a ta hádka za kilo pomazaného piškotu nestála, opravdu ne.

yako
3225 příspěvků 8.5.13 09:19

@Oldyn tu tradici s dortem tchýni neznám a naprosto chápu vaše rozporuplné pocity :).

anja.1
272 příspěvků 8.5.13 10:08
@mikita.miki píše:
@Jiná Realita ale jooooo, to je jasná věc, třšně se trhají, naši trhali a doufali (když rozkvete na štědrý den, dcera půjde z domu) ale u nás ještě hcodí svatá barbora v bílém a naděluje

Jsem ráda, že tuto tradici zná ještě někdo jiný. Jsem původem z východních Čech (Truntovsko) a i u nás chodí Barborka nadělovat něco malého na mls. Žila jsem v různých koutech ČR a všude na mne koukali jak na blázna, jste první s kým jsem se potkala, kdo tuto tradici zná.

continuity
5853 příspěvků 8.5.13 10:20

U nas chodi Mikulas davat sladkosti v noci do boty, ktera se da na okno. zadne takove jako chodici cert a mikulas neznam, on se dela pro deti treba ve skolkach, ale doma ne.

zavedla jsem s detma jeste jednu tradici, ze Jezicek jim v noci na prvniho prosince da vymenou za psani adventni kalendar.

jinak co se tyce tradici mne jednou dostala tchyne, ktere, ac ateista nenavidici predevsim katolickou cirkev, se snazila zpivat u vanocniho stolu kolegy do ucha ditete roucimu NENENE! kdyz se ji muz zeptal, proc toho proboha nenecha, tak rekla, ze je to tradice.

nejsem verici, spis kolisu mezi virou a agnostismem, tudiz jsem hodne tolerentni v techto otazkach, a co mi vadi je netolerance. kazdy, opravdu kazdy ma pravo na svoji viru, i kdyby to melo byt v boziho mravence.

Guinea Pig
1190 příspěvků 8.5.13 10:32

.

Příspěvek upraven 24.01.14 v 23:14

Lalita
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.5.13 11:11
Nějaké nadšené oslavy sportovního vítězství nikomu nevyčítej ani je nenazývej (hurá)patriotismem. Takové oslavy počmáraných fandů probíhají snad všude. A v jižních krajích ještě bouřilvěji než u nás. Jediné, co se liší, je jen sport, který oslavují: někde hokej, někde fotbal a někde dokonce kriket. Rozhodně to není jen náš zvyk. ;)
@honza píše:
Je to neco, co my dokazeme, kdyz vyhrajeme MS v hokeji, to se hned vsude troubi a vriska a vsichni maji na tvari namalovanou trikoloru a hurapatriotosmus nam najedno nevadi.
Bohuzel jsme v tu chvili na sebe hrdi jen v tom vitezstvi v MS.
Guinea Pig
1190 příspěvků 8.5.13 11:20

.

Lalita
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.5.13 11:41

@Borůvka19
Hmm… To asi ano, přesto takové řeči nemám ráda, zavání mi to čecháčkovstvím. Tyhle sportovní oslavy prostě neberu jako projev vlastenectví.

Ale jsem optimistka - napřed sport, potom to ostatní. :) Zkrátka se musíme naučit, že oslavovat naše státní svátky není nic špatného, natož trapného. Ale jsem toho názoru, že to bude asi trvat ještě dost dlouho. To, co komunismus napáchal, se během sotva jedné generace nenapraví. Myslím, že bude trvat jednu dvě generace, než se to naučíme…

isko
1855 příspěvků 8.5.13 12:06

@yako
Teď úplně přesně nevím, co jste mi chtěla říct. Že svým příspěvkem jsem opět provedla výpad a tím jen potvrdila - v souvislosti s Vaší zkušeností - že katolíci jsou ti tolerantní a evangelíci jsou ti útoční? Tak na mě totiž Váš příspěvek trochu působí, zvláště první část.

Já jsem tím chtěla říct něco jiného. Mě osobně totiž strašně dráždí přístup „já to mám tak, a proto jiná varianta není možná“. To je něco, s čím se potkávám ne zřídka, a to ve všech oblastech. „je snadné zhubnout, já jsem zhubla, jen stačilo trochu nejíst…“ „Nejlepší je epilátor, protože vytrhá chloupiky a mě to stačí na tři týdny…“ „Ta změny postavy po porodu se přehání, já jsem všechna kila hned zase ztratila…“ A už se nebere na vědomí, že někdo nemůže zhubnout, protože zkrátka vždycky zůstane spíš oplácaný, někdo má s epilátorem problémy, protože mu pekelně zarůstají chloupky a někdo má problémy s postavou, protože jí zůstala diastáza a prsa se po porodu zmenšila…

Proč o tom tak mluvím - to, že jste nenatrefila na militantní katolíky, neznamená, že nejsou. Možná proto, že jste nikdy nepřišla do styku s militantními katolíky, možná proto, že jste nikdy nevytáhla konfrontační téma nebo Vás žádné takové téma nezajímá, nebo možná proto, že jste katolička, součást skupiny, na kterou se taková militantnost nevztahuje.

Tím nechci říct, že jsou všichni katolíci agresivní. Jednoduše jsem jenom svojí zkušeností chtěla rozporovat Vaše (implicitní) tvrzení, že agresivita je hlavně na straně evangelíků. Je to vždycky „kus od kusu“ - záleží na jednotlivcích. Každopádně evangelíci/protestantné a katolíci mají mezi sebou mnohem více společného, než si myslí, a je požehnání, když si to dokáží uvědomit.

bestia
2300 příspěvků 8.5.13 12:24

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 16:14

yako
3225 příspěvků 8.5.13 12:27

@isko to, že jsem katolička, je má soukromá věc a mnoho lidí, krom okruhu známých neví ani že jsem věřící. Dělám to hlavně proto, že lidé jsou plni předsudků a pokud budou vědět že patřím k církvi, je další diskuse znemožněna. Přesto jsem se nesetkala s tím, že by se kdokoliv z mé církve vymezoval vůči protestantům, naopak jsem se s tím setkala jak v reálu, tak i tady u vás. Popisuji pouze své osobní zkušenosti. Váš postoj je z vašeho příspěvku naprosto jasný, vaše názory mi připadají hodně tendenční, výborně vám odpověděla laucherain, doporučuji vám více kritického myšlení.

Guinea Pig
1190 příspěvků 8.5.13 12:32

.

GalianosjednimL
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.5.13 12:38

@honza No o svátcích u Oumajngotů si tedy myslím své a dost mne vadí, když je sem někdo tahá. Myšleno tak, jak předvedla Stašová v Románu pro ženy.
Mrzí mne, že některé věci neprožíváme tak nějak více, ale zase jsem raději než být ovce, kterým řeknou, kdy se má radovat, jak a s jakou intenzitou a tak je teda vnímám.

@Lalita Myslím, že se to nenapraví. Staří umírají a mladší, co nic nezažili a ztrácí s tradicemi soudržnost mají spíše sklon k polemice o Sudetech, Výsadkářích, Palachovi, Sv. Václavovi a když s nimi mluvím, nemají prakticky ke své zemi vztah, spíše koukají na to jak se mít dobře a pokud možno jinde. Pár nadšenců to nevytrhne, ale díky za ně.

Guinea Pig
1190 příspěvků 8.5.13 12:45

.

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.5.13 12:54

Já bych řekla, že ten nedostatek nadšení ku slavení všemožných výročí nepramení jen v mnohaletý zkušenosti s povinnými oslavami VŘSR a Prvního máje… ale že to lze přičíst taky naší národní povaze (je-li jaká). My prostě nemáme ve zvyku jásat a rozněžňovat se jak malá děcka nad kdečím (na rozdíl od řečených amíků), my si z toho spíš děláme prdel…

GalianosjednimL
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.5.13 12:56

@Borůvka19 To nejsou předsudky, pouze fakta a právě pokud by fungovalo ono kouzelné slovo demokracie, mohu je na základě zkušenosti mít. A opravdu je v tom vzdálenost irelevantní. Myslím, že neopravit jejich neznalosti po událostech v Bostonu, klidně nás budou bombardovat. :) „Kde by podle Vás mělo USA provést intervenci? Hmmm, ve Francii…Ve Francii? Ano, protože jsou s nimi problémy…“.
Helloween, Happy Birthday s kornoutama na hlavě… já vím, kde vznikl Valentýn. Nepodléhám však moc strojenému kolektivnímu nadšení, tudíž květiny a dárky kupuji když to tak cítím, svátky vnímám, když jsou a snažím se neztrácet kontinuitu se svojí vlastí, proto budu mít vždy zásadní postoj k tomu, kdo tady za to stojí, které tradice respektovat a ktere zavrhnout.
Překvapuje mne s jakou zarputilostí bráníš tuto zemi přes její agresivně okupační rétoriku s jejich přístupem k vlastnímu obyvatelstvu. Já jim ani slovem neupřel právo na svátky, oni upírají všeobecná práva všem. To není na polemiku, to je fakt, kdo ho chce rozmělňovat a zastírat buď lže, nebo kryje skutečnost. Tím toto ze své strany uzavírám.
Jsem vděčný za naše tradice, řemesla a kulturu.

Jiná Realita
13791 příspěvků 8.5.13 13:08

Nechcete přestat konečně diskutovat o církvích a víře?

nejen proto, že si to autorka úvodního příspěvku výslovně nepřála, ale i proto, že se za chvíli zajímavá debata zase v něco zvrhne :(

fakt vám nerozumím, jedna osoba úplně mimo téma vrhne nenávistnou slinu a deset lidí se hned chytne. ničeho nedosáhnete, nikoho o ničem nepřesvědčíte, akorát diskuze o tradicích bude úplně zazděná.

anja.1
272 příspěvků 8.5.13 13:39

@Jiná Realita
Máte recht. Militantní blbec a hulvát, je prostě blbec a hulvát - na náboženském vyznání, barvě kůže a jiných „smrtelně“ důležitých faktorech nezáleží.
Mmch, tradice v mém životě hrají poměrně důležitou roli, nějak ukotvují můj dost rozháraný život. :-)

antees
733 příspěvků 9.5.13 14:25

@kiwi tak kdo je zde be viny, ať hodí kamenem ;)
@yako Sami katolíci se prohlásili (ústy papeže) za jedinou kristovu církev, takže to vyhranění z jejich strany je zcela zjevné. Uvedla jsem konkrétní příklady, které mě u katolíků zarážejí a je jich ještě mnohem mnohem více a pokud se bavíme o tradici, tak je to právě katolická církev, která je na tradicích založená (všechny ty svátky, uctívání apod.), není schopna přijmout nové věci, protože je považuje automaticky za špané, což se jí stává osudným. Např. tradiční křtiny - jaký mají smysl? Tradice jsou svazující v tom smyslu, že pokud se nám zalíbí jejich „obřad“, pak nehledíme na důvod a následky. Křtiny jsou typickým příkladem, je to pro rodiče i prarodiče nádherný zážitek, ale pro toho malého človíčka, kterého kropí vodou a v jeho nevědomosti rozhodují za něj, kterým směrem se bude upírat, je to žinantní. Sama jsem se nechala pokřtít až v 19 letech, kdy jsem přesně věděla, co dělám a komu svůj život odevzdávám. Bůh nám dal svobodnou vůli k tomu, abychom se sami rozhodli, zda Jej budeme následovat, či nikoliv. Katolická církev naši sovobodnou vůli zprznila a kvůli materiálním výhodám zavedla křest už u novorozenců. Setkala jsem se pak i s tím, že mladí lidé sice řeknou, že jsou katolíci, ale nejsou věřící Mají v tom guláš - rodiče si prostě myslí, že půjdou v jejich stopách, ale nikdo těmhle katolíkům neřekne nic o skutečném poselství Ježíše. Všechno, co v kostelech slyší, když už tam dojdou, jsou tradice, tradice, tradice.
neberte to prosím osobně, snažím se jen vysvětlit svůj pohled na věc. :)

Nixe Lulu
344 příspěvků 9.5.13 14:51

@antees To jsi myslím vystihla docela dobře. Ale přece jen pozoruju, že se jejich přístup trochu mění - směrem k jádru evangelia jako té nejpodstatnější věci. I když ten postoj výlučnosti mají pořád. Setkala jsem se s evangelizační brožurkou, která byla z velké části napsaná stylem, že by člověk vůbec neřekl, že pochází od katolíků, byl to naprosto protestantský styl. Jenžekdyž jsem dočetla o něco dál, samozřejmě jsem narazila i na to, že víra nestačí, člověk se MUSÍ připojit k církvi a samozřejmě to musí být ŘKC, protože jak by vás vůbec mohlo napadnout uvažovat o nějaké jiné? Takže ohledně úsilí o jednotu je to dosti složité… pro ně nejsme úplnými křesťany, pokud se nepřipojíme k ŘKC.

Grete
800 příspěvků 9.5.13 15:52

@antees Nojo, ale křest malých dětí přece probíhá i v některých protestantských církvích, tohle zrovna není otázka, která by šla skrze konfese, ale spíše skrze jednotlivé konfesní proudy.
Tam, kde se křtí nemluvňátka, pak obvykle existuje ještě nějaký obřad rozhodnutí pro dospělou víru, konfirmace/první svaté přijímání/biřmování.

Lachenauerin
544 příspěvků 9.5.13 16:00

@antees
Tak zrovna o tom, kdy – v jakém věku křtít, se vedou učené teologické rozpravy prakticky od samých počátků křesťanství. A ještě se názory nesjednotily, protože argumenty obou stran jsou silné.
Nicméně zrovna to křtění novorozeňat není žádná svévole, ale je vedené dobrým úmyslem a má mj. i historické kořeny, s nimiž už dnes naštěstí nejsme v bezprostředním kontaktu. Protože ono v historii bylo poměrně dost nejisté, že dítě přežije. A když věříte, jako opravdu upřímně věříte – vy, kněz, komunita, církev, že bez křtu se do toho nebe nedostanete a skončíte po smrti špatně, a je to vaše dítě a vy pro ně chcete to nejlepší, tak sakra spěcháte. Připomínám, že úmrtnost dětí do jednoho roku byla obrovská, úmrtnost před dosažením dospělosti taktéž. Ta procenta byla naprosto šílená.
Jo – a vážně tu nepléduju ani za jednu stranu, nejsem katolík ani protestant.

Edit: překlep

Příspěvek upraven 09.05.13 v 16:53

anja.1
272 příspěvků 9.5.13 16:38

@antees
Lachenaurin to popsala velmi přesně. Navíc katolíci v tom rozhodování za děti nejsou sami, aneb např. židovství se prostě dědí. Je-li matka židovského vyznání, tak dítě se již rodí jako žid a basta, jediná šance na změnu je v dospělosti konvertovat.

666mahu
1490 příspěvků 9.5.13 16:39

@antees, jsem věřící katolička, do kostela nechodím. Manžel je spíš nevěřící katolík. :D Syna jsem nedala pokřtít právě aby si mohl vybrat pokud by chtěl jinak. Dnes je dospělý a říká, že jsme ho měli dát pokřtít. Myslím, že se cítí příslušen tomu odkud pochází (všichni naši předkové patřili katolické církvi). Takže každý to máme jinak. ;-)

bestia
2300 příspěvků 9.5.13 17:19

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 16:13

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek