Tradice jako součást života

Fotoalbum tématu (3) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
yako
3225 příspěvků 9.5.13 22:18

@antees odpovím vám jen na to, proč já osobně nechávám křtít děti v 1. roce života. Na ostatní se mi upřímně odpovídat nechce, na SZ, až budu mít čas.
1. jsou to mé děti a tudíž jestliže já něco považuji za správné a pravdivé, považuji to za správné i pro ně.
2. jak píše @666mahu, mě rodiče ač věřící pokřtít nedali, abych to mohla „udělat sama“, já bych byla radši, kdybych vyrůstala jako člen církve - pro mě je to širší, duchovní rodina
3. je to pro mě obřad, kdy společnost (rodina a přátelé) uvítá dítě a je pro mě důstojnější a závažnější než vítání občánků
4. děti vychovávám ve víře, navštěvují náboženství, je to hodně nenásilnou formou, do kostela je beru až když začnou chtít tam se mnou jít, samotnou mě překvapuje, jak pozitivní vztah k duchovním věcem mají
5. souhlasím s @bestia
6. je to pěkná tradice :).

honza
403 příspěvků 10.5.13 05:35

@GalianosjednimL

http://czech.prague.usembassy.gov/holidays.html

Tady je prehledna tabulka svatku USA a CR, pripadaji mi s ohledem na histori/kulturu zemi vicemene obdobne a neni mi dost dobre jasne, ktery z nich do Cech Americane tahaji.
Kdyby se o tobe ten americky imperialista vyjadril jako o tyvolovi tak bys z toho asi vyletel z kuze, ovsem pro tebe jsou Americane „Oumajngoti“ zcela bez problemu.

honza
403 příspěvků 10.5.13 05:48
@Lalita píše:
Nějaké nadšené oslavy sportovního vítězství nikomu nevyčítej ani je nenazývej (hurá)patriotismem. Takové oslavy počmáraných fandů probíhají snad všude. A v jižních krajích ještě bouřilvěji než u nás. Jediné, co se liší, je jen sport, který oslavují: někde hokej, někde fotbal a někde dokonce kriket. Rozhodně to není jen náš zvyk. ;)

Vzdyt ja jsem take netvrdil, ze je to jen nas zvyk a uz vubec to nikomu nevycitam. Pouze jsem poukazoval na to, ze sportovni vyhra je asi tak jedina forma nejakeho vyrazneho vlasteneckeho projevu u Cechu.
A vlastenectvi to pochopitelne je; kdyby nebylo, tak bychom pak zcela stejne a nadsene v ulicich oslavovali prvni misto protivnika, s kterym jsme prohrali.

666mahu
1490 příspěvků 10.5.13 09:32

@honza, bylo by zajímavé udělat průzkum, kolik nás Čechů je vlastenců, nebude jich zas tak málo.
Jsem vlastenka (a sportovní utkání s tím nemají co společného, i když samozřejmě fandím), u nás v rodině se děti vychovávají jako hrdí Češi, a je to taky pěkná tradice. ;-)

GalianosjednimL
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.5.13 12:18

@honza omg a tv? Mne je jedno co na mne rikaji, asi jako je to jedno jim. Akorat pokud slucujes boha a vulgaritu,,tak spise do toho vkladas neco sveho a to si prober v sobe. Ja Tv nebudu pasove pouzivat na nadseni ze studijnich uspechu, ejakulaci, pad dvojcat a situaci, kdy mam pusu od marmelady. V tom bude mezi nami rozdil. Kultura? Jo, aha…:-) :-) :-)

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.5.13 12:29

Sama jsem křtěná římská katolička, nechali mne pokřtít prarodiče v době, kdy jsem u nich byla na prázdninách, mí rodiče se to dozvěděli až ex post a běsnili. Byly mi asi 4 roky. Své děti jsem posílala akorát na katechismus na základní škole, v rodině z toho bylo trochu haló, tchýně to považovala za znak mého duševního ne-zdraví. Že nejsou pokřtění mi nevyčetli, ale vypadá to, že aspoň jeden to nakonec udělá. Do kostela nechodíme. Desatero ctíme.

GalianosjednimL
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.5.13 12:30

@honza snad jeste jako ateista dodam, ze brani boziho jmena nadarmo a pri neadekvatni situaci je nejen hrich, ale ti nositele kultury se tim vlastne proklinaji.Ano,I u nas se takovych dost najde, ale oumajngoti to maji jako narodni sport…a ukazuje to na jejich povrchnost a nerespoktovani ani vlastnich pravidel.

Ucije
38 příspěvků 10.5.13 12:42

Antees: Vy jste se označila za evangeličku a jasně vyhranila proti křtu dětí, tak bych jen pro úplnost chtěla citovat postoj Českobratrské církve evangelické ke křtu dětí: " V našich církvích je zpravidla běžnou praxí křest dětí (i křest kojenců)." (zdroj evangnet. cz) Možná by bylo dobré, kdybyste upřesnila denominaci, aby bylo jasné, za koho mluvíte.
To, že to pro někoho může být jen prázdný rituál navíc opentlený majetkovým prospěchem (slyšela jsem o křtu za zlaté hodinky), ještě neznamená, že pro jiného věřícího to nemůže být jeden ze způsobů setkání s Bohem.

fčelička
20 příspěvků 10.5.13 12:54

Já osobně dodržuji hodně tradic, baví mě to a líbí se mi to. je pravda že už to není co bývalo, protože hodně mladých to ignoruje, ale u nás na vesnici se drží skoro vše. Velikonoce, barvení vajíček, pletení pomlázek, pečení, velikonoční výzdoba, barborka, která když rozkvete do velikonoc tak se vdáte:-) většinou už u nás chodí mladší kluci, říkají pěkné básničky a neopíjí se:-) Potom držíme pálení čarodejnic, 1. máj a líbání pod rozkvetlou třešní, Vánoce s pouštěním svíček na vodu, čekání na ježíška, kapří šupinku do peněženky, v létě slavíme hody( chodí se v krojích celý den) tancuje se, je to moc pěkné. Já myslím, že tradice by se nemeli zatracovat úplně, byla by to škoda.

isko
1855 příspěvků 10.5.13 13:04
@DonChichot píše: Že nejsou pokřtění mi nevyčetli, ale vypadá to, že aspoň jeden to nakonec udělá. Do kostela nechodíme. Desatero ctíme.

No ale pokud mu vadí, že nebyl pokřten, tak asi nějaký vztah k víře/náboženství/Bohu má a potom snad není problém, aby ten krok udělal sám? Naopak to pro takového člověka může být úplně jiný zážitek, protože do toho svazku vstupuje skutečně z vlastního rozhodnutí.

Příspěvek upraven 08.06.17 v 00:11

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.5.13 13:06

@isko
Pardon, asi jsem to nenapsala srozumitelně: tím, že „to udělá“, jsem myslela, že se nechá pokřtít a ne že mi to vyčte.

isko
1855 příspěvků 10.5.13 13:13

K tématu:
vážně si myslím, že člověk je udělaný tak, aby měl tradice a slavil různé slavnosti a rituály. Četl tady někdo knihy od R. Fulguma? Ten v jedné z nich píše, jak je pro americké pubescenty důležitý učitel v autoškole. Ten je totiž naučí řídit, takže získají řidičák, a díky tomu se stanou „dospělými“. Mají ID, mají kartu, a ten chlápek, který je tím provede, je vlastně provede z dětství do dospělosti.

„Primitivní“ společnosti mají rituály pro narozené děti, pro děti, které se stávají dospělými, svatby, pohřby… Společenství tím rituálem označí a oslaví, že se člověk stává někým jiným. Veřejně se potvrdí, že chlapec se stal mužem a dívka ženou. Svatba veřejně označí, kdo se komu rozhodl odevzdat (na celý život), kdo ke komu patří. Pohřeb umožňuje rozloučit se a (jak mi řekla kamarádka psycholožka) započne jím proces uzdravení z truchlení.

My těch tradic a obřadů máme samozřejmě taky dost, máme svátky a veselice, spousta z nich vychází z náboženského kontextu, takže se nám mohou zdát o ničem, nicméně stále je dodržujeme, protože jsme zvyklí. Máme z nich radost, je to zastavení v životě, pro někoho příležitost k zamyšlení, pro někoho možnost nadávat na drahotu. Všechno to potřebujeme. Tak snad se nedožijeme toho, že bude běžné babičky a dědečky pohřbívat bez obřadů…

isko
1855 příspěvků 10.5.13 13:15
@DonChichot píše:
@isko
Pardon, asi jsem to nenapsala srozumitelně: tím, že „to udělá“, jsem myslela, že se nechá pokřtít a ne že mi to vyčte.

Aha, mea maxima culpa, beru zpět.

Příspěvek upraven 08.06.17 v 00:10

antees
733 příspěvků 10.5.13 13:27

@yako nechci Vám upírat právo dělat to, co uznáte za vhodné, i pro své děti. Myslím si ale, že obraz Boha, který považuje za „své“ jen ty, kteří jsou pokřteni, je mylný. A říkám to navzdory tomu, že jsem se sama nechala v dospělosti pokřtít. Dnes to vnímám spíše jako akt „podepsání smlouvy“, který ale Bůh striktně nevyžaduje. Jak tu někdo psal, že lidé chtěli mít jistotu pro své děti, které kdysi umíraly častěji, aby i ony „šly do nebe“, tak znovu opakuji, že toto křtění bylo první církví (tedy dnes katolickou) uvedeno v proces díky zištným důvodům. Lidé kdysi neznali Bibli tak dobře, protože její překlady a opisování byly zakázané, zlom nastal až v době knihtisku, kdy církev už neměla sílu a moc dále odporovat vůli lidu, který byl hladový po PRAVDĚ. Je pravda, že křest (i dětí) převzala velká většina církví, byla to již zakořeněná tradice, které se lidé nechtěli vzdát. Budiž. Bůh nás stejně všechny miluje i bez křestu :) Jak by k tomu přišly děti, které prostě z jakýchkoliv důvodů nestihly být pokřtěny? Bůh není takový, aby se jich zřekl jenom kvůli tomuto.

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.5.13 14:10
@antees píše:
Bůh nás stejně všechny miluje i bez křestu.

Ano, i Židy v plynových komorách miloval jako vlastní.

antees
733 příspěvků 10.5.13 14:13

@kiwi „Co udělal Bůh, když viděl židy v koncentračních táborech?“

„A co udělal člověk???“

Mylady2
12413 příspěvků 10.5.13 14:15

@kiwi Ty boužel nemiloval Ježíš!!!

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.5.13 14:18

@antees
Předpokládám, že to je jen řečnická otázka - zrovna ve dnech, kdy se slaví tzv. osvobození.

Jak si tak matně vzpomínám, tak v nedělní (českobratrský) škole nás učili, že „bez vůle boží ani vlas z hlavy nespadne“, a to mi celkem jako odpověď podobnejm svatouškovskejm traktátům stačí. Nebo že by nám snad tenkrát lhali?!

antees
733 příspěvků 10.5.13 14:21

@kiwi všechno příkoří bude každému mnohokrát odplaceno. I vám ;)

yako
3225 příspěvků 10.5.13 14:22

@antees tvrdím snad někde, že kdo není pokřtěn, nedojde spásy??? Nemyslím si to ani já a není to ani v katechismu, to je vy předjímáte…

Kalanka
707 příspěvků 10.5.13 14:23

Ty jo, mne uplne mrazi v zadech, kdyz ctu, co pise antees. Ja pochazejici ze zcela ateistickeho prostredi to asi vubec nedokazu pochopit.

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.5.13 14:28
@antees píše:
@kiwi všechno příkoří bude každému mnohokrát odplaceno. I vám ;)

Já teda osobně beru jako příkoří, že se podobní agitátoři dokážou vyjadřovat jen v navrčenejch frázích a klišé, vlastní myšlenky nemajíce! Trapné.

Ale už toho radši nechám, beztak to tady nemá co dělat a je to marný, je to marný… Poroučím se. Gut šábes!

Kalanka
707 příspěvků 10.5.13 14:30

@kiwi Mne to taky fascinuje

Konvalinka
244 příspěvků 10.5.13 14:30

@antees Ve světě už dávno frčí ekumenismus a vy pořád vytahujete takové předsudky. Kdo vám to navykládal?
A vůbec, nebylo by lepší s tou debatou o náboženství skončit? Jeden druhého stejně nepřesvědčí a akorát se tady všichni rozhádají.

Nixe Lulu
344 příspěvků 10.5.13 14:30

@Ucije Tak evengelík se používá i jako širší pojem pro protestantské církve obecně, ne jen ČCE. Fak je, že různé církve mají na křest dost rozdílné názory (ohledně významu a způsobu křtu obecně, ne jenom ohledně křtu malých dětí).

@Kalanka Co je děsivého na tom, co píše antees? Já se naopak divím, že se někomu nelíbí, že píše o tom, že Bůh přijímá i nepokřtěné a že záleží hlavně na osobním postoji mezi člověkem a Bohem spíš než na zprostředkování nějakou církevní organizací. Vždyť přece ta osobní víra má být to nejdůležitější, ne pouhá tradice.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek