Tradice jako součást života

Fotoalbum tématu (3) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Ucije
38 příspěvků 10.5.13 14:45

Nixe Lulu: Já to vím, jen sem si rejpla do zjednodušení.

Nanynka_02
450 příspěvků 10.5.13 14:52
@Lachenauerin píše:
Protože ono v historii bylo poměrně dost nejisté, že dítě přežije. A když věříte, jako opravdu upřímně věříte – vy, kněz, komunita, církev, že bez křtu se do toho nebe nedostanete a skončíte po smrti špatně, a je to vaše dítě a vy pro ně chcete to nejlepší, tak sakra spěcháte.

Počkejte, křesťané věří (nebo věřili), že malinké nevinné dítě skončí v pekle či v očistci? Jenom proto, že umřelo ještě před křtem? Každý hajdalák a vrah se může vyzpovídat, kát a zachránit… ale novorozenec, který nikomu ani ublížit nemohl, by měl trpět? Za co?

isko
1855 příspěvků 10.5.13 15:04
@Nanynka02 píše:
Počkejte, křesťané věří (nebo věřili), že malinké nevinné dítě skončí v pekle či v očistci? Jenom proto, že umřelo ještě před křtem? Každý hajdalák a vrah se může vyzpovídat, kát a zachránit… ale novorozenec, který nikomu ani ublížit nemohl, by měl trpět? Za co?

Jo. Jde o dědičný hřích. Musím tedy říct, že teď se trošku pouštím na tenký led, protože to není téma, které bych kdovíjak studovala, ale třeba Vám někdo odpoví ještě lépe.

Jde o to, že podle představ těch lidí má na sobě dítě dědičný hřích. Každý se s ním rodí a nemá šanci se do nebe dostat, leda by se kál a obrátil k Ježíši Kristu. Vrah se kaje a má šanci. Dítě se nekaje, nerozumí tomu, ale křtem to za něj udělají rodiče, předají ho Ježíši Kristu a tak má to malé šanci.

Já osobně pevně doufám, že je to jinak, že Bůh má rozum a vidí do nás.

Nixe Lulu
344 příspěvků 10.5.13 15:04

@Nanynka02 V minulosti byla myslím opravdu dost rozšířená víra, že křest je bezpodmínečně nutný ke spáse, protože odstraňuje dědičný hřích, s kterým se každý člověk už rodí. Mělo se zato, že duše nepokřtěných malých dětí končí na jakémsi místě, které není tak hrozné jako peklo, ale ani nijak zvlášť radostné. http://cs.wikipedia.org/…stv%C3%AD%29 I v současnosti na to existují různé názory. Ale musí se uvážit, že někdy to není možné, a přeci jen záleží hlavně na tom, jestli člověk má víru - i v evangeliu se píše, že jednomu z odsouzenců, který na kříži prosil Ježíše, aby ho přijal do nebe, to Ježíš slíbil. A také odpouštěl lidem hříchy už v době, kdy ještě křest ani nebyl ustanovený jako běžná praxe křesťanů. Já osobně nevidím důvod, proč by malé děti končily v pekle, ničím se neprovinily.

Příspěvek upraven 10.05.13 v 15:12

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.5.13 15:05

@Nanynka02
Takhle bych to nepojímala: pro člověka věřícího bylo opravdu nejhorší zemřít bez spásy. Člověk je totiž ze své podstaty hříšný (vzpomeňte na první hřích) a to jho z něj sejme až křest.
To, v co věřili lidi dříve, už nás neděsí, protože žijeme jiné životy v jiné době. Podstata víry se ale nemění. Četla jste Starý zákon? To je jeden běs vedle druhého.
Třeba ve středověku se hlásalo, že je snad lepší se vůbec nezrodit a když už se nám to stane, je nejlépe zase vyvanout a nešpinit se žádnými světskými věcmi. Panenství a panictví se cenilo vysoko.

lipo
303 příspěvků 10.5.13 15:11

@antees Mně teda připadá logičtější, že po vynálezu knihtisku se knihy zlevnily a proto si Bibli mohlo dovolit víc lidí než před ním. Nějaké konspirační teorie, jak církev nechtěla nechat lidi číst Bibli (když přitom většina lidí stejně ani moc číst neuměla), jsou možná moderní, ale jen to zbytečně vyvolává spory.
Stejně tak mě zajímají ty zištné důvody křtění malých dětí. Jako že ta nemluvňátka potom stihla církvi odvádět dávky, i když zemřela předčasně? Co měla církev z pokřtěného dítěte, které zemřelo v roce, ve dvou letech? Připadá mi, že hodně vašich argumentů je nedomyšlených. Katolická církev ve středověku věřila, že nepokřtěné zemřelé děti přijdou do tzv. limbu, jakési nebeské předsíně. Dneska je oficiální postoj myslím takový, že asi přijdou do nebe, nevím jistě, kdyžtak mě někdo opravte. Pokud to někomu připadá divné, že se nad takovou věcí vůbec uvažuje, že by jako do nebe nepřišly, tak je to podle mě proto, že aby člověk došel spásy, nestačí jen nekonat zlo, ale je potřeba konat dobro, což ty děti samozřejmě nemohly stihnout. Obecně je to prostě teologický problém, každá církev to má jinak, i když samozřejmě nikdo nemůže vědět, podle jakého klíče se to třídí.

Pirek
7064 příspěvků 10.5.13 15:11

@Nanynka02
No nevím jak teď, ale pár století si odtrpěli všichni lidi už jen za prvotní hřích, včetně novorozenců.

Je nějaká církev, která vyznává jen Ježíše Krista, bez Boha? Ježíš byl docela frajer, ale o Bohu v tomto ohledu dost pochybuju, je-li všechno v Bibli, hlavně ve Starém zákoně, pravda.

Nixe Lulu
344 příspěvků 10.5.13 15:15

@Pirek Víra „v Ježíše bez Boha“ by myslím moc nedávala smysl. Vždyť Ježíš i první křesťané byli Židé, takže přestože v křesťanství se oproti židovství leccos změnilo, návaznost tam neoddělitelně je. I proto je stále součástí Bible Starý Zákon, protože je tam vidět historický vývoj vztahu mezi lidmi a Bohem (v rámci jisté kulturní oblasti), na který pak navazuje i křesťanství.

Lalita
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.5.13 15:18
Kdo nemá vlastní názor, dá instantní moudro! :mrgreen:
@kiwi píše:
Já teda osobně beru jako příkoří, že se podobní agitátoři dokážou vyjadřovat jen v navrčenejch frázích a klišé, vlastní myšlenky nemajíce! Trapné.Ale už toho radši nechám, beztak to tady nemá co dělat a je to marný, je to marný… Poroučím se. Gut šábes!
lipo
303 příspěvků 10.5.13 15:23

@Pirek @Nanynka02 Tak jsem to kvůli vám v tom katechismu našla (přesná citace):
Co se týká dětí, které zemřely bez křtu, církev nemůže dělat nic jiného, než je svěřit Božímu milosrdenství, jak to také dělá při pohřebních obřadech za ně. Velké milosrdenstvé Boha, který chce, aby se všichni lidé spasili, a Ježíšova něha k dětem, která ho pohnula k zvolání:„Nechte děti přicházet ke mně, nebraňte jim“ (Mk 10,14), nám totiž dovolují doufat, že je nějaká cesta spásy pro děti, které zemřely bez křtu. Tím naléhavější je proto výzva církve nebránit dětem, aby přicházely ke Kristu prostřednictvím daru svatého křtu. (konec citace)
To s tím prvotním hříchem je pravda, ten máme podle církve všichni jako dědictví po Adamovi a Evě, křtem se právě tento hřích smývá spolu s dalšími případnými hříchy.

isko
1855 příspěvků 10.5.13 15:24

@Pirek
Křesťané chápou Ježíše Krista jako Syna toho (někdy) neznámého a nevypočitatelného Boha.

Pirek
7064 příspěvků 10.5.13 15:33

OK, zůstanu u své osobní neorganizované formy následování Ježíše a teda taky toho Boha, no :)

Nanynka_02
450 příspěvků 10.5.13 15:44

Děkuji za vysvětlení. Setkala jsem se s touhle skutečností poprvé a dost mě šokuje. Pokud žily generace žen v představě, že když zemřou při porodu, půjdou ony a jejich nepokřtěné dítě každý jinam… a to malé třeba ještě bude někdo trápit v předpeklí… fuj, to je tak hrozné, že na to ani nechci myslet.

antees
733 příspěvků 10.5.13 15:56
@isko píše:
Jo. Jde o dědičný hřích…
Jde o to, že podle představ těch lidí má na sobě dítě dědičný hřích. Každý se s ním rodí a nemá šanci se do nebe dostat, leda by se kál a obrátil k Ježíši Kristu. Vrah se kaje a má šanci. Dítě se nekaje, nerozumí tomu, ale křtem to za něj udělají rodiče, předají ho Ježíši Kristu a tak má to malé šanci.Já osobně pevně doufám, že je to jinak, že Bůh má rozum a vidí do nás.

Ano, skutečně doufáte dobře, je to jinak :)
Děti NENESOU vinu svých otců, viz kap. Ez 18.

Pirek
7064 příspěvků 10.5.13 16:01

@antees
Jo lidé jsou nádoby hříšné, ale také chybující, pánbu to ví, ale potentáti a normotvůrci si to o sobě nemyslí a straší nebohé rodiče urpením jejich dětí v ohni pekelném. Terno ty církve, fakt že jo.

antees
733 příspěvků 10.5.13 16:07

@lipo konspirační teorie :) Dobře… lidé neuměli číst možná právě proto, že neměli co a od koho se učit - mluvím o prostém „vesnickém“ lidu. S tím knihtiskem to opravdu bylo takhle a jistě že vždy budou snahy tuto skutečnost zastřít. Ale too je vedlejší… Zištné důvody se samozřejmě vztahovaly k dětem, které žily déle - do dospělosti. Tito lidé už věděli, že jsou katolíci a musí tedy odvádět desátky. A věřte nebo ne, kněží si díky tomu, že lid neznal Bibli osvojili zastrašovací metody typu „Když jej nenecháte pokřtít, tak Vás Bůh prokleje… blablabla…“ A nechci dělat přímou linku mezi nimi a dnešními katolíky, protože ti za jejich chování nemohou. Stejně jako děti nemohou za vinu svých otců, viz výše.

antees
733 příspěvků 10.5.13 16:10

@kiwi kdepak, jiný by Vám řekl, že skončíte v pekle :))) takže žádné navrčené fráze, jo ;)

antees
733 příspěvků 10.5.13 16:14

@yako promiňte, nevím, jak moc se liší Vaše osobní katolická víra od té „oficiální“… Podle mě to tak ale katolická církev učí a jestli ne, tak to je dobrá zpráva…

666mahu
1490 příspěvků 10.5.13 16:15

Nedelate si to zbytecne slozite?? :D

@Nanynka02, budte klidna, zeny s tim driv pocitaly, vedely do ceho jdou a co se od nich ocekava. ;-) Mozna mely jednodussi zivot nez my v tom, ze byl casto dopredu dan, nemohly si tolik vybirat. My dnes kombinujeme, jestli se nam manzel jeste libi/vyhovuje, premyslime kdy deti a jestli vubec…

Musim se opravit, do kostela chodim, ale vyjimecne na bohosluzbu, tu zastihnu spis nahodou nez ze bych sla cilene. Nepotrebuji ke sve vire cirkev jako instituci, i kdyz znam jeji pozitiva, znam taky negativa, a bez jejich sluzebniku se obejdu, jsou to taky jen lide chybujici. :-)

lipo
303 příspěvků 10.5.13 17:16

@antees Tak s tím knihtiskem je to zamozřejmé, vzdělanost se začala šířit rychleji, když se začaly rychleji šířit i knihy, i mezi vesnický lid. Patrně máte na mysli skutečnost, že před vynálezem knihtisku se Bible (a knihy) kopírovaly téměř výhradně pomocí církevních institucí, byly opisovány v klášterech atd. Je pravda, že tuhle skutečnost lze vidět ze dvou úhlú: kláštery byly centry vzdělanosti (mniši uměli číst a psát), církev se postarala o uchovávání vědomostí (nakonec i písmo k nám přinesli sv. Cyril a Metoděj). Nebo to druhé, že církev nenechala prosté lidi, aby četli. Jednoznačné to asi nebude. Marně přemýšlím, co tehdejší církev měla dělat, aby se teda zachovala správně. Mniši měli jednak opisovat mnohem rychleji, a taky ve volném čase chodit po polích a učit sedláky číst, zároveň rozdávat opsané knihy, aby tu vzdělanost opravdu šířili echtovně. Nevím, jak moc by byl takový sedlák nadšený, kdyby po celodenní dřině musel ještě zupat písmenka.
Jinak s tím křtěním dětí jste mě nepřesvědčila. Pokud by se tehdy někdo nenechal pokřtít, byl by zcela vyčleněn ze společnosti, psanec, bylo to tehdy tak nastavené, kdo nechodil do kostela, byl divnej, na okraji. Před tolerančním patentem byl i problém hlásit se k jiné denominaci než katolické… Tam podle mě opravdu nešlo o peníze, jako spíš o takové preventivní opatření, nevíme, co se stane s nepokřtěnými dětmi, tak je radši pokřtíme, to jim neublíží a pokud zemřou, je větší pravděpodobnost, že se dostanou do nebe. Prostě si myslím, že to bylo opatření hlavně pro klid rodičů.

lipo
303 příspěvků 10.5.13 17:19

@antees Oficiálně církev učí, že spásy je možno dojít i bez křtu, v jiném vyznání apod, prostě pokud (i nevědomky) se snažíte následovat Krista. Je pravda, že to tak nebylo vždycky, ta změna přišla tuším na 2. vatikánském koncilu. Ale ten byl už v 60. letech.

yako
3225 příspěvků 10.5.13 18:01
@lipo
@lipo píše:
@antees Oficiálně církev učí, že spásy je možno dojít i bez křtu, v jiném vyznání apod, prostě pokud (i nevědomky) se snažíte následovat Krista. Je pravda, že to tak nebylo vždycky, ta změna přišla tuším na 2. vatikánském koncilu. Ale ten byl už v 60. letech.

ano, čistota srdce, ani ta víra není nutná… ale to @antees nevysvětlíte.....

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.5.13 19:02
@antees píše:
@kiwi kdepak, jiný by Vám řekl, že skončíte v pekle

A překvapivě by měl pravdu, muhehe! Dneska nás tady skončilo dost :-)

kellmorian
26 příspěvků 10.5.13 19:55
Terno ty církve, fakt že jo.

Dle avatara soudim, ze za terno povazujete spise pokrokove tradice kominterny a rude avantgardy ;-D

Lim
323 příspěvků 10.5.13 22:24

@GalianosjednimL pokud používáte to Vaše „oumajngoti“ jako označení pro američany (což vyplývá z omg) tak vynechte n (oumajNgoti),jelikoz je to německy a ne anglicy;) jen pro upřesnění;)

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek