Tradice jako součást života

Fotoalbum tématu (3) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.05.13 22:30
@kellmorian píše:
Dle avatara soudim, ze za terno povazujete spise pokrokove tradice kominterny a rude avantgardy ;-D

No jasně. Mezi kominternou a deseti zdrávasy denně totiž už vůbec žádnej prostor není. Blahopřeji k neobvykle širokému rozhledu :-)

GalianosjednimL
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.05.13 22:43

@Lim Díky, v zásadě to však můj pohled na ně neovlivní, možná to říkat ještě blběji než oni podtrhuje situaci lépe. :) :) :)

Edit: To víte, co můžete chtít po člověku z mé oblasti :)

DonChichot
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.05.13 23:28

Můj vztah k Bohu je intimní: věřím v něj, On je jako můj tatínek. Má mě rád, ať udělám cokoli. Já to neudělám, protože bych se před ním styděla. A to je všechno.

Kalanka
707 příspěvků 10.05.13 23:39

@DonChichot Mohla bych se zeptat, jaky je vas vztah k cirkvi a nazor na ni?

yako
3225 příspěvků 10.05.13 23:50

@DonChichot hodná dcérka :).

Pirek
7060 příspěvků 11.05.13 11:20

@kellmorian
No konečně si taky někdo všim!

antees
733 příspěvků 11.05.13 16:01

@lipo Před několika sty lety byly Bible psány jazykem, kterému prostí lidé nerozuměli. Byly přikovány ke klášterním zdem, aby se nedostaly do nepovolaných rukou, tedy do rukou lidí. Když někdo chtěl Bibli získat, musel za její ruční opis zaplatit celé jmění.

Víte, proč byl v roce 1536 popraven William Tyndale? Víte, jaký byl jeho zločin? Církev, která se prohlašuje za jedinou pravou církev, za matku všech církví, ho zabila proto, že přeložil Bibli do angličtiny – do jazyka, kterému mohli rozumět prostí lidé žijící v jeho zemi. Jiní odvážní mužové přeložili Bibli do dalších jazyků a po vynálezu knihtisku se stala mnohem dostupnější. Papežský Řím však pokračoval v krutém pronásledování všech, kteří tuto knihu vlastnili nebo ji dokonce šířili mezi lidmi. Přečtěte si třeba o Albigenských nebo o Valdenských, co kvůli Bibli vytrpěli, přečtěte si o nenávistných papežských bulách volajících po jejich vyhlazení a o křižáckých taženích proti nim. Přečtěte si o tom, kolik jich muselo pro svou víru založenou na Písmu zemřít.
Proč byla Katolické církvi Bible trnem v oku? Proč nechtěla dopustit, aby se dostala do rukou prostých lidí v jazyce, kterému by rozuměli? Protože Písmo je lék na svody a pověry, kterými církev držela lidi ve své moci. Písmo přináší světlo, otevírá oči. Lidé se v Bibli mohou sami přesvědčit, co je pravda a co je podvod.
V komunistické Číně je dnes stále křesťanská víra ve své pravé podstatě zakázána. Je tam jakási oficiální církev, která se musí spokojit s okleštěnou verzí Bible, některé její části jsou prostě úplně vypuštěny. Lidé, kteří jsou ale hladoví po skutečné pravdě se musí tajně scházet, jinak jsou pronásledováni policií a jinými státními institucemi. To jen na Vaši reakci ohledně sedláků pracujích na polích.

Co se týče křtění dětí - to, že byl někdo vyčleněn ze společnosti, kvůli odmítnutí křtu, byl problém té společnosti, ne toho jedince.

Pirek
7060 příspěvků 11.05.13 16:17

@antees
Já Vám nechci bořit tyto krásné romantické představy, ale kataři ani valdenští nebyli jako kacíři pronásledováni proto, že měli doma pod polštářem Bibli a sami si v ní četli :D Pokud mne má chabá paměť neklame, měli nějaké pochyby o trojjedinosti a vůbec žili v jiném systému, než celý tehdejší okolní svět.

Tím nechci tvrdit, že křížové výpravy proti kacířům a vůbec jakékoli postihy kacířů, časo domnělých, jsou z dnešního pohledu OK. Ale že by hlavním důvodem bylo čtení Bible, to fakt ne.

antees
733 příspěvků 11.05.13 16:20

@Pirek Předčítání (zakázaných) částí Bible a učení PRAVÉHO evangelia

Pirek
7060 příspěvků 11.05.13 16:23

@antees
Prosím Vás, jak se liší evangelia Bible katolické a Biblí evangelických církví?

antees
733 příspěvků 11.05.13 16:32

@Pirek velmi :)
První církvi se dokonce podařilo změnit původní desatero, např. druhé přikázání, které zakazuje uctívat modly, sochy a obrazy v katolickém Katechismu chybí. Aby přikázání bylo i nadále deset, katolická církev desáté přikázání rozdělila na dvě.

Papežství pyšně přiznává, že změnilo čtvrté přikázání svou mocí a svou autoritou. Citáty z katolických zdrojů to potvrzují:

„Papež má moc měnit časy, rušit zákony a rozhodovat o všech věcech, dokonce o těch, které náležejí Kristu. Papež má autoritu, a často ji užívá, upravovat Kristova přikázání“ (Ferrariho církevní slovník)

Ještě k tomu pronásledování - v roce 1229 dokonce koncil ve Valencii vydal dekret, kterým přidal Bibli na index zakázaných knih a její vlastnictví nebo studium se rozhodl přísně trestat…

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.05.13 16:47

@antees
Ty tvoje traktáty jsou jak vystřižený z učebnic komunistickýho dějepisu. Ještě mi tam chybí vztyčený Žižkův palcát! :-)

Pirek
7060 příspěvků 11.05.13 16:49

@antees
A co Bible ekumenické, tam je to OK?
A prvotním impulsem pro pronásledování kacířů vážně, ale opravdu vážně nebylo čtení/vlastnictví Bible. Vezměte se i třeba Velislavovu Bibli či různé žaltáře, nejcennější památky středověkého umění.

Jinak, co se týká popravování Kristových přikázání - Bible byla psána dávno mrtvým jazykem pro dávno mrtvou společenskou situaci. Ony úpravy možná mají její poselství přiblížit dnešním lidem dnešním jazykem, co?

antees
733 příspěvků 11.05.13 17:01

@kiwi nemám ten pocit… ale smířila jsem se s tím, že pravdu je někdy těžké přijmout.

MP Maggie
995 příspěvků 11.05.13 17:05

@antees Ta vaše pravda, byla byste skvělá inkvizitorka.

antees
733 příspěvků 11.05.13 17:11

@Pirek vlastně máte pravdu - úpravy Bible se vždy dělaly tak, aby vyhověly církvi, nikoliv originálním textům :)
Originál Bible je hebrejsky (SZ) a řecky (NZ). Nejnovější překlad Bible - Překlad 21. století je skutečně „dnešní“, nemyslím to ironicky, ale je z těch českých překladů asi nejlepší, ne dokonalý - i když to vědí i sami překladatelé. Nejlepší překlad je King James Version Bible (angl.). Samozřejmě se dnes pro studium Bible dá i na internetu porovnat slovíčko od slovíčka, jeho originální původ atd.

Pirek
7060 příspěvků 11.05.13 17:19

@antees
Víte co, problém je v tom, že Ježíš sám po sobě nic nezanechal a vše, co víme, napsali jiní, takže je zde velká pravděpodobnost subjektivního zkreslení. Ale Ježíš jako Syn Boží tohle všechno věděl, a asi proto nic sám nezapsal, hehe, pak, že neměl smysl pro humor :D Takže k těm úpravám a překrucování bych byla shovívavá, zrovna Vy jako evangelička byste to měla sama dobře vědět, ale možná neúmyslně tu vystupujete papežštěji než papež.

Teda aspoň doufám, že Vaše církev se v problému filioque drží nicejsko-konstantinopolského vyznání víry.

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.05.13 17:31

@antees
Jakou pravdu? Vždyť to jsou takový žvásty…

Mimochodem, to skuhrání o zakázaný Bibli… kolik lidí umělo ve středověku (i později) číst, co? Neuměl to kolikrát ani král, tím méně prostý lid! Vzdělanost se udržovala v klášterech (t. j. gramotní byli většinou jen kněží, a to ještě ne všichni!)… a povinnou školní docházku zavedla až, jak jistě známo, Marie Terezie v 18. století! Tak jak asi mohli ti nebozí podruhové a děvečky studovat Bibli?!

Kromě Čech, samozřejmě. Tady „každá bába vykládala Písmo“, jak si trpce stěžoval Eneáš Silvius blahé paměti :-) Ovšem již není známo, jestli ta každá bába skutečně četla, nebo do toho jen kafrala, jak je u nás dosud bohulibým národním zvykem :-)

Celá katolická (ostatně i jiné) církev jest mi celkem u zadku, neboť jsem hrdým ateistou, ale tahle demagogie je mi už trochu zuviel… navíc mi připadá, že v dnešní době snahy o sjednocování křesťanských oveček jsou tyhle útoky poněkud mimo mísu. Nebo se snad protestanti připravujou na novou reformaci? :-)

antees
733 příspěvků 11.05.13 17:33

@MP Maggie ovšem, nejlepší obrana je útok? Tak mi oponujte, pokud si myslíte, že je to jinak…

antees
733 příspěvků 11.05.13 17:35

@kiwi lidem, kteří neumí číst se knihy předčítají - dodnes.

antees
733 příspěvků 11.05.13 17:39

@Pirek pojem filioque slyším poprvé :) nicméně, i když patřím do určité církve, nezastávám všechny její názory. To by muselo existovat tolik církví, kolik je věřícíh lidí.

Pirek
7060 příspěvků 11.05.13 17:41

@kiwi
Tak pozor, je objektivně historicky pramenně doloženo, že kataři, albigenští, bogomilové a u nás husiti a jejich tajní následovníci (jak bylo vidět v F. L. Věkovi) opravdu uměli číst, dokonce měli jakési své školy, kde děti učili čísti právě za tím účelem čtení Bible, ten důraz na niternost prožívání byl už v tom 11. století, no akorát se netrefili do příznivého období, o 500 let později se to již uchytilo :D
Však jak říká rytíř Veverka z Bitýšky, vězeň z Bitýšky vězeň: My husiti máme tu smůlu, že většinou umíme číst.

Pirek
7060 příspěvků 11.05.13 17:46

@antees
Jasně, ne všechny myšlenky církve je třeba dodržovat ani s nimi souhlasit, u těch evangelických je to možná lepší v tom, že mívají většinou charakter doporučení, ne dogmatu, mám pravdu?

MP Maggie
995 příspěvků 11.05.13 17:46
@antees píše:
@MP Maggie ovšem, nejlepší obrana je útok? Tak mi oponujte, pokud si myslíte, že je to jinak…

Proto na módní peklo nechodím a ani se mi nechce pročítat všechny vaše příspěvky. Ale co mi nesedí: termín pravé evangelium a vysvětlujete to změnami v desateru. Ani nerozlišujete Starý a Nový zákon. Pak nějaké zákazy překladu a čtení Bible z r. 1229. O Konstantinu a Metoději jste už někdy slyšela?

antees
733 příspěvků 11.05.13 17:50

@Pirek Ano :)

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek