Trolí doupě : opomíjený kontext módy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 Další »
stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.13 13:26

@Saxofon Jo, to mi připomíná, jak jsem kdysi na otázku v jedné anketě „zamilovala by ses do člověka jiné rasy?“ odpověděla „ne, protože jsem zadaná“, a schytala jsem to, že jsem rasistka.
Já mám hlavně trochu problém s tím, že @shmt má ve zvyku oslovovat všechny účastnice diskuse kolektivně a nejspíš nebere na vědomí, že i když to tak na první pohled může vypadat, jednolitá masa naprosto stejně smýšlejících a do jedné šablony zapadajících lidí to prostě není.

Muschi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.13 13:30
@jumbeee píše:
@shmt Za mě: Měla jsem z minulých diskuzí dojem, že jste „přírodní typ“ a proto mi kožené sandály a lněná košile přišly přirozenějším doplněním než to co jste měl na sobě.(Tyjo, jsem fakt ráda, že mám normálního chlapa, kterej netráví hodiny přemýšlením o tom, co se hodí k sukni a jak tím bude provokovat neznámý ženský na internetový diskuzi.)

Bych to s dovolením doplnila..Díkybohu, že mám normálního chlapa co nemá o existenci Módního pekla ani páru..ještě aby sem příspíval..

Saxofon
508 příspěvků 26.8.13 13:34

@stricc Přiznávám, že @shmt neznám a jen velmi lehce si vzpomínám, že jsem před časem nějaký „pánský sukňový motiv“ v diskuzích zaznamenala (a jsem vrcholně líná ho hledat). On ten „davový efekt“ je ve všech možných i nemožných skupinách častý (a normální), ale je třeba si hlídat (pokud nechci být považován/a za ignoranta) sklon mu podléhat nebo oponovat (ono je to v konečném důsledku totéž). Chci-li vyvolávat kontroverze nebo konfrontace, musím počítat s tím, že k nim dojde a jako takové je vítat. „Můžeme o tom diskutovat, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.“

Saxofon
508 příspěvků 26.8.13 13:42

@Muschi Kurník, to je přesně jedna z těch věcí, co tu řešíme. Co je nenormálního na existenci chlapa, který přispívá na MP? To je stejně pitomý stereotyp, jako pitomé poznámky na adresu ženy, která si PC nebo auto vybírá podle parametrů (a ještě tomu, mužatka jedna feministická, rozumí) a ne podle barvy.

zwedavka
1020 příspěvků 26.8.13 13:45

@Pirek Dračák je nějaká rozsáhlejší záležitost, než kratochvíle našich kluků s kamarádama, omezená na jistý turistický oddíl?

zuzaroza
729 příspěvků 26.8.13 13:51

@shmt Nahoďte prosím fotky, co se vám líbí - muž, žena. Oblečení pro různé příležitosti dle vašeho výběru. Zajímalo by mě to.

Muschi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.13 13:58

@Saxofon Špatnýho na tom není nic, to jsem ani neřekla. Žena, která rozumí PC ho nutně nemusí řešit na fóru stejně jako muž co má vkus nemusí být pravidelným přispěvatelem modního pekla.

benyka
7521 příspěvků 26.8.13 14:10

Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti…Nejvíc se mi líbí militantní konformita některých „nonkonformních“ komunit… Takže přijímám už vcelku s klidem, že jako bytostný odpůrce komunit (ať už jsou to společenské třídy, politické strany nebo kulturní směry), natož komunitního ladění vzhledu, budu vždycky a všude už do smrti smrťoucí OUT.

Zoe
316 příspěvků 26.8.13 14:21

Oblečení středního proudu je takové, které se líbí a vyhovuje většině. Držím-li se toho, ať už z přesvědčení, lenosti či alibismu, mám výhodu, že mne okolí bere. Odlišuji-li se, musím si vybrat, buď chci a přijmu nesouhlas většiny anebo se přizpůsobím (viz většina dotazů tady).
To, že je obraz Mona Lisa malířský skvost také určuje výtvarná většina, její kvalitu totiž nijak nezměříte. Podobně je to i s módou.

Saxofon
508 příspěvků 26.8.13 14:25
@Muschi Nechci trolit, ale jsem asi pitomá, jak daleko vidím. Takže znovu:
@Muschi píše:
Bych to s dovolením doplnila..Díkybohu, že mám normálního chlapa co nemá o existenci Módního pekla ani páru..ještě aby sem příspíval..

Co je nenormálního na tom, že kdokoliv se kdekoliv a jakoukoliv formou (včetně diskuzí na MP) baví o tom, co ho zajímá, čemu podle svého názoru rozumí, nebo co chce pochopit? Je-li v kontextu citace normálním chlap, který nemá o existenci MP ani páru, natož aby do něj přispíval, co je nenormálního na tom, kdo se chová reverzně k dané definici normálnosti? Doufám, že mezi normalitou a přispíváním do zájmových diskuzí (ať už o módě, počítačích nebo autech) není nějaká vazba, ale z vašeho prvního postu v této diskuzi jsem prostě měla pocit, že to cítíte jinak.

Matmys
2379 příspěvků 26.8.13 14:51
@Saxofon píše: …Co je nenormálního na existenci chlapa, který přispívá na MP? To je stejně pitomý stereotyp, jako pitomé poznámky na adresu ženy, která si PC nebo auto vybírá podle parametrů (a ještě tomu, mužatka jedna feministická, rozumí) a ne podle barvy.

Nejde tak o nenormální, jako o nestandardní - tedy vymykající se standardním „koníčkům“ pánů.
A příspěvky na módní vlákna? Vždyť se nakazí - některé jeho reakce se nápadně podobají reakcím tvora očekávajícího „pravidelné dny hysterie a nervozity“
Inu, podle mého - nemůže-li. ukat, bude aspoň plkat…

Muschi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.13 14:56

@Saxofon Dobře, napíšu to jinak, snad vás to již nebude tolik vzrušovat, protože rozpitvávat tu h. na vědecké úrovni nehodlám.

Díkybohu, že mám chlapa, co nemá o existenci Módního pekla ani páru..ještě aby sem příspíval..

078796
270 příspěvků 26.8.13 18:19

Obvykle se do podobných polemik na téma stylistika (natož pravopis) nepouštím (každý z češtiny jedničku nemíval, že), ale toto je ojedinělý úkaz. Chci říct, že i po dvojitém přečtení tohoto abstraktního a nesourodého myšlenkového salátu jen málo tuším, kam autor mířil a o čem si chtěl s ostatními členy fóra vlastně psát. Příště by neškodilo být věcnější. Určitě by se totiž „obtěžovalo“ víc lidí s tím, aby odpověděli a psali si o tom, co bylo nadhozeno v úvodním příspěvku. Takhle se sem spousta přijde jen pobavit na autorův nekonvenční účet… A jestli má autor poruchu autistického rázu, tak se omlouvám a přejděte mou neurvalou poznámku, prosím.

Ale tuhle otázku jsem si z toho guláše přecejen zapamatovala: „kdo rozhoduje, co je a co není hezké, elegantní, patřičné?“ Můj názor je ten, že vkus je formován kulturou, v níž žijeme, kulturou, která má všude na světě svou minulost, přítomnost i budoucnost a tyhle časové dimenze nelze ničím oddělit, vždy bude současný vkus ovlivněn vkusem minulým. O tom, co je hezké a patřičné, si snad každý rozhoduje sám za sebe svojí volbou, která je ovšem výrazně ovlivněna náležitostí k sociální skupině.

Protože je 99,99% lidí (poustevníky si odečtěte) nastaveno od přírody tak, aby se automaticky zařazovali do nějaké sociální skupiny, je ten oděv dle skupin obyvatelstva přizpůsobován, byť i nevědomky, tak, aby člověk do své skupiny zapadl, aby se jí přiblížil. A nemusí to být jen sociální skupina, jež nám byla předurčena například narozením do určité vrstvy nebo místem bydliště, ale také skupina tzv. referenční, chcete-li vztažná, do níž jedinec sice nepatří, ale sdílí její vizuální či životní hodnoty a priority. To lze vidět u mládeže, která napodobuje rockové idoly.

Přijde mi zbytečné řešit, kdo je arbitrem módy nebo co je či není vkusné. Lidé se prostě oblékají, aniž by nad tím někteří přemýšleli, podle příslušnosti do sociální skupiny, podle toho, jak byli vychovaní, podle toho, jaké mají možnosti a jak se jim během života daří a kde se pohybují, to stejně souvisí všechno dohromady…

Vkus či nevkus druhých si musí každý posoudit sám, ale je to tak jediné, co s tím může dělat - pokud se ovšem nestane vlivným návrhářem, jejž budou následovat masy ;-) Nic jako univerzální vkus naštěstí neexistuje a otázka, co je obecně a pro všechny vkusné či není, ta pro mě patří do kategorie problémů „nesmrtelnost chrousta“.

Turako
501 příspěvků 26.8.13 20:57

Bla bla bla. nekrmit

valery
1580 příspěvků 27.8.13 07:34

Pokud jde o trendy, pak prý…

Některé z nás se snaží oblékat podle nejnovějších módních trendů. Víte ale, kdo je „vymýšlí"?
Pokud si myslíte, že trendy udávají módní návrháři na přehlídkách v Paříži či New Yorku, jste na omylu. Existují totiž cílená trendová studia (Trend Offices), která se zabývají tím, co se bude v následujících letech nosit. Jaké barvy, materiály, knihy, ale i jaká hudba se bude hrát. Nejvýznamnější Trend Office se nachází v Paříži.

Jak se móda vytváří?

Je to poměrně dlouhý proces, který se dělá hodně dopředu. Například v tomto období se vytváří trendy na léto 2014. Respektive po přehlídce podzim/zima 2013/2014 se začíná promýšlet léto 2014. Co se tedy bude nosit v létě 2013, už by mělo být jasné, a měli bychom to vědět už půl roku. A ví to někdo? Čím se Trend Office inspiruje?

Inspirace je různá, ale přesto je jisté, že nic tak úplně nového nemůže být vymyšleno. Trendy se neustále vrací a točí se dokola, jen v některých obměnách a vychytávkách. Tato studia se často v módě a trendech inspirují třeba filmy nebo známými umělci. Inspirující pro mnoho návrhářů byl třeba masový oblek Lady Gaga, podle jehož vzoru byly dělány pohovky i šaty. Při hlubším zamyšlení, ačkoliv to mnoho lidí prvotně nenapadne, jsou návrháři závislí na rozhodnutí těchto Trend Officů. Mohou se samozřejmě zabývat svými kreativními modely, ale potom by bylo jasné, že u lidí nemohou uspět, protože lidé chtějí to, co je trendy. Nechtějí kreativní výlevy návrhářů.

Nejznámější Trend Officy

Jednou z velkých trendových studií je NellyRodi, PromoStyl, Edelkoort, nebo Peclers. Všechna tato trendová studia vydávají tištěnou podobu svých návrhů na následující trendy, ale jsou velice drahé. Proto si nemusíme kupovat drahé pokyny, a pokud chceme být trendy, stačí se podívat na následující volně dostupné webovky, jako Style, Style-vision, nebo Worth Global Style Network.

Garfie
4456 příspěvků 27.8.13 08:18

Patřilo by to spíš do „přiznání“, ale musím se přiznat tady-když jsem uviděla novou debatu od @shmt, zaradovala jsem se „jé, to bude zase zajímavý…“. Ale jeho úvod jsem vůbec nečetla, vrhla jsem se rovnou na debatu…Styl vyjadřování @shmt mi totiž bohužel děsně leze krkem, ale moc mě baví vaše debata. Ani vlastně nevím na co se ptal, ale některé odpovědi jsem si se zaujetím přečetla.

Isca
960 příspěvků 30.8.13 18:06

Milý @shmt, rozlišujete „manifestační“ (vyjádření názoru) a „reprezentační“ (jak chci na lidi působit) funkci. Je toto rozlišení vždy nutné? U vnitřně konzistentních jedinců je přece to, jak chtějí na lidi působit, totožné s tím, jak sami sebe vnímají, popřípadě jací chtějí být. Pokud se velká část zdejších diskutérek chce působit na lidi jako kultivovaná dáma, není to tím, že se cítí, nebo chce být kultivovanou dámou?

Edit: překlep

Příspěvek upraven 31.08.13 v 08:39

Uživatel je onlineEleanor Rigby
605 příspěvků 30.8.13 22:12

@shmt, nenazývala bych to kontinuitou, spíš konsistencí, nebo snad dokonce integritou. A nemyslím si, že jde tak o manifestaci - tedy předvádění - (jak se vlastně liší manifestace od representace? zdá se mi, že representace je vyjádření souhlasu, příklonu ke vztažné straně, zatímco manifestace vyjadřuje nesouhlas, odboj; ale obojí je sdělením vnějškovým), nýbrž z velké části právě o tu konsistenci, soulad se sebou samým. Ale v zásadě hodně souhlasím s tím, co mám pocit, že tvrdíš, a připadá mi, že odpor vyjadřovaný zdejšími měšťačkami na adresu outdooristů či lesan často není primárně estetický, ale míří právě vůči identitě těchto individuí, jež si dovolila chtít být něčím jiným než měšťáky. A ještě si to drze splní a nestydí se to dát dokonce najevo, no škandál, pani.
U pankáče s kostkovanými kalhotami a odhaleným torsem jsem se ovšem otřásla i já. Ne kvůli pankáči nebo kostkovaným kalhotám, sichrhajcce v uchu či rudozelenému číru, kterými to celé může doplnit, ale ten odhalený trup, tak to prosím ne. Odhalený trup je aktem agrese, visuální agrese, podobně jako silná voňavka či cigaretový kouř je aktem agrese olfaktorické a hlasitý telefonát nebo tuctucání linoucí se ze sluchátek aktem agrese auditivní. Nadměrné odhalení narušuje osobní duševní a za určitých okolností i tělesný prostor druhých lidí a mimo situace vyznačující se souhlasem všech přítomných proto nemá co dělat.

Park
441 příspěvků 31.8.13 19:12
@jumbeee píše:
@shmt Za mě: Měla jsem z minulých diskuzí dojem, že jste „přírodní typ“ a proto mi kožené sandály a lněná košile přišly přirozenějším doplněním než to co jste měl na sobě.(Tyjo, jsem fakt ráda, že mám normálního chlapa, kterej netráví hodiny přemýšlením o tom, co se hodí k sukni a jak tím bude provokovat neznámý ženský na internetový diskuzi.)

Vy mu koukáte přes rameno do noťasu nebo jak víte, že nedělá ještě něco horšího? :))

jumbeee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.8.13 21:21

@Park Vím to zcela jistě, jak není podstatné :).

rice
352 příspěvků 31.8.13 21:39

Už jsem to tu kdesi do hlubin psala - možná několikrát. Mě třeba hodně vadí tohle náckovské a direktivní smýšlení na pekle. Vždyť je to malichernost. Já se osobně stavím k módě jako ke koníčku - každý má jiné, a nemusí to být oblékání. Diskutující na Modním pekle prostě oblečení baví a řeší ho, ale přijde mi pitomé vyžadovat to samé po široké veřejnosti. Můžete stokrát reptat cosi o základním vkusu, společenském chování a pomlouvat lidi s igelitkama a teniskama od vietnamců - jenže realita je jednoduše taková, že jim je to často úplně ukradené a nebo se jim to dokonce líbí(!). Možná by bylo načase konečně si připustit, že kolem nás je pestré složení lidí, a že těch, kteří mají příšerný vkus je asi víc, než malé množství.

I já mám kamarády v outdoorovém oblečení, lesany, hipstery, barbíny nebo prostě jen nudně a fádně oblečené. A víte co? Je mi to ukradený jak u nich, tak u kohokoliv jinýho.

078796
270 příspěvků 31.8.13 23:36

@rice

To jste nám to nandala. Myslím, že fakt, že se tu řeší nevkus a nešvary našich ulic rozhodně není známkou toho, že by si zdejší komunita nechtěla připustit realitu. Právě naopak. Budete se muset smířit s tím, že se tu scházejí lidé, kteří o sebe rádi dbají a není jim jedno, jak vypadají a co mají na sobě. A takoví lidé si pak přirozeně více všímají toho, co mají na sobě ostatní. Stěžovat si na to zrovna tady se proto zdá být stejně omezené jako se např. někomu vysmívat, že má rád fotbal a ještě půl hodiny po špatné přihrávce s nadšením rozebírá, kde kdo udělal chybu.

A ještě takto - móda není jenom koníčkem narozdíl od sportu, sběratelství atp., ale je určitou společenskou nutností. A každý jeden člověk se musí xkrát za život rozhodnout, co si vezme na sebe, i kdyby mu to bylo nakrásně jedno, protože nahý chodit prostě nemůže. Móda a vnější vzhled obecně jsou, a to se stavte třeba na hlavu, velkou lidskou vizitkou. Považuju za určitý základ, že se ráno obleču do něčeho, co mi velikostně je, co barevně a stylově k sobě pasuje a co si můžu dovolit dle budoucích činností v daný den. Můžete to zkusit zpochybnit.

shmt
117 příspěvků 1.9.13 08:43

Díky dámy, nebylo to špatné. Pochopil jsem, že bych vás nemusel slučovat tímto oslovením do jednoho celku, neboť jste individuality a třeba se ani moc neznáte, přesto chci právě takto poděkovat, že jste neželely času a podiskutovaly.

takže ještě jednou díky a přeju vám hezký den!

malakaja
349 příspěvků 1.9.13 10:07

@078796
Ta snaha o dokonalý příspěvek bez jediné chyby mě pobavila. Ale co zbývá, když se kritizuje stylistika textu ze? (Na rozdil od zpozorneni na gramatiku jde o vrchol nabubrelosti v diskuzi) Pokud máte potřebu takové serializace doporučim vám práci ve školství. Abych ale presla k podstatě svého rozhořčení, autor zkrátka pokládá otázky, které má v hlavě. Hledá odpovedi od komunity a má rád diskuzi a polemiku. Přístup: ptas ae na uplne hovadiny, ktere jsou jasne a dane a navic nekultivovane je přístup vrchol ne hloupy. A zatimco u autora je snaha o nove pohledy vase reakce je naprosto zabednene odmitava, nesdelujici nic podstatneho, noveho a vydat na myslenku „saty delaj cloveka a vy jste pane blbec ze to nevite“ nekolik odstavcu je pro me snaha nepochopotelna (navic s nekolikanasobnou krecovitou kontrolou pravopisu a interpunkce, ktera na me v diskuzi opravdu pusobi komicky) Otazkami ktere jsou polozene v uvodu se zabyva sociologie antropologie semantika.Sama nad nimi casto bloumam, jsem z prostredi kde je styl sebeprezentace velmi siroce pojaty a uvedomuju si tedy ze volba stylu ma hluboky podtext a to nejen vedomy, radici nas kamsi do „zajmoveho krouzku“, tak se socialnim pozadim ale v neposledni rade i fyziologicky, tedy stavbou mozku ktera nam predestinuje nase zarazeni ve spolecnosti vice nez bychom mysleli.Tedy i aspekt ze esteticka ignorace je vrozeny deficit, zatimco extremni perfekcionismus nejen v ramci sebe ale i na prostredi znaci patologickou obscesi. Neurologie nachazi v poslednich peti letech velmi padne dukazy o podstate osobnosti. A pokladat si otazky proc jednaji lide jak jednaji je klicem k eliminovani jedincu kteri společnost dusi, brzdi, nez aby ji posouvali.Tedy povazovat otazku primarne na hloupou provokaci a vyvysovat se protoze ja se ptat nemusim, povazuji na priznak pseudointeligencniho snobismu a pokud je vam podstata debaty primarne hloupa, bude lepe se ji vyhnout. (Me mobilní zařízení nedovoluje pohodlnou editaci prispevku, omluvte prosim zachyceni myslenky bez radne upravy hodne publikace v zahranicnim odbornem tisku - ani to po sobe tptiz nectu B-*)

Katjinka
177 příspěvků 1.9.13 10:38

Mám pocit, že peklo je hraniční nevkus projevující se v vylezlých nesedících podprsenkách, muffinech a kasičkách. To snad nikdy nenosí kvůli vyjádření životního postoje.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek