Uplatnění absolventů

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 17 Další »
continuity
5853 příspěvků 4.11.14 23:06

@Bacteria jestli vas to utesi, ja mela hodne casove narocnou praci, ale kdyz jsem skoncila skolu, najednou jsem mela pocit, ze mam strasne moc volneho casu. a kdyz prijdu vecer konecne domu, tak nemusim nic (je to 15 let, homeofficy neexistovaly).

Bacteria
436 příspěvků 4.11.14 23:22

Jinak co se týče vysokého školství, tak sama jsem udělala to, co teď nejvíc odsuzuji, jelikož mi to prostě systém zdánlivě bezplatně dovolil. Naprosto nerozvážně jsem šla na školu, o níž jsem nebyla přesvědčená, místo, abych nebyla podělaná a šla rovnou za tím, co opravdu chci. Zabrala jsem tím místo a někomu třeba i schopnějšímu, pak jsem myslela, že to vyřeším přidaným oborem, zabrala jsem místo někomu dalšímu, nehledě na to, že to někdo (pracující rodiče těch nepřijatých a zbytek národa) musel zaplatit. Sice mi oba obory přinesly mnohé, znalosti z nich používám a usnadňují mi práci, tak se budu živit svou třetí školou.
To je myslím ten problém, že nerozhodnutým a průměrně talentovaným lidem jsou nabízeny nepřeberné možnosti co do výběru, oni si vyberou něco podle atraktivního názvu a nějakého vzebrubného popisu v propagačním materiálu školy, pak se v tom plácá, obor stojí za starou bačkoru a tak nějak je to všechno celé mimo…

debra.morgan
224 příspěvků 5.11.14 07:52

Maturovala jsem loni. Na vysokou jsem se v prvním kole nedostala, takže jsem zapla google a hledala školy, kde budou mít druhý kola.(do ciziny z rodinných důvodů nelze odcestovat) Nejdřív jsem našla dálkovou voš s příjimačkama na konci srpna. Tak fajn. Příjimačky jsem zvládla, vzali mě. Náhodou jsem si všimla, že na stavebce vut je ještě nenaplněný obor - a brali bez přijímaček (průměr známek ze střední). Taky jsem se dostala. S přítelem jsem spolu začali bydlet spolu. Takže chodím na vut - 4 dny v týdnu, voš 1× za 14 dní pátek, sobota. A ve volném čase brigáda. Obory spolu nepřímo souvisí, respektive ta voš je dobrý bonus k vut. Ty školy mě baví, ale zatím mi studium moc nejde. Uklidňující jsou vystrašené a nechápavé obličeje i ostatních spolužáků :-) aspoň v tom neplavu sama. Mimochodem ten obor na vut je nově akreditovaný a každý profesor co nás učí, se na začátku semestru ptal, cože to studujeme a co z nás bude… nikdo neumí odpovědět :-D

VandaRybna
3713 příspěvků 5.11.14 08:19

Myslíte, že je nějaká naděje najít neekonomický, nebo nehumanitní obor, kterým by se dalo navázat na střední ekonomickou školu?

Chci začít dělat něco dálkově a nehodlám už účetnictví, rozpočetnictví, řízení podniku, řízení zdrojů, ani managementu věnovat zlomek svého drahocenného životního času.

VandaRybna
3713 příspěvků 5.11.14 08:23
@Olinka píše:
@Akitaken To chce zjistit díru na trhu. Já mám třeba problém koupit klasický zákusek, když mám výjimečně chuť. Všude samé ovocné dortíky, cheesecaky, tiramisu a podobné vymoženosti, ale klasického dobrého indiánka či větrníka aby pohledal.

U nás v kraji se dá zase koupit jen ten větrník nebo indiánek, ale když mám chuť a něco „hogofogo“ tak taky nepochodím. U vás by to vyřešila retrocukrárna, nebo rovnou MLÉČNÝ BAR.

Pirek
7062 příspěvků 5.11.14 09:42

Když jsem o prázdninách po státnicích sháněla práci, šla jsem na dva pohovory v jeden den. Z toho druhého se urodilo, ten první byl na pozici se středním vzděláním, ale víceméně v oboru a se zajímavou náplní a jasnou možností se vypracovat. Tam mi ale rovnou řekli, že je mne na to škoda, ale že kdyby hledali někoho na odbornou pozici, že se ozvou. A vážně, za půl roku volali, že jestli mám zájem. No bohužel jsem již neměla (to, co dělám, mi vyhovuje ještě více), ale i tak mne potěšilo, že se pak vážně ozvali :D

VandaRybna
3713 příspěvků 5.11.14 10:42

@Pirek Já má za sebou poměrně hodně pohovorů, které se odehrávaly třeba v květnu, ale místo bylo volné až třeba v listopadu - smysl mi unikal. Co ten zaměstnavatel čekal?

a)Budu sedět doma ještě půl roku na podpoře a nemusím jíst
b)najdu si jen brigádu a nebudu se kvůli nim celé měsíce vázat jinde
c)najdu si jinou práci do té doby a pak toho zaměstnavatele podrazím a odejdu mu po pár měsících aniž bych dodržela výpovědní lhůtu.
d)najdu si jinou práci do té doby a toho zaměstnavatele nepodrazím, dám výpověď normální cestou, dodržím dvouměsíční výpovědní lhůtu a celou dobu se budu klepat, zda-li si to oni nerozmyslí a místo mi skutečně dají
e)je to tak špatné, že si sice novou práci mezitím najdu, ale vykopnou mě na konci zkušební doby, takže v listopadu budu normálně k dispozici.
f)nepotřebuji pracovat, živí mě manžel a je mi jedno, kdy nastoupím, beztak beru práci jako neškodného koníčka.

Situaci s hledáním zaměstnání znám z obou stran. Nejmíň bolestivé je prostě rychlé dvoukolové výběrové řízení, kdy se všem kandidátům volá ještě ten samý den ve slušnou hodinu, dejme tomu v jednu odpoledne, zda uspěli, nebo neuspěli a druhé kolo řízení je nejlépe do dvou dnů. Tak jsme to u jednoho zaměstnavatele dělávali a přišlo mi to fér. Ale pak jeden z šéfů začal praktikovat třeba to, že vyhlásil fiktivní výběrové řízení, aniž by bylo nějaké místo volné a na plná ústa nám řekl, že je to proto, abychom byly více motivovány v práci a že je možné, že tam najde dvacetiletou blondýnu, která zastane práci za všechny tři referentky ředitelů za jediný plat - no prostě no comment. To je tak, když někdo podědí podnik o pětistech zaměstnancích, nemaje na to vzdělání ani buňky.

Pinot Noir
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.11.14 10:49

@VandaRybna Tak třeba zaměstnavatel čekal, že mu přijdou lidi zaměstnaní, kteří se teprve rozhodnou, jestli novou práci vezmou, dají výpověď, odkroutí si výpovědní dobu… Kdyby mělo navíc výběrové řízení víc kol, může se to celé vléct. Pokud ví, že se místo uvolní v listopadu, proč by nehledal už o pár měsíců dřív? Stejně problematické je chtít nástup hned, pak přicházejí v úvahu jen uchazeči aktuálně nezaměstnaní nebo absolventi těsně po škole.

Curry
65 příspěvků 5.11.14 11:06

@VandaRybna Šance je, zaleží, jaké máte předpoklady, že se na takovou školu dostanete a udržíte se tam. A pak je také otázka, jestli v oboru seženete práci a zda se tím uživíte. Znám lidi, kteří po ekonomce/sociálně-právní škole/hotelovce nebo cestovním ruchu šli na úplně jiný obor. Většinou se týkal jejich koníčku, takže o oboru věděli hodně. Například kynologie, matika, hipologie, myslivecký obor, botanika, zahradní architektura, oděvní technologie (nepotvrzená informace), environmentalistika, IT, pedagogika, rybářství a ochrana vod. Nevím, jestli vše má kombinovanou variantu - alespoň kynologie by měla jít dálkově.

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 5.11.14 11:11

@VandaRybna Doporučuju vám si vybrat něco ne úplně vzdáleného vaší práci, nebo aspoň hodně velké hobby, já studuju další školu dálkově a nebýt toho, že v oboru pracuju, tak by mi výuka jednou za 14 dní nebyla asi vůbec k ničemu. Kromě toho by mě asi ani nevzali, dálkaře, kteří jsou úplně mimo, se snaží u přijímaček dost eliminovat.

teetee
499 příspěvků 5.11.14 11:14

@Tebah @Olinka

Jestli někdo chce být sponzorován rodiči nebo ne, je na domluvě a možnostech každé rodiny.

Obecně ale platí, že pokud se někdo jde hledat, studuje (např.) filozofii, které se věnuje s láskou a nesnaží se získat praxi, pak nemůže čekat, že jeho láska k oboru bude dostatečným předpokladem pro zisk dobře placeného místa. Je to smutný, spousta lidí s tim nesouhlasí, ale je to tak.

Řešením by byla plánová reforma školství, která by měla už nižší školství vytvarovat více podle potřeb pracovního trhu. Tím pádem by filozofů bylo míň a tím pádem by studenti filozofie nemuseli na studiích pracovat. Ale o to se snaží ministři už pár desítek let a bez výsledku. Takže pak vznikají situace, které popisuje zakladatelka.

Pirek
7062 příspěvků 5.11.14 11:22

@teetee
Snaha modifikovat vzdělání, které by mělo být univerzální, navíc už to základní!, dle potřeb pracovního trhu, které se po pár letech mění, z lidí udělá akorát doživotní otroky.

Tebah
4257 příspěvků 5.11.14 11:22

@teetee Vy víte, jak bude vypadat poptávka na pracovním trhu dejme tomu za 10 let? Asi ne. Takže podle čeho chcete nastavovat školství? Ta reforma je IMHO hrozná blbost a doufám, že neprojde.

K praxi při studiu - jsou různé modely a mezi prací (ne brigádou) od prváku a žádnou prací ani praxí je spousta možností. Rozhodně neprosazuju, aby absolventi neměli žádnou praxi, jen říkám, že není dobrý nápad upřednostňovat práci před školou.

lone
15 příspěvků 5.11.14 11:25

Tak ono to je těžké. Jednak jde o cosi neslýchaného - plán? Vážně? Ona všechno nevyřeší neviditelná ruka trhu?:-)) A pak, přiznejme si, ani ti dosavadní ministři a jejich suity nejsou zrovna představiteli vytříbeného myšlení, logického úsudku atd, v podstatě do čeho šlápli, tam tráva léta neporoste.

Akitaken
4960 příspěvků 5.11.14 11:35

Já myslím, že kdyby školy nedostávaly dotace na hlavu, tak by to taky vypadalo jinak. Takhle se snaží nahrabat co nejvíc studentů a pak tu máme každý rok přes osmdesát nových biologů, z nichž půlka jde na pracák a druhá na doktorát..

queenmargot
1106 příspěvků 5.11.14 11:37

@Akitaken : Jo nebo jako můj bratránek, makat do Penny.

Atlacoya
2790 příspěvků 5.11.14 11:39

Myslím, že za naivní představy absolventů o uplatnění a výši platu mohou tak trochu rodiče. Moji rodiče mají vysokou školu a za minulého režimu to zajišťovalo slušnou práci a jistou platovou třídu. To dnes neplatí, ale v lidech je to silně zakořeněné a na chudáka absolventa to plnou silou padne až při hledání práce. Já teď coby absovlent taky beru méně než můj vyučený kamarád, ale tak nějak si myslím, že časem bych se mohla vypracovat. On už nemá kam.

Tebah
4257 příspěvků 5.11.14 11:43

@Akitaken Hlavně některé školy (typicky VUT a ČVUT) berou bez příjímaček a pak to brutálně protřídí. To mi taky nepřijde úplně fér z jejich strany.

Edit: I když mě tak napadá, co by vlastně všichni ti lidi, co teď studují, dělali, kdyby byly třeba přísnější přijímačky nebo se nabíralo míň studentů? Není lepší nechat odpovědnost studentům a nepřenášet ji na školy?

Akitaken
4960 příspěvků 5.11.14 11:54
@Tebah píše:Edit: I když mě tak napadá, co by vlastně všichni ti lidi, co teď studují, dělali, kdyby byly třeba přísnější přijímačky nebo se nabíralo míň studentů? Není lepší nechat odpovědnost studentům a nepřenášet ji na školy?

Co si pamatuju ze svých kuřecích let, školy měly dvě strategie:

• těžké přijímačky, kdy většinou celý ročník vydržel až do konce
  • vzali každého a pak to vyházeli až na pár skalních mohykánů

Tyhle strategie byly per obor, takže člověk se chtě nechtě musel podřídit nastavenému systému.

VandaRybna
3713 příspěvků 5.11.14 12:05
@Atlacoya píše:
Myslím, že za naivní představy absolventů o uplatnění a výši platu mohou tak trochu rodiče. Moji rodiče mají vysokou školu a za minulého režimu to zajišťovalo slušnou práci a jistou platovou třídu. To dnes neplatí, ale v lidech je to silně zakořeněné a na chudáka absolventa to plnou silou padne až při hledání práce. Já teď coby absovlent taky beru méně než můj vyučený kamarád, ale tak nějak si myslím, že časem bych se mohla vypracovat. On už nemá kam.

Na to bych nespoléhala. Já bych klidně dělala i prodavačku v drogerii, nebo obsluhu v kavárně a klidně i za 15 tis. měsíčně - za jedné podmínky - musel by mi ten podnik říkat pane:-)

VandaRybna
3713 příspěvků 5.11.14 12:08
@lone píše:
Tak ono to je těžké. Jednak jde o cosi neslýchaného - plán? Vážně? Ona všechno nevyřeší neviditelná ruka trhu?:-)) A pak, přiznejme si, ani ti dosavadní ministři a jejich suity nejsou zrovna představiteli vytříbeného myšlení, logického úsudku atd, v podstatě do čeho šlápli, tam tráva léta neporoste.

ne…to vážně nejsou :-) :-) :-)

Tebah
4257 příspěvků 5.11.14 12:10

@Akitaken A někde (třeba práva) není ani jedno :-) Konkrétně u práv přijímačky těžký nejsou, ale chce tam jít mnohem víc lidí, než berou, takže je nutné je napsat dobře. Stejně tak některé humanitní obory, kde je převis poptávky.

Grossularia
3204 příspěvků 5.11.14 12:11

@Akitaken Tyhle strategie jsou hodně dané tím, jak nákladné je to konkrétní studium. Hodně lidí nabírají levnější školy, méně lidí školy, kde student „sežere“ spoustu peněz. K nejdražším patří třeba stomatologie, tam student vyplýtvá hromadu drahých materiálů, takže tam to řeší prosevem už u přijímaček. U škol, kde se používá spíš jen hlava a tužka, bývá častější strategie druhá. Něco jako K- a r-strategie, že :)

VandaRybna
3713 příspěvků 5.11.14 12:29

@MP scully Jé, vy jste inspirativní… Já nevím, jak to dělám, ale už se takových 10 let pohybuju v nákupu a prodeji, aniž bych o to nějak extrémně stála. Plat mám tak průměrný na náš kraj, jednu dobu (těsně před krizí) jsem dokonce brala plat lehce nad republikovým průměrem, a to mám jen střední školu. No a jednou v mezidobí, když jsem hledala novou práci jsem byla na pohovoru v jedné známé bance. Dělaly se tam všechny ty opičky včetně simulovaného rozhovoru s klientem. Když jsem si pak volala o tzv. feedback, oznámila mi paní posuzovatelka, že se „ale vůbec nehodím na práci s lidmi“. Tak vidíte, dělám něco, k čemu jsem absolutně nevhodná, škodím takhle už deset let a ještě asi pár desítek let škodit budu, než si ode mě chudáci zákazníci oddychnou :-).

Brunhilde
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.11.14 13:00
@teetee píše: Řešením by byla plánová reforma školství, která by měla už nižší školství vytvarovat více podle potřeb pracovního trhu. Tím pádem by filozofů bylo míň a tím pádem by studenti filozofie nemuseli na studiích pracovat. Ale o to se snaží ministři už pár desítek let a bez výsledku. Takže pak vznikají situace, které popisuje zakladatelka.

Miloši, neschovávej se, já tě poznala.

Stránka:  « Předchozí 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 17 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek