V čem jste snob?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Další »
gummybee
4596 příspěvků 12.12.13 13:25

@Šošanah úžasný, díky za tip :) já čekala kostely, ale tohle je super, jen škoda že jich tam moc není a vypadá to že stránky už nějaký ten pátek nikdo neaktualizuje.. většinu těch staveb v praze a středočech znám, ale tip na výlet bych si tam taky našla :)

Šošanah
1224 příspěvků 12.12.13 13:26

@stricc Že jo, něco jako „hra na krále“.
Já jsem taky ráda, že se některá velečeská slova neujala, třeba místo fotografie říkat světlooblesk nebo jak byly ty návrhy.. ono jich tedy bylo víc.

gummybee
4596 příspěvků 12.12.13 13:26

@stricc v češtině se používá spousta německých slov, ale málokdo o nich ví.. proto mě vždycky baví boje jazykových puristů, protože opravdu českých nepřevzatých slov zas tak moc není..

Šošanah
1224 příspěvků 12.12.13 13:27

@gummybee Ona je spoluvede kamarádka, která má hodně turbulentní život, tak asi nestíhá. Ale podílí se víc lidí.

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.13 13:28

@gummybee @Šošanah to je pravda. Jazyk si obvykle poradí a sám si vytřídí, co je ústrojné a co ne. Ačkoliv se přiznám, že sledovat zavádění některých novinek v přímém přenosu je pro mě poněkud iritující, ale co už s tím nadělám

gummybee
4596 příspěvků 12.12.13 13:37

@stricc tak v tomhle jsem ta poslední kdo by si na to mohla stěžovat, zvlášť v mluvené řeči používám anglicismů plno, hlavně co se týče práce, protože jsem se prakticky vše co umím učila za pochodu v mezinárodním prostředí.. mám pak problém rodičům srozumitelně česky vysvětlit co vlastně dělám :D
upřímně mi ale víc vadí jazykové nesmysly, ať už pochází z jakéhokoliv jazyka, plevelné obraty typu „v tuto chvíli“, politické ptydepe jako „věc bude vykomunikována“ nebo perly typu „nejideálnější“, „nejdokonalejší“, proti tomu jsou správně používané anglicismy a další cizí termity balzám na uši :)

stricc
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.13 13:48

@gummybee ale jo, s tím souhlasím. Ono taky hodně záleží na tom kdy, jak a tak dále se co použije.

Eleanor Rigby
686 příspěvků 12.12.13 15:31
@gummybee píše:
@stricc v češtině se používá spousta německých slov, ale málokdo o nich ví.. proto mě vždycky baví boje jazykových puristů, protože opravdu českých nepřevzatých slov zas tak moc není..

A taky slov z italštiny, francouzštiny, angličtiny (a to nemyslím ajťáckou hantýrku), hebrejštiny, cikánštiny, arabštiny… pochopitelně latiny a starořečtiny… dokonce slov, která vyrazila do cizích řečí z češtiny (byť to třeba nebyla úplně startovní pozice) a vrátila se oklikou…
Vzhledem k tomu, že přejatá slova jsou tuším i třeba „broskev“ nebo „kalhoty“, opravdu důsledným jazykovým čistomilcům (žádní puristi! cizí slovo, fuj!) přeju též mnoho tvůrčí zábavy.

gummybee
4596 příspěvků 12.12.13 15:39

@Eleanor Rigby já vím, ale slova z těch dalších jazyků jsou většinou buďto dost očividně cizí, nebo jsou naopak hodně asimilovaná, ta němčina je myslím zdaleka nejpatrnější, zvláště pak v nářečích a spoustu lidí pak ani nenapadne, že vlastně napůl umí německy :D
učím se teď holandsky a nepřestává mě překvapovat, kolik věcí zní podobně, kolikrát se stalo že třeba kolegové nemohli najít slovíčko v angličtině a řekli to holandsky a znělo to povědomě, třeba pantoffel

Eleanor Rigby
686 příspěvků 12.12.13 15:58
@pavla.ku píše:
@Eleanor Rigby A to je zajímavé, že ten jazyk není příbuzný, když má stejná písmenka, dokonce některá slova jsou v arabštině stejná jako ve farsi.

Mně to divné nepřipadá, Maďaři taky píšou latinkou, dokonce i Vietnamci (což už mi poněkud zvláštní přijde). Když bydlí hned vedle a mají stejné náboženství, tak není nijak nezvyklé, že převzali i písmo.
A ostatně na základě toho, že v češtině máme slovo „čurbes“, neusoudíš, že je blízce příbuzná zároveň s cikánštinou a hebrejštinou (což jsou jazyky, z kterých dvě části té složeniny pocházejí; ta druhá část to vzala ještě přes jidiš a k nám to přišlo z němčiny, a ještě to stačilo někde potratit význam „zlodějský dům“ a stát se nepořádkem).
Jo, taky mě lingvistika fascinuje. Tedy pro čistomilce jazykověda svazuje - či snad připoutává? Něco takovýho.
A co mě fascinuje snad ještě víc, je, že začínám trošku pozorovat podobnost některých mechanismů mezi vývojem jazyků a biologickou evolucí. I když teda biologicky zhybridují jenom hodně příbuzné věci, zatímco jazyky dokážou zkreolovat snad úplně kterékoliv, jen když spolu chvilku žijí.

Zebra33
2038 příspěvků 12.12.13 17:16

Kdyz uz je ta jazykova diskuze v tomto tematu, tak ja se priznam, ze jsem jednoznacny gramaticky snob. Pokud si se mnou napr. neznamy muz domlouva rande a posle mi smsku s gramatickymi chybami, podepsal si uz dopredu ortel, i kdyby co ja vim vypadal jak Brad Pitt. Nebo treba nectu blogy lidi s nedostatecne vybrousenym slohem nebo nedejboze chybami. Jakkoliv chapu, ze dany clovek muze byt treba dyslektik nebo nejaky jiny dys- a jinak ale prudce inteligentni, tak jak se nekde prezentuje s pravopisnymi chybami, Zebra si ho zaradi do skatulky „primitiv“. A vite, co je na tom vtipne? Ja samozrejme taky nejsem jazykove dokonala, ale u me jsou ty chyby samozrejme pokazde pouze ty vyjimky, potvrzujici pravidlo ;)

gummybee
4596 příspěvků 12.12.13 17:25

@Zebra33 taky bych nešla na rande s chlapem co napíše perlu „zajdem někam o výkendu“ :D ale drobnosti jsem schopná tolerovat
co je ale horší je, že ačkoliv to mám podobně jako vy, v poslední době se přistihuju, že se mi často v psaném textu podaří třeba záměny t/d, s/z, b/p - stává se mi to hlavně tady u těch podobně znějících hlásek - nevím čím to je, jestli začínám na stará kolena senilnět nebo co, dřív se mi to nestávalo.. hlavně když pak po sobě něco zpětně čtu, připadám si jako blbeček :D

razorblade_reloaded
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.13 17:37

@Zebra33 rovnez se hlasim k vyjimkam potvrzujicim pravidlo. jsem grammar nazi… jednou jsem ale drahemu psala smsku dohadujici si rande, ale ridila jsem u toho auto a jeste si zpivala… a napsala jsem tam BRUTALNI hrubku. nastesti se tehdy zachoval jako gentleman a schvalne mi odpovedel taky s hrubkou:D

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.13 17:44
@pavla.ku píše:
@Eleanor Rigby Jak se hebrejsky řekne dům?
Edit: asi bet, když je betlehem

Nie je Betlehem mesto?

gummybee
4596 příspěvků 12.12.13 17:58

@Brunhilde @Šošanah ještě v reakci na ty industriální chrámy - tohle je nádhera, celkově koukám, že detroit je město kam bych na výlet určitě chtěla :)
http://www.seedetroit.com/…eb/index.htm

Garfie
4456 příspěvků 12.12.13 18:03

@gummybee To je paráda!

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.13 18:13

@pavla.ku Slovensky je ten Betlehem rovnako ako hebrejsky. Ja som to v českej verzii asi ešte nepočula.
až zistite ako je ten dom hebrejsky, tak dajte echo. :-)
Idem sa spýtať googlu ako to má byť. :-)

Příspěvek upraven 12.12.13 v 18:15

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.13 18:15

@pavla.ku No ja som veriaca a fakt mám v Biblii miesto narodenia Ježiša Betlehem. Ale českú Bibliu nemám.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.13 18:19

http://jeruzalem.sk/betlehem/
@pavla.ku Nedarí sa mi to vložiť.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.13 18:21

@pavla.ku Ste si istá, že ten Betlém nie je preklep? Je to česky? Google mi nič nenašiel.

Šošanah
1224 příspěvků 12.12.13 18:25

Betlém znamená dům chleba.

gummybee
4596 příspěvků 12.12.13 18:25

@Giulietta betlém je to česky, betlehem slovensky
btw, na wiki je skvělá věc, že vlevo dole máte seznam dalších jazyků, ve kterých heslo existuje - občas to používám místo slovníku, protože je to daleko přesnější

Šošanah
1224 příspěvků 12.12.13 18:27

@gummybee Tak to by se Vám mohly ještě líbit stránky www.shorpy.com
Nádherné čb fotky z Ameriky, datují se tak od 1890 asi, a kromě úžasných staveb je tam taky krásná dobová móda.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.13 18:28

@gummybee Dik. Ja som to nemyslela zle, sľubujem že začnem použivať SZ a nebudem pleveliť.

gummybee
4596 příspěvků 12.12.13 18:29

@pavla.ku @Šošanah podle wiki je to arabsky dům masa, hebrejsky dům chleba, takže pravdu máte obě :)

Stránka:  « Předchozí 1 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek