V čem jste snob?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Další »
gummybee
4596 příspěvků 12.12.13 18:29

@Giulietta to byste pak nebyla vy ;)

gummybee
4596 příspěvků 12.12.13 18:31
@Šošanah píše:
@gummybee Tak to by se Vám mohly ještě líbit stránky www.shorpy.com
Nádherné čb fotky z Ameriky, datují se tak od 1890 asi, a kromě úžasných staveb je tam taky krásná dobová móda.

to mi nemůžete posílat, stačí že se věčně flákám na pekle :D

Šošanah
1224 příspěvků 12.12.13 18:33

@gummybee Je fakt, že tam se dá uvíznout i hodně dlouho.
Návrh: já svůj příspěvek smažu a budeme dělat, že jsem žádný odkaz neuvedla :-)

gummybee
4596 příspěvků 12.12.13 18:40

@Šošanah jo, milá zlatá, na to už je pozdě :D

Eleanor Rigby
686 příspěvků 12.12.13 19:28
@pavla.ku píše:
@Eleanor Rigby Jak se hebrejsky řekne dům?
Edit: asi bet, když je betlehem

Zhruba. Na anglickém Wikcionáři je nahrávka výslovnosti, kterou jsem si nechala přehrát, protože v hebrejštině jsem zcela negramotná, a znělo mi to jako „vejt“ (přičemž to byla asi moderní hebrejština, nikoliv starověká).
Aha, podařilo se mi vykutat odkaz z historie, tady:
http://en.wiktionary.org/…%D7%99%D7%AA

Eleanor Rigby
686 příspěvků 12.12.13 19:38
@pavla.ku píše:
@Giulietta Tak to je hebrejsky. Myslím, že Bet je dům a lehem je maso. Eleonor bude třeba vědět víc.

Nebude. Na ten čurbes jsem narazila před časem při jednom ze svých náhodných zvědavostních záchvatů (v článku na Wikipedii o jidiš, kde je mj. několik přejatých slov). Hebrejštinu neovládám absolutně vůbec, v jidiš umím akorát „soused z horního patra“ (upstairčik) a „padají trakaře“ (es regnet žábes und ještěrkes), a jediné cikánské slovo, které znám, je „dilino“, čímž se taky není moc co chlubit, neboť to znamená hloupý.
Já nejsem lingvistka, pánakrále. To se ostatně pozná už podle toho, že mě baví se v tom vrtat. Kdybych to dělala furt, asi by mě to bavit přestalo dost rychle.

Můžu potvrdit akorát to, že Slováci říkají „Betlehem“ a Češi „Betlém“. Tam moje znalost sahá, neb česky mluvím já a slovensky je na mě mluveno.
A když si Čech na Vánoce staví betlémek, Slovák si postaví betlehemček.

Příspěvek upraven 12.12.13 v 21:36

Milli
2524 příspěvků 12.12.13 20:37
@gummybee píše:
@pavla.ku @Šošanah podle wiki je to arabsky dům masa, hebrejsky dům chleba, takže pravdu máte obě :)

Já znám arabsky dům - bajtun. Ale už je to hodně dávno, co jsem se tomu letmo věnovala, tak možná v tom bude rozdíl vzhledem k velikosti nebo tak.
Kdysi jsem krátce chodila na kurz arabštiny (nuda na intru) a chodila tam se mnou tak patnáctiletá holčina (původem Češka), která se s rodiči přistěhovala z Izraele. Když ta spustila hebrejsky, to bylo něco.

Milli
2524 příspěvků 12.12.13 21:08
@pavla.ku píše:
Co myslíte? Vzhledem k jaké velikosti a čeho? :-)

Třeba jako byt může být 1+kk nebo čtyřložnicový loft. Jen mě to napadlo, jestli to třeba nedělí na domy a větší sídla.

sarah123
2137 příspěvků 12.12.13 21:19

@Milli
Ne, na velikosti by zalezet nemelo :) Bajt, 1. pad bajtun, je proste obecny dum, jako u nas.

Eleanor Rigby
686 příspěvků 12.12.13 21:32
@pavla.ku píše:
Pořád nevím co.

Zřejmě ten dům popisovaný oním slovem. Jako jestli třeba „bet“ není dům a „bajtun“ domeček, nebo tak, jestli ji chápu správně.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.13 21:38
@Eleanor Rigby píše:
Můžu potvrdit akorát to, že Slováci říkají „Betlehem“ a Češi „Betlém“. Tam moje znalost sahá, neb česky mluvím já a slovensky je na mě mluveno.
A když si Čech na Vánoce staví betlémek, Slovák si postaví betlehemček.

Ja som sa schuti zasmiala, nikdy som to zdrobnele nepočula. :-) My sme stavali Betlehém a bol pomenovaný rovnako, bez ohľadu na veľkosť. :-D

Eleanor Rigby
686 příspěvků 12.12.13 21:45

@Giulietta Tak jo. Ten člověk, co na mě mluví slovensky, slovo betlehemček skutečně použil, ale nakolik je rozšířené, to nevím.
U nás se říká někdy betlém a někdy betlémek, ale ne podle velikosti, spíš tak nějak náhodně.
Ale teda, je to hrůza, být s člověkem, s kterým nedokážeš najít společnou řeč. Domluva o tom, co si uvaříme k večeři, se pravidelně zasekává na potřebě definice kapusty.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.13 21:53

@Eleanor Rigby Tak u nás ak varí kapustu manžel, tak je to česká kapusta
http://www.cuketka.cz/…a_800_11.jpg
a keď ja tak slovenská
http://www.farmarajecek.cz/images/zeli.jpg
a máme pestrú stravu a nejeme furt to isté. :-D

Šošanah
1224 příspěvků 12.12.13 23:33
@Eleanor Rigby píše:
Nebude. Na ten čurbes jsem narazila před časem při jednom ze svých náhodných zvědavostních záchvatů (v článku na Wikipedii o jidiš, kde je mj. několik přejatých slov). Hebrejštinu neovládám absolutně vůbec, v jidiš umím akorát „soused z horního patra“ (upstairčik) a „padají trakaře“ (es regnet žábes und ještěrkes), a jediné cikánské slovo, které znám, je „dilino“, čímž se taky není moc co chlubit, neboť to znamená hloupý.

To jsou bezva informace. Upstairčik je skvělý, ale es regnet… Vám teda nevěřím :-)
Strašně se mi líbí výraz „pardes rimmonim“ - sad granátových jablek. To je praktická vědomost, ne?
Edit: tedy ten je hebrejský, ne jidiš, omlouvám se za zkřížení informací.

Eleanor Rigby
686 příspěvků 13.12.13 00:35
@Šošanah píše:
Strašně se mi líbí výraz „pardes rimmonim“ - sad granátových jablek. To je praktická vědomost, ne?

Jo. Takže teď, uprostřed prosince v mírném pásu, nemůžu vyhnat z hlavy představu, jak bych si uškubla jabko, rozvalila se pod granátovníkem a začala ho rozloupávat a házet si do pusy hrsti zrníček.
A nejenomže tu nemám granátovej sad, já nemám ani ten jeden granát, co bych mohla spást.

Garfie
4456 příspěvků 13.12.13 06:57

@Eleanor Rigby Poté co jsem včera loupala opravdu zralé granátové jablko se mi tahle představa nezdá moc romantická, spíš hororová (vzhledem k množství rudé šťávy doslova) :-)
Slovo betlémek jsem teda ještě nikdy neslyšela, ale u nás se používá spíš výraz „jesličky“.

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.13 09:12

@Garfie Ja viem, že som OT, ale zvedavosť ma tak kope, že je to fuk. :-D
Nie sú jesličky časť toho betlehema? To v čom leží ten Ježiško? Viem, že jasle je krmelec pre dobytok v stajni a jasličky preto, že je to malé a ten Ježiš sa narodil a ležal v stajni.

ps ak sa tu rozhorí náboženský flame, tak sa sama bonznem a necham zmazať tento post. :-D

Lola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.13 09:16

@Giulietta V zásadě to tak je, ale často se pod ten pojem „jesličky“ zahrne i to okolí, tedy celý chlív, tři králové a vůbec celá ta suita přinášející Ježíškovi dary a pozdravení, včetně krajinky, do které je to zasazeno.

Edit: asi jako když řeknete, že jdete na kolotoče, ale ve skutečnosti použijete i ruské kolo a houpačku, projdete si dům hrůzy a nakonec si zakoupíte cukrovou vatu.

Garfie
4456 příspěvků 13.12.13 09:34

@Giulietta Ano, je to přesně tak jak píše @Lola. Fakticky ten termín opravdu znamená jenom ten „krmelec“ (ať vám pěkně rozšířím slovní zásobu), ale v přeneseném slova smyslu se používá na celý betlém(ek). :-)
@pavla.ku Obávám se, že to bude opravdu trochu past na turisty, ale stejně věřím, že atmosféra v Betlémě musí být úžasná! Taky to mám na seznamu přání…
Ještě k tomu názvu Betléma-není to prostě jen proto, že to v arabštině i hebrejštině zní podobně?

Příspěvek upraven 13.12.13 v 09:46

Brunhilde
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.13 09:44
@gummybee píše:
@Brunhilde @Šošanah ještě v reakci na ty industriální chrámy - tohle je nádhera, celkově koukám, že detroit je město kam bych na výlet určitě chtěla :)
http://www.seedetroit.com/…eb/index.htm

Nejezděte beze zbraně.

Garfie
4456 příspěvků 13.12.13 10:33

@pavla.ku Taky si myslím, že musí mít víc podobných slov, přece jen žijí na stejném území, ty jazyky se musí nějak míchat…ale nejsem lingvista, jen se mi to zdá logické.
Jen pro pobavení, včera měla dcera ve školce besídku a na nějaký výtvor se vzorně podpsala celým jménem (ani jsem netušila že to umí)-zprava doleva! A to strávila ve Svaté zemi pouhé dva týdny…:-D

DanielaS
5244 příspěvků 13.12.13 10:47
@Giulietta píše:
@pavla.ku Ste si istá, že ten Betlém nie je preklep? Je to česky? Google mi nič nenašiel.

Pomůcka: Půjdem spolu do Betléma, dujdaj dujdaj dujdaj dá!
Betlehem má o slabiku víc, to by tam Čechům nepasovalo.

Šošanah
1224 příspěvků 13.12.13 10:48
@pavla.ku píše:
Ráda bych se jela někdy podívat o svátcích do biblických měst Jeruzaléma a Betléma. Chtěla bych zažít tu atmosféru. Možná by se moje iluze rozplynula po zjištění, že i na svatých místech je to jen o byznysu s davech turistů.

Hrozně by mě zajímalo, jakou atmosféru byste tam chtěla zažít. Myslíte právě o Vánocích? Nebyla jsem tam, ale dost jsem četla i slyšela, pár známých tam bylo, tak čerpám z toho. To, že Židé Vánoce neslaví, určitě víte, že, omlouvám se, nechci fakt poučovat, ale vážně nevím, co si představujete. Jinak jasně že se tam toho chopí byznys atd. Původně jsem myslela, že to Brunhildino „nejezděte beze zbraně“ se totiž vztahuje k Vašemu příspěvku a přišlo mi to případné :-) I když zbraň by Vám asi povolena nebyla, zato vojáci a vojačky jsou na každém rohu.

DanielaS
5244 příspěvků 13.12.13 10:55

No, co vypraveli ti, co tam byli, o Vanocich je tam k nepohnuti plno turistu, co koukaji kolem a hledaji vanocni atmosferu, ktera tam sama o sobe neni. To radeji jedte do Assisi, tam betlem/jeslicky vynalezli.

Šošanah
1224 příspěvků 13.12.13 10:58

@pavla.ku Tedy já Vás myslím chápu a sama bych tam chtěla jet a zažít atmosféru, akorát jinou, ne vánoční, tu bych tam nehledala. Snad se nám to oběma někdy splní :-)

Stránka:  « Předchozí 1 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek