Váš názor na celibát

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
MP blanka
3083 příspěvků 25.9.18 16:35
váš názor na celibát

Dnes som si prečítala o kňazovi, ktorého suspendovali kvôli tomu, že upozornil na problémy okolo celibátu v cirkvi. Svoj názor a návrh na riešenie, videný očami zvnútra cirkvi ponúkol formou knihy verejnosti. Pichol tým do osieho hniezda, a je potrestaný. Názor pána farára / som ateistka / pokladám za rozumný a priamy.Kto chce čítať celý článok, nájde tu : /www1.pluska.sk/regiony/stredne-slovensko/suspendovat-ma-moze-len-boh?utm_source=hp-centrum&utm_medium=box-spravy&utm_campaign=hp990 - článok treba hľadať v sekcii „ najčítanejšie “

Ja pridám iba zopár úryvkov… Potom, čo dnes už bývalý farár Michal Lajcha (34) prehovoril pre cirkev o veľmi citlivej téme, dostal stopku. Po vydaní knihy, v ktorej spochybňuje celibát a nabáda cirkev k vysväcovaniu aj ženatých mužov, ho jeho nadriadení vyzliekli z kňažského rúcha… Vraví, že ako kňaz sa snažil žiť v realite. Už v seminári ale cítil, že žije ako v skleníku, že to bol virtuálny svet odlúčený od reality… Cirkev má podľa neho na jednej strane problém pustiť do svojich radov otcov a ženatých chlapov ako klérikov, ale na strane druhej sa súčasne zmieta v pedofilných škandáloch… Nestačí sa ospravedlniť a modliť, ale treba konať… „ Čestne a úprimne hovorím, a tak som to napísal aj pánovi biskupovi, dieťa nečakám, frajerku nemám, so ženou nežijem, je to tak. Netajím sa však tým, že si chcem založiť rodinu,“

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Reakce:
mimi
372 příspěvků 25.9.18 20:15

Lepsie ako zit v pokrytectve. Len to bude mat chlapec tazke, ale ak to fakt takto citi, je to lepsie.

czDanda
656 příspěvků 26.9.18 06:53

Slyšela jsem, že proti jedné z kolejí kněžského semináře schválně postavili internát dívčí školy, aby si chlapci celibát včas rozmysleli. :-)

Jinak nevěřím, že se přísný katolický řád v dohledné době nějak razantně změní.

herminavons
124 příspěvků 26.9.18 08:15

Je smutné, že napsání knihy vedlo k suspendaci a ne k diskusi. Myslím, že ti vrcholní katoličtí představitelé se jen bojí, že zrušením celibátu by přišli o část moci. Celibát by mohl být dobrovolný. Nevidím jediný důvod, proč by z kněze měl být horší kněz jen tím, že má ženu a děti. Sama mám zkušenosti jak s katolíky, tak i s protestanty a protestantští faráři (a farářky) jsou mi prostě bližší, protože většinou řeší stejné problémy jako jejich farníci.
A ty skadnályv katolické církvi jsou velmi znepokojivé a je smutné, že systémově se nic neděje a ani dít nebude.

MP blanka
3083 příspěvků 26.9.18 09:33

Cirkev je obrovská inštitúcia, ktorá funguje na základe dogmat, teda tvrdení, o ktorých sa nesmie pochybovať a drží ju pokope prísne direktívne vedenie. Aj keď aj súčasný pápež prichádza s mnohými novými, modernejšími, súčasný život respektujúcimi názormi, ani on si nemôže dovoliť prekročit hranicu, ktorá by systém mohla ohroziť zvnútra. Rešpektujem ľudí, ktorí žijú vo viere, a uznávam, že ich správanie motivované Desatorom ich môže robiť lepšími, ale cirkev ako inštitúciu vnímam skôr negatívne. V histórii ľudstva zanechala príliš mnoho zlých stôp. Ale postoj pána farára sa mi páči,aj dôvody, ktoré ho k nemu vedú.

Lála_druhá
471 příspěvků 26.9.18 09:52

Beru tyto názory jako názory ateistů, kteří ví o fungování církve… málo. Celibát měl své důvody v historii a má je i dnes, stejně jako spousta dalších pravidel, která zvnějšku vypadají jako padlá na hlavu. Jestli měl být dotyčný kněz suspendován nebo ne, nemůže posoudit ani jedna z nás. Rozhodnutí stát se knězem obnáší řadu daleko větších nesnází, než je dodržení celibátu, to je asi každému zřejmé. Ostatně, jsou východní odnože katolické církve (zrovna na Slovensku poměrně hojně rozšířené), kde kněz může být ženatý. Nikdo dotyčnému v konverzi jistě bránit nebude…

Paris1789
5763 příspěvků 26.9.18 10:55

Redukovat službu jen na celibát je poměrně vulgární, ale v poslední době oblíbené. Chápu, že mainstreamu je představa života bez sexu proti srsti, ale však každý nemusí být katolickým duchovním, není to povinné.

Yaay
443 příspěvků 26.9.18 11:30

Viem o dvoch RK knazoch, o ktorych sa prevalilo, ze maju deti. Obidve pripady v dvoch malych dedinach na Slovensku vzdialenych asi 5km od seba, tak predpokladam, ze je to iba spicka ladovca. Knazi jednoducho casto v celibate neziju bez ohladu na to, co tvdia a ani sa im nedivim.

Lizbeth
1424 příspěvků 26.9.18 12:37

Potlačovat sexuální pud je ohromné břímě, fyzické i psychické. Nedokážu říci, k čemu je to vlastně dobré v rámci církve. Jsem ateista a to co o se o církvích dočítám je spíše negativní - ano chápu, že skandál se lépe prodává a konání dobra je tak nudné..

Paris1789
5763 příspěvků 26.9.18 12:46

Celibát kněží má svůj význam, jeho původ spočívá v minulosti, církev je konzervativní instituce a tahle pěna dní ji z konceptu nevyvede bez ohledu na tzv. progresivního papeže.
Ne všichni potřebují k životu sex, akorát není úplně cool se k něčemu takovému v dnešní přesexualizované společnosti přiznat. Jde jen o to, aby lidi, co se bez sexu neobejdou, si to dokázali včas přiznat a kněžími se nestávali. Vůbec si myslím, že málokdo je ochoten si přiznat pravdu sám o sobě, ona to kolikrát nejsou úplně radostná zjištění a nejsem si úplně jistá, že zrovna církev má nástroje, jak jedince k takovému sebezpytu vést.

Oldyn
6401 příspěvků 26.9.18 12:50

@Lizbeth
Si přečtěte Pět Tibeťanů, tam se o celibátu píše sice málo a až na konci knihy, ale uchovat si tu energii pro šestou čakru využívá většina buddhistických mnichů.
Jinak u těch katol. knězů, moje babička vždycky říkala, že kdyby byli ženatí a měli manželku, děti a tchýni, pak by už tak lehce nepsali kázání o odpouštění, lásce, trpělivosti a kdo po tobě kamenem, ty po něm chlebem. :D

Paris1789
5763 příspěvků 26.9.18 12:57
@Oldyn píše:
@Lizbeth
Si přečtěte Pět Tibeťanů, tam se o celibátu píše sice málo a až na konci knihy, ale uchovat si tu energii pro šestou čakru využívá většina buddhistických mnichů.
Jinak u těch katol. knězů, moje babička vždycky říkala, že kdyby byli ženatí a měli manželku, děti a tchýni, pak by už tak lehce nepsali kázání o odpouštění, lásce, trpělivosti a kdo po tobě kamenem, ty po něm chlebem. :D

Přesně :-)
Kázat o lásce k bližnímu je snazší, když s těmi bližními nemusíte sdílet svůj život. Já celibát naprosto chápu, vztahy a všechno kolem nich je strašně vysilující a nahradit to vztahem k jedné imaginární entitě je vlastně strašně pohodlné a skoro bych to hodně lidem doporučila, když vidím, jak si se svým smrtelným životem nevědí rady.

Paris1789
5763 příspěvků 26.9.18 12:59

Vlastně mne docela překvapuje, že lidem vůbec nevadí, když někdo miluje svého psa a dává mu přednost pořed lidmi, ale víra v boha jim přijde nepochopitelná.

Maedel
88 příspěvků 26.9.18 13:46

Moc se mi líbil rozhovor s Markem Orko Váchou na téma celibátu: https://video.aktualne.cz/…025900fea04/

A nejvíc mě zaujal jeho úvaha, že ta energie, která se vynakládá na dodržení celibátu, je u většiny mužů obdobná té, která by byla vynakládána na rodinu. Ovšem u celibátu se k tomu přidávají bolesti duše, samota, boj se sebou, který může vést k depresím, někdy i sebevraždám (v jedné své povídkové knížce Orko velmi otevřeně popisuje, jak se dozvěděl o sebevraždě kamaráda, který, jak pouze naznačuje, si neuměl vybrat mezi opuštěním kněžství a ženou, do které se zamiloval a možností rodiny).

Pod rozhovorem je jeho přepis, myslím tuto pasáž:
„…já bych to, já bych to zdobrovolnil, určitě, určitě právě z toho důvodu, že ten člověk, který nežije v klášteře a žije, žije v terénu, tak každý den, opravdu každý den jste konfrontován jako, jako s těžkými věcmi, jo, a aniž bych chtěl mluvit nějak nadneseně, tak si opravdu myslím, že, že ta energie a čas, který člověk dává do toho, aby, aby otázku celibátu uhrál nějak, řekněme, na remízu, tak je zhruba stejná, stejné množství energie a času, kolik toho člověk dává, aby, aby se mohl postarat o svoji rodinu a děti, jo. Takže ty bolesti duše jsou, jsou někdy opravdu enormní a mluvím o své zkušenosti, a kdo ví, o zkušenosti pár mých kamarádů, a to, aby, aby člověk nějak obstál, tak je, tak je hrozný, tak je opravdu hrozný. Takže můj názor by byl, abychom celibát, kterého si vždycky církev velice vážila, určitě nerušili, ale abychom rozvolnili to spojení mezi kněžstvím a mezi celibátem.“

Hlavní ale je, že Marek Orko Vácha v české katolické církvi nebyl suspendován:-) To bylo první, na co jsem si vzpomněla v případě toho slovenského kněze, že přece jenom alespoň česká katolická církev nedusí humanistické a liberálnější proudy tak drsně…

MP blanka
3083 příspěvků 26.9.18 13:48

@Paris1789 - existuje nejaká priama súvislosť medzi tým,že „ někdo miluje svého psa a dává mu přednost pořed lidmi, ale víra v boha jim přijde nepochopitelná ? “ Podmieňuje jedno druhé ?

MP blanka
3083 příspěvků 26.9.18 13:55

Pán farár Michal Lajcha upozorňuje,že: „ Cirkev má podľa neho na jednej strane problém pustiť do svojich radov otcov a ženatých chlapov ako klérikov, ale na strane druhej sa súčasne zmieta v pedofilných škandáloch… Nestačí sa ospravedlniť a modliť, ale treba konať… “ Myslím že tento problém v cirkvi je už nejakú dobu prudko aktuálny,a že to neznamená,že aj v časoch, keď sa o tom nehovorilo, sa to nedialo.

isko
1855 příspěvků 26.9.18 13:58
@herminavons píše:
Je smutné, že napsání knihy vedlo k suspendaci a ne k diskusi…

Tohle ale nebude problém jenom katolické církve - ta neschopnost diskuse.
Např. před pár dny vylezlo na internet, že britský student Angelos Sofocleous napsal, že „ženy nemají penisy“ a byl za toto své prohlášení vyhozen ze tří organizací - bez možnosti obhajoby či diskuse.
Zkrátka to tak občas bývá, že jeden člověk (skupina) nechce poslouchat toho druhého, protože si myslí, že už ví a diskuse není nutná. A najdete to na všech koncích všech možných názorových spekter.

V případě katolické církve k tomu nemám moc co říct, protože nejsem insider, zas na druhou stranu trochu chápu ty vlivy, které vedly k tomu, že celibát vznikl, takže se mi nechce úplně na plno říct, že to je blbost.

isko
1855 příspěvků 26.9.18 14:01

@MP blanka
No jo, pedofilie. To myslím ŘKC hodně podráží nohy v očích veřejnosti.
Ale upřímně - myslíte, že mezi ateisty - vedoucími skautů, lékaři, trenéry, vedoucími pěveckých sborů - pedofily nenajdete? Možná, že kdyby se sečetli všichni tihle pracovníci dohromady a odhadl se poměr normální:pedofil, tak by se došlo k podobnému číslu jako u kněží. Čímž nechci nikoho omlouvat, jenom poukázat, že ta pedofilie se nedrží jenom kléru.

Maedel
88 příspěvků 26.9.18 14:13

@isko Ano, tenhle případ mě dostal: https://zpravy.idnes.cz/…/domaci.aspx?… Ale ta autorita a víra dítěte a hlavně i rodičů v církev a jejího zástupce kněze, celé učení církve o lásce, o lásce k bohu a zneužívání dětí je v tak odporném rozporu, který mi brání odbýt to argumentem, že se tak děje všude, kde se pracuje s dětmi. Jednak zneužívání kněžími ztěžuje možnost odhalení, děti, které jsou vychovávány, vidí u rodičů poníženost a až slepou důvěru a úctu k panu faráři, a jsou pak zneužity, dle mého subjektivního pocitu zažívají ještě mnohem větší děsivé dilema, zda a jak o tom promluvit. A jednak ty následky pro celý systém hodnot, důvěry ve svět a řád, jak jim byl vštěpován nejen církví, ale i rodiči musí být strašné. A zároveň si dovedu představit, že pocit moci a nedotknutelnosti kněze vede k tomu, že těch případů může být (spekulace) více, než mezi jinými pedofilními/neukojenými lidmi pracujícími s dětmi. Dovolím si také tvrdit, že ne všichni zneužívající knězi byli pedofilové - byl to ale nejjednodušší způsob sexuálních aktivit v jejich očích, neb se cítili nedotknutelní a děti byly bezbranné…

giuliettka
9824 příspěvků 26.9.18 14:20
@MP blanka píše: „ Čestne a úprimne hovorím, a tak som to napísal aj pánovi biskupovi, dieťa nečakám, frajerku nemám, so ženou nežijem, je to tak. Netajím sa však tým, že si chcem založiť rodinu,“

A mne aj napriek tomu, že som veriaca, ten chlapík pripadá, že je to vypočítavý človek. Ako keby niekto chcel byť chirurgom, ale trval na tom, že on bude operovať v ružovom a nie zelenom a, alebo pri práci v bani nebude nosiť prilbu, v školke bude vyučovať nahý… Chceš byť farárom? Tak prijmi ich podmienky. Chceš mať ženu a deti? Tak možeš kázať im, alebo prestúp na Pravoslávnu vieru a maj deti 480. :-D

lorens
2650 příspěvků 26.9.18 14:23

@Paris1789
Vy nechápete to první, jiný zas nechápe vás. Já v kvalitě toho nepochopení nevidím rozdíl. Překvapovat by vás to nemělo, když sama nedokážete pochopit všechno.

lorens
2650 příspěvků 26.9.18 14:29

@Lála_druhá Myslím, že tak jednoduché to není. Za řecko-katolického kněze může být vysvěcený ženatý můž, ale naopak to myslím nejde. Možná i z toho důvodu, aby se neměnili týmy. Ale nechce se mi to hledat.

Paris1789
5763 příspěvků 26.9.18 14:31

Prosím vás, pedofilové jsou všude, kde jsou děti, už jen proto, že jistá pedofilní orientace vede hodně dospělých k práci s dětmi. Ani si ji ti zmínění nemusejí plně uvědomovat, mají jen děti rádi a nějak nepotřebují s nimi hned provozovat cosi jako sex. I mezi dospělými je hodně vztahů platonických a nikdy nepřerostou jistý rámec, jsou-li příhodné podmínky. V kléru je těchhle lidí asi tak stejně, jako v běžné populaci. Dnes vycházejí najevo činy, které se staly před desítkami let a na tom, co se stalo, měli podíl i rodiče. Vsadím se, že jich opravdu hodně z nich vrazilo děcka do církevních škol a organizací jen proto, že to bylo zadarmo, že byla rodina chudá a elegantně se tak zbavila finančního břemene. Spousta z nich zavírala před tímhle oči, steně jako hodně rodičů tušilo, co dělá Kolínský, ale holt s Bambini se potomek dostal do ciziny a tak se tvářili, že nic nevědí. Proč si myslíte, že někteří rodiče svěřují své děti cizím lidem? Protože se jich chtějí zbavit, tuší sice něco, ale strkají hlavu do písku. Otec mého kamaráda vedl turistický oddíl, zneužíval dlouho děcka, ale byl velice oblíbený, obětavý a hodně toho současně pro oddíl udělal, když na něj semtam cosi prosáklo, vždycky se to ututlalo s tím, že tak skvělého vedoucího už neseženou, matinky se za něj bily a ty stěžovatele vyštípaly. Málokdo si troufnul cosi namítat, puberťačky v oddíle spolu soutěžily(!), kterou si vybere pro nocleh ve stanu. Ten dotyčný byl velice oblíbený, byl to hrdina čtvrti, každý ho znal a vážil si ho! Když se to provalilo, nikdo tomu nevěřil.
Za to fakt nemůže jen ta církev/škola/organizace, je to celý komplex vlivů. Je jasné, že čím méně dětí bude vyrůstat v chudobě a nedostatku, tím méně jichbude ohroženo tímhle jednáním. Církev si má samože dávat bacha, ale zrušení celibátu to fakt nevyřeší.

Paris1789
5763 příspěvků 26.9.18 14:32
@lorens píše:
@Paris1789
Vy nechápete to první, jiný zas nechápe vás. Já v kvalitě toho nepochopení nevidím rozdíl. Překvapovat by vás to nemělo, když sama nedokážete pochopit všechno.

ehm?

Lála_druhá
471 příspěvků 26.9.18 14:34
@giuliettka píše:
A mne aj napriek tomu, že som veriaca, ten chlapík pripadá, že je to vypočítavý človek. Ako keby niekto chcel byť chirurgom, ale trval na tom, že on bude operovať v ružovom a nie zelenom a, alebo pri práci v bani nebude nosiť prilbu, v školke bude vyučovať nahý… Chceš byť farárom? Tak prijmi ich podmienky. Chceš mať ženu a deti? Tak možeš kázať im, alebo prestúp na Pravoslávnu vieru a maj deti 480. :-D

Souhlasím. Proč by se kvůli pár jednicům měla měnit tisíciletá pravidla celé instituce. Byť je kněží až kriticky málo, měli by přijmout tento úděl tak jak leží a běží, ne napůl. Nebo zůstat jáhny a mít rodinu.
Já se znám s více kněžími poměrně blízce (i jako velmi dobří kamarádi) a nemyslím si, že absence sexu by na celibátu byla tím nejobtížněji překonatelným.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek