Váš názor na celibát

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
misionářka
291 příspěvků 08.10.18 22:10

@julie74 Já dala zelené. Taky mě fascinuje folklor opovržení církví. Když pak dojde na to, kam umístit umírající, tak všichni stojí fronty u dveří církevních institucí.

takvselijak
284 příspěvků 08.10.18 22:31

@misionářka Hřbitovy provozují církve? Z názvů jako ústřední hřbitov nebo městský hřbitov jsem měla pocit, že je spravuje město. Ale přiznávám, že názvy jsou to jediné, co o tom vím, tak se ráda dovzdělám.

Pozorovatel
534 příspěvků 08.10.18 22:35

@takvselijak já doufám, že umírajícího dáte spíš do hospicu, než na hřbitov. Nevím, jak to misionářka samozřejmě myslela, ale spíš bych tipovala nějakou charitu.

Oveeec
1990 příspěvků 4 inzeráty 09.10.18 00:06

@misionářka Péče o nemocné je samozřejmě záslužná, o tom žádná, taky je potřeba přiznat církvi zásluhy o šíření vzdělanosti (i když to taky není tak jednoznačné, šlo o to, jak které vzdělanosti), v neposlední řadě naplňuje církev lidem potřebu rituálů a pan farář dělal dřív lidem psychologa, ale jinak toho mají za sebou až hanba. Od hromadění bohatství (které by jim nikdo nevyčítal, kdyby sloužilo čistě bohulibým účelům), přes inkvizici a pomáhání nacistům k útěku až po to tmářství, které předvádějí třeba v Polsku a někteří i u nás. Církev představovala vždycky i politickou sílu. Já vím, že hodně jich to myslelo dobře a že tmáře a fanatiky najdeme všude, ale když už hergot má církev být zástupce nebo služebník samotného Boha na zemi, nebo za co se považuje, to by se tedy už mohli trochu krotit.

Edit: Spíš než krotit by měli jít právě oni nejvíc příkladem, tak jsem to myslela.

Paris1789
3508 příspěvků 09.10.18 07:34

Máte tady slušně vymyté mozky, to mě vždycky hrozně překvapí, jak se lidi spokojí s tím, co jim předala nějaká ta „autorita“, aniž by si sami ověřili, co je na tom pravdy.

Oveeec
1990 příspěvků 4 inzeráty 09.10.18 08:00

@Paris1789 Máte svatou pravdu. Ale o čem to mluvíte?

Atlacoya
2665 příspěvků 09.10.18 08:58

Ona církev funguje skoro 2 tisíciletí. Prošla si různými obdobími. V určitém období šířila vzdělání (nejprestižnější vzdělání bývalo jezuitské), na druhou stranu dokázala za objevy upalovat (třeba Giordana Bruna za objev, že existuje víc slunečních soustav); země sjednocovala i rozvracela, vždyť i uvnitř církve probíhaly boje o moc, řády byly zakládány a později rušeny a potlačovány.

Lála_druhá
471 příspěvků 09.10.18 10:19
@Oldyn píše:
Dobře napsané, pobavilo…
http://klimes.mysteria.cz/…rovolnen.htm

Pan Klimeš má vskutku originální názory, to pozoruju už dlouho. Naštěstí to není názor v církvi většinový, ale jednoho konkrétního farníka. Ono totiž to, že nedokázal „sám sedět ve studené faře“, ještě neznamená, že to nedokáže někdo jiný. Všeobecně muži odešlí buď z kněžské služby nebo z přípravy na ni (ze semináře) často do církve a celibátu tepou (předpokládám výčitky svědomí?). A ještě jeden detail, mluví o prázdných českých kostelech. Českých ano, na Moravě je situace markantně jiná. Naštěstí. (I když, někdy se obávám, že to bude zanedlouho podobné…)

chitrá alex
253 příspěvků 09.10.18 14:37
@MP blanka píše:

Odpůrcem celibátu je i pan Vácha, nevím, jestli tady o něm byla zmínka, zkuste se podívat na jeho web http://www.orko.cz/

julie74
2951 příspěvků 09.10.18 15:04

Komentovat pana Klimeše nemůžu, dostala bych ban jak hrom, ale ten článek nebyl zas až tak špatný. Místy nám třeba pěkně doložil, že celibát nikdy nebyl majetkovým opatřením. A jasně mám spolužáka, který studoval v semináři a vystoupil aby se oženil a před měsícem se mu narodilo páté dítě, další kamarád má souseda který musel jako kněz vystoupit z církve aby si mohl vzít svou nastávající, tehdy ještě řádovou sestru. To už máme 5 000 002 farníky co jsou pryč. Ovšem nejsem si jistá jestli do toho počtu nezapočetl pan Klimeš i všechny ty, co se v porevolučním nadšení nahlásili jako věřící, aby jim za rok došlo, že neví o čem je řeč a přece si nebudou chodit nechávat vymývat mozky do kostely, přece jsou inteligentní.

julie74
2951 příspěvků 09.10.18 15:17

Jinak fakt nevím co to s námi Čechy a vztahem k církvi je. I v kruzích kde by to jeden nečekal se maximálně církvi přizná nějaký přínos k vzdělání tak do osvícenství,možná nějaká sociální práce tak do 18. století a pak už se jenom lape po dechu. Nositel kultury, myšlenek slitovnosti a pomoci už od prvopočátku církve, až do poslední vesničky, všechny ty miliony farářů a kněží kteří tohle „roznášeli“ po celém našem kusu světa, nee, my máme podrobný seznam všech kiksů a chyb které přeříkáváme pořád dokola jak otčenáš a ani nám nepřijde že tam něco chybí.

Mě občas přijde, že i ta církev se sama občas stydí a nechce ty ostatní (98% národa) sama sebou otravovat. když je někde na venkově v Čechách kolem kostela nebo fary živo, často je toho původcem nějaký zahraniční živel, koinonie, zahraniční faráři. Český farář ani nezajde nechat vyhlásit obesním rozhlasem, že všechny zve na noc kostelů…
howgh, už končím, jsem se trochu rozjela …

Lizbeth
783 příspěvků 09.10.18 18:21

Mě by docela zajímalo, jestli nějaká bezcírkevní společnost nebo nebo civilizace by došla bez církve také ke kultuře, slitovnosti a nějakým těm myšlenkám.. nebo by to byly tupá deprivovaná hovada.

Oveeec
1990 příspěvků 4 inzeráty 09.10.18 18:36

Jako hele:

https://www.novinky.cz/…e-pitha.html

Ale jednak je to očividně blázen, a jednak jsem si to jinde neověřovala, jestli to takhle řekl, tak to musíme asi brát s rezervou.

Oldyn
6081 příspěvků 09.10.18 19:43

@Lála_druhá
No, já bych řekla, že náš Vojtěch je mezi panáčky oblíben asi jako osina v zadeli. A v tom šibování má Klimeš pravdu.

Kryptozoo
261 příspěvků 09.10.18 19:52

@julie74 U mně si třeba „církev“ zasadila smrtící ránu v devátem ročníku,během příprav na biřmování.Dostali sme sešitek otázek a okruhů a šli na povohor k biskupovi(?) určitě to nebyl řadový kněz,ale to je vedlejší.Všechno proběhlo v pořádku a když jsem se šla asi týden před termínem katechetky zeptat jak to organizačne bude,jen se útrpně zašklebila,že já biřmování nedostanu a mám přijít až budu lepší.Kvůli zhoršené známce z chování. Tu jsem dostala za neomluvenou absenci a ty absence jsem měla proto,že jsem už nedokázala snášet celoroční šikanu jak od spolužáků tak od některých vyučujících.Bylo to nejhorší období mého života a nikdo z té laskavé milosrdné supr církve se nezajímal o co jde.Já dostala kopanec do zadku a moji agresoři dary Ducha svatého.
Tuhle zkušenost jistě nejde nijak plošně aplikovat,je to jen jedna ukázka „co se stalo s mým vztahem k církvi“.

Eleanor Rigby
595 příspěvků 09.10.18 20:37
@julie74 píše:
Jinak fakt nevím co to s námi Čechy a vztahem k církvi je.

K tomuhle bych jednu hypotézu měla. Totiž nejdřív jsme byli první protestantská země na světě - ne první země s protestanty, ti tu pobíhali už nějaká dvě století nejmíň, ale první země s protestantskou většinou (a dokonce i prostestantským králem). To se drželo dvě stě let. Pak přišlo do země, odkud katolická tradice už jaksi vyvanula, zase pro změnu vykořeňování protestantství a násilná rekatolizace. To trvalo přinejmenším sto padesát let, pokud to počítám jenom do tolerančního patentu, i když katolická církev zůstala spojená se státem, který nás hlavně v roce 1867 fakt pekelně nakrknul, a ta církev se jaksi svezla s sebou - ale protestantská tradice už se taky znova neobnovila. Zkrátka a dobře, držíme si historicky spoustu latentní únavy a otrávenosti z toho všeho a nemáme vlastně pevnou vazbu tam ani tam. Proto, myslím, jsme byli ve vývoji zase o století napřed… ale žádný strach, západní země nás konečně v bezvěrectví dohánějí.

julie74
2951 příspěvků 09.10.18 21:34
@Lizbeth píše:
Mě by docela zajímalo, jestli nějaká bezcírkevní společnost nebo nebo civilizace by došla bez církve také ke kultuře, slitovnosti a nějakým těm myšlenkám.. nebo by to byly tupá deprivovaná hovada.

Mě by zajímalo příklad takové společnosti, jestli mi můžete najít nějakou civilizací (ne trvající pár let) která fungovala bez jakéhokoliv náboženství a tedy i mluvčích nebo představitelů tohoto náboženství.

julie74
2951 příspěvků 09.10.18 21:42

@Eleanor Rigby jsme takoví svetovi bezverecti pionýři. :))))
Já vím, tahle teorie má ale podle mě spousty mušek. Ale nejsem historik

benyka
7051 příspěvků 09.10.18 22:39

@julie74 Všechny fungují náboženství navzdory. :-)

Lizbeth
783 příspěvků 10.10.18 10:20
@julie74 píše:
Mě by zajímalo příklad takové společnosti, jestli mi můžete najít nějakou civilizací (ne trvající pár let) která fungovala bez jakéhokoliv náboženství a tedy i mluvčích nebo představitelů tohoto náboženství.

Nemůžu, protože mě to nebaví :)..ale tak víru v něco má asi kdejaký pralesní kmen, ale nepotřebuje k tomu církvi..maximálně nějakýho šamana, kterého potažmo můžeme přirovnat k nějakému představiteli té víry.

Já si osobně myslím, že ač je většina zemí oproti nám nábožensky založená a většina občanů těch zemí se hlásí k nějaké církvi, tak nemám pocit, že kvůli tomu žijí lépe než ateisti. Jsou tu silně věřící, kteří s vírou mají spojenou každou vteřinu svého života a pak jsou tu pokřtění lidé, kteří jdou na vánoce do kostela, nebo s rodinou v neděli..Ale nemám iluze že v normální den se opírají o svou víru a církev.
Z toho mi vyplývá, že spousta lidí stejně fungují i bez náboženství a církve, protože doopravdy ( vnitřně) to po ně až tak moc neznamená.

Ophelie
646 příspěvků 10.10.18 11:40

@Oveeec no tak zrovna novinky.cz neberu jako zdroj informací hodný důvěry u žádného tématu…

julie74
2951 příspěvků 10.10.18 12:23
@benyka píše:
@julie74 Všechny fungují náboženství navzdory. :-)

Ty kočky k vám na zahradu posílají jako trest za rouhani :)))

benyka
7051 příspěvků 10.10.18 12:46

@julie74 Já se nemůžu rouhat, když jsem nevěřící. A krom toho (když si vzpomenu na Horníčka): „Bůh miluje ateisty, protože ho neotravují svými problémy.“ :-)

takvselijak
284 příspěvků 10.10.18 17:42
@Pozorovatel píše:
@takvselijak já doufám, že umírajícího dáte spíš do hospicu, než na hřbitov. Nevím, jak to misionářka samozřejmě myslela, ale spíš bych tipovala nějakou charitu.

Jo takhle! Tak to se omlouvám, špatně jsem to pochopila.

Temperance
1382 příspěvků 10.10.18 22:21

@Oldyn @Lála_druhá Jestli se nepletu, pan Klimeš taky strávil nějakou dobu v kněžském semináři. Takže to přesně zapadá…

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Váš příspěvek

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
Jak vypadá módní deziluze

Autor: Kamila

Spousta lidí by vraždila za práci u předních značek haute couture.... Celý článek