Vaše pracovní zkušenosti?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Další »
z_dediny
1121 příspěvků 25.7.13 18:07

@skl Máte pravdu, ale je to dvousečné.. Švarcové mohou platit menší sociální a zdravotní pojištění a nemusejí si platit pojištění nemocenské. Ale když zkrouhnou základ co nejvíce, pak jsou nemile překvapeni, když začnou být závislí na dávkách odvozených od odvodů do sociálního systému, pokud s tím předem nepočítali a nezabezpečili se jinak. Zaměstnanci si vybrat nemohou. Líbilo by se mi, kdyby tohle bylo jednotné. Jako švarc jsem si mohla náklady na jízdu za prací dát do nákladů, jako zaměstnanec je platím v plné výši, obdobně to je s náklady na telefon, počítače, literaturu, kurzy. To všechno jsem si dávala do nákladů, teď to jde z čistého příjmu.
Nezpochybňuji fakt, že náklady na zaměstnance mohou být vysoké. Vycházím ale z toho, zaměstnanec je stejným dodavatelem jako dodavatel materiálu. Buď mám štěstí a najdu levný a dobrý zdroj nebo mám smůlu a musím se rozhodnout, zda vezmu levný a ne moc dobrý materiál nebo zaplatím materiál dražší, ale kvalitnější, s menším odpadem. Nemyslím si, že někdo podniká primárně proto, aby někoho zaměstnával. Podniká kvůli zisku a zaměstnává proto, že nemůže všechno dělat vlastníma rukama a vlastní hlavou. Když jeho podnikání není dlouhodobě schopno zaplatit dodavatele, pak nemá smysl v něm pokračovat.

skl
462 příspěvků 25.7.13 18:42

@z_dediny jenze zamestnanec neni to same jako zivnostnik…lepereceno muze v podstate byt, pokud ten system zneuziva. Davani do nakladu toho co popisujete je ve vysledku NIC. Zivnostnici kteri dani pomoci nakladu jsou hlavne remeslnici, kteri tam uplatnuji nakoupeny material. Ostatni plati pausalem - vsechno ostatni je brutalne mene vyhodne a tudiz ani benzin, telefony a podobne odepisovat nemuzou. Vyhodu maji platci DPH - usetri 21% z veci tykajici se zivnosti. Zivnostnik nema zadnou placenou dovolenou 3-4 tydny. Pokud jede na 14dni na dovcu, tak za ni plati 2× - jednou cena dovolene a pak 14dni ktere nepracoval a ktere nemuze vyfakturovat. Zamestnanec sedi v praci a ceka co mu sef prideli, zivnostnik si praci musi sehnat sam, nema zadny narok na pracovni pomucky jako zamestnanec atd. A ano pokud si zivnostnik vsechno tohle dokaze obstarat sam, tak potom muze za stejnou praci mit treba 3×-4× vyssi prijem nez zamestnanec.

RenataRen
512 příspěvků 25.7.13 21:21

@Kay_Adams
Když oni sami tomu říkají školné, nemám přece důvod se domnívat, že to školné není.
http://www.podskalska.cz/prirvos.asp

Sicilianwidow
505 příspěvků 25.7.13 21:22

@arpa S tou rodičovskou a mateřskou v praxi je to docela jednoduché. Pokud nemá žena nárok na mateřskou, tak hned po porodu prostě nastoupí na rodičovskou, jejíž délku si většinou může vybrat (jednoduše řečeno), pokud alespoň dva roky platila sociální. Pokud sociální dva roky předtím neplatila, ale její manžel ano, tak si pořád žena může zvolit délku (pro sociálku se použijí údaje od manžela). Pokud žena neplatila dva roky sociální a ani její manžel neplatil, tak má smůlu a jde na čtyři roky, což je sebevražda.
P. S. Zdravím z portugalského Faro, kde aktuálně prší :(

katkarinka
1255 příspěvků 25.7.13 21:24
@RenataRen píše:
@Kay_Adams
Když oni sami tomu říkají školné, nemám přece důvod se domnívat, že to školné není.
http://www.podskalska.cz/prirvos.asp

nechcem sa do toho nejak rýpať, ale skopírujem Vám sem, čo napísala Kay Adams…potom si pozrite link čo ste tu dali..ešte raz si to v pokoji prečítajte…

Opakujem, že pokiaľ sa jedná o verejnú _vysokú školu_ (ktorú zmieňovala daniela), tak „školné“ neexistuje. De lege je to proste nezmysel, a VŠ ho nevymeriava.
Vek s tým nemá nič spoločné. Ani prerušenie štúdia.

Existujú sankčné poplatky spojené s štúdiom, a to za „delší“ a „další“ studium (§58 zákona č. 111/1998 Sb. o VŠ).

Kdežto na VOŠ sa školné de lege platí (upravuje to školský zákon č. 561/2004 Sb., podporne via vyhlášku MŠMT č. 10/2005 Sb., o vyšším odborném vzdělávání, a to v znení vyhlášky č. 470/2006 Sb., kde je stanovené presne školné dľa typu vzdelávacieho programu).

Giulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.13 21:28
@katkarinka píše:
nechcem sa do toho nejak rýpať, ale skopírujem Vám sem, čo napísala Kay Adams…potom si pozrite link čo ste tu dali..ešte raz si to v pokoji prečítajte…

A vlastná formulácia by nebola? Sama sa vyjadriť nedokážete?

Kay_Adams
1614 příspěvků 25.7.13 22:06
@RenataRen píše:
@Kay_Adams
Když oni sami tomu říkají školné, nemám přece důvod se domnívat, že to školné není.
http://www.podskalska.cz/prirvos.asp

Ako už napísal predrečník, ktorého ste utĺkli…

Je rozdiel medzi VŠ a VOŠ.

Zatiaľ čo na VŠ (verejených) sa školné zo zákona nevymeriava a nesmie, na VOŠ, priamo zo zákona, sa _školné_ vyberá.
Je tam odlišná úprava. Veď to na tom odkaze máte priamo uvedené, odkaz na tú vyhlášku… ach.
A koniec tohto OT.

z_dediny
1121 příspěvků 25.7.13 23:12

@skl Byla jsem OSVČ, mám kamarády OSVČ. Vyplatí se jim vést účetnictví, dokáží vyúčtovat vyšší náklady než by získali při procentuálním odpočtu. Když jsme si domlouvali zakázky, stanovovali jsme ceny tak, abychom vytvořili rezervu na výpadky příjmu po dobu dovolené.
Vůbec nemám negativní vztah k podnikatelům. Jen nemám ráda to fňukání a předstírání, že jsou dobrodinci těch lenochů, které musejí zaměstnávat. Prostě je to obchodní vztah, ve kterém za kratší stranu tahá tu zaměstnanec (když jde o méně kvalifikovanou profesi nebo region s vysokou nezaměstnaností), tu zaměstnavatel, když podniká v oboru, kde není dostatek kvalifikovaných pracovníků, a tak mu mzdové náklady snižují zisk. Optimální je, když firma funguje a podnikatel vydělává a současně má spokojené zaměstnance, kteří nemají důvod mu odejít za lepším, protože kvalifikovaní a motivovaní zaměstnanci jsou základním kapitálem firmy. Pokud nejde o montovnu, tam jsou lidi lehce vyměnitelní. Prostě se tyto dvě skupiny lidí potřebují a je špatné je proti sobě štvát.

Beruska_bez_tecek
704 příspěvků 26.7.13 00:07

@Sicilianwidow Podotýkám, že do 4 leté varianty lze spadnout ani nevíte jak. Modelový příklad: Plat máte z grantu formou dohody. Z toho sice platíte jak zdravotní tak nějaké sociální, ale na mateřskou to nestačí a zároveň si nemůžete vybrat ani délku rodičovské. To, že jste kdysi - třeba před rokem - platila sociální z pracovní smlouvy jak mourovatá nikoho nezajímá. Muž byl sice zaměstnanec, ale v rámci restrukturalizace pozic nižších vědeckých pracovníků (ti co něco reálně dělají) spadl z pracovní smlouvy na dohodu - na půl roku, ale na toho důležitého půl roku. Výsledek? Jste dva vědečtí pracovníci, oba úřadem považovaní za v podstatě nezaměstnané příživníky - mateřská nula, rodičovská na 4 roky bez diskuze. Žena z modelového případu - já - šla do práce 6 týdnů po porodu. Kdyby chtěla zůstat s dítětem doma tak nemohla, protože by jako rodina zaplatili jen tržní nájem a zůstalo by pár stovek na vše ostatní.

EDIT: Jenom poznámka, to není ani stěžování si, ani nadávání…jen konstatování faktu, že úřady a banky (lepší se to) nejsou příliš schopní pracovat s velmi strukturovanými a nelineárními platy v některých oborech.

Verhro
637 příspěvků 26.7.13 11:48
reakce

Ono totiž v té Praze ty platy zas taaaak vysoké nejsou, jak se ve zbytku ČR všeobecně myslí…mluvím z vlastní zkušenosti.

Beruska_bez_tecek
704 příspěvků 26.7.13 12:28

@Verhro To jednak a jednak jsou tržní nájmy a ceny energií někde úplně jinde. Tak jinde, že si to drtivá většina mimopražských vůbec nedovede představit.

Coraline
1980 příspěvků 26.7.13 13:24

Já jsem ještě student, do konce Mgr. studia mi zbývá rok, studuju dějiny umění a s uplatněním si nedělám ale vůbec žádné iluze :D. Pracuju v podstatě od 14 let, samozřejmě samé takové brigády, které člověku v životopisu k ničemu moc nejsou. Mezi bakalářským a magisterským studiem jsem měla rok pauzu, pracovala jsem na HPP v kanceláři spediční firmy (vzali mě z asi 120 uchazečů, bez praxe a hlavně proto, že jim byl sympatický můj rozmanitý životopis a zajímavý studijní obor :D). Práce mě docela bavila, ale placená byla nic moc a mně se hrozně stýskalo po studiu :D. Teď jsem ráda, že mám alespoň roční praxi v administrativě, lepší než drátem do oka a třeba mi to za rok při shánění práce trošku pomůže.

Mám ale velký sen věnovat se jednou výživovému poradenství (možná časem i nějakému fitness trenérství), je to něco, co mě ohromně zajímá, v podstatě tím žiju, pořád něco zjišťuju, zkoumám, není den, kdy bych si něco nepročítala, nezjišťovala, nepřemýšlela o tom, neradila někomu… :D. Takže po škole bych si ráda udělala nějaké rekvalifikační kurzy a alespoň se pokusila do toho nějak proniknout. Vím, že takových lidí je hodně, hlavně těch, co to dělají blbě, takže jsou k tomu lidi skeptičtí. Na druhou stranu když si to předem odpískám a nic pro to neudělám, tak můžu celý život zkysnout v něčem, co mě nebaví, s vědomím, že jsem to ani nezkusila

Ještě jsem se chtěla zeptat - nemá tu někdo zkušenost s rekvalifikačními kurzy, které hradí ÚP? Jaké podmínky musí člověk splnit, aby mu kurz uhradili, nebo na něj přispěli, či tak něco? :)

Diankenstein
1895 příspěvků 26.7.13 13:40

@Coraline Vy jste z HK, že? Protože jinak bych si myslela, že jste moje bývalá spolužačka:D

edit: myslím, že je nutné být na UP registrován, mezi uchazeci o zaměstnání.

Coraline
1980 příspěvků 26.7.13 13:43

@Diankenstein Ano, jsem z HK (a teď už mě v tom beztak někdo pozná :D)

Coraline
1980 příspěvků 26.7.13 13:44

@Diankenstein Tak s tím registrováním jsem počítala, spíš jsem si říkala, jestli to třeba neplatí až po nějaké době, kdy se člověku nedaří najít práci, nebo je možné o to požádat ihned…Protože posledně jsem si na ÚP moc nepobyla a našla si práci asi za dva týdny hledání.

Diankenstein
1895 příspěvků 26.7.13 13:47

@Coraline Škoda, jinak jste úplně jako ona. Tetování, spediční firma, vy´ýživivá poradkyně… judo neděláte?:D

Zoe
316 příspěvků 26.7.13 13:49

Pracuji jako OSVČ - máme s manželem malý obchod elektro zaměření. Prodávám, účtuji a dělám, co je potřeba. Dříve jsem vystřídala několik zaměstnání, ale teď jsem 1 rok před důchodem. Výši „platu“ neřeším, protože s tím můžu jen málo co dělat, ale jakž takž to jde. Horší je, že se staráme s manželem o jeho matku, která má pokročilou Alzheimerovu chorobu, což je peklo, jestli to znáte. A k tomu samozřejmě domácnost. Někdy jsem dost unavená a bez nálady: zákazníci, kteří nevědí, co chtějí, pomatená nemocná babička a koloběh domácích prací. Do důchodu se radši netěším, protože je jasné, že budu v prodejně i potom.
Radostí je pro mne MP, krátké výlety, setkání s přáteli a starosti ohledně oblečení a doplňků, když někam jdu. Ráda si čtu vaše příběhy, jsem ráda, že vaše mladší generace má tolik zájmů a že ovládáte cizí jazyky.

Diankenstein
1895 příspěvků 26.7.13 13:49

@Coraline určitě nezkazíte nic tím, že se aktivně poptáte, zrovna nedávno mi jedna známá říkala, že jí zaplatí UP kurz, a to je jeste na rodičovské dovolené. Ale… moc se v tom nevyznám:/

skl
462 příspěvků 26.7.13 13:49
Coraline
1980 příspěvků 26.7.13 13:53

@Diankenstein Judo jsem dělala ve třetí třídě akorát.

A dodnes si ze mě doma dělají srandu, že mě tam poslali z baletu (není pravda, rozhodla jsem se sama a učitelka baletu byla dost zklamaná :D) a že jsem se hrozně divila, že to trvá 90 minut a nenosí se tam svačiny (to je pravda, balet trval jen hodinu a tatínek mi pak vždycky dal po cestě domů Kofilu a tukový rohlík :D)

Coraline
1980 příspěvků 26.7.13 13:55

@skl díky :). No tak jsem zvědavá, jak o ÚP posoudí v praxi, ale pokusit se o to alespoň můžu :).

Pirek
7062 příspěvků 26.7.13 13:59

@Coraline
Kofila s rohlíkem, jojo, dětská svačinka :)

Coraline
1980 příspěvků 26.7.13 14:07
@Pirek píše:
@Coraline
Kofila s rohlíkem, jojo, dětská svačinka :)

Tenkrát jsem ke zdravé výživě ještě moc netíhla no :D.

Park
444 příspěvků 26.7.13 15:05
@Sicilianwidow píše:
@Pirek Jako byste mluvila o firmě, kde teď pracuji - šéf bere 200 000,–, jeho sekretářka, se kterou spí, 50 000,–, ale minulý týden nám odpojili elektřinu, protože na tu nezbylo. Ještě že teď máme hodně zakázek, ať to tu můžu nějak doklepat.

Já se musim smát :)) V diskusi vo politice tu každá andulka je za největší pravičačku :)) (volím Karla, Zeman je komunista, Kalousek je nejlepší ekonom a další perly :))) ale, že někdo bere 200 a další 50, to už je problém. Tak se snažte, vzdělávejte se a hlavně nezáviďte.

Grine Kuzyne
243 příspěvků 26.7.13 15:08
Volba Karla či velebení Kalouska rovná se pravičáctví? LOL!
@Park píše:
Já se musim smát :)) V diskusi vo politice tu každá andulka je za největší pravičačku :)) (volím Karla, Zeman je komunista, Kalousek je nejlepší ekonom a další perly :))) ale, že někdo bere 200 a další 50, to už je problém. Tak se snažte, vzdělávejte se a hlavně nezáviďte.
Stránka:  « Předchozí 1 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek