Ta naše povaha česká - díl o módě

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Laverne
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.6.12 08:45

Ann-Marie: respektive jsem to myslela tak, že když si představím sebe, jak mluvím, aniž bych se slyšela… brr. Asi by to dopadlo hůř než hrubě a těžkopádně.

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.6.12 09:12

Neřešíte už trošku blbosti ohledně jejího ústního projevu? CO já vím, tak Ada ze sebe nedělá bůh ví jakou dámičku, která dokonale mluví. Pro běžného člověka, jako jsem já, sem ráda, že promluvila a řešit takový kraviny, jako rétoriku hlasu, mi přijde už trochu mimo.

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.6.12 09:15
@Laverne píše:
Ann-Marie: respektive jsem to myslela tak, že když si představím sebe, jak mluvím, aniž bych se slyšela… brr. Asi by to dopadlo hůř než hrubě a těžkopádně.

Rozumím. Můj ústní projev je ještě horší, než jak píšu zde. Tady aspoň můžu dlouho přemejšlet, co chci říct. Hlubokej hlas, plzeňské nářečí, někdy koktání, neplynulost mluvy a já nevím, co všechno :D

Ann-Marie
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.6.12 09:50

My tu v podstatě nic neřešíme, jen jsem vyjádřila svůj názor, že se mi nelíbil Adin verbální projev. Ostatní tu třeba vášnivě řešili její šaty, nebo velikost hýždi. Jestli to je nebo není blbost, tot otázka. Pro mně je schopnost vyjadřování součásti sebeprezentace stejně jako oděv.

Kalcu
164 příspěvků 18.6.12 10:35

Nemusím tu nikoho obhajovat, Ada se obhájí sama, nebo to nechá být. Jen mi to opravdu nedá, takže: Ada má sluchovou vadu a tím pádem je její projev jaký je. Je opravdu příšerné se do někoho pouštět, když nevím, která bije. Co se týká toho cupování jejího oblečení, není to můj styl, ale máme prostě každý svůj styl. Je podstatné, že to nejsou ta zapraná tanga vylézající ze špinavých riflí. (a kabelky nosí opravdu takové, že se za ní musíte otočit…) Všem tolerantním čtenářům přeji hezký den.

Ann-Marie
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.6.12 10:38

MP Kalcu: Tyty skutečnosti jsem neznala, mění to situaci a svůj názor beru zpět - spíše ho pozměnuji a Adě se hluboce omlouvám. Myslím, že jsem svůj názor nevyjadřila agresivně nebo posměšně.

Ted mi však nedá jedna věc, a to, že se Ada rovněž pouští do lidí, o nichž nic neví a nezná další skutečnosti jejich životů, a to často daleko nevybíravějším způsobem než v téhle diskuzi.

Příspěvek upraven 18.06.12 v 11:01

Kalcu
164 příspěvků 18.6.12 10:43

Je okolo nás spousta nemocných lidí, ostatní je odsuzují, špatně na ně koukají atp. Ono to oblečení je důležité, ale NENÍ to opravdu vše. (když mám křečáky, nebudu za každou cenu nosit mini atp.) Já myslím, že je to o soudnosti, o tom jak si vážím sám sebe a pak také svého okolí. Vše vychází z nitra člověka, vše!

kolasice
138 příspěvků 18.6.12 10:53

Já ještě poznamenám, že paní Konstantinu Hlaváčkovou kultivovaný projev živí. K oděvům, jejich historii a souvislostem se vyjadřuje denně. Má to zautomatizované. Jinak je tedy moc milá a líbilo se mi její oblečení (tedy myslím to tak, že k ní sedělo).

Kalcu
164 příspěvků 18.6.12 12:01

@Ann-Marie Ale u těchto článků a fotek je tu nejvíce příspěvků, není to zvláštní? Kdo z těch, které oblečení druhých tak uvádí do varu, je schopen jít slušně za někým z těch na fotkách a říct: „prosím vás, oblečte si tohle nebo tohle a bude vám to slušet“, myslím, že nikdo, takže… Kdo nemá vkus, tak ho to ve škole nenaučí, to jsou věci, které máte, nebo nemáte (Michal David má i na opasek stylistu, který mu při jeho výšce nadiktuje šedý lesklý oblek s manžetou!).Nevím proč „Peklo“ vzniklo a jestli se plní původní záměr, měl to být záměr změnit naše ulice? V pořadu se mluví, že by celebrity měly udávat módu, nebo tak nějak podobně. Jen se podívejte, v čem moderuje Mareš, jak našlapané jsou moderátorky v televizi v těch kostýmcích (střihy a materiály mají moje plus!!), ale podle čeho vybírají velikosti je mi opravdu záhadou. Jak je možné, že když kouknete na fotky z doby před 70-ti a více lety, tak muži vypadali jako muži a ženy jako opravdové ženy. Bylo to o upravenosti a o tom, že ty šaty seděly. Nic víc a nic míň.

uu
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.6.12 12:26

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 15:01

VeronikaProsteNika
269 příspěvků 18.6.12 12:33
@uu píše:
Myslím, že musíme trochu rozlišovat. Před 70 lety bylo fotografování nákladná záležitost a šlo vlastně o společenskou událost (návštěva ateliéru), takže podle toho se lidé taky obklékli. Kdyby před 70 lety mělo jako dnes každé děcko digitál nebo mobil s foťákem a fotilo běžný provoz na ulicích, možná bychom zjistili, že i tehdy bylo mezi lidmi hodně nevkusu :)

No já nevím, beru to podle své prababičky, zemřela před 10 lety v požehnaném věku 95let a až do konce svého života se oblékala do hezkých, byt třeba starých a jednoduchách šatů…mého dědu (který zemřel v 94letech) do poslední chvíle oblékala do vycházkových obleků, pokud se šli projít i jen ze zahrádky na náměstí, nebo k lékaři - vždy kontrolovala, jestli si děda umyl ruce ( byl vášnivý zahrádkář a věčně měl ruce v hlíně), jestli má čistý kapesníček, zkrátka jak říkala, aby jí nedělal ostudu :-) Podotýkám, že měla vychozenou měštanku a celý život byla dělnice v textilaně, tudíž žádná vyšší vrstva, říkala mi, že všechny ženy z dob jejího mládí byly vkusné…Děda truhlář a bez vycházkového obleku by ze zahrady nevylezl…

Nanynka_02
450 příspěvků 18.6.12 13:03
@MP Kalcu píše:
Jak je možné, že když kouknete na fotky z doby před 70-ti a více lety, tak muži vypadali jako muži a ženy jako opravdové ženy. Bylo to o upravenosti a o tom, že ty šaty seděly. Nic víc a nic míň.

No já nevím. Třeba mojí babičce ani žádné z jejich vrstevnic to na poválečných fotkách moc nesluší. Mockrát jsme se se sestřenkou dívaly na stará alba a říkaly si, že už na maturitním tablu ta děvčata - v doma spíchnutých šatech - vypadala nějak „staře“. Upraveně určitě ano (hádám, že každá před fotografováním spala v natáčkách), ale ne jako svěží mladé holky.

On každý nebyl Nataša Gollová a každý nešil u Podolské. V tomhle mi současná doba určitě lepší - i my vdané třicátnice se - pokud chceme - můžeme oblékat hezky a ne jako odkvetlé matrony.

uu
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.6.12 13:26

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 15:01

MartinaMarie
123 příspěvků 18.6.12 14:09

@VeronikaProsteNika:
Pamatuju si totéž co vy. I moji prarodiče (jedna moje prababička právě oslavila 90 a stále o sebe pečuje), ale i sousedé v čižovním domě, kde jsem v dětství bydlela, chodili pěkně oblékaní. (Sousedé si byty v tom domě kupovali jako mladé rodiny, když byl dům nově postavený, asi v roce 1930, a byli to vesměs drobní živnostníci, než jejich malé provozovny v okolí znárodnili.) Co se naučili v oblékání tito lidé před příchodem komunismu/socialismu, si nesli až do smrti. Dřív chodili všichni muži téměř všech profesí (od dělníků) obleku. Jak ve všední den do práce, tak v neděli do kostela i na procházku… Oblečení do přírody se lišilo jen trochu. Hodně lidí mělo jeden oblek na všední den, jeden sváteční na neděli.

Dřív měli lidé jiná pravidla pro oblékání, byla přísnější, ale možná to bylo jednodušší. Možná by i nám dnes prospělo, kdybychom měli víc dané, víc pravidel, co a kdy na sebe vzít. Možná bychom dělali méně chyb.

@Nanynka02:
Nemyslím, že by to lidem na starých fotografiích neslušelo. Fotografie vypovídají o době, co se nosilo na sobě i na hlavě, mají své kouzlo. Usedlé se nám jejich modely mohou zdát jen z dnešního pohledu.
Každá nešila u Podolské, to ovšem neznamenalo, že si sama na plesy do Lucerny nešila stejně pěkné šaty, tak jako moje babička.
Doba je úplně jiná, hodně se změnila za 30, 40 let. Když já byla malá holka, 50tileté ženy, moje babičky, i všechny ostatní, vypadaly jako stařenky oproti dnešním ženám. Dnešní padesátnice se něteré mohou oblékat jako třicítky. A naše 60tileté maminky, které se udržují, vypadají i o generaci mladší. To tehdy neexistovalo. Nám ženám dnešní doba nahrává a přeje, ale zase se toho po nás chce víc. Asi je vždycky něco za něco.
Vaše vnoučata vás na fotografiích zkritizují nejspíš stejně jako vy vaše předky.:-)

Sekhmet
1918 příspěvků 18.6.12 14:16

Pokud se mohu vrátit k té vkusnosti/nevkusnosti kouření. Za prvé: Dámy, které jsou zde prezentovány jako vkusné kuřačky nikdy nekouřily za chůze na ulici, jako nějaký vagabund. Za druhé: Když tyto dámy kouřily, věnovaly se zcela a plně kouření a maximálně nějaké konverzaci. Kouření za jízdy autem, kouření za chůze po ulici, kouření při zakšírovávání potomka do sedačky, kouření s kolegy před budovou shromážděni kolem odpadkového koše není vkusné. Je to pouze a jen okamžité uspokojování závislosti - rychle pošlukovat cígo a honem jít něco dělat. Není v tom ani špetka rozkoše, smyslnosti, vychutnávání okamžiku, nic.

Ke kouření obecně: Ano, jsem militantní nekuřák. Kuřáky nenávidím, cigarety bych buď rovnou zakázala a za kouření posílala lidi do kriminálu, nebo bych cigarety zdražila alespoň na deset tisíc za jednu krabičku. 28.12.2011 zemřel můj táta (silný kuřák) na rakovinu plic. Kdo neviděl, co tohle svinstvo s člověkem udělá, kdo neviděl tu kostru potaženou kůží, trpící neskutečnými bolestmi, od kterých mu nemůžete ulevit, ten nikdy nepochopí. Prostě když vidím kuřáka, vidím tátu na nemocniční posteli, napojeného na hadičky s morfiem, nemůžu si pomoct.

Nanynka_02
450 příspěvků 18.6.12 17:44

@MartinaMarie Měla jsem, jako skoro každý, babičky dvě. Ta jedna žila ve velkoměstě, nemusela se živit prací a na fotkách vypadá i z dnešního hlediska velmi dobře. Celá Lída Baarová. Ta Vaše babička, co chodila na plesy do Lucerny, byla možná podobný typ (i když si šaty šila sama).

Já jsem ale mluvila o druhé babičce, která žila na moravské vísce a o plesu v pražské Lucerně si mohla leda tak nechat zdát. Její šaty na fotkách prostě moc dobře nevypadají. Samozřejmě to mohl být její osobní problém ;-) ale podobně vypadají i ostatní děvčata ze třídy. Proto si myslím, že si dobu před 70 lety poněkud idealizujeme. Známe hlavně filmy pro pamětníky, kde se ukazují filmové hvězdy v šatech z předních salónů - takhle ale nevypadal každý.

MP Barbucha
3716 příspěvků 18.6.12 17:59

@Nanynka02
Přesně tak, prní republika je velmi zidealizovaná. Ve skutečnosti to byla velmi těžká doba, která vyústila do fašismu a komunismu.
PS:ano, vím že komunismus ve skutečnosti nebyl, pro hnidopichy

seznam.mih
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.6.12 17:59

Pokud je řeč o našich prarodičích, tak jednu stranu co se týče oblékání jsem moc nepoznala, protože oba umřeli, když mi bylo nějakých 11 let. tedy děda asi o dva roky dřív. Babi si pamatuju jako takovou tu klasickou babičku, která nebyla spokojená, dokud jsem nesnědla tři chody oběda a nevzala si od ní nějakou sladkost na cestu domů. Oblečení mi moc nezajímalo. Byla hrozně hodná. Dědu si pamatuju jen podle hlasu.
Za to druhá strana, to je peklíčko v oblékání. Babi mi vyprávěla, že když byla mladá, tak se kamarádila spíš s klukama - lezla po stromech, zlobila, prostě cokoliv, jen né dáma :D kouřila, chlastala, byla astmatik, byla sprostá jak dlaždič, ale byla taky jinak hodná, dávala mi sladké a prostě rozmazlovala. Ale žádná dámička to nebyla. Škoda ji umřela před pěti lety. Občas se ozve nějakým prásknutím.
A děda jako můj jedinej prarodič, který žije, to je no comment. Dříve to byl prej krasavec štíhlej a oblečen byl docela normálně. CO pak přestal kouřit, tak přibral tak nehorázným způsobem, že má problémy chodit a je obtíž mu něco sehnat na sebe.
Takže si taky nemyslím, že generace před námi byli v oblíkání nějak lepší, než my :).

Madlenka007
17 příspěvků 18.6.12 18:10
@RenaLange píše:
@MP Barbucha taky jsem to nezvládla dokoukat.
Tentokrát s Vámi ale nemohu souhlasit. Adéla je oblečena jako žena mé generace, a troufám si říct že postavu a účes má mnoho šedesátnic lepší. Krom toho jí prosvítají zaříznuté kalhotky do sádla na bocích.
Tohle že je někdo komu je 31 let? Má dcera je stejně stará, vychovává dvě děti, stará se o domácnost, pracuje na půl úvazku a nevypadá jako stará mladá!

No já jsem z té Ady taky nebyla urvaná, jako nekritizuju ji, ale podle mě to nemělo šmrnc…

stéblo
58 příspěvků 18.6.12 18:28

Často poslouchám babičku jak mým dcerám vypráví. Že na látky se fasovaly kupony. Že se kabát nejprve unosil, pak otočil a pak ještě přešil pro někoho jiného z rodiny - menšího. Že na neděli halenku její maminka háčkovala každou volnou chvilku celý týden a v sobotu do poslední chvilky než tatínek zavelel, že se zháší a basta. Jak střádala děvčata klůcky odstřižků od babičky švadleny a pak, když jich bylo na váhu dost, tak je mohla vyměnit za kus látky nové…
To si prostě člověk nic nehezkého nebo nelichotivého ušít ani nechtěl. Muselo to být praktické, funkční a ještě hezké. Proč s tím jinak ztrácet čas?
Dnes se často setkávám s tím, že…" no není to kdovíjaká kvalita, ale bylo to za pár korun, tak co…"

Šošana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.6.12 19:20

@Sekhmet Rozumím. Mně zemřel táta silný kuřák v mých pětadvaceti a tak od té doby nemám tátu a děti dědu, do prčic.

Sibyla
2646 příspěvků 18.6.12 20:00

Nanynka: souhlasím, že prostí lidé nevypadali jako Adina Mandlová. Ona i ta Adina mimo plátno nebyla tak dokonalá - žádná hvězda není. Fotky mé babičky jsou půvabné, ale jsou to ateliérové, umělecky rozmlžené snímky, na momentkách tolik krásy nemá. Dostalo se mi do ruky album po komsi, těšila jsem se na krásné retro fotky a byla jsem zaskočená nepůvabnými tvářemi ze 40-50 let: nemotorní, plešatící mladí muži s nehezkými nevěstami naditými do vycpávek, tuhé falešné kudrny, všechno takové upoceně maloměstské… Čili: ač byla móda náročnější, lidi byli stejně nehezcí/hezcí jako my.

Lola
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.6.12 20:14

Dovoluji si ale podotknout, že bez ohledu na to, jestli jim to slušelo nebo ne, tak velmi přísně rozlišovali oblečení na hrubé práce - na odpočinek - do kostela (nebo na úřad), což je myslím to jádro problému. Nikdo si zde nemyslí, že by se prostá domovnice ve dvacátých letech oblékala jako filmová hvězda, ale domovnice by nikdy nešla do kostela ve stejné zástěře (byť čisté), ve které umývá schody.

A to je to, co peklo pranýřuje, a co naši dobu odlišuje od předchozích generací: problém není to, že muži na ulici nemají košile šité na míru a boty s koženou podrážkou, ale to, že nepoznáte, jestli jde muž na úřední jednání nebo na ryby. Což by za první republiky skutečně nehrozilo, pokud to nebyl žebrák, který má jen jedny jediné šaty.

MartinaMarie
123 příspěvků 18.6.12 20:24

@Nanynka02:
Jen pro upřesnění, oponuji vám jen částečně.
Měla jsem babičky tři, dvě z Prahy. Ta, která chodila na plesy do Lucerny, nebyla žádná zhýčkaná slečinka, pracovala než se vdala (v módním salónu a obchodě se začínající dětskou konfekcí jako prodavačka) a pak šla do práce až když 4 děti vyrostly, za socialismu, myslím, že to tak tehdy mělo hodně žen. Dědeček byl zaměstnanec, nikdy nevydělával hodně. Babička si vždycky musela poradit, nikdy si nestěžovala, také hodně věcí opravovala, předělávala a obracela obleky a zimní kabáty, jak zmiňuje „stéblo“, hlavně za krize, kdy dědeček neměl práci.
Určitě byl za První republiky velký rozdíl mezi bohatými, střední vrstvou a úplně chudými, mezi městem a venkovem. Moje třetí, nevlastní, babička, která jediná dosud žije, je sama z velmi chudých poměrů z vesnice. Vdala se za majitele řeznictví s jídelnou do jednoho malého městečka, které už dnes neexistuje. Babička si co do majetku pomohla, ale jen na chvíli a co do práce, určitě ne. I když měli několik zaměstnanců, čekala ji, stejně jako dědečka majitele denodenní práce, ale měli se za ni velmi dobře, mohli si koupit, co chtěli, na tehdejší dobu měli všechny moderní výdobytky (samozřejmě jen do doby než přišel komunista a znárodňoval). Babička pak pracovala stále stejně, jen pro změnu ve fabrice. Píšu to jen proto, že i když se tahle moje babička měla lépe než ta, co chodila plesat do Lucerny, nikdy se tak pěkně a elegantně neoblékala, a klidně mohla chodit k té Podolské. ani by ji to nenapadlo. Mezi vesnicí nebo maloměstem a velkým městem byl dřív velký rozdíl v oblékání. Bylo to vidět ještě když jsem byla holka. Dnes rozdíl mezi městem a vesnicí v oblékání není, chodíme všichni ve stejném. Nepochybně byly dřív velké rozdíly v poměrech, každý neměl možnosti, ale určitě je to i v lidech.
Sousedka mojí babičky z bohaté rodiny, která měla také všechno, ale bez práce, samé drahé věci, ale všechno zašmudlané, jak drahé šaty, tak i celou domácnost. O penězích to je vždy jen zčásti. Kdo chce, ten je upravený a sluší mu to. Platilo to dřív, platí z i dnes.
Dobu minulou si neidealizuji a neslučuji ji s filmovými hvězdami. Potkávat filmové hvězdy v Praze tehdy nebyl žádný problém, podniků, kam chodili, nebylo zase tolik. Možná byly tyto dámy předlohou v oblékání, ale v soukromém životě určitě ne.

Sybil, existují i momentky z té doby. Mám moc pěknou fotografii babičky v plavkách s dědečkem v pumpkách z nějakého trampu u řeky. Nevím, přesně rok, zda je to před jejich svatbou či po, myslím, že to bude někdy po roce 1932. Plavky sice vypadají jako dnešní kraťasy, a vršek jako pruhované tílko. A je to z nějakého pružného materiálu a je to moc pěkné, žádná usedlotina.:-)

Lola to vystihla asi nejlépe.;-)

Linie
2020 příspěvků 19.6.12 07:49

Přečtěte si knihu vzpomínek Otakara Vávry. Někde tam píše i o oblékání dam v době jeho mládí. Píše, že každá prodavačka měla aspoň jednu sadu kompletního oblečení - šaty, plášť, boty, klobouk, kabelku a rukavice, vše sladěné. Jistě to nebylo z nejdražších materiálů, ale bylo to čisté a vyžehlené.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek