Ta naše povaha česká - díl o módě

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8
Sibyla
2646 příspěvků 19.6.12 08:03

Pravda je, že tenkrát byly společenské třídy, a každý se snažil vypadat na tu svou - a pokud možno i na vyšší. Každá služka chtěla o nedělích vypadat jako slečna z kanceláře, každá stenotypistka jako slečna z dobré rodiny. Dnes se za společenské třídy stydíme (my od komunismu, západ od šedesátých let). Možná proto se i milionářky oblékají tak neformálně a casual jak možno - a prodavačky je ovšen napodobují. A módní návrháři nabízejí to, oč je zájem.

Šošana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.6.12 10:32

@MartinaMarie Tedy s Vámi se zajímavě povídá:-) Proč už to městečko neexistuje?

top topic
967 příspěvků 19.6.12 12:03

@Šošana : tipla bych to na budování nějaké přehrady, těžbu nebo tak něco, sama jsem zvědavá:-)

top topic
967 příspěvků 19.6.12 12:07

Na začátku devadesátých let nám říkala učitelka češtiny, že ještě v 60. letech byly ty rozdíly v oblékání mezi vesnicí a městem dost markantní a že teď (v těch 90.) se už ten rozdíl dost setřel.

Šošana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.6.12 12:09

@top topic Ano, nejspíš, nebo snad ve smyslu splynutí s městem..? To by bylo spíš v případě vesnice, že. Tak uvidíme:-)

MartinaMarie
123 příspěvků 19.6.12 12:55

@Šošana:
Bingo je přehrada.:)) Městečko zůstalo někde na jejím dně.
Někdy loni jsem viděla na upozornění rodičů dvě části Hledání ztraceného času, které byly sestaveny z kamerových záběrů jednoho dědečkova mladšího bratra, ten měl v městečku papírnictví a hnihařství a jako koníčka amatérské natáčení. Druhý mladší bratr měl obchod s jízdními koly, šicími stroji apod., a jejich nejstarší sestra se provdala za majitele pekárny nebo mlýna.
V každé rodině se určitě najde plno příběhů a zajímavých osudů.

ifoun
338 příspěvků 19.6.12 15:12

Mně se dokument bohužel vůbec nelíbil. Jako pokus o osvětu to bylo slabé, protože u modelů nebylo rozlišené, jestli jsou pro inspiraci, nebo pro odstrašení. Pokud měl nějaký jiný cíl, pak jsem ho bohužel nepochopila. Paní ze sekáče byla otřesná. Paní Radana byla možná zajímavá, pár zajímavých myšlenek, ale to, co tam věšela na ty figuríny, mě dost odstrašilo. Ada byla fajn, pravda - oblečení ji dělá mnohem starší, netušila jsem, že je jí teprve 31. Ale i tak se mi líbila. Obsahově nevím, bylo to takové kraťoučké a rozkousané. Nejvíc se mi líbila paní z muzea (Konstantina?), to byla sympatická a hezky upravená dáma.

VeronikaProsteNika
269 příspěvků 19.6.12 19:10
@uu píše:
Musím říct, že mě máloco tak unavuje jako nekonečné reakce typu: To je sice možné, že většina lidí v ČR má dle statistik hnědé vlasy, ale moje sousedka je má blonďaté…Z individuální zkušenosti sebe, své rodiny nebo přátel těžko můžeme zobecňovat, nebo jo? Že byla tvoje babička elegantní, je prima, ale ještě to nezmanená, že takoví byli všichni v její době.

Jsem přesvědčená, že v tu dobu se skutečně více dbalo o to, v čem člověk vylezl mezi lidi :-)

delia
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.6.12 14:09

@Jituliina

No, mě se zase stalo, že jsem někdy v březnu jela metrem a na sobě jsme měla bílý zimní kabát a bílý klobouk. V tom kabátě jsou vetkaná sem tam zelená vlákna a tak jsme na kloubouk přpevnila kus stejně zelené labutěnky. A nyní k meritu věci: poloprázdný vagón, někdy krátce po poledni. Nastoupily tam dvě cca 20 až 25 let. Klasická uniforma: špatně padnoucí džíny bokovky, široký pásek, přetékající špíčky, obtažená trička, sportovní bundy, textilní mimískově růžová kabelka, rádoby sportovní (něco jako skejťácký) boty, voživený vlasy. Já seděla a tyto dvě hvězdy si stouply nade mně s velkými kelímky kávy. Takže jsem je požádala ať jdou s tou kávou jinam (místa tam měly mraky, aby mě příadně ten kabát nezničily rozslitou kávou (ta jedna se totiž frajersky ani nedržela). Cha, holčiny neměly nic lepšího na práci a začaly se do mě navážet kvůli mému oblečení (asi si to umíte představit. Tak jsem jim nejprve vysvětlila, že do MHD s jídlem či nápoji v takové podobě v jaké to měly ony prostě nesmějí a když toho navážení se do mě nenechaly, tak jsem je setřela: sjela jsem od hlavy k patě, zatvýřila se pohrdavě a okomentovala jejich look :-) Cha, na příští stanici vystoupily.

delia
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.6.12 14:12
@Madlenka007 píše:
No já jsem z té Ady taky nebyla urvaná, jako nekritizuju ji, ale podle mě to nemělo šmrnc…

Mě se to líbilo, oboje. Klasická elegance. Více mě zarazilo, že si šlape na jazyk. Ale nikdo nejsme dokonalý, že.

delia
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.6.12 14:17
@Nanynka02 píše:
No já nevím. Třeba mojí babičce ani žádné z jejich vrstevnic to na poválečných fotkách moc nesluší. Mockrát jsme se se sestřenkou dívaly na stará alba a říkaly si, že už na maturitním tablu ta děvčata - v doma spíchnutých šatech - vypadala nějak „staře“. Upraveně určitě ano (hádám, že každá před fotografováním spala v natáčkách), ale ne jako svěží mladé holky.On každý nebyl Nataša Gollová a každý nešil u Podolské. V tomhle mi současná doba určitě lepší - i my vdané třicátnice se - pokud chceme - můžeme oblékat hezky a ne jako odkvetlé matrony.

Před 70ti a více lety je doba před 2.svět. válkou, maximálně v jejím průběhu, tedy ne po válce.

trolka
3 příspěvky 19.10.12 10:49

Jsem tu nová a chtěla bych sledovat toto vlákno diskuse

gulietta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.10.12 10:52

@trolka tohle vlákno už v červnu umřelo. :-) Pod názvem diskuse máte hviezdičku přidat k oblíbeným, tak na ňu kliknite.

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek