Veganství a akné

Fotoalbum tématu (4) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Terik2
12 příspěvků 26.3.15 09:51
@Katka2305 píše:
Jsem grammar nazi, stydím se, ale nedá mi to:
prevence zdraví? Jako aby člověka náhodou nepřepadlo zdraví?
Jinak by mě zajímalo, jak se z biochemického vyšetření dá odvodit vhodný jídelníček, nepočítám-li stavy typu vysoký cholesterol nebo alergie na lepek. U zdravého člověka bez alergií je prostě důležité jíst vše v přiměřeném množství a v rozumné kvalitě. Ne prefabrikované. Koukám na ten Svět zdraví a vidím recept na roládu na dobrou noc (má asi nahrazovat sladké), kam se dávají odměrky jakéhosi „proteinu“. http://www.svet-zdravi.cz/…a-dobrou-noc A to je co, jako? A dietnější varianta je bez ovoce? Nějak se mi tedy chlapci nezdají a moc bych za do nedala, že součástí jídelníčku budou jejich výrobky. Jinak některé ty další recepty jsou inspirativní, abych jim úplně nekřivdila.Jo, a já akné mám z kakaa, tmavé čokolády a stresu. Je potřeba metodou pokus-omyl vysledovat, co akné zhoršuje (a to je u každého jiné), a tomu se vyhýbat.

Je pravda, že potom co jsem ve Světe zdraví nechala docela dost peněz vpodstatě za nic, tak jsem při další návštěvě říkala, že už tam nenechám nic a nakonec
jsem si odnesla jejich detoxikační výrobek na 30 dní, i když jsem tam šla s tím, že ze mě nic nedostanou, tak stejně.
Jsem ze svý pleti nešťastná, tak zkouším vše a takové lidi potřebují…

Katka2305
134 příspěvků 26.3.15 14:38

@Terik2 Na detoxikační výrobky se vybodněte, pleť Vám s velkou pravděpodobností nevyřeší. Na kožním jste byla? Dávají na akné různé léky (často s obsahem antibiotik, akné jsou vlastně zanícené póry, zánět mohou mít na svědomí mikroorganismy - přítomné lékařky mě třeba opraví nebo to upřesní -, takže je to všechno na předpis), ty mohou pomoci. Já jsem jednou ještě v pubertě taky dostala nějaký takový lék, když mi akné zešílelo, byl to roztok, název začínal na „ery“, ale přesně si ten název už nepamatuju, nevím zda to nebylo něco s erythromycinem. Jestli jste už na kožním byla a odbyli Vás, zkuste jít ještě jinam.

No a jestli je to s tím Světem zdraví tak jak píšete, tak tam snad už nechoďte…

Eden_Prime
3472 příspěvků 26.3.15 15:37

@Katka2305 erythromycin roztok. Mne nezabral, ale treba moji mame to pomohlo.

pabylka
1048 příspěvků 26.3.15 20:44

@Katka2305 Tiež mi erytromycin roztok kedysi pomohol, odvtedy je klud. Ale velmi pomáha (i ked je to vlastne banalita) nechat tvár na pokoji, čo najmenej sa dotýkat, nenípať, nedrbať, vlasy z tváre preč.

g.kala
437 příspěvků 27.3.15 03:25

Mně pomáhá spolehlivě vitamín B. Ten Vám může při vege/vega taky chybět. Pravda, už jsem pár let za pubertou, takže se pleť zlepšila i časem, ale při hormonálních výkyvech občas zlobí a pak si dám B komplex forte. Škoda, že jsem na to nepřišla dřív, ušetřila bych si spoustu trápení.

Atlacoya
2744 příspěvků 27.3.15 08:50

Každý ať si jí co chce, taky jsem měla v blízkém okolí vegany a nechtěla jsem mít konflikt. Oni mi nemluvili do toho co jím já, když si u ohníčku místo buřta opékali kukuřici tak jsem poprosila o ochutnání a pochválila. U veganů se ale nedokážu přenést přes kecy, kterými je krmí jejich guruové. Ti moji známí mi líčili ty báječné přednášky, kde důkazem že člověk není masožravec je například pokus, kdy miminku dají do postýlky králíčka a miminko se s ním mazlí a nesnaží se ho sníst. Nebo že lidé mohou jíst maso, jen pokud zvíře vlastnoručně bez použití nástrojů vystopují a zabijí. To zhluboka dýchám a své připomínky ventiluji až když jsou z doslechu. Herdek, generace našich předků dřela na domestikaci zvířat a vymýšlení nástrojů a já to mám teď zahodit? A proč bych nemohla používat nástroje? Používají je opice, vrány tak proč by lidi nemohli?

Eden_Prime
3472 příspěvků 27.3.15 09:19

@Atlacoya to s tim kralickem rika na svych prednaskach Gary Yourofsky a je to mysleno jako vtip :-)
Uloveni veverky vlastnima rukama a jeji sezrani i s vnitrnostmi i kozichem - tohle rika take jako vtip, vsazi se, ze kdyz tohle nekdo dokaze, koupi si kozeny sedacky do auta a sni prede vsema cheeseburger. Zvednout klacek nebo kamen a hodit ho po te veverce pravidla jeho hypoteticke sazky (ktera je myslena jako vtip a proto je jen hypoteticka) nezajazuji, jit do obchodu a koupit brokovnici povoleno neni. Docela by me zajimal ten clovek, co vam ty jeho prednasky takhle interpretoval :-)

Eden_Prime
3472 příspěvků 27.3.15 09:36

Ale pobavilo me, jak rychle se z diskuze o vlivu stravy na akne stala diskuze „co vam vadi na veganech“ :-D :-D

Atlacoya
2744 příspěvků 27.3.15 11:23

@Eden_Prime Já ty přednášky neviděla, ale moji známí mi to prezentovali jako vážnou věc. Leda že by si ze mě dělali šoufky a testovali, jestli je považuji za chudé duchem…

Atlacoya
2744 příspěvků 27.3.15 11:24
@g.kala píše:
Mně pomáhá spolehlivě vitamín B.

Ten právě nepomáhá každému, třeba moje sestřenice měla kvůli akné od kožní doporučení vyhýbat se potravinám s vysokým obsahem vitaminu B (kvasnice, pivo) a zabralo jí to.

Zina
995 příspěvků 27.3.15 14:48

Asi nejcastejsi otazka na vegetariany a vegany :-)

Tebah
4257 příspěvků 27.3.15 15:19

@Zina Nežerou gorily i hmyz? Ten má totiž docela dost bílkovin. A můžou vůbec vegani jíst hmyz? :-)

Uživatel je onlineviktorka_od splavu
7774 příspěvků 27.3.15 15:23

@Tebah no a taky gorila není náš předek, tím je šimpanz:-)

Tebah
4257 příspěvků 27.3.15 15:29

@viktorka_od splavu Kvůli Vám jsem si teď googlila jídelníček šimpanze :-) Překvapilo mě, že loví i menší zvířata (malé antilopy atd).

SweetPotato
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.3.15 15:33

@Tebah
A občas si i zakanibalí!

7774 příspěvků 27.3.15 15:34

@Tebah no viděla jsem jednou v televizi nějaký dokument, a jsou mezi nimi dokonce kanibalové, dokážou se servat se sousední tlupou a pobité pak sežerou

Zina
995 příspěvků 27.3.15 16:35

@Tebah Pokud vím, nemůžou ;-)
@viktorka_od splavu Pokud si to správně pamatuji, orangutan, gorila ani šimpanz nejsou lidskými předky, jsou možná tak našimi vzdálenými bratranci. A ne, nemyslím si, že Australopithecus byl vegan ;-).

Eden_Prime
3472 příspěvků 27.3.15 17:09

@Tebah hmyz zere i krava, je tezky zrat travu a pritom obcas nespolknout hmyz :-)

Eden_Prime
3472 příspěvků 27.3.15 17:11

@viktorka_od splavu zadny predek druhu homo sapiens uz nezije, simpanz neni nas predek :-)

7774 příspěvků 27.3.15 17:53

@Eden_Prime ok tak tedy nejblizsi zijici pribuzny:-)

Eden_Prime
3472 příspěvků 28.3.15 12:05
:)
Lalaith
9 příspěvků 8.4.15 18:47

Akné a veganství: Osobně mi pomohlo, pleť se zlepšila. Ale hlavně se mi s vysazením mléčných výrobků zlepšil atopický ekzém.

Veganství a tloustnutí: Už to tady padlo, může za to hodně sacharidů. Ono i veganský jídelníček může být blbě sestavený. Stejně jako vegetariánský nebo jídelníček lidí, co jedí maso. Ale pravda je taková, že jakmile je člověk vegan a dostane chřipku, téměř vždy uslyší „to máš z toho, že jsi vegan.“ Kdežto obézní člověk s cukrovkou, cévními chorobami apod. rozhodně neuslyší od nikoho jiného než od doktora „to máš z toho, že máš špatný jídelníček“ (nebo něco podobného).

Veganství obecně: Nebudu tady rozmazávat argumenty pro a proti. Ti, co chtějí, tak už něco vědí - a těm, co nechtějí, budou argumenty stejně jen k smíchu. Jen tady nepadla ještě jedna věc, která je pro spoustu veganů zásadní - a to jsou zdroje. Spousta půdy, která by mohla sloužit k pěstování jídla pro lidi, je zabraná na pěstování krmiva pro hospodářská zvířata. Spotřebuje se neuvěřitelné množství vody, které postupně na planetě ubývá. Environmentální udržitelnost se prostě neshoduje s takhle obří produkcí masa a mléčných výrobků. Produkce skleníkových plynů z velkochovů je též nezanedbatelná. Myslím si, že jakýmkoli způsobem omezit spotřebu živočišných produktů je prospěšné nejen životnímu prostředí, ale často i zdraví. Ale s tím někdo nemusí souhlasit, samozřejmě.

Zvládání veganství: Doma se stravujeme vegansky + bezlepkově (můj milý je celiak). Zvládat se to dá, jen člověk musí počítat s tím, že bude hodně vařit. Koho vaření nebaví, má asi problém. Nebudu tady vykřikovat, že je to pohodička - snažím se samozřejmě, abychom jedli pestře (ovoce, zelenina, semínka, ořechy, luštěniny, různé celozrnné přílohy apod.) a nic nám nechybělo a to nějakou práci prostě dá. Chce to myslet právě na ty bílkoviny, aby jich bylo dost. Přítel je chlap jak hora, co stačí mně, nestačí jemu. Taky to chvíli trvalo, než se to ustálilo, ale člověk si časem zaběhne nějaké věci - např. co mít doma jako záchranu apod.

Občas samozřejmě člověk někam jede, chce se najíst venku apod. Tam už to může být problematičtější, pokud to nelze jinak, jíme vegetariánsky. Ono chtít v restauraci bezlepkové veganské jídlo už bývá krajně problematické. Je mi jasné, že skalní vegani by za tohle člověka odsoudili, na takové už jsem narazila. Proto o sobě neříkáme, že jsme vegani - spíš formulace typu „obvykle se stravujeme vegansky.“ Ale myslím si, že je lepší, když to člověk bere s rozumem, než aby to bral úplně dogmaticky a pak s tím kvůli náročnosti sekl úplně. Stejně tak máme za sebou situace třeba u babiček, kdy babička přinesla celá rozzářená sýrový talíř s tím, že tam není vůbec žádné maso a že na nás myslela, abychom u ní měli co jíst. No, upřímně - nemám zájem jí zkazit radost a prostě to sním a vysvětlím znova nebo si přímo řeknu, co bych ráda příště (ovoce, zeleninu, oříšky, nejlepší bramboráky, co umí jen babička…)
Setkáváme s s různými reakcemi, od posměšných, pohrdlivých až po upřímný zájem. Někteří známí nebo členi rodiny začali omezovat maso nebo i mléčné výrobky. Tohle je pro mě hodně důležitý aspekt veganství. Jít nenásilně tak trochu příkladem. Nebát se o tom mluvit, ale s rozumem a ne tak, aby to všechny kolem naštvalo.
Je docela zajímavé pozorovat, jak různí lidé reagují, jen si to člověk nesmí moc brát. Přiznám se, že reakce některých známých mě dost zamrzela, ale tak co už.

Kdo jste dočetl až sem, tak jste dobří. :) Měla jsem jen silnou potřebu se k tomu nějak vyjádřit.

mkiss
7 příspěvků 8.4.15 21:47

Na akné treba kvalitnú kožnú doktorku, bohužial, mne pomohlo až preliečenie retinoidmi, nezaberali mi ani antibiotika, ani nic podobne. Ale akne som mala ako reziduum vysadenej antikncepcie a zlych partnerskych vztahov, taka emocna hormonalna dohra proste. Cize aj preliecenie na takej emocnej urovni muselo nastat- aspon u mna. Ziadna choroba nie je len tak.
Urcite ale odporucam vysadit mliecne produkty, aj lepok, to su velmi caste alergeny a ludia maju tazkosti pri ich spracovani: a tie sa mozu prejavit aj vo forme akne.
A co sa tyka veganstva, minimalne sportovci to ocenit vedia, lahsie sa pobezi 20km treningu s bananmi ako s bocikom, telo efektivnejsie pracuje a lepsie regeneruje, vid Scott Jurek a podobny vytrvalci.

Olinka
2582 příspěvků 8.4.15 22:54

@Lalaith Váš pohled se mi hrozně líbí a myslím, že kdyby to takhle brali všichni, bylo by na světě o mnoho líp. Moje kolegyně se třeba stravuje raw, ale občas si dá třeba kousek čerstvého chleba nebo zeleninovou polívku z restaurace…
Ráda bych se do budoucna stala vegetariánkou (vegankou rozhodně ne, nepřežila bych bez mléčných výrobků) a tak maso omezuju a snažím se mít pestrý jídelníček. Když člověk trochu přemýšlí a nebojí se experimentovat, tak je takové stravování mnohem bohatší než s masem. Pro začátek je dobré zařazovat hodně věcí s velkým zastoupenín umami chuti (třeba sójová omáčka a houby) pro zaryté masožravce, co jim jídlo bez masa připadá mdlé :-)

pabylka
1048 příspěvků 9.4.15 14:19

@mkiss Prosím vás, kde ste prisla no to, že mliečne výrobky sú častým alergenom?

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek