Vlákno jen tak pro radost

Fotoalbum tématu (215) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
VeronikK
1184 příspěvků 26.7.19 09:52

@Jordaan super, nedávno jsme zrovna nechávali zkrystalizovat sůl. Jen ne mořskou, obyčejnou kuchyňskou…

xSx
846 příspěvků 26.7.19 12:24
@isko píše:
@Jordaan
Budete si tím doopravdy solit?Dcera vyráběla máslo ze smetany.

To se mi už povedlo taky, ale neúmyslně :D

isko
1808 příspěvků 26.7.19 13:30

@xSx
Já už nevím, jak přesně to bylo, ona si s manželem četla Robinsona Crusoe a nějak jsme se do toho dali. „Tloukla“ ve skleničce od výživy a podařilo se.

benyka
8346 příspěvků 26.7.19 14:25

Jste mi připomněly, jak jsme si jako děti vařili na polévkové lžíci z octa a cukru lízátka.

giuliettka
6778 příspěvků 26.7.19 14:28

Mááám dovolenkúúúú! Idem si domov na Slovensko slovenčinu vypočuť! Heurééééka. :-D
https://www.youtube.com/watch?…

MP blanka
2495 příspěvků 26.7.19 18:10

@isko - i my sme s detmi robili maslo zo smotany, a keď si to v uzavretých pohároch dostatočne pretrepali, naliali sme zmes do minisilikonových formičiek, dali sme to cez noc stuhnúť do chladničky a pri raňajkách sme servírovali ako zvláštnu lahôdku, ktorá ešte aj pekne vyzerá.

benyka
8346 příspěvků 26.7.19 19:10

@MP blanka Když se při šlehání srazí šlehačka, je to to samé, ale nevypadá to tak hezky a hlavně to nemá ten pozitivní příběh. :-)

xSx
846 příspěvků 26.7.19 23:14

@benyka přesně takhle se mi právě přihodilo to moje neúmyslné máslo :)

Porkpiehat
2197 příspěvků 30.7.19 12:31

@MP blanka Kolika procentní smetanu jste použila?

@Jordaan Kolika procentní mořskou vodu jsi použila? :-D To byl fór. Manžel je zrovna u moře, tak ho pověřím odběrem středozemňomořské (ha ha, je to jak v Pánovi prstenů) vody a uděláme také pokus. Jak jste postupovali? Salinita Středozemního moře je celkem slušná, takže bychom jí mohli rovnou tím pokusem změřit. Kolik gramů soli jste získali?

Jordaan
8916 příspěvků 30.7.19 13:19

@Porkpiehat

Ja jsem u Severniho more. Postup jsem vygooglovala. Voda se nejdriv musi precedit pres nekolik vrstev latky (platno, muselin a pod.). Pak se da do hrnce a necha se pobublavat, dokud se temer vsechna nevypari. Ke konci zbyde na dne takova kase, ktera se da na talir (podnos, plech, cokoliv placateho pokud mozno se zvednutym okrajem), talir na slunicko a cele se to necha vysusit uplne do mrte (urcite nekolik dni). Je dobre to necim zakryt, kvuli prachu a hmyzu. „Vyteznost“ zatim nemuzu rict, jsem porad jeste na dovolene a vybaveni domacnosti je tu dost minimalni. Doma to ale zvazim. Docela by me pak zajimalo porovnani se Stredozemnim morem. Planuju vzit domu jeste jednu nebo dve lahve vody a udelat srovnavaci pokus.

Jordaan
8916 příspěvků 30.7.19 13:28

@Oldyn

Jeden znamy takhle nechal vycistit kravi hlavu. Kdyz jsme ji zakopavali, tak se mi regulerne zvedal kufr. Ale vysledek byl vyborny. Myslim ale, ze dite by to zatim mozna jeste nemuselo uplne dobre stravit, zatim pitva jen uzene ryby, doopravdova chlupata a mrtva zvireci hlava by ho asi vystrasila. Ale je to na seznamu :-)

Jordaan
8916 příspěvků 30.7.19 13:32

@isko

Solit tim budeme, ale treba jednou, dvakrat, jen na vyzkouseni. Sice je tu udajne super cista voda, ale stejne, kdo vi. Nejak to doopravdy otestovat nemam moznost. Predpokladam, ze kdyz si tim jednou osolim maso nebo chleba s maslem, tak se zas tak desne moc otravit nemuzu, i kdyby to opravdu bylo nejak znecistene.

Jordaan
8916 příspěvků 30.7.19 13:34

@VeronikK

Krystalizovat jsem tu chtela taky, ale nechala jsem to na doma, protoze to trva dlouho a prepravou by se krystal znicil. Jak velky krystal se Vam podarilo „vyrobit“ a z jakeho mnozstvi vody?

Jordaan
8916 příspěvků 30.7.19 13:51

Dite dneska odrovnalo skupinku turistu pred samoobsluhou. Nechala jsem se totiz umorit a koupila mu Lego casopis. No a kdyz jsme vylezli pred obchod, tak mu podavam casopis a dite vaznym tonem povida „dekuji ti, mila matko, za ten velkorysy dar“. Coz je moje standardni poznamka, kdyz diteti davam cokoliv a ono nepodekuje. Jinak receno, dite si ze me dela bohapustou pr..l.

Porkpiehat
2197 příspěvků 30.7.19 13:55

@VeronikK @Jordaan Nechcete mi říct, že kromě získávání soli budu ještě sůl krystalizovat? Že já to vůbec čtu :-D
Syn chtěl pitvat jednu polomrtvou housenku bource, já mu řekla, že musíme počkat, až dodělá úplně a úplně jsem na to zapomněla, když jsem je dnes ráno vyhodila a teď jste mi to připomněly.
Jakoby nestačilo, že budeme po návratu manžela ze sádry vyrábět řecké sochy, vázy a vlysy. Našla jsem na gratiferii téměr nedotčenou hru na archeology v Řecku (včetně patinování sádrových odlitků). Už vidím, že to bude nejvíc bavit mě a manžela :-D

Porkpiehat
2197 příspěvků 30.7.19 14:03

@Jordaan Starší (osmiletý) syn nám už několikrát předvedl ukázkové zvednutí očí v sloup. Asi bych se měla urazit, ale mě to vždycky příšerně rozesměje. On je jinak hodný, slušně vychovaný - poděkuje, pozdraví (sousedka z něj byla hotová a několikrát mi opakovala, jak mám slušně vychované děti - hráli si u ní a požádali jí o něco k pití), ale občas překvapí.

Temperance
2526 příspěvků 30.7.19 16:59
@Porkpiehat píše: … po návratu manžela ze sádry …
:-D
Porkpiehat
2197 příspěvků 30.7.19 17:32

@Temperance Děti ho zasádrovaly, musíme ho nejdřív vysekat, aby nám mohl ukázat, jak se to má dělat správně :-D

Birdonawire
457 příspěvků 31.7.19 10:24

K vyrobe masla ze smetany si dovolim podotknout, ze by se melo takto vyrobene maslo rychle spotrebovat, jinak kysne. Da se tomu branit propranim masla ve studene vode (promackavate maslo ve studene vode, menite ji, dokud neni uplne cira). Tim se odstrani zbytky syrovatky, co kysnou.
Minuly rok jsem pro kamaradku vyrabela falesne „fosilie“, aby mela co nachazet s primestskym taborem. Hrali si na archeology, kosti nachazeli, pokouseli se je skladat a dinosaurum vymysleli jmena. Pul roku predem jsem v mrazaku schranovala vhodne kosti, navic jsem zasla do obchodu. Pani v reznictvi mela pro akci pochopeni, sama mi doporucila vhodne kosti a objednala z jatek (napriklad celist z praseci hlavy). A ja pak varila, cistila a nakonec louhovala v cernem caji.

VeronikK
1184 příspěvků 31.7.19 10:57

@Jordaan moc velký ne. Udělala jsem nasycený slaný roztok, trochu jsme nalili do mističky a trochu nechali ve skleničce a ponořili tak ještě bavlnku (i na něm se udělají krystaly. V té mističce to vyschlo rychle, krystaly jak hrubozrná sůl, jeden mě překvapil, byl tenký a asi 0,75cm dlouhý. Ve sklenici to vysychalo dlouho, krystalky se udělaly na bavlnce, hezké krychlové, ale taky malé, zbytek pak byly spíš takové jako usazeniny s malými krystalky. Asi by to chtělo rychleji vysušit, zkusím v zimě na topení…

VeronikK
1184 příspěvků 31.7.19 11:00

@Porkpiehat no ta sůl krystalizuje sama, tím jak ji vysušíte. To co zbyde jsou menší nebo větší krystaly, ta sůl se uspořáda do mřížky. Jen někdy jsou ty krystaly větší a pěkně povedené…

VeronikK
1184 příspěvků 31.7.19 11:03
@Jordaan píše:
Dite dneska odrovnalo skupinku turistu pred samoobsluhou. Nechala jsem se totiz umorit a koupila mu Lego casopis. No a kdyz jsme vylezli pred obchod, tak mu podavam casopis a dite vaznym tonem povida „dekuji ti, mila matko, za ten velkorysy dar“. Coz je moje standardni poznamka, kdyz diteti davam cokoliv a ono nepodekuje. Jinak receno, dite si ze me dela bohapustou pr..l.

Tak já taky chci, aby mi děti slušně odpovídaly (zejména, když je trochu rovnám), ale dopracovala jsem to jen na „ano maminko“ :-)

Porkpiehat
2197 příspěvků 31.7.19 11:52

@Birdonawire Syn si hrál na archeologa v minulém příměstském táboře. Vedoucí dopředu vyrobily do hliníkové misky (myslím, že se používá na pečení v troubě) směs syrových těstovin a nějaké hmoty (myslím, že to byla nějaká směs s pískem) a děti pak ty těstoviny hledaly (každý ve své misce) a lepily na dopředu připravený obrázek dinosaura. Tenhle obrázek je z internetu, jejich dinosaurus byl jednodušší, ale bylo to i tak skvělé.

Porkpiehat
2197 příspěvků 31.7.19 12:22

Mám ohromnou radost ze dvou knížek.
Le chardonneret jsem si nechala zamluvit v krajské knihovně jako zápůjčku do naší knihovny (přijde nejspíš v září). Volala jsem kvůli tomu včera odpoledne knihovnici (knihovna je otevřená jen dvě odpoledne a jeden celý den), aby mi jí zamluvila, protože jsem měla strach, že díky té vlně reklamy na film bude o knížku zájem a já bych se pak načekala. Je to úplně poprvé, co budu číst tak tlustou knížku ve francouzštině (tak tlustou knížku jsem nečetla ani v češtině), těch asi 800 stránek bude fakt nářez.

A když už jsem jí volala, tak jsem jí požádala, jestli by mi mohla udělat rezervaci na knížku, kterou má knihovna ve vlastnictví a která jde z ruky do ruky. Il venait d´avoir dix-sept ans (Nedávno mu bylo 17 let) je životopis francouzského prezidentského páru. Titul je odkazem na velmi známou písničku Il venait d´avoir 18 ans od zpěvačky Dalida https://www.youtube.com/watch?… . Hned v začátku se zpívá „bylo mu právě 18 let, byl krásný jako dítě, silný jako muž…“ A když jsem dnes jela do knihovny vrátit knížky, tak na mě ten životopis čekal, protože ho včera večer někdo vrátil. Ta knížka je v knihovně asi dva měsíce, ale protože je tak žádaná, tak jsem se zařekla, že si jí nepůjčím dokud nedočtu všechno, co mám půjčené. Předevčírem jsem dočetla La magie de rangement od Marie Kondo, tak jsem byla volná jako pták :-)

Jordaan
8916 příspěvků 31.7.19 15:34

@Porkpiehat

Ten tvuj vypada tak pratelsky :-)

Stránka:  « Předchozí 1 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 149 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek