Vlákno jen tak pro radost

Fotoalbum tématu (288) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Čírina
472 příspěvků 16.9.21 11:17

@Gorilka To bylo velmi poučné. Zámok je tedy buď přestavěný hrad, nebo novostavba s vnějšími, byť jen ozdobnými prvky hradu? Např. Neuschwanstein je zámok, zatímco Schonbrunn je kaštiel? Pochopila jsem to správně?

Gorilka
1452 příspěvků 16.9.21 12:17

@Čírina Pochopola jsem to tak, že „zámok“ je výstavnějši verze a je jedno zda vznikl přestavbou nebo jako novostavba.

MP blanka
2958 příspěvků 16.9.21 12:59

No dobre - tak teda ešte česko-slovenské okienko : Zámok je zámek, hrad je hrad, to je jasné. A čo kaštieľ, a čo kúria? Viem, čo si pod tým predstaviť, v slovenčine používam, ale ako sa to volá česky? / pýta sa rodilá Češka :-) /

Accuracy
109 příspěvků 16.9.21 13:06

Kaštieľ překládá překladač jako zámeček. No nevím. :)
Kúria je podle mě panský dům. Asi pro to čeština nemá přesné slovo, protože panský dům může být i vícepatrový, ale připadá mi to nejpřesnější.

Nicméně česká wikipedie kúrii i kaštel zná, tak se to asi nepřekládá, jen se to moc neužívá. Kaštel lze taky nazvat (podle wiki) zámek nebo tvrz. Kúrie vyloženě český ekvivalent asi nemá.

if5
511 příspěvků 17.9.21 11:50

Já tomu článku rozumím tak, že „zámok“ ještě vlastně hrad, ale hlavní je už reprezentace, ne obrana. Českému zámku odpovídá „kaštiel“, tedy rozlehlé repre sídlo s parkem atd.
A „kúria“ by byl zámeček, panský dům nebo třeba šlechtická usedlost.
Třeba o Topolčiankách se píše: „klasicistický kaštieľ vytvárajúci južné krídlo historického objektu staršieho zámku“

Dalmitka
1866 příspěvků 17.9.21 12:57

@Ophelie - reagujem oneskorene, lebo mi nefungujú „Upozornenia“ a vidím, že už sa vyjadrili aj iné. Nie som odborník, ale ja to chápem takto: Najprv samozrejme boli hrady - veľké, mohutné a nepohodlné stavby s predovšetkým obrannou funkciou na neprístupných miestach. Avšak neskôr si šľachta začala stavať zámky - predovšetkým kvôli pohodliu, blízkosti miest a aj svojej reprezentácii; a kaštiele boli vlastne to isté, len v menších rozmeroch a už aj priamo v obciach /si myslím ja/. A kúrie? To sú, dá sa povedať, naozaj „panské domy“ stavané predovšetkým na dedinách; stavali si ich zemania a boli naozaj rôzne - od obyčajnejších až po stavby, ktoré mohli konkurovať aj kaštieľom. A jednu takú zemiansku kúriu /okrem iných/ sme si boli obzrieť v lete na Záhorí - pretože patrila našej rodine /smajlík/; kdeže sú tie časy…

zwedavka
1281 příspěvků 19.9.21 13:56

Nedal by se kaštiel přeložit jako palác?

MP blanka
2958 příspěvků 19.9.21 16:04

Aká zaujímavá debata tu vznikla. Ja si myslím, ale len tak, pocitovo, že kaštieľ bude skôr na vidieku a palác v meste.

Ophelie
1265 příspěvků 19.9.21 16:05

@Dalmitka děkuji, vaše poznámka o Záhorí ve mně probudila melancholicky romantické představy.

Jordaan
9537 příspěvků 19.9.21 16:20
Dalmitka
1866 příspěvků 19.9.21 17:12

@MP blanka - tak som chcela odpovedať, ale predbehli ste ma /smajlík/.

Dalmitka
1866 příspěvků 19.9.21 17:13

@Ophelie - to ma teší, lebo aj ja som sa tam cítila asi tak podobne /smajlík/.

Dalmitka
1866 příspěvků 19.9.21 17:19

@Jordaan - dobrý rozhovor; ďakujem.

Stránka:  « Předchozí 1 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek