Vše o pletení a háčkování

Fotoalbum tématu (169) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
xSx
1119 příspěvků 3.1.21 00:04

Tak mam svetr vyprany a vyblokovany. Pozitivni je, ze se Lima teda krasne blokuje. Stojacek jsem zalozila, vypada to lepe nez rolak. Velikost super, ale teda musim rict, ze prize strasne kouse. Mam svetr z Andes a ten taky skrabe, ale o dost min. Takze jenom na dlouhe triko.

MenthaPiperita
124 příspěvků 3.1.21 02:18

Škoda, že škrábe. Je krásný.

bao-baba
1867 příspěvků 3.1.21 09:52

@xSx Svetr je nádherný, obdivuji ten vzor od začátku. Nejsem zkušená pletařka, co je prosím „vyblokovaný“?

xSx
1119 příspěvků 3.1.21 10:37

@bao-baba to znamená, že věc po upletení namočíte, vymačkáte vodu a vypnete. Některé pletařky vypínají pomocí špendlíků, já ho jen uhladím rukama (případné nerovnosti, v dvoubarevném vzoru jich bývá více) a nechám naplocho uschnout. U menších projektů tohle není tak nutné, u dvoubarevných skoro vždy. A taky záleží na přízi. Obecně je ale dobré to udělat, je možné potom i trochu kompenzovat případnou délku/šířku.

ullla
7 příspěvků 3.1.21 11:13

@xSx
Ten je fakt nádherný, jste hrozně šikovná

bao-baba
1867 příspěvků 3.1.21 12:24

@xSx Aha, dík za vysvětlení. Já jsem pleteninu zlehka napařovala žehličkou přes mokré plátno.

LorelaiH.
3399 příspěvků 3.1.21 12:50

Dámy, mám dotaz. Máte některá z vás návod na klasický rovný svetr se vsazenými rukávy? (Jde mi o počet očí a rozšiřování/zužování). Chci si uplést svetr s vyplétaným norským vzorem (podobně jako u čepic, co jsem pletla teď přes svátky), ale všude na Drops design jsou jen návody na svetry pletené shora raglánem. Díky moc

xSx
1119 příspěvků 3.1.21 14:31

@LorelaiH. tu anglicky https://www.garnstudio.com/pattern.php?…
a tu česky https://www.garnstudio.com/pattern.php?…

záleží teda i na tom, na jak silných jehlicích pletete, nebo zda si umíte ty rozměry přepočítat. Kdyžtak Vám ještě můžu prohrabat Ravelry.

xSx
1119 příspěvků 3.1.21 14:32

@bao-baba tak se to dá dělat samozřejmě taky. Ale já se toho horkého dost bojím :)

LorelaiH.
3399 příspěvků 3.1.21 19:30

@xSx díky, ale já jsem měla spíš na mysli ne převislé rukávy, ale rukávy „s hlavicí“, tzn. kde se na předním a zadním díle musí ujímat a podle toho se plete rukáv. Ale jdu ještě projít nějaké návody po babičce, snad na něco natrefím :)

xSx
1119 příspěvků 3.1.21 20:41

@LorelaiH. aha, v tom pripade netusim, co myslite. Ale na ravelry se urcite neco najde.

MenthaPiperita
124 příspěvků 3.1.21 20:43

Není to návod, ale třeba přijde vhod vám nebo komukoliv, kdo se rozhodne vymyslet si svetr sám: Kalkulačka Vysvětlení

Příspěvek upraven 03.01.21 v 20:48

MenthaPiperita
124 příspěvků 3.1.21 20:44

@xSx Jmenuje se to vsazené rukávy, set-in sleeves, hledat můžete taky heslo „armscye“.

benyka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.1.21 21:50

Já teda moc nepletu (spíš to mám z pletení na stroji), ale řekla bych, že musíte mít hlavně k dispozici normální střih s hlavicovým rukávem jako třeba na halenku, pak si uplést z té konkrétní příze vzorek na těch jehlicích, na kterých to budete plést a jak to máte ve zvyku utahovat, a na tom vzorku pak spočítat oka a řady na nějakou reprezentativní jednotku délky a šířky (nejlépe 10 cm), a podle toho střihu pak rozpočítat počet ok, které je třeba ujmout v konktérních řadách. (To bude asi obsahem toho popisu dle odkazu @MenthaPiperita, kterému ovšem jako neznalec angličtiny naprosto nerozumím.) :-) Mohla by pomoci i mřížka vytvořená z naměřených hodnot na průhledném papíře a přiložená na střih.

Temperance
3242 příspěvků 4.1.21 01:55

@LorelaiH. Já mám před pletenými rukávy s hlavicí respekt (jedna moje známá je vytrvale pletla a vždycky byly divně vyboulené). Neuvažovala jste o pravoúhlém řešení? Přední a zadní díl obdélníky, rukávy lichoběžníky s plynulým rozšiřováním od manžety k průramku.
Edit: Aha, až teď jsem si rozklikla odkaz od xSx, takže můj příspěvek je bezpředmětný, omlouvám se.

květušína
678 příspěvků 4.1.21 09:21

@LorelaiH. ona @xSx dávala odkazy na svetry s rukávovou hlavicí, ale docela nízkou. Zkuste se podívat na www.knitrowan.com, jsou tam nějaké návody zdarma. Po registraci je možné návod stáhnout v PDF.
https://knitrowan.com/…erns/glitter
https://knitrowan.com/…res-on-point
https://knitrowan.com/…atterns/asta

Jinak samozřejmě množství ubraných ok záleží na tloušťce příze, se kterou pletete.
Já nemám ráda ty převislé rukávy (pletené rovně, bez ubírání), dělají takový krabicoidní vzhled, takže pletu rukávovou hlavici téměř vždy, i jsou v návodu rukávy rovně a i za cenu toho, že si musím třeba upravit vzor. Mám hromady časopisů o pletení, dřív jsem to dělala tak, že jsem si našla model s přibližně odpovídající tloušťkou příze, kde byla hlavice a orientačně ubírala podle toho. Teď už to více méně odhadnu a dělám bez návodu nebo si návod upravím podle sebe a spíš měřím krejčovským metrem, než že bych se striktně držela nějakého daného počtu ok. I když se samozřejmě stane, že někdy musím párat (i víckrát).

květušína
678 příspěvků 4.1.21 09:38

@xSx s takto upraveným výstřihem vypadá ten svetr moc hezky.

Paris1789
5461 příspěvků 4.1.21 12:28

Já dělám kompromis, pletu zdola na kulatých jehlicích a od průramků pak ubírám na každé straně tak, aby vznikly ty díry na rukávy. Nahoře to zakončím patentem výstřihu, nebo nějakým jiným vzorem (ale patent je nejčastější) a rukávy pak zase pletu tak že odshora postupně nabírám oka zakončení těch průramků. Je to asi raglán, ale je tam ten předěl mezi rukávem a tělem, takže se to neboulí a hlavici taky plést nemusím. Akorát jsou tam ty svislé čáry z větších ok mezi vrchem a spodem průramku. Výhoda je v tom, že není třeba nic sešívat/sháčkovat/splést a pak taky je to všechno pletené se zhruba stejným napětím. Stávalo se mi, že když jsem se pokoušela splést zadní a přední část svetru, byla jedna větší, ale jen proto, že jsem to pletla jindy a měla volnější vedení niti.
Když tak doma vyfotím, asi to není moc srozumitelné, tenhle popis.

xSx
1119 příspěvků 4.1.21 15:09

@květušína Psala jste tu, že pletete svetřík z čisté alpaky. Je to ta od Drops? Jak je na tom s kousavostí a žmolkováním? Děkuju

květušína
678 příspěvků 4.1.21 15:51

@xSx ano, mám svetřík z Drops Puna. Nosím ho, co jsem ho dopletla, tedy někdy od podzimu. Zatím se mi vůbec nežmolkuje. Kousat by neměla - píšou na Drops, že je to příze vhodná přímo na tělo, což u té Limy nepíšou), mě nekouše, ale většinou jsem ho dosud nosila s halenku s dlouhým rukávem. A je to nádherně měkká příze.

LorelaiH.
3399 příspěvků 5.1.21 09:31

@květušína @xSx dorazila jsem domů a při vybalování a zařazování knížek do knihovny jsem si vzpomněla, že mám taky jednu o pletení, co mi věnovala jedna zdejší maminka, když se stěhovali. Mrkla jsem dovnitř a našla jsem dokonce několikero typů na ujímání.
Snad se tím prokoušu.

xSx
1119 příspěvků 5.1.21 09:41

@LorelaiH. proč vlastně trváte na pletení po kusech a nechcete plést třeba shora dolů? To je jen taková moje zvědavost :)

Paris1789
5461 příspěvků 5.1.21 10:01

Tady je ten svetr, fakt je, ze vzory nemám ráda a nepletu je, ale dalo by se to i tímto způsobem, jen si je to třeba přepočítat. Podle předpisů nepletu, dělám si je sama

květušína
678 příspěvků 5.1.21 10:43

@xSx já dety nejsem @LorelaiH. a ani za ni nechci odpovídat :), odpovím, jak to bylo u mně. Já pletu už od puberty, což je více než 30 let. Do nedávna jsem pletla pouze svetry/halneky po kusech, nikdy ne v celku a shora dolů. A to z jednoho prostého důvodu, že se ke mně nedostal žádný návod, kde bych to mohla zkusit. Pletení top down bylo pro mě jako objevení Ameriky :). Ale pořád ještě pletu i po kusech - například mám rozpletené dvě halenky, kde je lodičkový výstřih, ten se pletením top down moc udělat nedá. A nebo vzor, kde jsou spuštěná oka. A pletení po kusech se může zdát i jednodušší, obzvlášť pro toho, kdo třeba i šije.
Ale u žakárového vzoru se pletení v celku samozřejmě nabízí už jen z toho důvodu, že se plete pořád lícová strana.

xSx
1119 příspěvků 5.1.21 11:08

@Paris1789 ale to je klasický raglánový svetr, ne rovný s rukávovou hlavicí…

@květušína já nevím, co je to žakárový vzor :D dvoubarevný? Já pletu jenom podle anglických návodů. Ale jako jo, chápu. Já šít neumím, pletenou (háčkovanou) věc jsem sešívala jen jednou a přijde mi, že to neumím udělat tak, aby to sešití nedělalo boule a bylo pěkné. A taky mám problém, že hladce a obrace očka nemám stejně utažená a obrace mi to moc nejde. Každej má asi svoje preference. Právě u těch dvoubarevných mi přijde mnohem jednodušší plést dokola, proto jsem se Lorelai ptala.

Stránka:  « Předchozí 1 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 48 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek