Vše o pletení a háčkování

Fotoalbum tématu (146) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
DanielaS
5220 příspěvků 9.1.21 19:03

Anebo ne jeleni:

Vinca_minor
2278 příspěvků 9.1.21 19:12

@DanielaS Tak ten druhý bych hned brala. Anebo tenhle:

xSx
989 příspěvků 10.1.21 17:48

To je sice lama, ale hrozně se mi ten svetr líbí :)

if5
424 příspěvků 10.1.21 23:17

@xSx Lama je hezká, v obličeji se dost podobá tomu pánovi, co ji má na svetru.

květušína
628 příspěvků 11.1.21 08:54

Chtěla bych se zeptat, jak se vám při raglánu top down chovají při oblečení rukávy. Mně se určitým způsobem krabatí a dívala jsem se na různé fotografie pletených svetrů a někde je mají zkrabacené stejně jako já a jinde ne. Tak nevím, jestli je to krabacení pro raglán normální a na těch hezkých fotkách to prostě vyfotí tak, aby tam to nebylo vidět. Dávám sem fotky svetrů Drops, kde je to vidět. Kdybych pletla rukáv s rukávovou hlavicí, tak mi přijde, že mám rukávovou hlavici krátkou a příliš širokou. Jenže když je to raglán? Tak přemýšlím, zda se mi to po vypnutí (vyblokování) nějak srovná a nebo to neřešit, protože je to prostě tím raglánovým tvarem. Mám už upletené sedlo, 1/2 trupu a jeden téměř celý rukáv, takže párání by bylo hodně bolestivé a navíc vůbec nevím, co bych s tím měla dělat, ale dřív se to zjistit nedá. Asi to moc řeším a zkoumám. :) A je to vidět i na tom svetru s lamou.

xSx
989 příspěvků 11.1.21 10:48

@květušína nikdy jsem si toho nevsimla, ale mate pravdu, krabati se to skoro vsude. Osobne si myslim, ze je to proste konstrukci, protoze normalni rukavova hlavice je pres rameno vyssi, ten raglan neni a je takovy pozvolny. Pres rameno se to natahne a v podpazi je potom te latky o neco vic. Kdybyste mela soustavne rozpazene ruce, tak to asi videt nebude :D ale jinak proste jo. O to vic videt to je, kdyz je rukav sirsi a ne na telo.

květušína
628 příspěvků 11.1.21 11:49

@xSx děkuji za potvrzení mé domněnky, že to je střihem. Možná by se to dalo trochu eliminovat tvarováním raglánu při ubírání. Že by se nepřidávalo po celou dobu stejně (tedy co 2 řady), ale níže potom třeba až co 4 řady a tím by se tolik nerozšiřoval ani rukáv. Ale určitě to nebudu párat, abych si to ověřila. :) Stejně nemám u svetrů ráda úzké rukávy.

DanielaS
5220 příspěvků 11.1.21 12:11

Tak on i te raglan ma rukavovou hlavici, ktera by sla do jiste miry modifikovat, ale hlavne to bude kombinaci konkretniho tvaru, konkretni pleteniny a konkretniho ramene. Modelky mivaji ramena dost vyrazna a paze hubene, tam to vynikne. Ten pan s lamou je taky ramenaty. Na zkosenych ramenech a plnejsich pazich se to vic ztrati.

květušína
628 příspěvků 13.1.21 08:29

@DanielaS máte pravdu, když jsem si pod svetr oblékla tlustší tričko, krabacení se zmenšilo. A nebo to už tolik neřeším :) Tak už mi zbývá jen jeden rukáv a zbytek trupu. To bych mohla dodělat během 14 dnů svetr ponosit ještě tuto zimu. Pokud mě tedy ještě nezdrží lem rukávů, pořád s ním nejsem úplně spokojená a už jsem jej jednou předělávala. Tak na druhém rukávu jej upletu ještě trochu jinak, vyberu ten, co se mi bude víc líbit a ten druhý předělám.

Paris1789
5235 příspěvků 13.1.21 09:55

Co se žravosti vlny týká, opravdu příjemná je příze merino od Austermann, prodávají i v našich galanteriích. Mám z ní svetr (ten, co jsem tady ukazovala) a ten materiál je tak příjemný, že je možné jej nosit i na holé tělo. Je taky teplý, takže ta nejlepší kombinace. Je teda drahý, materiál na světr mě vyšel na cca 4000, ale svetr mám už nějakých 5 let a vůbec neplstantí.

xSx
989 příspěvků 13.1.21 13:15

@Paris1789 4000? Kolik jste toho spotrebovala? Nebo spis kolik stalo klubko? Na 4000 se nedostanu ani kdybych chtela plest z Malabriga… Mozna tak nejaky obri pansky.

Paris1789
5235 příspěvků 13.1.21 13:55

@xSx tak klubko/50g stálo kolem 300 korun. Ale ještě myslím jedno a půl doma mám. Nekupovala jsem to na webu, ale v galanterii v Palladiu. A ty peníze jsem měla prostě navíc, nepočítala jsem s nimi, tak nějak jsem je dostala a napadlo mě s nimi udělat tohle.
Byl to úlet, ale svetr fakt super. Měkký, příjemný a hřejivý.

Moir
2489 příspěvků 13.1.21 18:35

@Paris1789 galanterie v Palladiu je s Měsíční přirážkou (jakože verze vysokohorské přirážky)

Paris1789
5235 příspěvků 13.1.21 18:41

@Moir já se nepřu, mně by to ani nevadilo, ale pokaždé tam na mě byli protivní jako p*del. Takže jsem tam od té doby nebyla. Ovšem i ve všech dalších galanteriích, kam jsem poslední dobou nucená častěji chodit, není nijak přívětivý personál. Nechápu proč. Prodavačka v galanterii je asi diagnóza nebo co.

if5
424 příspěvků 13.1.21 18:51

@Paris1789 Možná proto, že je to vedle květinářství jedna z mála ne tak úplně nezbytných branží, která může mít otevřeno. Tak si foukaj.

květušína
628 příspěvků 14.1.21 10:07

Pomalu se dívám, z čeho bych mohla udělat ten Birkin sweater . V návodu je příze s návinem 251m/50g. Originální příze se vyrábí v USA a zde se dováží v ceně něco málo přes 400 Kč za 50g klubíčko, což je hodně nad můj rozpočet. Drops má nejtenčí, o které by se dalo uvažovat, Flora, ale i tak je o dost silnější (210m/50g) a vzhledem ke vzoru svetru a taky barevnému výběru jsem ji prozatím vyloučila.
Našla jsem odpovídající dánskou přízi Isager Alpaca 2, je krásná, což o to, cena je o něco příznivější, než u originální příze, ale i tak je 180 Kč/50 g pořád ještě hodně a navíc nemají barvy, které bych si přála.
Tak pokud byste měli nějaké tipy na přízi s návinem cca 250m/50g, vzorek 10×10 cm 26 ok a 40 řad, materiálově alespoň částečně vlna nebo alpaca, byla bych ráda.

xSx
989 příspěvků 14.1.21 12:44

@květušína dost lidí na Ravelry dělalo Birkin normálně z Nord, nebo Alpaky od Dropsu. Koukala jsem, že je ten svetr hodně populární, ale mně přijde, že musí pěkně blbě sedět to sedlo, soudím dle obrázků (někde se psalo, že se v sedle nepřidávají očka).
Edit: kdyby Vám neseděl počet řad kvůli silnější přízi (moc dlouhé sedlo), tak by se dle mě dal ten poslední lístkový vzor uplést až po rozdělení rukávů. Skoro bych tipla, že to nějaké pletařky tak udělaly :)

xSx
989 příspěvků 14.1.21 12:51

@květušína ale abych nebyla jenom škarohlíd, tak bych byla za Donegal (soft Donegal nebo Galanta), k sehnání tu https://www.sumavskadilna.cz/. To by mělo být dostatečně tenké.
Jinak ty náviny uplně nekorespondují s tloušťkou vlny, záleží i na složení a poměru vlna/alpaka.

bao-baba
1428 příspěvků 14.1.21 12:54
@Paris1789 píše:
@Moir já se nepřu, mně by to ani nevadilo, ale pokaždé tam na mě byli protivní jako p*del. Takže jsem tam od té doby nebyla. Ovšem i ve všech dalších galanteriích, kam jsem poslední dobou nucená častěji chodit, není nijak přívětivý personál. Nechápu proč. Prodavačka v galanterii je asi diagnóza nebo co.

Jako vždycky je to o lidech. Párkrát jsem tam nakupovala věci na korálky a trochu barvených vln plstění, nemůžu si stěžovat. Narazila jsem tam i na prodavače-muže, který byl velmi ochotný a dal mi i kontakt na českého výrobce barvených vln na plstění, když jsem si posteskla, že tam mají jen malinké drahé pytlíčky.

xSx
989 příspěvků 14.1.21 20:07
květušína
628 příspěvků 14.1.21 21:19

@xSx děkuji, ta Donegal i Galanta se mi líbí. A ty tvídové jsou taky krásné. Tyto stránky vůbec neznám.

Na vlněné sestry jsem se dívala, tam mají i tu Isager. No, mám ještě čas si vše rozmyslet. I barvy. A dívala jsem se do návodu a opravdu se v tom vzoru nepřidávají oka. Mrknu na Raverly, jak se s tím popasovaly. Člověk by strávil tolik času jen čtením o pletení, jen kdyby tak den měl víc hodin. :)

xSx
989 příspěvků 15.1.21 09:08

@květušína jen s těmi Donegal přízemi bude dle mě trošku horší práce. Bude to dost surová vlna a není to nijak kroucené vlákno, tudíž tam budou tenká i tlustší místa. Dlouho se už chystám nějakou objednat, ale zatím jsem si k ní nenašla žádný projekt (zásadně vymýšlím projekt a pak až vlnu, moc nenakupuju impulzivně, naštěstí :D).

Já jsem si právě projela pár projektů a komentáře k tomu a píše to hodně lidí, sedlo má horší konstrukci, je dlouhé a úzké a tudíž při zvednutí rukou vyjíždí nahoru.

květušína
628 příspěvků 15.1.21 09:50

@xSx já jsem si říkala, že když se v sedle nepřidává, tak je tu možnost horní část vyplést na tenkých jehlicích a spodní část třeba o půl čísla tlustších, tím by se dalo trochu pořešit rozšíření sedla. Ale vůbec nemám zatím představu, jak by to vypadalo. Dívala jsem se na pár hotových svetrů a všimla jsem si, že to mají pod tím vzorem jakoby nařasené, což může být tím, že vzor je stažený. Ale jak jsem psala, ještě jsem neměla čas vzor pořádně pročíst. Ale moc děkuji za vaše postřehy.
Donegal určitě na Birkin nepoužiju, jelikož mám pocit, že by ten vzor zanikl.
Nicméně ty Donegal příze jsou nádherné, děkuji, že jste mě na tu stránku navedla. Určitě bych nějaký tvídový svetr chtěla, ale zatím nemám představu, takže taky zatím neobjednávám. :) Navíc zásoby nové příze mám při mém času na pletení asi tak na dva roky plus nějaké starší párané, které bych chtěla taky zužitkovat. Hlavně mi ve skříni leží několik kg párané bavlněné příze a bavlna + viskóza. Pořád nevím, co s nimi, ale teď mě napadlo, že bych na větších jehlicích zkusila nějaké bavlněné ručníky na ruce. No a ze zbytků plánuju pratelné odličovací tampóny. Ale co s tou bavlnou+viskózou pořád nevím. Žádnou halenku z toho už dělat nechci. A ručníky taky ne, jelikož viskóza je mokrá tvrdá a navíc se musí prát na šetrný program, a to by u ručníků nešlo.

Jordaan
9265 příspěvků 15.1.21 19:14

Dite si preje rucne pletene ponozky. Protoze v pohadkach vzdycky babicky pletou ponozky. Babicky u nas neprichazi v uvahu, takze se toho budu muset chopit ja. Plest umim akorat hladce/obrace a jeste nikdy jsem nic skutecneho neupletla. Co myslite, je to zvladnutelne? Je to tezke? A muzete mi doporucit nejaky typ vlny?

Moir
2489 příspěvků 15.1.21 19:32

@Jordaan na 5 jehlicích jsem upletla rukavici v 8. nebo 9. třídě, chce to jen trochu praxe, u mne byla 2. rukavice o polovinu menší než první, protože jsem víc utahovala

Stránka:  « Předchozí 1 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek