Vše o pletení a háčkování

Fotoalbum tématu (159) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
Jordaan
9337 příspěvků 15.1.21 21:21

@Moir

To zni povzbudive :-D. Zrovna premitam nad knihama o pleteni a ruznyma vlnama na amazonu. Kdyz se clovek nevyzna, tak to vsechno pusobi jako hrozna veda.

giuliettka
8145 příspěvků 15.1.21 21:40

@Jordaan Sestra odkazuje, že táto pani ma v 6 dieloch výborné natočené video.
https://www.youtube.com/watch?…

Jordaan
9337 příspěvků 15.1.21 21:42

@giuliettka

Diky :-). Kouknu na to.

květušína
643 příspěvků 15.1.21 21:51

@Jordaan podívejte se na stránky Drops
https://www.garnstudio.com/search.php?…

Je tam spousta návodů pro různé příze a velikosti. A určitě najdete takový, kde se plete jen hladce a obrace. Nejběžnější ponožková je Fabel. Je to vlna s příměsí polyamidu, takže se tak snadno neprodřou jako kdyby byly jen vlněné.
Pokud byste chtěla českého výrobce, tak Sportivo ponožková příze od firmy Vlnap je vlastně totéž.
Já jsem jako první pletla tyto
https://www.garnstudio.com/pattern.php?…
Když jedete dolů půd návodem jsou odkazy na videa.

MenthaPiperita
112 příspěvků 15.1.21 22:04

@Jordaan Přízi si kupte určitě přímo ponožkovou, obvykle to mají i v názvu - je to směs cca 25 % polyamidu a 75 % vlny (nebo vlny s něčím, da se sehnat s bavlnou, s bambusem, s viskózou…) - aspoň na finální výrobek (bud nějakou levnější např. tureckou, třeba Nako Boho, německá mě napadá třeba Opal). Pro dítě bych vzala čtyřnitkovou, maximálně šestinitkovou (4-fach, 6-fach), jinak z toho budou spíš sněhule. Kdyby se vám nechtělo plest na mnoha krátkých jehlicích, kupte si kruhovou s delším lankem (v Německu vám asi nebudou vnucovat Pony, ale i tak - nevyplatí se na tom šetřit, jinak je to pro zlost. U těch krátkých zas tolik na výrobci nezáleží) - potom se můžete na youtube podívat treba na instruktážní videa od Katrincoly, ta předvádí pletení obou ponožek najednou a od špičky, nebo jakékoli jiné, internet je návodů plný. Není třeba se bát, pokud zvladnete pletení rovně, tak vám to dokola půjde taky. V nejhorším se dají ponožky uplést i na dvou jehlicích (google poradí). Ale přimlouvám se za ty dokola, opravdu to chce jen zkusit. Vsak to vždycky můžete vypárat a začít znova, to není jako šití :)

Temperance
3042 příspěvků 15.1.21 22:42

@květušína Kdybyste se té bavlny s viskózou chtěla zbavit, pošlete mi SZ s podrobnostmi, třeba bych něco odkoupila.

Jordaan
9337 příspěvků 15.1.21 23:24

@květušína @MenthaPiperita

Dekuji za rady! Uz mam objednane jehlice i 4 nitkovou ponozkovou vlnu. Koukam na ruzna videa, tem psanym popisum totiz, uprimne receno, moc nerozumim. V zadne reci :-).

MenthaPiperita
112 příspěvků 15.1.21 23:47

@Jordaan Jste můj člověk, Popisy taky nemám v oblibě. Na úplně novou věc mi nejvíc vyhovuje obrázkový navod nebo fotonávod, na techniku, kterou znám, schéma nebo jiný nákres. A uvidíte, ze az si to k tomu videu vezmete do ruky, velmi rychle se vám rozsvítí. Můzete si i zkusit nejdřív na procvičení uplést kousek „trubky“ - jen hladce, vroubkem 1:1, 2:2, ruce si zvyknou na práci i na přízi… vážně na tom nic není. Kdyby něco, křikněte ;).

Jordaan
9337 příspěvků 16.1.21 00:42

@MenthaPiperita

Jsem na to zvedava, bude to docela vyzva. I kdyz rovne plest v zasade umim, tak z toho mam docela respekt. Z vysivani jsem strach nemela, i kdyz jsem predtim vysivani videla tak max. na nejakem obrazku. Rozhodne se tu pak pochlubim svym (ne)zdarem :-).

ertz
840 příspěvků 16.1.21 09:08

@Jordaan Teta mě naučila plést ponožky na 2 jehlicích rovně - ne dokola. Je to velmi jednoduché - pletete od zadní části lýtka, pak se uplete „výklenek“ na patu, chodidlo a vyujímá špička a když pletete od špičky přes nárt zase nahoru, tak zrovna na boku splétáte horní a dolní část ponožky. Není to tak dokonalé jako na krátkých jehlicích. Ale je to velmi rychlé, zvládla jsem to tehdy na první pokus.

xSx
1025 příspěvků 16.1.21 12:10

@Jordaan uz tu byly receny asi vsechny rady a vychytavky, jen jeste poradim, abyste patu pletla dvojite, neb je to velmi namahane misto. Mam ponozky z ponozkove prize s polyamidem a vsimla jsem si, ze jsou na pate uz skoro prodrene (a nosim je jen na doma).

benyka
9115 příspěvků 16.1.21 12:22

Jste mi připomněly, jak se kdysi páraly tlusté vlněné ponožky do lyžáků a pletly se z nich svetry. :-)

Jordaan
9337 příspěvků 16.1.21 13:12

@xSx

Pokud se mi podari doplest ponozky s patou do finalniho stavu, tak si je nejspis zaramuju, takze poskozeni nebude hrozit :-D. Dite se ovsem raduje a tesi a uz vzneslo nekolik dalsich pozadavku, mimo jine „cepici na ocas pro hada“. Minen je ten velky plysovy python z Ikea.

xSx
1025 příspěvků 16.1.21 14:44

@Jordaan mně to pak došlo, že na první ponožky to asi nebudete uplně hrotit :) Každopádně moc držím palce.

LorelaiH.
3386 příspěvků 18.1.21 10:34

@ertz @xSx taky mě babička učila plést ponožky na dvou jehlicích od lýtka a taky vždycky zdvojovala, ale rovnou celé chodidlo (i když ne úplně zdvojovala - někdy přidala jen hodně tenkou přízi).

zwedavka
1265 příspěvků 18.1.21 10:53

Tak mně pletení na 5 jehlicích přijde lehčí než to splétat nebo pak sešívat. Palčáky jsem si upletla ve 12, ale mamka radila a lovila uteklá oka.

xSx
1025 příspěvků 27.1.21 16:21

Nevíte náhodou, zda se dá v knihovně (Pražské či nějaké online) zapůjčit časopis Vogue knitting nebo Laine?

pavka_l
1253 příspěvků 27.1.21 20:15

@zwedavka ale ponožky na 2 jehlicích se nesplétají, ale rovnou připlétají k té první půlce, takže z jehlic odpadne celá hotová ponožka.

květušína
643 příspěvků 28.1.21 08:32

@xSx já dostala jedno číslo časopisu Laine k vánocům, tak pokud by vás z něj něco konkrétního zajímalo. Mám číslo 2, kde je ten Birkin. Pokud hledáte jednotlivé modely, tak na Raverly se některé dají koupit samostatně, ale to asi víte.

Já jsem objevila Ameriku v podobě Instagramu. :D Tam je tolik krásných profilů o pletení. Asi bych chtěla přestat chodit do práce a jen plést a plést. :)

xSx
1025 příspěvků 28.1.21 08:46

@květušína já si právě brousím zuby vyhledove na teď momentálně virální Snowy Forest a Isabel od Nory Gaughan, ktere jsou zatim dostupne jen v casopisech. A 600,– za casopis, resp za jeden navod (vic toho plest nebudu, videla jsem, co je tam za navody), mi prijde krapet hodne.
Instagram si rikam, ze si snad zalozim jenom kvuli pleteni. Ale uz tak bych toho chtela udelat tolik…

xSx
1025 příspěvků 28.1.21 08:48

@květušína jinak teda Norah Gaughan ma strasnou spoustu nadhernych navodu, nemusim moc cables a tak, ale v jejim podani, oh my…
A taky jsem objevila test knit tohohle, cekam az vyjde vzor a okamzite nahazuju!

květušína
643 příspěvků 28.1.21 09:56

@xSx to chápu, že se vám nechce tolik dát za časopis. Kdybych ho nedostala k vánocům (jako tu vlnu Malabrigo a další věci pro pletení :) ), tak bych si jej taky nekoupila. Mimochodem, mám hotový ten svetr z Malabriga a trocha zklamání. Zdá se mi, že kolem okolku u krku se vlna během pletení trochu zežmolkovala. Jak se při pletení s top down svetrem pořád manipuluje, tak se to chtě nechtě otírá. Tak uvidím, co to udělá při nošení. Vlna je to samozřejmě krásná a plete se z ní krásně.

květušína
643 příspěvků 28.1.21 10:03

@xSx ty vaše zamýšlené svetry jsou moc hezké. Já jsem nyní ve fázi rozmýšlení, co dál. Ten Birkin ještě nyní nebudu dělat, ještě nemám objednanou přízi a řekla jsem si, že nejprve trochu snížím své zásoby. A taky musím nejprve doplést už dlouho rozdělaný Sand, ale musela jsem teď vypárat kus zadního i předního dílu, protože jsem si jej udělala příliš dlouhý a nevypadalo to hezky. No a ještě mi chybí rukávy.

xSx
1025 příspěvků 28.1.21 11:19

@květušína ja mam tu malabrigo cepici a zmolkuje jak das, dost me to zklamalo :( rikala jsem si, ze to treba bude vzorem (brioche), ze kdyby to bylo upletene pevneji, tak to tolik nebude, ale nevim… Rios uz asi ne. Ale chtela bych zkusit ten s temi ptaky z Arroyo, cropped verze s rukavy k lokti (uspora vlny :D)
Jinak na zpracovani zybtku jsou nejlepsi cepice a ponozky.
Dal mam akorat v procesu svetr pro kamaradku a nakoupila jsem na obyc cerny rolak. Dal radsi nic neplanuju :)
edit: jo, kecy, planuju ten svetr s kapuci, co jsem postovala z Letloppi :D ale to jeste nemam ani nakoupene.

květušína
643 příspěvků 28.1.21 11:37

@xSx já bohužel/bohudík :D nemám jen zbytky. Ale další ponožky bych mohla začít. První mi zabavila dcera a druhé jsem dala mámě, takže já pořád nic.
Já mám taky Rios a jak je vidět, není to vzorem. Mě zase láká Rasta na nějaký jednoduchý objemný svetr nebo krátký kabátek. Ale výhledově nejdřív až tak za rok a déle. Tento rok mám v plánu pro muže uplést tajně svetr k vánocům. Tak to abych už začala.

Stránka:  « Předchozí 1 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek