Vše o pletení a háčkování

Fotoalbum tématu (159) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
ajatar
696 příspěvků 28.1.21 13:11

@květušína Ja mám z Rios teda čapicu a nákrčník, hlavne ten nákrčník toho zažil už dosť, ťahám ho každý deň a ani jeden žmolek… divné. Je to teda vypletaný vzor.

Plietla som sveter z Malabrigo Chunky (hrubšia verzia Rios) a ten teda žmolkoval dosť už v priebehu pletenia. Rasta je zaplstená jednonitka, tam to žmolkovanie bude jasná vec. Ono si kopa ľudí myslí, že žmolkovanie je známka nekvality, ale k 100% vlne to proste patrí. Ešte u tak jemného merina, ako je Malabrigo. Odžmolkovač alebo žiletka, a sveter je zas ako nový.

ps. žmolkovanie sa väčšinou časom zmierni. A teda mám vypozorované, že menej žmolkujú priadze s „príchuťou“ polyamidu, ale to si zas človek musí vybrať, či tam ten podiel umeliny chce.

Příspěvek upraven 28.01.21 v 13:17

květušína
643 příspěvků 28.1.21 13:15

@ajatar já si nemyslím, že žmolkování je známka nekvality (asi je to podobné, jako cukernatění u medu, tam to taky není známka nekvality), jen mě to prostě rozčiluje :). Ale víc mě to asi rozčiluje u svetru ze 100 % akrylu, tam by už mohli přízi vyrobit tak, aby nežmolkovala.

ajatar
696 příspěvků 28.1.21 13:19

@květušína No, nie je to veľmi estetické, to je pravda. Ale ako píšem v ps. vyššie, časom to môže vymiznúť. U akrylu (fuj, už len na to slovo som alergická :-D ) mi pripadá, že tie žmolky viac „držia“ a nejdú tak jednoducho obrať ako z povrchu vlneného svetru.

xSx
1025 příspěvků 28.1.21 13:54

@ajatar mam stejnou zkusenost. Strasne mi zezmolkovala vlna Karisma, ale tu jsem vzala ziletkou a od te doby skoro ani zmolek. To Malabrigo jde taky obrat, jasne, jen je to opruz. A akrylove zmolky drzi jak helvetska vira. A treba ta moje ‚neoblibena‘ kousaci Lima skoro prestala kousat a zatim ani jeden zmolek. Je to hodne tvrda vlna, ale tim spis doufam, ze vydrzi hodne :)

Temperance
3042 příspěvků 28.1.21 16:44
@květušína píše:
Asi bych chtěla přestat chodit do práce a jen plést a plést. :)

A nemůžete? To by byla ideální živnost v době corony :-)

ajatar
696 příspěvků 28.1.21 17:56

@xSx Sveter z Limy trochu ožmolkovaný mám, ale žiadna tragédia. Ale aj tak je to vtipné, ako má každý úplne iný meter.. ja by som ju „tvrdou“ rozhodne nenazvala :-D

Mám rada „drátenky“ typu Léttlopi/Plötulopi - proste sveter, ktorý človek môže vziať na horský výšlap, hodiť naňho batoh a na konci obrať maximálne pár drobných žmolkov. Ešte Kilcarra Tweed zo Šumavskej dílny je fakt držák. Vziať do terénu sveter z Malabriga, tak je na jedno použitie :-D

květušína
643 příspěvků 28.1.21 18:31

@Temperance to je samozřejmě hezká představa, ale asi by mě to neuživilo. Málokdo ocení ručně pletený svetr z kvalitní příze za odpovídající cenu, která se pak pohybuje v řádech tisíců, že. Zatím mám slušně placenou práci (která mě ale nebaví) a ještě na pár let hypotéku, takže ještě není čas na změnu, i když před nedávnem se tak už skoro stalo.

A ještě děkuji za nabídku z předchozí strany, ale nechci se těch přízí zbavit, chci je využít. Navíc ty příze nejsou bůhví co, takže bych se je styděla darovat, natož prodávat. Asi z nich nakonec upletu nějakou deku na léto.

ajatar
696 příspěvků 28.1.21 19:08

@květušína Jedine pliesť z dostatočne hrubej vlny, aby to bolo hotové raz dva… :-D

MenthaPiperita
112 příspěvků 28.1.21 19:55

@ajatar Tím obrázkem jste mi něco připomněla (anglicky).

A úplně souhlasím s @květušína, živit se ruční prací není jen tak. Že je takovou věc málokdo ochoten docenit a zaplatit už se tady probíralo víckrát. Mám teď navíc za „úkol“ uháčkovat a uplést nějaké drobnosti ve více vydáních a už u třetího opakování mě to začalo mírně řečeno nebavit. Nechtěla bych to jako obživu ani přivýdělek, leda v nouzi nejvyšší.

xSx
1025 příspěvků 28.1.21 19:57

@ajatar tak ja moc vln zatim osahanych nemam, prevazne Drops. A zatim jsem pletla Air, Nord, Karisma, Lima a ted pracuju s Punou. K tomu teda jeste zkusenost s Malabrigem. A oproti ostatnim ta Lima opravdu trochu tvrdsi je, stejne jako Karisma, ktera je ale superwash, tak tak nepusobi. A chapu ty dratenky, taky se na to chystam :)
A rada sylsim recenzi na prize ze sumavske dilny, maj je prekrasny a urcite taky nejakou chci.

ajatar
696 příspěvků 28.1.21 20:23

@xSx Ja tiež pletiem dosť z Dropsu, hlavnou výhodou je cenová dostupnosť. V podstate som asi od nich vyskúšala všetko :-D a musím povedať, že pomer cena-výkon je to asi neprekonateľný. Z tých drahších vecí pletiem hlavne doplnky - šátky, čiapky, rukavice. Šumavská dílna je fakt super, mám vyskúšanú Kilcarru Tweed a Soft Donegal. Ich priadze sú špecifické tým, že plný potenciál sa prejaví zásadne až po vypraní. Pri pletení hrôza, ako sa to všelijak krúti, je to nerovnomerné atď. Po vypraní ale človek zistí, že to za to stálo :-D odporúčam objednať vzorník, tie farby sú naživo krajšie než na monitore a hlavne je ich toľko!

ajatar
696 příspěvků 28.1.21 20:27
@MenthaPiperita píše:
Mám teď navíc za „úkol“ uháčkovat a uplést nějaké drobnosti ve více vydáních a už u třetího opakování mě to začalo mírně řečeno nebavit. Nechtěla bych to jako obživu ani přivýdělek, leda v nouzi nejvyšší.

Presne toto, ja mám totiž „second sock syndrome“, čiže problém dokopať sa aj k upleteniu druhej ponožky do páru. :-D Pliesť trebárs desať rovnakých svetrov, i keď v iných farbách, to radšej pokladňa v Lidli…

xSx
1025 příspěvků 30.1.21 12:46

Stezuju si na sebe, jelikoz asi neumim plest. Vubec nechapu, jak mam dosahnout gauge 22 stitches se sport vlnou na 3.5mm. Vzala jsem si misto toho 4.5mm, ale uz mi nedoslo, ze zase budu off na radky (coz je podstatne u vypletaneho sedla). Ach jo, asi pokorne zacnu delat swatche a poctive je potom prat :(

Temperance
3042 příspěvků 30.1.21 21:11

@xSx Já myslím, že oka a řady jsou vždycky v poměru cca 2:3.

takvselijak
340 příspěvků 31.1.21 22:19
@ajatar píše: Šumavská dílna je fakt super, mám vyskúšanú Kilcarru Tweed a Soft Donegal

Jaké váze ty příze odpovídají prosím?

ajatar
696 příspěvků 1.2.21 00:51

@takvselijak Kilcarra je aran a Soft Donegal asi fingering, povedala by som.

xSx
1025 příspěvků 1.2.21 09:41

@Temperance no prave mi to tak vubec nevychazi, ja nevim, jakou magii na to uplatnuju :D spis proste fakt budu muset delat ty swatche u veci, kde si nebudu jista. I kdyz teda parkrat jsem to zkousela a vzdycky mi to vyslo trochu jinak, protoze do kruhu pletu tesneji nez tam a zpet (plus variace, kdyz pletete vypletane vzory).
No ale abych nebyla jen negativni, tak ten disaster rozdelany si vyzkousela prijemnkyne a vypada, ze ji to je ok :)

Sided
68 příspěvků 1.2.21 10:40

@květušína Chtěla jsem Vám moc poděkovat - zakoupila jsem ten náprstek (či jak se to jmenuje) na vedení více přízí na norské vzory a po pár marných pokusech, kdy jsem nejdřív došla k závěru, že je úplně na nic :-), jsem na ten grif přišla a jsem nadšená. Nejenže se mi příze nekroutí, nemotá do sebe, ale zároveň se s tím mnohem lépe drží správné napětí té nepleté příze. Takže moc díky, je to věc zvyku, a když si člověk zvykne, tak se s tím plete mnohem lépe.

takvselijak
340 příspěvků 1.2.21 17:39

@ajatar Děkuji. Teď už jen najít ten pravý vzor. Dala jsem si předsevzetí, že nebudu kupovat žádné další příze, dokud nespotřebuju všechny, co mám. Tvídovou přízi ale ještě nemám. To by mohla být výjimka :D

DanielaS
5245 příspěvků 3.2.21 11:48
@květušína píše:
Málokdo ocení ručně pletený svetr z kvalitní příze za odpovídající cenu, která se pak pohybuje v řádech tisíců, že.

Ja se hlasim, ja bych chtela rucne pleteny svetr klidne za par tisic! Klidne na pristi zimu.

květušína
643 příspěvků 3.2.21 13:09

@takvselijak měla jsem podobné předsevzetí, ale vydrželo mi do včerejška. To už je nemoc. :D

@Sided děkuji po vašem sdělení zkušenosti jsem velmi nalomená si to pořídit.

@DanielaS klidně se můžeme domluvit, pokud byste chtěla, ale dovolím si vás hned na začátku upozornit, že jsem dosud nepletla pro nikoho jiného, než pro sebe a pro rodinu, čili pro mě by to byla nová zkušenost. Ale jsem otevřená všemu. Ano, příští zima je ideální termín. :D

Včera jsem vyprala ten svetr z Malabriga, vlastně pouze namočila do studené vody a přijde mi, že se docela vytáhl. Až mi přijde líto, že jsem jej chvíli neponosila nevypraný. Do šířky ani do délky mi to nevadí, ale mám obavu, že rukávy budou příliš dlouhé, a to jsem si říkala, že jsem je měla udělat ještě o pár řad delší. Zatím schne, tak uvidím, no. Ale zase vlna po namočení krásně změkla. Před tím byla sice taky příjemná, ale tvrdší.

ajatar
696 příspěvků 3.2.21 13:28
Včera jsem vyprala ten svetr z Malabriga, vlastně pouze namočila do studené vody a přijde mi, že se docela vytáhl. Až mi přijde líto, že jsem jej chvíli neponosila nevypraný. Do šířky ani do délky mi to nevadí, ale mám obavu, že rukávy budou příliš dlouhé, a to jsem si říkala, že jsem je měla udělat ještě o pár řad delší. Zatím schne, tak uvidím, no. Ale zase vlna po namočení krásně změkla. Před tím byla sice taky příjemná, ale tvrdší.

Tá mokrá pletenina tak voľne pôsobí. Ja to riešim tak, že po rozložení na podložku „vmestnám“ do ideálnych rozmerov (pomocou metru alebo priložením iného svetru) a po usušení už je to ok.

květušína
643 příspěvků 3.2.21 13:46

@ajatar ano, tak jsem se to snažila udělat. Ale musím přiznat, že mě to trochu překvapilo. Bude to tím, jak je ta vlna nacucaná vodou. Když jsem vypínala svetr z Drops Puna, tak mi to tak nepřišlo, ale každá vlna se bude chovat jinak.

xSx
1025 příspěvků 3.2.21 14:18

@květušína ta Puna totiz nepovoluje skoro vubec - ted z ni mam rozdelany svetr a jsem z toho dost nestastna, abych se vlezla do gauge, tak jsem na to vzala 4,5mm. To se ukazalo jako celkem blbej napad, protoze je to hooodne volne (ale velikost ok). Takze stojim pred rozhodnutim pulku svetru vyparat a zacit odznova, nebo to prekousnout a nechat to, jak to je.
Jinak Punu uz pouzivat na vypletane vzory nebudu, tim, jak se uplne nevyblokuje mi na to moc vhodna neprijde.

A kdyz jsem poprve vyprala svou Malabrigo cepice, tak me malem trefil slak, jak se vytahla :D pak se teda po ususeni trochu smrskla, ale je porad vetsi nez pred pranim.

květušína
643 příspěvků 3.2.21 14:36

@xSx tak to mám štěstí, že jsem kus svetru vypárala a udělala trochu užší, jinak by to byl už pytel.

Já si někdy dělám vzorky na různých tloušťkách jehlic a pak nad tím pořád sedím a přemýšlím, který úplet je lepší a představuju si celý svetr. A moje máma někdy dokonce čeká se vzorky na mě, až přijedu a posoudím a potvrdím jí její rozhodnutí :D
A i přes to mám někdy v průběhu pletení pocit, že to není úplně ono, tak potom rozpletenou část odložím a začnu druhou variantu na jiný počet ok nebo na jiné tloušťce jehlic, nebo změním obojí, podle toho, co mám za problém. No a pak to porovnám a rozhodnu se, kterým budu pokračovat dál a který vypářu. Je bez diskuse, že se doba pletení poněkud prodlouží, ale zas si při každém oblékání toho daného oděvu nemusím říkat, že jsem to měla tehdy udělat jinak. :D

Stránka:  « Předchozí 1 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 Další »
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Články z Expres.cz

Rodí se další legenda: Mikolas jde ve stopách Gotta, z Eurovize má větší šance

Zpěvák Mikolas Josef (22) se postaral o neuvěřitelný úspěch. Ve světové...

Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo...

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek